Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa zaprasza do udziału w projekcie wspierającym debiuty artystyczne realizowane do końca roku 2022 w obszarze sztuk wizualnych - pierwszą monograficzną wystawę lub wydarzenie artystyczne.
Projekt jest zapowiedzią przygotowywanego do wdrożenia Programu dla Sztuki będącego aktem wykonawczym dla przyjętego przez Gminę Miejską Kraków Programu Rozwoju Kultury w Krakowie do roku 2030.
Krakowski sektor sztuk wizualnych to wiele pokoleń znakomitych twórców i artystów, bogactwo myśli i różnorodność form wypowiedzi. Są jednak obszary, które wymagają szczególnej troski i wsparcia samorządu. Corocznie wielu młodych ludzi przyjeżdża do Krakowa aby podjąć studia na kierunkach artystycznych i projektowych na krakowskich uczelniach. Corocznie wielu absolwentów podejmuje decyzje o wyborze swego miejsca do pracy i życia. Jak wynika z przeprowadzonych na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków badań, chcąc tworzyć lepsze warunki dla ich rozwoju, zachęcając do pozostania w Krakowie, powinniśmy szczególnie zadbać o dostępność przestrzeni działań twórczych oraz widoczność stworzonych dzieł. Artyści kończący studia stają w obliczu trudności z wejściem na rynek sztuki i utrzymaniem ciągłości działalności twórczej. Istnieje zatem potrzeba zwiększenia wsparcia młodych adeptów sztuki u progu ich zawodowej kariery, potrzeba wsparcia organizacji pierwszej monograficznej wystawy w Krakowie.
Z wnioskiem o wsparcie finansowe początkujących artystów, absolwentów uczelni artystycznych (w okresie do 10 lat po zakończeniu studiów), kuratorów, projektantów i wszystkich młodych twórców, mogą się zwrócić: galerie sztuki, organizacje pozarządowe lub inne podmioty uprawnione do organizowania wystaw oraz projektów artystycznych w obszarze sztuk wizualnych.
Wniosek (nie obowiązuje formularz) należy kierować do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków, w nieprzekraczalnym terminie do 30 września 2022 r.
Wniosek powinien zawierać, m.in.: opis projektu, termin i miejsce realizacji oraz kalkulację przewidywanych kosztów.
W przypadku pozytywnej decyzji Dyrektora Wydziału zostanie zawarta umowa na realizację projektu artystycznego/wystawy. Po wykonaniu przedmiotu umowy, do 30 dni od przedłożenia rozliczenia, nastąpi przekazanie środków finansowych.
Celem projektu jest wsparcie rozwoju młodej sztuki współczesnej, promocja jej twórców – młodych artystów, którzy dotychczas nie mieli własnej, pierwszej, wystawy monograficznej, nie wydali pierwszego katalogu swoich prac, a tym samym pomoc w wejściu na rynek sztuki.