OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 17 o powierzchni użytkowej 78,84 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Lubelskiej Nr 21 wraz z udziałem wynoszącym 43/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 314 o powierzchni 0,0523 ha, położona w obrębie K-46, jednostka ewidencyjna Krowodrza, objęta KW KR1P/00078805/5.
Cena wywoławcza wynosi: 595 000,00 zł
wadium: 60 000,00 zł
Budynek Nr 21 przy ul. Lubelskiej położony jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych, został wzniesiony w technologii tradycyjnej w 1921 r. Jest to kamienica o pięciu kondygnacjach naziemnych, podpiwniczona z użytkowym poddaszem. Budynek został wzniesiony na rzucie wieloboku, murowany z cegły. Elewacja budynku, jak i korytarze komunikacji i klatki schodowej są w poprawnym stanie technicznym. W budynku jest jedna klatka schodowa, schody wewnętrzne żelbetowe, stopnie schodów i korytarze komunikacji z okładziną lastrico. W budynku brak jest windy.
Nieruchomość ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi Miejskiego Konserwatora Zabytków w lokalu mieszkalnym Nr 17 brak jest elementów oryginalnego wystroju. Więźbę dachową należy zachować i konserwować. Wskazane jest również eksponowanie więźby.
Lokal Nr 17 położony jest na poddaszu – piąta kondygnacja, składa się obecnie z dwóch pokoi, pokoju z aneksem kuchennym, łazienki oraz pomieszczenia użytkowego Nr 1. Dwa pokoje i aneks kuchenny mają wystawę północną, pokój (oznaczony na inwentaryzacji jako pokój z aneksem kuchennym), łazienka oraz pomieszczenie Nr 1 mają wystawę południową. Ściany pomieszczeń są tynkowane, obłożone w znacznej części boazerią drewnianą, tapetami, a także w części pomieszczeń położony jest na ścianach korek ścienny, w kuchni i łazience częściowo okładzina z płytek ceramicznych. W ściany wbudowane są szafy i pawlacze. Pomieszczenie użytkowe o powierzchni 8,02 m2 ma jedną ścianę przeszkloną oraz ścianę z trzema oknami. Stolarka okienna w lokalu – zarówno okna połaciowe jak i w ściankach kolankowych są drewniane, wtórne. Drzwi wejściowe do lokalu są współczesne antywłamaniowe, drzwi wewnętrzne drewniane z przeszkleniami. Na podłogach w aneksie kuchennym, łazience oraz w części jednego pokoju położone są płytki, w pozostałej części panele podłogowe. W lokalu jest konstrukcja drewnianej antresoli, na jej poziomie podłoga obita jest wykładziną dywanową, ściany obłożone boazerią i zamontowany jest klimatyzator. W przestrzeni lokalu widoczne są elementy drewniane konstrukcyjne więźby dachowej – słupy i belki, z uwagi na fakt, iż lokal powstał z adaptacji poddasza budynku. W łazience piecyk gazowy do podgrzewania wody. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno – kanalizacyjną, gazową,. Ogrzewanie w lokalu jest gazowe, rozprowadzone są grzejniki panelowe w pomieszczeniach. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV KW KR1P/00078805/5 wolne są od wpisów.
MAPA,RZUT,WYTYCZNE KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 17 listopada i 1 grudnia 2021 r. w godz. w godz. 14.30 – 15.00.
2. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 6 o powierzchni użytkowej 80,40 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Odona Bujwida Nr 11 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni 7,60 m2 i udziałem wynoszącym 81/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 15 o powierzchni 0,0437 ha, położona w obrębie S-52, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00285325/0.
Cena wywoławcza wynosi: 669 000,00 zł
wadium: 67 000,00 zł
Budynek Nr 11 przy ul. Odona Bujwida położony jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych, został wzniesiony w technologii tradycyjnej w 1936 r. Jest to kamienica trzypiętrowa, podpiwniczona. Jest budynkiem narożnym u zbiegu ulic Odona Bujwida i Św. Łazarza.
Nieruchomość przy ul. Odona Bujwida Nr 11 nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualna decyzją, figuruje natomiast w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz położona jest na obszarze układu urbanistycznego dawnej dzielnicy katastralnej Wesoła, wpisanego do rejestru zabytków. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi w lokalu Nr 6 zachowały się elementy wystroju wnętrz charakterystyczne dla lat 30-tych XX w. Z uwagi na to, w celu zachowania charakteru kamienicy zaleca się utrzymanie funkcji mieszkalnej lokalu, zachowanie stolarki drzwiowej drzwi zewnętrznych z mosiężnymi oryginalnymi okuciami (uchwyt w formie gałki, wizytownik), zachowanie drewnianych podłóg (parkiet klepkowy). Ponadto dopuszcza się odtworzenie wewnętrznej stolarki drzwiowej oraz stolarki okiennej pod warunkiem zachowania kształtu, wielkości, przeszkleń, podziałów oraz mosiężnych okuć (klamki, szyldy). Dopuszcza się rozbiórkę kaflowego pieca kuchennego, przy czym sugeruje się przekazanie metalowych drzwiczek, blachy oraz ringu osobom zainteresowanym konserwacją obiektów zabytkowych. Piece kaflowe w pokojach nie podlegają ochronie konserwatorskiej. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi wyklucza się możliwość podziału lokalu. Lokal Nr 6 położony jest na pierwszym piętrze i składa się z dwóch pokoi, jasnej kuchni, dwóch przedpokoi, łazienki i pomieszczenia wc. Jeden pokój ma wystawę północno – zachodnią, drugi pokój jest narożny o wystawie północno – zachodniej i północno-wschodniej, kuchnia ma wystawę północno-wschodnią. Ściany pomieszczeń są tynkowane i malowane farbą emulsyjną, w pomieszczeniu wc i w kuchni jest lamperia, w łazience okładzina z płytek. Na podłogach w pokojach i przedpokojach położone są parkiety drewniane, klepkowe, w kuchni, w pomieszczeniu wc i łazience wylewka betonowa z okładziną lastrico. Stolarka drzwi wejściowych i wewnętrznych jest drewniana płycinowa. Stolarka okienna jest drewniana, skrzynkowa, wykazuje duży stopień zużycia technicznego. W lokalu zachowały się trzy piece kaflowe: narożny piec kuchenny z płytą grzewczą, piec kaflowy w pokoju oraz piec wbudowany w ścianę pomiędzy pokojem i przedpokojem. Dwa piece mają wkład elektryczny. Lokal posiada wentylację grawitacyjną w kuchni, łazience i pomieszczeniu wc. W łazience zamontowany jest piecyk gazowy do ogrzewania wody. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną 1 - fazową, wodno – kanalizacyjną, gazową. W nieruchomości brak instalacji centralnej ciepłej wody użytkowej centralnego ogrzewania. Do lokalu przynależy piwnica o powierzchni 7,60 m2. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV KR1P/00285325/0 wolne są od wpisów.
MAPA, RZUT, WYTYCZNE KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 27 października i 24 listopada 2021 r. w godz. w godz. 14.30 – 15.00.
3. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 9 o powierzchni użytkowej 59,05 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Bartosza Nr 2 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni 5,92 m2 i udziałem wynoszącym 147/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 107/14 o powierzchni 0,0245 ha, położona w obrębie S-12, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00243882/6.
Cena wywoławcza wynosi: 484 000,00 zł
wadium: 49 000,00 zł
Kamienica Nr 2 przy ul. Bartosza została wzniesiona w technologii tradycyjnej w latach 1888 - 1889, remontowana była w 1984 r. Budynek jest dwupiętrowy, podpiwniczony. Nieruchomość przy ul. Bartosza Nr 2 ze względu na walory architektoniczne, urbanistyczne i kulturowe znajduje się w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków, nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją. Nieruchomość położona jest na terenie układu urbanistycznego dawnego miasta Kazimierza ze Stradomiem wpisanego do rejestru zabytków pod nr A - 12 decyzją z dnia 23.11.1934 r. Ponadto budynek położony jest w granicach uznanych Zarządzeniem Prezydenta RP z 8.09.1994 r. za pomnik historii oraz w granicach historycznego centrum Krakowa, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z uwagi na powyższe, zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi przy pracach remontowych w lokalu Nr 9 należy zachować historyczny układ rozplanowania wnętrz, zabytkowe elementy wystroju i wyposażenia wnętrz (stolarka okienna, drzwiowa). Wszystkie urządzenia techniczne należy zlokalizować w bryle budynku, a przed przystąpieniem do robót budowalnych dotyczących zewnętrza budynku należy uzyskać w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków wyprzedzające pozwolenie konserwatorskie na ich prowadzenia, a przed przystąpieniem do robót dotyczących wnętrza budynku należy uzgodnić projekt w ww. Urzędzie. Ze względów konserwatorskich za najcenniejszą wartość zabytku uznaje się jego autentyzm, dlatego należy dążyć do zachowania oryginalnej substancji obiektu, wszelkich wartościowych, historycznych, architektonicznych elementów budynku, świadczących o jego oryginalnej formie. Wszelkie zatem prace powinny być prowadzone z poszanowaniem istniejących wartości, przy jak najmniejszej ingerencji w substancję zabytkową. Działania zmierzające do polepszenia warunków użytkowania budynku/lokalu są zatem możliwe, o ile dokonywane zmiany nie wpływają na uszczuplenie wartości zabytkowych obiektu.
