OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 11 o powierzchni użytkowej 140,91 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Zwierzynieckiej Nr 11 wraz z udziałem wynoszącym 102/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 89 o powierzchni 0,0585 ha, położona w obrębie S-145, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00003848/2.
Cena wywoławcza wynosi: 1 120 000,00 zł
wadium: 112 000,00 zł
Kamienica Nr 11 jest budynkiem trzypiętrowym, z lokalami użytkowymi w parterze, została wzniesiona w technologii tradycyjnej w 1912 r., posiada reprezentacyjną fasadę. Budynek położony jest w zwartej zabudowie kamienic mieszkalnych z lokalami usługowymi w parterze. Nieruchomość ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków oraz położona jest na terenie układu urbanistycznego Nowy Świat wpisanego do rejestru zabytków pod Nr A- 1438/M na podstawie decyzji z dnia 09.06.2015 r. oraz na obszarze historycznego zespołu Miasta Krakowa uznanego za pomnik historii zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 r. Z uwagi na powyższe wykonywanie wszelkich prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych jak również podejmowanie innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji zabytku wpisanego do rejestru zabytków, wymaga uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Lokal Nr 11 położony jest na drugim piętrze budynku frontowego. Lokal składa się z czterech pokoi, korytarza, przedpokoju, garderoby, łazienki z wc, samodzielnego pomieszczenia wc, łazienki i dwóch jasnych kuchni. Pomieszczenia mają układ częściowej amfilady. Trzy pokoje mają wystawę południowo – wschodnią, łazienka z wc wschodnią, czwarty pokój i obie kuchnie mają wystawę północno – zachodnią. Stolarka okienna w większości pomieszczeń, z wyjątkiem dwóch pokoi, jest drewniana, skrzynkowa, okna dwuskrzydłowe z nadświetlami. W dwóch pokojach okna zostały wymienione na pcv, zachowana została biała kolorystyka i pierwotne podziały. Z kuchni i jednego pokoju drzwi balkonowe prowadzą na balkony położone w częściach wspólnych (z pokoju z wystawą na ul. Zwierzyniecką, z kuchni z wystawą na podwórko kamienicy). Drzwi wejściowe są drewniane płycinowe z zachowanymi mosiężnymi detalami tj. listownik, szyld, judasz. Drzwi wewnętrzne są drewniane, płycinowe, pełne i z przeszkleniami. Stolarka okienna i drzwiowa wykazuje znaczny stopień zużycia. Ściany malowane są farbą emulsyjną, w jednej łazience i kuchni położona jest opaska z terakoty, w drugiej łazience – lamperia olejna. Na podłogach w pokojach, przedpokoju, korytarzu i garderobie położony jest drewniany parkiet, w jednej łazience, pomieszczeniu wc i kuchni wylewka betonowa z okładziną lastriko, w drugiej łazience na podłodze położona jest mozaika w geometryczne wzory z dwukolorowych płytek. W lokalu zachowały się trzy piece kaflowe w pokojach. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną 1-fazową, gazową – woda ciepła z piecyków gazowych, wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie jest indywidualne piecami kaflowymi z wkładami elektrycznymi, przewody kominowe są drożne. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu.
Dział IV KW KR1P/00003848/2 wolny jest od wpisów. W dziale III tej księgi wpisane jest ostrzeżenie o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym wobec nieujawnienia decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z dnia 20.07.2011r. nr GS-09.ED.72222-1-33/1-7/10 co do udziału w wysokości 39/1000 części związanego z własnością lokalu mieszkalnego nr 1 wydzielonego do KW KR1P/00250894/5. Ponadto ujawniony jest inny wpis :Przywrócenie posiadania połowy tej nieruchomości, a to: 1/4 części Hirscha Edera i 1/4 części Gitli z Silbersteinów Ederowej własnych, na rzecz: Reginy z Ederów Kohnowej na podstawie wniosku z dnia 15 czerwca 1948r. Dzkw 1179/48 i postanowienia Sądu Grodzkiego w Krakowie z dnia 12 maja 1948r. Sygn. II CO158/48, wpisano dnia 4 października 1950r.
