budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem wbudowanym na dz. nr 100/10 obręb 4 Nowa Huta przy ul. Stary Gościniec w Krakowie
AU-02-3.6730.2.197.2021.MPI Kraków , 08.04.2021 r.
PREZYDENT MIASTA KRAKOWA
OBWIESZCZENIE
Na podstawie art. 98 §1, art. 101, art. 103 w związku z art. 123 §1 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.) zawiadamia się strony postępowania, iż w dniu 08.04.2021 r. wydane zostało postanowienie Prezydenta Miasta Krakowa o zawieszeniu postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji p.n.: budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem wbudowanym na działce nr 100/10 obręb 4 Nowa Huta wraz z budową zjazdu z działki drogowej nr 309 obręb 4 Nowa Huta (ul. Stary Gościniec) do drogi wewnętrznej na działkach nr 100/4 i 100/12 obręb 4 Nowa Huta przy ul. Stary Gościniec w Krakowie,
wszczęte na wniosek Pani Anny Zdziebko, ul. Zakole 23, 31-763 Kraków, reprezentowanej przez pełnomocnika Pana Mariusza Zdziebko, ul. Zakole 40, 31-763 Kraków, z dnia 22.03.2021 r.
Przedmiotowe zamierzenie inwestycyjne zlokalizowane jest na obszarze nr 138, dla którego Rada Miasta Krakowa Uchwałą Nr LV/1124/16 z dnia 26 października 2016 roku, zmienioną uchwałą nr CVIII/2844/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 29 sierpnia 2018 r., przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa” etap B- 138 (podetap 7).
Zgodnie z art. 62. ust.1 Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:
„Postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta podejmuje postępowanie i wydaje decyzje w sprawie ustalenia warunków zabudowy, jeżeli:
w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały
o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego albo
w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany”.
Zgodnie z cytowanym powyżej przepisem postępowanie administracyjne w sprawie ustalania warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Zawieszenie postępowania na wskazanej wyżej podstawie może nastąpić tylko i wyłącznie wtedy, gdy sporządzanie planu zagospodarowania przestrzennego nie jest obligatoryjne, lecz Gmina na terenie objętym wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy proceduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, bądź podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego.
Obszar nr 138, na którym planowana jest przedmiotowa inwestycja kubaturowa, położona jest w Terenie rolnym o symbolu 138.R.1 o podstawowym przeznaczeniu pod użytki rolne, z zakazem lokalizacji nowej zabudowy kubaturowej.
Wobec powyższego, że wnioskowany teren jest objęty sporządzanym planem „Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa” i zamierzenie projektowe koliduje z ustalanymi warunkami dla przedmiotowego terenu, zawiesza się postępowanie na okres 9 miesięcy od daty złożenia wniosku.
Ponadto należy wskazać, iż zawieszenie postępowania jest zasadne również ze względu na pewność obrotu prawnego, bowiem w sytuacji, gdyby ustalone warunki zabudowy były sprzeczne
z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, organ administracji miałby obowiązek stwierdzić wygaśnięcie takiej decyzji. Wygaśnięcie decyzji o warunkach zabudowy
i zagospodarowania terenu ze względu na jej sprzeczność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (art. 65 ust. 1 pkt 2) jest wyjątkiem względem zasady utrzymania w mocy decyzji wydanych na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania. Powyższe unormowanie wynika ze szczególnej relacji, jaka zachodzi pomiędzy decyzjami o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – decyzje ustalające warunki zabudowy są wydane w sytuacji braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a tym samym ustalenia planu mają pierwszeństwo przed ustaleniami decyzji.
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, ul. Lea 10, za pośrednictwem Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa, w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.
Obwieszczenie nastąpiło dnia: 08.04.2021 r.
Z uwagi na konieczność podejmowania działań zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii, informuje się o ograniczonej możliwości osobistego zapoznania się ze zgromadzonym materiałem dowodowym w lokalu organu administracji publicznej (tj. w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa, ul. Mogilska 41, 31-545 Kraków). Zapoznanie z aktami sprawy możliwe jest tylko i wyłącznie po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu wizyty z inspektorem prowadzącym sprawę. Inspektor prowadzący sprawę: Magdalena Pilch, e-mail: Magdalena.Pilch@um.krakow.pl, tel. kontaktowy 12 616 81 29.
Kontakt z urzędem możliwy jest także z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej, a także korespondencji tradycyjnej (za pośrednictwem operatora pocztowego). W związku z powyższym, zgromadzony materiał dowodowy może zostać udostępniony poprzez przesłanie zainteresowanym stronom postępowania kopii wybranych (konkretnie wskazanych) dokumentów drogą elektroniczną (przez platformę ePUAP lub na wskazany adres mailowy) - z uwzględnieniem możliwości technicznych i teleinformatycznych tutejszego urzędu.