OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
Cena wywoławcza wynosi: 323 000,00 zł
wadium: 33 000,00 zł
Nieruchomość położona jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych. Budynek jest trzypiętrowy podpiwniczony.
Lokal Nr 3 położony jest na parterze oficyny. Wejście odbywa się przez klatkę schodową budynku frontowego, a następnie przez podwórko. Lokal składa się z trzech pomieszczeń: pokoju, kuchni oraz pomieszczenia WC. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Lokal ogrzewany jest za pomocą pieca kaflowego na paliwo stałe – w celu rozpoczęcia użytkowania lokalu należy wykonać nowy system ogrzewania. W kuchni znajduje się kanał wentylacyjny i spalinowy. Z protokołu z okresowej kontroli przewodów kominowych sporządzonego w dniu 17.07.2020 r., a następnie uzupełnionego dnia
2.12.2020 r. wynika, iż kratka wentylacyjna w kuchni oraz piec kaflowy pokojowy podłączone są do drożnych przewodów kominowych.
Do lokalu przynależy piwnica o pow. 1,06 m2, zlokalizowana pod schodami prowadzącymi do przedmiotowego lokalu. Wysokość pomieszczenia przynależnego jest zmienna, nie większa niż 1,46 m. Wejście do piwnicy odbywa się bezpośrednio z podwórka.
Kamienica przy ul. Brzozowej Nr 14 nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, ujęta jest natomiast w gminnej oraz wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także znajduje się na terenie układu urbanistycznego oraz zespołu zabudowy Kazimierza w obrębie tzw. „nowego miasta” wraz z historycznymi przedmieściami: Łąką św. Sebastiana, Podbrzeziem oraz Polami Kazimierzowskimi, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-1273/M na podstawie decyzji z dnia 18.07.2011 r. oraz na obszarze historycznego zespołu miasta Krakowa uznanego za pomnik historii Zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8.09.1994 r. Ze stanowiska konserwatorskiego zawartego w piśmie nr RD.5183.4.2021.Atu z dnia 1.03.2021 r. wynika, że w lokalu Nr 3 nie zachowały się wyjątkowe elementy wyposażenia za wyjątkiem jednego pieca kaflowego, który zaleca się pozostawić. Za najcenniejszą wartość zabytku Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał jego autentyzm, czyli stopień zachowania oryginalnej substancji obiektu. Dodatkowo zalecił dążenie do zachowania elementów budynku świadczących o jego oryginalnej formie, np. zachowując pierwotny układ pomieszczeń oraz pozostawienie oryginalnego parkietu występującego w pokoju. W przypadku wymiany okien organ ochrony zabytków zalecił wybór nowych okien o takim układzie podziałów, jak oryginalne występujące w mieszkaniu. Jak wynika z ww. stanowiska wszelkie prace powinny być prowadzone z poszanowaniem istniejących wartości, przy jak najmniejszej ingerencji w substancję zabytkową oraz co równie ważne,
z poszanowaniem obowiązujących przepisów. Ze względu na lokalizację kamienicy na obszarze układu urbanistycznego oraz zespołu zabudowy Kazimierza, na prace wykonywane na elewacji, w tym na wymianę okien, konieczne jest uzyskanie pozwolenia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Lokal wymaga przeprowadzenia remontu.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej KR1P/00181009/0 wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 1 i 15 września 2022 r. w godz. 14.00 – 14.30.
Operat szacunkowy określający wartość rynkową nieruchomości na podstawie którego została ustalona cena wywoławcza nieruchomości jest ważny do dnia 18 listopada 2022 r. a zatem umowa notarialna sprzedaży nieruchomości powinna być podpisana najpóźniej do dnia 18 listopada 2022 r.
