OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 23 o powierzchni użytkowej 92,21 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Węgierskiej Nr 10 wraz z trzema pomieszczeniami przynależnymi tj. piwnicą o powierzchni 3,78 m2 i dwoma pomieszczeniami wc o powierzchniach 1,12 m2 i 1,21 m2 oraz udziałem wynoszącym 64/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 350 o powierzchni 0,0666 ha, położona w obrębie P- 13, jednostka ewidencyjna Podgórze, objęta KR1P/00256040/6
Cena wywoławcza wynosi: 558 000,00 zł
wadium: 56 000,00 zł
Kamienica Nr 10 przy ul. Węgierskiej jest budynkiem trzypiętrowym, częściowo podpiwniczonym, z częściowo użytkowym poddaszem, tworzy ją budynek frontowy i trzy oficyny dostępne z podwórka. Budynek został wzniesiony w technologii tradycyjnej w 1881 r., ściany murowane są z cegły ceramicznej pełnej, stropy między kondygnacjami są drewniane. Nieruchomość położona jest na terenie objętym obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru „Stare Podgórze – Limanowskiego” w terenach zabudowy mieszkaniowo – usługowej (MW/U6). W działach III i IV księgi wieczystej KR1P/00256040/6 ujawniony jest wpis stwierdzający, że wszelkie ciężary ciążące na lokalach wydzielonych z nieruchomości ciążą na przynależnych do nich udziałach we współwłasności, na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18.03.1992 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nieruchomość przy ul. Węgierskiej Nr 10 nie jest wpisana indywidualną decyzją do rejestru zabytków, natomiast z uwagi na wartości urbanistyczne, architektoniczne i historyczne figuruje w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz położona jest w obrębie układu urbanistycznego dawnego miasta Podgórze wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-608, na podstawie decyzji z dnia 26.10.1981 r. oraz na obszarze historycznego zespołu miasta Krakowa uznanego za pomnik historii Zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 08.09.1994 r. Z uwagi na włączenie obiektu do ewidencji zabytków, remont i modernizacja wnętrz wymaga uzgodnienia z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków - zgodnie z brzmieniem art. 39 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.). Ze względu na położenie kamienicy na obszarze zabytkowego układu urbanistycznego, wpisanego do rejestru zabytków-prace dotyczące zewnętrza architektury wymagają uzyskania stosownego pozwolenie konserwatorskiego (art. 36, ust. 1, pkt. l ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami Dz.U. z 2020 r. poz. 282 ze zm.). Nieruchomość podlega ochronie prawa na mocy przepisów wyżej powołanej ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz art. 39 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane.
W związku z powyższym przy ewentualnych pracach związanych z modernizacją lokalu mieszkalnego Nr 23 należy dążyć do zachowania wszelkich wartości świadczących o jego oryginalnej formie. Zastrzega się konieczność utrzymania, pomimo wprowadzanych przekształceń czytelności oryginalnego układu przestrzennego oraz historyczną wysokość pomieszczeń bez wprowadzania sufitów podwieszanych. Ponadto należy zachować elementy historyczne: stolarki drzwiowej wejściowej, płycinowej, zabytkowej stolarki okiennej, mosiężnych klameczek (w przypadku konieczności wymiany okien, ze względu na stan techniczny uniemożliwiający dalsze użytkowanie, nowe okna należy wykonać z drewna, na wzór istniejących, z powtórzeniem wielkości, podziałów, profilowania i detalu, z przełożeniem zabytkowych okuć).
Lokal Nr 23 położony jest na parterze budynku oficyny, dojście do lokalu odbywa się przez bramę i sień budynku frontowego oraz przez podwórko. Lokal składa się z czterech pokoi, łazienki oraz dwóch kuchni (jasnej i ciemnej). Lokal powstał z połączenia dwóch pustostanów Nr 23 i Nr 23A, dlatego wejście do obu części odbywa się niezależnie z korytarza położonego w częściach wspólnych budynku, ale wykorzystywanego tylko przez użytkownika lokalu Nr 23. Pomieszczenia mają wystawę wschodnią. Stolarka okienna jest w jednym pokoju drewniana, skrzynkowa, parapety są drewniane, w jasnej kuchni i drugim pokoju pcv. Stolarka drzwi jest drewniana, płycinowa. Na podłogach deski. Ściany pomieszczeń są tynkowane i malowane farbą emulsyjną, tynki wykazują ubytki. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną 1-fazową, wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie jest indywidualne, dotychczas było piecami kaflowymi na paliwo stałe. Elementy wyposażenia lokalu wykazują duży stopień zużycia technicznego. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Do lokalu przynależy piwnica o powierzchni 3,78 m2 i dwa pomieszczenia wc o powierzchniach 1,12 m2 i 1,21 m2. Lokal wolny jest od obciążeń.
