W dniach 25 października do 19 listopada 2021 r. Prezydent Miasta Krakowa zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą „Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem”.
Planowany park kulturowy to kolejny, po Starym Mieście i Nowej Hucie, obszar, który podlegać będzie specjalnej ochronie, przewidzianej w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Ochronie zostanie poddany krajobraz kulturowy Kazimierza i Stradomia, czyli przestrzeń wraz ze znajdującymi się na tym terenie charakterystycznymi zabytkami.
Kazimierz i Stradom to obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wchodzący również w skład historycznego zespołu miasta, uznanego zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za Pomnik Historii. Obszary tych dwóch historycznych dzielnic znajdują się na terenie najcenniejszej historycznie części Krakowa.
Kazimierz, usytuowany na południe od średniowiecznego miasta Krakowa, został założony przez króla Kazimierza Wielkiego aktem z 1335 r. Jego układ przestrzenny, z charakterystyczną, prostopadłą siatką ulic, w znacznej części zachował się do dziś. Na jego terenie znajdowało się również żydowskie getto, którego początki datowane są na koniec XV w. Aż do II wojny światowej był to znaczący ośrodek żydowskiej kultury i nauki. Fortyfikacje Kazimierza, uformowane w XIV w., wtopiły się w późniejszą zabudowę, a powstałe pomiędzy Kazimierzem a Krakowem przedmieście Stradom, było łącznikiem pomiędzy dwoma miastami.
Kazimierz i Stradom to także historia miejsca i spuścizna związana z procesami społecznymi oraz mieszaniem się wielu kultur, w tym z materialnym i niematerialnym dziedzictwem kultury żydowskiej.
Biorąc pod uwagę te czynniki oraz procesy globalizacyjne, zagrażające krajobrazowi kulturowemu Kazimierza i Stradomia, konieczne jest podjęcie działań zmierzających do objęcia tego obszaru uchwałą o utworzeniu parku kulturowego.
Wzorem już funkcjonujących parków kulturowych, uchwała o utworzeniu Parku kulturowego Kazimierz ze Stradomiem, obejmie przepisy regulujące prowadzenie robót budowlanych, działalności handlowej i usługowej, funkcjonowanie ogródków gastronomicznych oraz zasady dotyczące możliwości lokalizowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych.
W ramach konsultacji społecznych zostały zaplanowane:
29 października, w godz. 17:00–20:00 (link do zapisów)
5 listopada, w godz. 17:00–20:00 (link do zapisów)
9 listopada, w godz. 17.00–20:00 (link do zapisów)
3 listopada, w godz. 14.00–16.00
10 listopada, w godz. 9.00–11.00
17 listopada, w godz. 17.00–19.00
Tematyka spotkań konsultacyjnych została zaplanowana następująco:
anteny, maszty, klimatyzacje, markizy, daszki, rolety
zachowaniu zabytkowego charakteru stolarki, rynien, witryn, bram, rur itp.
urządzenia nagłaśniające
podświetlenia obiektów budowlanych
wolnostojące bankomaty
murale
możliwości zabudowy balkonów i loggii
możliwości urządzania ogrodów wertykalnych
artyści uliczni
handel uliczny i obwoźny
targowiska miejskie
przedsięwzięcia plenerowe
słupy reklamowe
szyldy
dystrybucja ulotek
reklamowanie poprzez noszenie kostiumów
nagabywanie
tablice i urządzenia reklamowe
chorągwie, chorągiewki, proporczyki i banery
reklamy na statkach
ograniczanie transparentności witryn
ogródki gastronomiczne
emisja światła i dźwięku
foodtrucki
parasole
meleksy
Informujemy, że spotkania konsultacyjne będą transmitowane poprzez wydarzenia na profilu Facebook – Parki Kulturowe w Krakowie.
Konsultacje prowadzone będą na podstawie: uchwały nr CXI/2904/18 Rady Miasta Krakowa z 26 września 2018 r., w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków oraz z Krakowską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r., o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji oraz w związku z uchwałą Nr XIV/259/19 Rady Miasta Krakowa w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie utworzenia parku kulturowego pod nazwą „Park kulturowy Kazimierz”.
Tryb i harmonogram konsultacji zostanie dostosowany do aktualnych obostrzeń wynikających ze stanu epidemii Covid-19.