MAPA,RZUT,WYTYCZNE KONSERWATORSKIE
WYTYCZNE KONSERWATORSKIE Z DNIA 08.11.2021R.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 19 i 30 listopada 2021 r. w godz. w godz. 14.30 – 15.00.
pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 13 o powierzchni użytkowej 74,30 m2, położonego w budynku mieszkalnym w os. Młodości Nr 2, objętego KW KR1P/00479105/9 wraz pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni 6,90 m2 oraz udziałem wynoszącym 81/2817 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 169/8 o powierzchni 0,3553 ha, położona w obrębie NH-47, jednostka ewidencyjna Nowa Huta, objęta KW KR1P/00278258/7.
Cena wywoławcza wynosi: 463 000,00 zł
wadium: 47 000,00 zł
Budynek Nr 2 w os. Młodości położony jest w zabudowie wielomieszkaniowej, wzniesiony w technologii tradycyjnej, w latach 50 – tych (1954 - 59) XX w. Jest to budynek trzypiętrowy, podpiwniczony, wyposażony w monitoring. Elewacja budynku jest odnowiona. Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków oraz położona na terenie układu urbanistycznego Nowa Huta wpisanego do rejestru zabytków pod Nr A- 1132. W związku z powyższym nieruchomość podlega ochronie konserwatorskiej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Ponadto ww. obszarze obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum Nowej Huty”, a także zapisy Uchwały nr XXIX/757/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 20 listopada 2019 r. w sprawie utworzenia parku kulturowego pn. „Park Kulturowy Nowa Huta”. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi przy wykonywaniu prac remontowych w lokalu dopuszcza się wymianę drzwi wejściowych do lokalu na nowe drzwi płytowe tj. drzwi o gładkiej powierzchni od strony klatki schodowej (bez przetłoczeń i dekoracji). Istnieje możliwość wymiany istniejących okien PCV na nowe drewniane lub PCV pod warunkiem powtórzenia wymiarów, podziałów, proporcji oraz białej kolorystyki. W przypadku zamiaru wymiany stolarki okiennej, przed przystąpieniem do prac należy dokonać stosownego uzgodnienia z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Lokal Nr 13 położony jest na trzecim piętrze tj. czwarta kondygnacja, w pierwszej klatce budynku, wejście odbywa się bezpośrednio z klatki schodowej. Lokal składa się z siedmiu pomieszczeń w układzie funkcjonalnym: trzech pokoi, jasnej kuchni, pomieszczenia wc, łazienki i przedpokoju. Kuchnia i dwa pokoje mają wystawę południową, trzeci pokój północną. Stolarka okienna jest drewniana, okna typu zespolonego. W kuchni i dwóch pokojach okna połaciowe, w trzecim pokoju okna połaciowe i w ściance kolankowej. Stolarka drzwi wejściowych i wewnętrznych jest płytowa, drzwi współczesne. W pokojach na podłodze położone są panele, w przedpokoju, pomieszczeniu wc i łazience płytki, w kuchni wylewka betonowa przykryta linoneum. Ściany pomieszczeń są tynkowane i malowane farbą emulsyjną. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną 1- fazową, wodno – kanalizacyjną, domofon, gazową, centralnego ogrzewania zasilanego z sieci miejskiej oraz instalację ciepłej wody użytkowej. Do lokalu przynależy piwnica o powierzchni 6,90 m2 . lokal wymaga przeprowadzenia remontu.