MAPA, RZUT LOKALU, WYTYCZNE KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 7 i 21 września 2021 r. w godz. 14.00 – 15.00.
pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 18 o powierzchni użytkowej 62,88 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Węgierskiej Nr 10 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni 10,38 m2 i udziałem wynoszącym 48/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 350 o powierzchni 0,0666 ha, położona w obrębie P-13, jednostka ewidencyjna Podgórze, objęta KR1P/00256040/6
Cena wywoławcza wynosi: 459 000,00 zł
wadium: 46 000,00 zł
Opis nieruchomości, z której wyodrębniony zostanie lokal oraz wpisy ujawnione w księdze wieczystej urządzonej dla niej zostały przedstawione w poz. 1 niniejszego ogłoszenia. Przy pracach związanych z modernizacją lokalu mieszkalnego Nr 18 należy dążyć do zachowania wszelkich wartości świadczących o jego oryginalnej formie. Zastrzega się konieczność utrzymania, pomimo wprowadzanych przekształceń czytelności oryginalnego układu przestrzennego oraz historyczną wysokość pomieszczeń bez wprowadzania sufitów podwieszanych. Ponadto należy zachować elementy historyczne: drewniane parkiety, płycinową stolarkę drzwiową, odtworzyć na wzór istniejącej w kamienicy stolarkę okienną, z powtórzeniem wielkości, podziałów, profilowania i detalu.
Lokal Nr 18 położony jest na trzecim piętrze budynku oficyny, dojście do lokalu odbywa się przez klatkę schodową budynku frontowego oraz przez zewnętrzną galerię. Lokal składa się z dwóch pokoi, kuchni, łazienki z wc. Pomieszczenia mają wystawę zachodnią. Stolarka okienna jest pcv. Stolarka drzwi wejściowych i wewnętrznych jest drewniana, płycinowa. Na podłogach w pokojach położony jest parkiet, w łazience płytki ceramiczne, w kuchni wykładzina pcv. Ściany pomieszczeń są tynkowane i malowane farbą emulsyjną, w części obłożone drewnianą boazerią, tynki wykazują liczne ubytki. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną 1-fazową, gazową, wodno – kanalizacyjną ogrzewanie indywidualne piecem kaflowym na paliwo stałe. Elementy wyposażenia lokalu wykazują duży stopień zużycia technicznego. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń.
MAPA, RZUT LOKALU, WYTYCZNE KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 7 i 21 września 2021 r. w godz. w godz. 14.00 – 15.00.
pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 27 o powierzchni użytkowej 72,06 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Węgierskiej Nr 10 wraz z trzema pomieszczeniami przynależnymi tj. dwiema piwnicami o powierzchniach 3,23 m2 i 3,44 m2 i pomieszczeniem wc o powierzchni 1,23 m2 oraz udziałem wynoszącym 52/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 350 o powierzchni 0,0666 ha, położona w obrębie P- 13, jednostka ewidencyjna Podgórze, objęta KR1P/00256040/6
Cena wywoławcza wynosi: 451 000,00 zł
wadium: 46 000,00 zł
Opis nieruchomości, z której wyodrębniony zostanie lokal oraz wpisy ujawnione w księdze wieczystej urządzonej dla niej zostały przedstawione w poz. 1 niniejszego ogłoszenia.
Przy ewentualnych pracach związanych z modernizacją przedmiotowego lokalu mieszkalnego Nr 27 należy dążyć do zachowania wszelkich wartości świadczących o jego oryginalnej formie - wobec powyższego zastrzega się konieczność utrzymania, pomimo wprowadzanych przekształceń czytelności oryginalnego układu przestrzennego oraz historyczną wysokość pomieszczeń bez wprowadzania sufitów podwieszanych. Ponadto należy zachować elementy historyczne: drewnianych parkietów, zabytkowej stolarki okiennej, mosiężnych klameczek (w przypadku konieczności wymiany okien, ze względu na stan techniczny uniemożliwiający dalsze użytkowanie, nowe należy wykonać z drewna, na wzór istniejących, z powtórzeniem wielkości, podziałów, profilowania i detalu, z przełożeniem zabytkowych okuć), stolarki drzwiowej, płycinowej oraz w maksymalnym stopniu należy zachować oryginalne tynki, a instalacje należy prowadzić z wykorzystaniem istniejących przebić i przekuć.