Lokal Nr 9 położony jest na drugim piętrze budynku, składa się obecnie z trzech pokoi, przedpokoju z aneksem kuchennym oraz łazienki z wc. Wejście odbywa się z korytarza do przedpokoju, układ pomieszczeń jest amfiladowy, pokoje są przejściowe, do jednego pokoju przejście możliwe jest też przez łazienkę. Dwa pokoje mają wystawę północną, trzeci pokój i łazienka południową. Stolarka okienna jest wtórna, okna są dwuskrzydłowe, z nadświetlem dwuskrzydłowym, w łazience jest jedno wąskie okno w układzie pionowym. Drzwi wejściowe są drewniane wtórne, drzwi wewnętrzne do pokoi i między pokojami są dwuskrzydłowe. Ściany w pomieszczeniach malowane są farbą emulsyjną, w łazience na ścianach jest terakota. W jednym z pokoi na ścianie widoczne są ślady zawilgocenia i zagrzybienia. Na podłogach w dwóch pokojach położony jest drewniany parkiet, w trzecim pokoju deski, w łazience wylewka betonowa. Lokal posiada sprawną wentylację, przewody kominowe są drożne. Wentylacja grawitacyjna znajduje się w pomieszczeniu pełniącym funkcję przedpokoju z aneksem kuchennym oraz w jednym z pokoi. W lokalu zachowały się dwa piece kaflowe na paliwo stałe. W lokalu brak jest ogrzewania -należy zaprojektować i wykonać nowy system ogrzewania. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, gazową, wodno-kanalizacyjną. Do lokalu przynależy piwnica o powierzchni 5,92 m2. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV KW KR1P/00243882/6 wolne są od wpisów.
MAPA, RZUT, WYTYCZNE KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 18 listopada i 2 grudnia 2021 r. w godz. w godz. 14.30 – 15.00.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 14 grudnia 2021 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski 1.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 9 grudnia 2021 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa. W przypadku zamiaru wzięcia udziału w więcej niż jednym przetargu wadium należy wpłacać odrębnie na każdy przetarg.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokali zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2020, poz. 106 z późn.zm.).
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu lub w terminie podanym w zawiadomieniu i do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków www.wuoz.malopolska.pl. znajdują się informacje dotyczące zagadnień z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami w zakresie dotyczącym nieruchomości.
Mając na uwadze obowiązujący stan epidemii w Polsce, wymogi i obostrzenia sanitarne wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny oraz konieczność należytego zabezpieczenia ochrony zdrowia i życia, tak klientów korzystających z usług realizowanych przez Urząd Miasta Krakowa jak i pracowników UMK obsługujących realizację tych usług, przyjęte zostały poniższe zasady:
ilość osób uczestniczących w przetargu odpowiadać będzie ilości wpłaconych wadium (jedno wadium = 1 osoba) wyklucza się obecność osób towarzyszących. W przypadku gdy jedno wadium wpłacone jest wspólnie przez kilka osób, konieczne jest wyznaczenie jednego uczestnika i udzielenie mu przez pozostałe osoby pisemnego pełnomocnictwa upoważniającego do reprezentowania ich w przetargu,
uczestnik przetargu będzie uprawniony do wejścia do budynku, w którym odbywa się przetarg nie wcześniej niż 15 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia przetargu,
uczestnik przetargu przebywając w budynku, w którym odbywa się przetarg winien mieć założoną maskę zakrywającą nos i usta oraz ewentualnie założone rękawiczki,
uczestnikom przetargu zaleca się dezynfekowanie rąk przy użyciu udostępnionych środków oraz zachowanie dystansu społecznego,
uczestnik wchodzący do budynku Urzędu Miasta Krakowa podlegać będzie bezwzględnemu obowiązkowi poddania się automatycznemu pomiarowi temperatury ciała przy użyciu odpowiedniego urządzenia zamontowanego przy wejściu do budynku lub przez pomiar ręczny dokonany przez upoważnionego pracownika urzędu albo podmiotu zewnętrznego świadczącego usługę ochrony mienia i osób. Wstęp i przebywanie w budynku jest dopuszczalne tylko i wyłącznie dla osób, których wynik automatycznego pomiaru temperatury ciała przy wejściu/wejściach do budynku jest nie wyższy niż 37,4 °C.
Wymogi wskazane w pkt. 3-5 zgodnie są z zarządzeniem Nr 2353/2021 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 19.08.2021 r. w sprawie funkcjonowania Urzędu Miasta Krakowa, obsługi klientów oraz realizacji zadań przez jego pracowników w okresie obowiązującego stanu epidemii w Polsce. W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków udziału w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Ogłoszenia i komunikaty/ Przetargi na Nieruchomości/.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian UMK ul.Kasprowicza 29 tel. 12 616 9809.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2020 r. poz. 1990, z 2021 r. poz. 11, 234, 815, 1551, 1561) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2020 r. poz. 1698).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.