W dziale III i IV KW KR1P/00003848/2 widnieje wpis: wszelkie ciężary ciążące na lokalach wydzielonych z nieruchomości ciążą na przynależnych do nich udziałach we współwłasności, ponadto w dziale III KW ujawnione jest roszczenie dotychczasowego właściciela gruntu o opłatę przekształceniową w odniesieniu do każdoczesnego właściciela nieruchomości na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Dział IV KW KR1P/00479105/9 prowadzonej dla lokalu Nr 13 jest wolny od wpisów, natomiast w dziale III widnieje wpis DZKW roszczenia o roczną opłatę przekształceniową z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Prezydent Miasta Krakowa wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej zgodnie z przepisami ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz. U. z 2020., poz. 139) zaświadczeniem o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności z 16 września 2019 r. znak GS-17.6826.1.0298.2019.JZ potwierdził, że z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości w udziale wynoszącym 81/2817 przekształciło się w prawo własności na rzecz Gminy Miejskiej Kraków. Okres wnoszenia opłaty przekształceniowej zgodnie z ww. ustawą dla Gminy Miejskiej Kraków został ustalony na 99 lat. W przypadku zbycia lokalu mieszkalnego Nr 13 w 2021 roku nowy nabywca jest zobowiązany do uiszczania opłat rocznych począwszy od 1 stycznia 2022. Nabywca będzie zobowiązany do zgłoszenia faktu zakupu nieruchomości do Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29 w terminie 30 dni od dnia jej nabycia, jeśli wyłoniony w przetargu nowy nabywca będzie osobą fizyczną, i oświadczy, że przedmiotowy lokal nie będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej pozostały okres wnoszenia opłaty rocznej zostanie zgodnie przepisani cyt. ustawy ustalony do 2039 r. (na pozostałe 17 lat). Zgodnie z przywołanym zaświadczeniem o przekształceniu lokal mieszkalny Nr 13 obciążony jest opłatami przekształceniowymi w wysokości 482,01 zł rocznie. Obowiązek ponoszenia opłaty rocznej dotyczy każdoczesnego właściciela lokalu mieszkalnego Nr 13.
MAPA,RZUT,WYTYCZNE KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 28 października i 18 listopada 2021 r. w godz. w godz. 14.30 – 15.00.
pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 29 o powierzchni użytkowej 67,69 m2, położonego w budynku mieszkalnym w os. Górali Nr 3 wraz z udziałem wynoszącym 22/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 104 o powierzchni 0,1214 ha, objęta KW KR1P/00084537/0, położona w obrębie NH-50, jednostka ewidencyjna Nowa Huta
Cena wywoławcza wynosi: 442 000,00 zł
wadium: 45 000,00 zł
Osiedle Górali zostało zbudowane w latach 1950–1953. W osiedlu jest osiemnaście budynków. Bloki zbudowane są według zasad realizmu socjalistycznego, ich wysokość nie przekracza czterech pięter. Zabudowa jest luźna i pełna zieleni wewnątrz osiedla. Budynek Nr 3 jest to blok trzypiętrowy, podpiwniczony. Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków oraz jest położona na obszarze układu urbanistycznego Nowej Huty, wpisanego do rejestru zabytków pod Nr A- 132. W związku z powyższym nieruchomość podlega ochronie konserwatorskiej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Ponadto ww. obszarze obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum Nowej Huty”, a także zapisy Uchwały nr XXIX/757/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 20 listopada 2019 r. w sprawie utworzenia parku kulturowego pn. „Park Kulturowy Nowa Huta”.
Lokal Nr 29 położony jest na trzecim piętrze w trzeciej klatce budynku, wejście odbywa się bezpośrednio z klatki schodowej. Lokal składa się z siedmiu pomieszczeń: trzech pokoi, jasnej kuchni, łazienki, pomieszczenia wc i przedpokoju. Dwa pokoje mają wystawę południowo - zachodnią, kuchnia i trzeci pokój mają wystawę północno - wschodnią. Stolarka okienna w pomieszczeniach jest PCV, okna wymagają zamontowania nawiewników. Stolarka drzwi wejściowych i wewnętrznych jest drewniana, płycinowa. W pokojach i przedpokojach na podłogach położone są płyty z dykty przykryte linoneum, w łazience i pomieszczeniu wc płytki. Ściany pomieszczeń są tynkowane, malowane farbą emulsyjną, w łazience i pomieszczeniu wc są flizy. W ścianie pomiędzy łazienką i kuchnią znajduje się otwór kontaktowy okienny w układzie horyzontalnym, służący do wymiany powietrza. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną 1-fazową, wodno – kanalizacyjną, domofon, gazową, centralnego ogrzewania zasilanego z sieci miejskiej. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV KW KR1P/00084537/0 wolne są od wpisów.
