OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków
przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 4 o powierzchni użytkowej 43,99 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Bandurskiego Nr 6 wraz z pomieszczeniem przynależnym spiżarnią o powierzchni 0,87 m2 i udziałem wynoszącym 78/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 449/3 o powierzchni 0,0200 ha położona w obrębie S-6, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KR1P/00083926/7.
Cena wywoławcza wynosi: 438 000,00 zł
wadium: 44 000,00 zł
Kamienica Nr 6 położona przy ul. Bandurskiego w zwartej zabudowie wielomieszkaniowej, jest czterokondygnacyjnym, podpiwniczonym w całości budynkiem ze strychem. Kamienica została wzniesiona w technologii tradycyjnej w 1933 r. na rzucie prostokąta. Elewacja frontowa ma regularny układ otworów okiennych. Fundamenty budynku są ceglane, ściany nośne piwnic i kondygnacji naziemnych wykonano jako murowane z pustaków ceramicznych, zaś ściany działowe są murowane z cegły pełnej. Stropy w budynku są ceramiczne Akermana, konstrukcja klatki schodowej żelbetowa. Do budynku podłączona jest instalacja elektryczna, teletechniczna, gazowa, wodno – kanalizacyjna, brak instalacji centralnej ciepłej wody, ogrzewanie indywidualne. Nieruchomość jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Osiedle Oficerskie” zatwierdzonego uchwałą Rady Miasta Krakowa z dnia 5.12.2012 r. o nr LXII/888/12. Zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków przesłanymi w piśmie z dnia 16.06.2021 r., w lokalu mieszkalnym Nr 4 stwierdzono obecność oryginalnych elementów wyposażenia wnętrza w postaci drewnianych drzwi wejściowych, dwuskrzydłowych, sześciopłycinowych z profilowanymi ościeżnicami, kompletnej stolarki drzwiowej wewnętrznej wraz ze stolarką okienną, w tym stolarką doświetlającego otworu okiennego w ścianie pomiędzy pomieszczeniem kuchni i łazienki, a także dwóch pieców kaflowych i parkietów. Miejski Konserwator Zabytków nie wniósł zastrzeżeń wobec zamiaru zbycia lokalu Nr 4, jednak w przypadku podjęcia remontu mieszkania należy uwzględnić następujące warunki konserwatorskie:
- wyklucza się wymianę drzwi wejściowych do lokalu, które należy poddać renowacji,
- należy zachować kompletną stolarkę drzwiową wewnętrzną wraz z oryginalnymi klamkami,
- zaleca się remont okien skrzynkowych w elewacji frontowej, zaś w elewacji tylnej dopuszcza się wymianę stolarki okiennej na nowe okna drewniane jednoramowe w przypadku ich złego stanu zachowania, pod warunkiem powtórzenia wymiarów, proporcji oraz kształtów profili i zachowania białej kolorystyki. Zaleca się także przełożenie oryginalnych klamek okiennych po wcześniejszej ich renowacji. W przypadku zamiaru wymiany stolarki okiennej, należy sporządzić projekt wykonawczy uwzględniający ww. zalecenia, a przed przystąpieniem do prac należy dokonać stosownego uzgodnienia z Miejskim Konserwatorem Zabytków,
- ocena stanu zachowania parkietów i uzgodnienie sposobu postępowania nastąpi po zwołaniu komisji konserwatorskiej z udziałem przedstawiciela MKZ.
- dopuszcza się możliwość rozebrania pieców kaflowych zlokalizowanych w pokoju i kuchni, które nie stanowią wartości historycznej,
- zachowanie stolarki ww. doświetlającego otworu między kuchnią a łazienką jest zależne od stanu jej zachowania. Niniejsze wytyczne konserwatorskie nie zwalniają z obowiązku uzyskania odrębnych uzgodnień wynikających z przepisów prawa budowlanego lub innych przepisów szczególnych
Lokal Nr 4 położony jest na pierwszym piętrze budynku. Lokal składa się z pięciu pomieszczeń: pokoju, przedpokoju, kuchni, łazienki i pomieszczenia wc. Do lokalu przynależy spiżarnia o powierzchni 0,87 m2. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno – kanalizacyjną i gazową, które wymagają remontu. W lokalu brak jest ogrzewania, należy zaprojektować i wykonać nowy system ogrzewania. Zgodnie z protokołem sporządzonym z przeglądu kominiarskiego przeprowadzonego w dniu 22.06.2021 r. kratki wentylacji grawitacyjnej z pomieszczenia kuchni i łazienki podłączone są do nieszczelnych przewodów kominowych. Piec kaflowy w pokoju nie wykazuje ciągu, w lokalu nie ma urządzeń gazowych. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej KR1P/00083926/7 wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach:
14 czerwca 2022 r. w godz. 8.00 – 8.30
21 czerwca 2022 r. w godz. 14.30 – 15.00.
MAPA, WYTYCZNE KONSERWATORSKIE, RZUT LOKALU
Przetarg na sprzedaż wymienionej wyżej nieruchomości odbędzie się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 28 czerwca 2022 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski o godzinie 12.00.
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 23 czerwca 2022 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
W przypadku zamiaru wzięcia udziału w więcej niż jednym przetargu wadium należy wpłacać odrębnie na każdy przetarg.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokali zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2020, poz. 106
z późn.zm.).
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu lub w terminie podanym w zawiadomieniu i do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków www.wuoz.malopolska.pl. znajdują się informacje dotyczące zagadnień z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami w zakresie dotyczącym nieruchomości.
W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków uczestnictwa w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Ogłoszenia i komunikaty/ Przetargi na Nieruchomości/.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, telefon: 12 616-9809 w godzinach pracy urzędu.Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2021 r. poz. 1899) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 2213).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.