Cena wywoławcza wynosi: 440 000,00 zł
wadium: 44 000,00 zł
Nieruchomość położona jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych. Budynek jest trzy piętrowy podpiwniczony. Lokal Nr 23 położony jest na III piętrze i składa się z jednego pokoju oraz kuchni. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz gazową. W lokalu brak instalacji c.o. – w pokoju znajduje się piec kaflowy na paliwo stałe natomiast w kuchni piec węglowy - należy zapewnić nowe źródło ogrzewania. Lokal posiada wentylację grawitacyjną w kuchni. Z uwagi na fakt, że przedmiotowy lokal posiada w kuchni pion kanalizacyjny fi 100, istnieje możliwość wydzielenia łazienki oraz podłączenia urządzeń sanitarnych (wanny/kabiny prysznicowej, umywalki, WC) pod warunkiem uzyskania zgody Wspólnoty Mieszkaniowej na wszystkie prace, których zakres ingeruje w części wspólne nieruchomości. Ze względu na zakres robót remontowych koniecznie będzie uzyskanie wszystkich niezbędnych opinii, pozwoleń i decyzji umożliwiających wykonanie planowanych prac zgodnie z wymogami przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.), a także innych właściwych przepisów, które mają zastosowanie do planowanego zakresu i charakteru prac. Z protokołu z okresowej kontroli przewodów kominowych z dnia 17.07.2020 r. wynika, iż kratka wentylacji grawitacyjnej w kuchni podłączona jest do drożnych przewodów kominowych.
Lokal wymaga przeprowadzenia remontu.
Do lokalu przynależy piwnica o powierzchni 2,32 m2.
Kamienica przy ul. Jakuba Nr 3 nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, ujęta jest natomiast w gminnej oraz wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz położona jest na terenie układu urbanistycznego Kazimierza ze Stradomia, który jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-12 decyzją z dnia 23.02.1934 r. oraz na terenie uznanym Zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 8.09.1994 r. za pomnik historii. Ze stanowiska konserwatorskiego zawartego w piśmie nr RD.5183.1.2021.DW z dnia 2.02.2021 r. wynika, że Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków dopuszcza kapitalny remont lokalu Nr 23 w tym wykonanie nowych instalacji wod-kan. i elektrycznych, instalacji grzewczej, rozbiórkę pieca (piec z lat 70-tych XX w. bez cech zabytkowych), wykonanie nowych tynków i podłóg, odtworzenie stolarki okiennej i drzwiowej z uwzględnieniem kształtów i podziałów. W przypadku stolarki drzwiowej w przejściu pomiędzy klatką schodową i korytarzem prowadzącym do lokali nr 24 i 23 organ ochrony zabytków zalecił konserwację i zachowanie wraz z mosiężnym szyldem i klamką. Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami zasadą jest zbywanie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego w drodze przetargu. Zgodnie z zasadami gospodarowania nieruchomościami Gminy Miejskiej Kraków ustalonymi uchwałą Nr XV/99/03 Rady Miasta Krakowa z dnia 7 maja 2003 r. (Dz. Urz. Woj. Małop. z 2017 r. poz. 741) do wyłącznej kompetencji Rady należy wyrażanie zgody na sprzedaż
w drodze przetargu nieruchomości z wyjątkiem nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, pod budowę garaży o powierzchni nie większej niż 50 m² oraz realizację urządzeń infrastruktury technicznej.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej KR1P/00274145/4 wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 2 i 16 września 2022 r. w godz. 13.30 – 14.00.
Operat szacunkowy określający wartość rynkową nieruchomości na podstawie którego została ustalona cena wywoławcza nieruchomości jest ważny do dnia 18 listopada 2022 r. a zatem umowa notarialna sprzedaży nieruchomości powinna być podpisana najpóźniej do dnia 18 listopada 2022 r.
Cena wywoławcza wynosi: 41 000,00 zł
wadium: 4 000,00 zł
Nieruchomość położona jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych. Przedmiotowy obiekt to jednoklatkowy 2 kondygnacyjny podpiwniczony budynek posiadający strych.