MAPA, RZUT, WYTYCZNE KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 26 października i 16 listopada 2021 r. w godz. w godz. 14.30 – 15.00.
pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 20 o powierzchni użytkowej 68,83 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Chopina Nr 14 wraz z udziałem wynoszącym 72/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 595 o powierzchni 0,0577 ha, położona w obrębie K-4, jednostka ewidencyjna Krowodrza, objęta KR1P/00078669/9
Cena wywoławcza wynosi: 548 000,00 zł
wadium: 55 000,00 zł
Kamienica Nr 14 jest czteropiętrowym, podpiwniczonym budynkiem, położonym w zwartej zabudowie wielomieszkaniowej. Kamienica została wzniesiona w technologii tradycyjnej w połowie XX w. na rzucie prostokąta. Wejście odbywa się z ul. Chopina, budynek otoczony jest urządzonym podwórkiem i ogrodzonym ternem zielonym. Budynek wyposażony jest w windę. Wspólnota Mieszkaniowa planuje przeprowadzenie remontu klatki schodowej o drewnianych stopniach i balustradach oraz windy.
Nieruchomość ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków, z uwagi na ten fakt zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków w lokalu mieszkalnym Nr 20 zachowały się oryginalne elementy wystroju. Drewniana, jednoskrzydłowa stolarka drzwi wejściowych, o płaskim, pełnym skrzydle w kolorze brązowym, z profilowaną futryną i oryginalnym szyldem i klamką, drzwi należy zachować i poddać pracom konserwatorskim. W przypadku stwierdzenia złego stanu zachowania dopuszczalna jest rekonstrukcja, projekt odtworzenia drzwi należy uzgodnić z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zachowanie historycznego wyglądu drzwi wejściowych do lokalu jest szczególnie istotne w celu utrzymania spójnego charakteru klatki schodowej, która jest częścią wspólna budynku. Stolarka drzwiowa wewnętrzna jest drewniana, płycinowa, drzwi jednoskrzydłowe w kolorze białym, podziały płycin są profilowane. Drzwi wewnętrzne należy zachować, ewentualnie poddać pracom konserwatorskim. Stolarka okienna w lokalu jest drewniana, skrzynkowa w kolorze białym, z zachowanymi historycznymi klamkami, stolarkę nalży zachować i konserwować, w przypadku złego stanu zachowania dopuszczalna jest wymiana pod warunkiem odtworzenia materiału (drewno), podziałów i proporcji, profili i białej kolorystyki oraz przełożenia historycznych klamek. Dopuszcza się zastąpienie stolarki skrzynkowej oknami jednoramowymi z tzw. Ciepłym zestawem szyb. W przypadku wymiany, projekt stolarki okiennej należy uzgodnić z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. W przypadku wymiany okna w jednym z pokoi (okno współczesne pcv) należy przywrócić jego historyczny wygląd (okno trójskrzydłowe, skrzydła dwupolowe) oraz materiał. Wskazane jest zachowanie drewnianych parkietów o układzie w jodełkę w pokojach i przedpokoju. Piece kaflowe w lokalu nie przedstawiają wartości zabytkowej i nie wnosi się uwag do ich ewentualnej rozbiórki.
