Mając na uwadze pytania dotyczące przysługującego gminie prawa pierwokupu w odniesieniu do nieruchomości położonych w obszarze rewitalizacji, w związku z art. 11 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 485 z późn. zm.), wyjaśniamy, że Rada Miasta Krakowa nie podjęła uchwały, o której mowa w art. 8 ww. ustawy, tj. uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Rada Miasta Krakowa nie podjęła również uchwały, o której mowa w art. 25 ustawy, tj. uchwały w sprawie ustanowienia na obszarze rewitalizacji Specjalnej Strefy Rewitalizacji.
Miasto Kraków realizuje działania z zakresu rewitalizacji na podstawie Aktualizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa, przyjętego Uchwałą Nr LIX/1288/16 Rady Miasta Krakowa z dnia 7 grudnia 2016 r. (z późniejszymi zmianami). Program ten został uchwalony na podstawie art. 18 ust.2 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. 2022 r. poz. 559 z późn. zm.) oraz w związku z art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. Nie jest on zatem gminnym programem rewitalizacji w rozumieniu ustawy o rewitalizacji.
Z powyższego wynika, że żadna nieruchomość na terenie Miasta Krakowa nie jest położona w obszarze rewitalizacji w rozumieniu ustawy o rewitalizacji, ani w obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji w rozumieniu tej samej ustawy. Tym samym, wobec żadnej nieruchomości nie zostało ustanowione prawo pierwokupu na rzecz gminy, o którym mowa w art. 11 ust. 5 ustawy o rewitalizacji.
W momencie zmiany stanu prawnego, tj. przyjęcia uchwały Rady Miasta Krakowa:
• wyznaczającej obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji,
• przyjmującej gminny program rewitalizacji,
• ustanawiającej na obszarze rewitalizacji Specjalnej Strefy Rewitalizacji,
informacje te zostaną niezwłocznie podane do publicznej wiadomości na stronach internetowych www.bip.krakow.pl oraz rewitalizacja.krakow.pl.
W sytuacjach, w której niniejsza informacja będzie niewystarczająca do zawarcia aktu notarialnego, Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa wydaje zaświadczenia zakresu rewitalizacji celem urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego ze względu na wymogi przepisów prawa lub posiadanie interesu prawnego. Opis procedury wydawania zaświadczenia znajdą Państwo w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa (procedura PI-1) oraz na stronie www.rewitalizacja.krakow.pl. Procedura jest także dostępna poprzez ePUAP. Wydanie zaświadczenia podlega opłacie zgodnie z art. 1 ust 1 pkt 1b ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz.1923 z późn. zm.).