Lokal nr U1 położony jest na poziomie piwnicy (przyziemia) i składa się z jednego pomieszczenia o powierzchni 17,50 m2. Lokal wyposażony jest w instalacje wodną, kanalizacyjną, wentylacyjną i elektryczną. W pomieszczeniu znajduję się wodomierz. W lokalu zlokalizowany jest piec kaflowy, który zgodnie z protokołem z okresowej kontroli przewodów kominowych z dnia 13.12.2019 r. należy rozebrać, a przewód dymny po uszczelnieniu wykorzystać do wentylowania pomieszczenia głównego. Obecną kratkę wentylacyjną należy zlikwidować, otwór po niej zamurować i odłączyć od niej rurę spiroflex łączącą kratkę z przewodem kominowym nr 19 w sąsiednim pomieszczeniu piwnicznym. Lokal jest w dużym stopniu zniszczony – wymaga przeprowadzenia generalnego remontu.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej nr KR1P/00002705/1 wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 5 i 19 września 2022 r. w godz. 14.30 – 15.00.
Cena wywoławcza wynosi: 176 000,00 zł
wadium: 18 000,00 zł
Nieruchomość położona jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych i stanowi kamienicę narożną. Przedmiotowy budynek jest trzypiętrowy, częściowo podpiwniczony z nieużytkowym poddaszem. Obiekt został wzniesiony w technologii tradycyjnej w 1939-1942 r. Budynek jest jednoklatkowy, z budynku istnieje możliwość wyjścia na podwórko.
Lokal Nr LU 1 położony jest w piwnicy i zgodnie z wpisem w dziale I-O KW KR1P/00480453/3 składa się z 4 pomieszczeń, przedsionka oraz wc. Na skutek zmian wprowadzonych przez uprzedniego najemcę lokal składa się z 5 pomieszczeń (z pomieszczenia oznaczonego na rzucie nr 2 wydzielono ścianą mniejsze pomieszczenie). Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Lokal posiada instalację wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach łazienki, WC oraz w jednym z pomieszczeń przystosowanych na funkcję pokoju. W pomieszczeniu przystosowanym na funkcję kuchni, znajduje się jedyne okno. Drzwi wejściowe kwalifikują się do wymiany.
Nieruchomość położona przy ul. Kościuszki 45 nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, ujęta jest natomiast w gminnej ewidencji zabytków. Ze stanowiska Miejskiego Konserwatora Zabytków zawartego w piśmie Nr KZ-02.4120.11.57.2019.EW z dnia 28.05.2019 r. wynika, że w lokalu nie istnieją żadne możliwe do zachowania elementy zabytkowe. Należy pozostawić drzwi wejściowe od strony podwórka. Drzwi wejściowe do strony klatki schodowej powinny nawiązywać formą i kolorystyką do zachowanych zabytkowych drzwi wejściowych na innych poziomach.
Lokal wymaga przeprowadzenia remontu.
Obszar w skład którego wchodzi przedmiotowa nieruchomość nie podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa działka położona jest na obszarze MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (jednostka urbanistyczna nr 6 „Otoczenie Błoń”). Uchwałą Nr XXVII/615/19 z dnia 23 października 2019 r. Rada Miasta Krakowa postanowiła o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „ Półwsie Zwierzynieckie” obejmującego działkę nr 313 obręb K-14 jedn. ewid. Krowodrza.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV ksiąg wieczystych nr KR1P/00480453/3 i nr KR1P/000003079/0 wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 2 i 20 września 2022 r. w godz. 13.00 – 13.30.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 27 września 2022 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
poz. 4 – godz. 12.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 22 września 2022 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
W przypadku zamiaru wzięcia udziału w więcej niż jednym przetargu wadium należy wpłacać odrębnie na każdy przetarg.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokali zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2020, poz. 106
z późn.zm.).
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu lub w terminie podanym w zawiadomieniu i do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków www.wuoz.malopolska.pl. znajdują się informacje dotyczące zagadnień z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami w zakresie dotyczącym nieruchomości.
Części opisowe i graficzne miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl/Planowanie Przestrzenne. Szczegółowe informacje odnośnie ustaleń planu można uzyskać w Wydziale Planowania Przestrzennego ul. Mogilska 41.
W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków uczestnictwa w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Ogłoszenia i komunikaty/ Przetargi na Nieruchomości/.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, telefon: 12 616-9981 w godzinach pracy urzędu. Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2021 r. poz. 1899) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 2213).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.