Lokal Nr 20 położony jest na czwartym piętrze budynku. Lokal składa się z dwóch pokoi, przedpokoju, korytarza, jasnej kuchni, spiżarki, łazienki i pomieszczenia wc. Pomieszczenia mają układ funkcjonalny, jeden pokój ma wystawę północno – zachodnią, drugi pokój i kuchnia południowo – wschodnią. Wysokość kondygnacji wynosi 3,12 m. Stolarka okienna w kuchni i jednym pokoju jest drewniana. Z kuchni drzwi balkonowe jednoskrzydłowe, podwójne prowadzą na półokrągły balkon położony w częściach wspólnych z wystawą na podwórko i sąsiednie kamienice. W drugim pokoju okno zostało wymienione na pcv z zachowaniem podziału na trzy skrzydła i koloru białego. Stolarka drzwi wewnętrznych i wejściowych jest drewniana, płycinowa, drzwi jednoskrzydłowe. Ściany w kuchni i pomieszczeniu wc malowane są farbą emulsyjną i częściowo obłożone panelami ściennymi, w pokojach i przedpokoju obłożone tapetami. Na podłogach w kuchni położone są panele, w pokojach i przedpokoju parkiety drewniane, w łazience lastriko, w pomieszczeniu wc wylewka betonowa przykryta linoneum. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno – kanalizacyjną i gazową. Piecyk łazienkowy gazowy oraz wentylacja kuchni i łazienki podłączone są do drożnych przewodów kominowych. Ogrzewanie lokalu odbywa się piecami kaflowymi z grzałką elektryczną. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń, działy III i IV KW KR1P/00078669/9 wolne są od wpisów.
MAPA, RZUT, WYTYCZNE KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 29 października i 29 listopada 2021 r. w godz. w godz. 14.30 – 15.00.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 9 grudnia 2021 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski 1.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
poz. 4 – godz. 12.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 3 grudnia 2021 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa. W przypadku zamiaru wzięcia udziału w więcej niż jednym przetargu wadium należy wpłacać odrębnie na każdy przetarg.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokali zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2020, poz. 106 z późn.zm.).
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu lub w terminie podanym w zawiadomieniu i do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków www.wuoz.malopolska.pl. znajdują się informacje dotyczące zagadnień z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami w zakresie dotyczącym nieruchomości.
Mając na uwadze obowiązujący stan epidemii w Polsce, wymogi i obostrzenia sanitarne wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny oraz konieczność należytego zabezpieczenia ochrony zdrowia i życia, tak klientów korzystających z usług realizowanych przez Urząd Miasta Krakowa jak i pracowników UMK obsługujących realizację tych usług, przyjęte zostały poniższe zasady:
ilość osób uczestniczących w przetargu odpowiadać będzie ilości wpłaconych wadium (jedno wadium = 1 osoba) wyklucza się obecność osób towarzyszących. W przypadku gdy jedno wadium wpłacone jest wspólnie przez kilka osób, konieczne jest wyznaczenie jednego uczestnika i udzielenie mu przez pozostałe osoby pisemnego pełnomocnictwa upoważniającego do reprezentowania ich w przetargu,
uczestnik przetargu będzie uprawniony do wejścia do budynku, w którym odbywa się przetarg nie wcześniej niż 15 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia przetargu,
uczestnik przetargu przebywając w budynku, w którym odbywa się przetarg winien mieć założoną maskę zakrywającą nos i usta oraz ewentualnie założone rękawiczki,
uczestnikom przetargu zaleca się dezynfekowanie rąk przy użyciu udostępnionych środków oraz zachowanie dystansu społecznego,
uczestnik wchodzący do budynku Urzędu Miasta Krakowa podlegać będzie bezwzględnemu obowiązkowi poddania się automatycznemu pomiarowi temperatury ciała przy użyciu odpowiedniego urządzenia zamontowanego przy wejściu do budynku lub przez pomiar ręczny dokonany przez upoważnionego pracownika urzędu albo podmiotu zewnętrznego świadczącego usługę ochrony mienia i osób. Wstęp i przebywanie w budynku jest dopuszczalne tylko i wyłącznie dla osób, których wynik automatycznego pomiaru temperatury ciała przy wejściu/wejściach do budynku jest nie wyższy niż 37,4 °C.
Wymogi wskazane w pkt. 3-5 zgodnie są z zarządzeniem Nr 2353/2021 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 19.08.2021 r. w sprawie funkcjonowania Urzędu Miasta Krakowa, obsługi klientów oraz realizacji zadań przez jego pracowników w okresie obowiązującego stanu epidemii w Polsce. W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków udziału w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Ogłoszenia i komunikaty/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2020 r. poz. 1990, z 2021 r. poz. 11, 234, 815, 1551, 1561) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2020 r. poz. 1698).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.