Lokal Nr 27 położony jest na drugim piętrze budynku oficyny, dojście do lokalu odbywa się przez klatkę schodową budynku frontowego oraz przez zewnętrzną galerię. Lokal składa się z dwóch pokoi, ciemnej kuchni, przedpokoju oraz z pokoju z kuchnią, do którego prowadzi niezależne wejście z galerii. Pomieszczenia mają wystawę wschodnią. Stolarka okienna jest drewniana, skrzynkowa, parapety są drewniane. Stolarka drzwi jest drewniana, płycinowa. Na podłogach położone są deski, w pokojach parkiet, ściany pomieszczeń są tynkowane i malowane farbą emulsyjną, tynki wykazują liczne ubytki. Kuchnia została wydzielona z pomieszczenia pokoju drewnianą konstrukcją. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną 1-fazową, wodno – kanalizacyjną, gazową, ogrzewanie indywidualne piecem kaflowym na paliwo stałe. Elementy wyposażenia lokalu wykazują duży stopień zużycia technicznego. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Do lokalu przynależą dwie piwnice o powierzchniach 3,23 m2 i 3,44 m2 i pomieszczenie wc o powierzchni 1,23 m2. Lokal wolny jest od obciążeń.
MAPA, RZUT LOKALU, WYTYCZNE KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 7 i 21 września 2021 r. w godz. w godz. 14.00 – 15.00.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 21 października 2021 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski 1.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 18 października 2021 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2020, poz. 106 z późn.zm.).
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Mając na uwadze obowiązujący stan epidemii w Polsce, wymogi i obostrzenia sanitarne wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny oraz konieczność należytego zabezpieczenia ochrony zdrowia i życia, tak klientów korzystających z usług realizowanych przez Urząd Miasta Krakowa jak i pracowników UMK obsługujących realizację tych usług, przyjęte zostały poniższe zasady:
ilość osób uczestniczących w przetargu odpowiadać będzie ilości wpłaconych wadium (jedno wadium = 1 osoba) wyklucza się obecność osób towarzyszących. W przypadku gdy jedno wadium wpłacone jest wspólnie przez kilka osób, konieczne jest wyznaczenie jednego uczestnika i udzielenie mu przez pozostałe osoby pisemnego pełnomocnictwa upoważniającego do reprezentowania ich w przetargu,
uczestnik przetargu będzie uprawniony do wejścia do budynku, w którym odbywa się przetarg nie wcześniej niż 15 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia przetargu,
uczestnik przetargu przebywając w budynku, w którym odbywa się przetarg winien mieć założoną maskę zakrywającą nos i usta oraz ewentualnie założone rękawiczki,
uczestnikom przetargu zaleca się dezynfekowanie rąk przy użyciu udostępnionych środków oraz zachowanie dystansu społecznego,
uczestnik wchodzący do budynku Urzędu Miasta Krakowa podlegać będzie bezwzględnemu obowiązkowi poddania się automatycznemu pomiarowi temperatury ciała przy użyciu odpowiedniego urządzenia zamontowanego przy wejściu do budynku lub przez pomiar ręczny dokonany przez upoważnionego pracownika urzędu albo podmiotu zewnętrznego świadczącego usługę ochrony mienia i osób. Wstęp i przebywanie w budynku jest dopuszczalne tylko i wyłącznie dla osób, których wynik automatycznego pomiaru temperatury ciała przy wejściu/wejściach do budynku jest nie wyższy niż 37,4 °C.
Wymogi wskazane w pkt. 3-5 zgodnie są z zarządzeniem Nr 1276/2021 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 12.05.2021 r. w sprawie funkcjonowania Urzędu Miasta Krakowa, obsługi klientów oraz realizacji zadań przez jego pracowników w okresie obowiązującego stanu epidemii w Polsce. W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków udziału w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Ogłoszenia i komunikaty/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2020 r. poz. 1990, z 2021 r. poz. 11, 234, 815) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2020 r. poz. 1698).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.