Projekt uchwały Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem
Załączniki:
załącznik nr 1 do uchwały PK KS granica
załącznik nr 2 do uchwały PK KS opis słowny granicy
załącznik nr 3 do uchwały PK KS lokalizacja punktów reklamowych i handlowych
załącznik nr 4 do uchwały PK KS wzór słupa ogłoszeniowego
załącznik nr 5 do uchwały PK KS trasy pojazdów wolnobieżnych
załącznik nr 6 do uchwały PK KS wymagania dla pojazdów wolnobieżnych
W ramach przygotowań do utworzenia na Kazimierzu i Stradomiu parku kulturowego, na zlecenie Prezydenta Miasta Krakowa opracowany został projekt „Planu ochrony Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem”. Sporządzenie takiego dokumentu jest spełnieniem wymagań ustawowych, obligatoryjnych dla każdego parku kulturowego. Autorami opracowania jest zespół naukowców m.in. z Politechniki Krakowskiej oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa, działający pod kierownictwem dr n. hum., mgr inż. arch Jerzego Wowczaka. Projekt „Planu ochrony Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem” został uzgodniony przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Ze względu na obszerność opracowania projekt „Planu ochrony Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem” był realizowany w trzech etapach w ciągu 2019 i 2020 roku:
1) etap pierwszy, obejmował analizę widokową, tj. ustalenia ekspozycji czynnej i biernej krajobrazu Kazimierza i Stradomia, w szczególności identyfikację i waloryzację punktów, osi i ciągów widokowych,
2) etap drugi, w którym dokonana została analiza stanu istniejącego krajobrazu, tj.:
a) studium historyczne Kazimierza i Stradomia wraz z analizą zasadności utworzenia parku kulturowego
b) podział krajobrazu Kazimierza i Stradomia na elementy podstawowe wraz z uzasadnieniem kryterium podziału,
c) identyfikacja wnętrz architektoniczno-krajobrazowych (WAK) i ich zespołów (ZWAK),
d) analiza krajobrazu Stradomia i Kazimierza za pomocą zidentyfikowanych WAK i ZWAK,
3) etap trzeci, w którym dokonano oceny wartości oraz wskazano wytyczne działań, poprzez:
a) analizę procesów przeszłych i aktualnie trwających w krajobrazie Kazimierza i Stradomia oraz określenie kierunków przemian,
b) waloryzację obszarów Kazimierza i Stradomia pod względem historycznym i współczesnym,
c) analizę SWOT obszaru planowanego parku kulturowego,
d) wytyczne ochrony i kształtowania krajobrazu, wynikające z oceny wartości,
e) wykaz działań w poszczególnych ZWAK, w formie materiału operacyjnego, zawierającego wytyczne do uchwały Rady Miasta Krakowa o utworzeniu Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem oraz do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarze objętym parkiem kulturowym.
W wyniku uzgodnień z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zespół autorów dokonał w 2021 r. niezbędnych zmian i uzupełnień w treści opracowania.
Wykonany projekt „Planu ochrony Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem” jest materiałem specjalistycznym i autorskim. Stanowi analizę uwarunkowań historycznych i stanu faktycznego oraz zawiera identyfikację zjawisk i problemów, które powinny zostać rozwiązane poprzez objęcie ochroną w formie parku kulturowego, jak również wytyczne do projektu uchwały o utworzeniu parku kulturowego oraz do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Opracowanie stanowi podstawę do sformułowania regulacji normatywnych, które będą obowiązywać w obszarze Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem, a po zatwierdzeniu przez Radę Miasta Krakowa, będzie dokumentem wskazującym kierunki działań służb miejskich dla realizacji celów utworzenia Parku.
PROJEKT PLANU OCHRONY PARKU KULTUROWEGO KAZIMIERZ ZE STRADOMIEM
Etap I – Tekst: Analiza widokowa
ETAP I - Plansza 1a: Analiza uwarunkowań widokowych
ETAP I - Plansza 1b: Ekspozycja bierna
ETAP III – Tekst: Ocena wartości i wytyczne działań
Etap III – Plansza 2: Ciągi widokowe
ETAP III - Plansza 3: Zespoły wnętrz architektoniczno-krajobrazowych
ETAP III - Plansza 4: Wytyczne w zakresie procesów przemian krajobrazu
ETAP III - Plansza 5: Waloryzacja widokowa
ETAP III - Plansza 6: Waloryzacja historyczna i współczesna ZWAK
ETAP III - Plansza 7: Wytyczne ochrony i kształtowania krajobrazu
ETAP III – Tekst: Synteza Planu ochrony Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem