OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
Cena wywoławcza wynosi: 43 000,00 zł
wadium: 5 000,00 zł
Nieruchomość położona jest w terenach zabudowy wielomieszkaniowej wolnostojącej. Dojazd do garażu odbywa się od drogi publicznej – ul. Jaremy pozostającej w zarządzie i utrzymaniu Zarządu Dróg Miasta Krakowa, poprzez ogólnodostępną drogę wewnętrzną zlokalizowaną na działkach nr 632/12, 634/3, 634/5 obr. K-41 jedn. ewid. Krowodrza, również pozostającą w utrzymaniu Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Przedmiotowy garaż jest murowany, kryty płaskim dachem. Brak informacji o czynnych instalacjach. Wysokość garażu jest zróżnicowana i wynosi od 2,03 m do 2,40 m. Garaż wymaga remontu.
Przedmiotowa nieruchomość usytuowana jest na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru „Azory – Rejon ulic: Stachiewicza
i Czerwieńskiego” zatwierdzonym uchwałą Rady Miasta Krakowa Nr XCI/2401/14 z dnia 20 grudnia 2017 r. i położona jest w terenie obsługi i urządzeń komunikacyjnych.
Lokal wolny jest od obciążeń. Dział IV księgi wieczystej KR1P/00159335/1 wolny jest od wpisów, w dziale III widnieje wpis: „ostrzeżenie o niezgodności treści księgi z rzeczywistym stanem prawnym w związku z decyzję nr GS-09.ID.72222-2-27/09 z dnia 14.01.2016 r.”.
Osoby zainteresowane nabyciem garażu mogą go oglądać w dniach 22 grudnia 2022 r. i 16 stycznia 2023 r. w godz. 14.30 – 15.00.
Cena wywoławcza wynosi: 132 904,00 zł
wadium: 14 000,00 zł
Nieruchomość położona jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych. Kamienica przy ul. św. Gertrudy 18 wzniesiona została w 1887 r. według projektu Maksymiliana Nitscha. Nieruchomość składa się z budynku frontowego i oficyn. Budynek jest trzykondygnacyjny podpiwniczony. Jedna z oficyn w części stanowi obiekt parterowy.
Lokal Nr U1 o pow. 34,44 m2 położony jest w oficynie kamienicy i stanowi obiekt parterowy. Dostęp do lokalu możliwy jest z podwórza. Lokal składa się z 2 pokoi, przedsionka i łazienki. Lokal wyposażony jest instalacje wodno-kanalizacyjną, gazowa oraz elektryczną (tablica licznikowa znajduje się na zewnątrz budynku). W lokalu znajduje się piec kaflowy grzewczy na paliwo stałe. Z uwagi na zły stan techniczny nie ma możliwości zlokalizowania w lokalu zaworów, włazów itp. stanowiących części wspólne nieruchomości.
Parterowa oficyna w której znajduje się przedmiotowy lokal znajduje się w bardzo złym stanie technicznym.
Kamienica przy ul. św. Gertrudy Nr 18 nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, nie figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków, znajduje się natomiast w gminnej ewidencji zabytków. Przedmiotowy budynek znajduje się na terenie układu urbanistycznego Kazimierza ze Stradomiem wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-12 decyzją z dnia 23.11.1934 r. i jednocześnie na obszarze „Kraków – historyczny zespół miasta” uznanym za pomnik historii zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8.09.1994 r. Ochronę przedmiotowej nieruchomości uwzględniono także w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszaru „Stradom” zgodnie z którym w stosunku do kamienicy przy ul. św. Gertrudy 18 ustalono ochronę całkowitą. Na rysunku planu przedmiotowy budynek został określony, jako obiekt budowlany o niskiej wartości technicznej i estetycznej. Ze stanowiska konserwatorskiego zawartego w piśmie
nr ZR-I.5183.120.2022.MTZ z dnia 5.08.2022 r. wynika, iż należy zachować istniejące gabaryty oraz bryłę budynku, bez zmiany lokalizacji oraz wielkości istniejących otworów okiennych i drzwiowych. Należy zastosować stolarkę drewnianą o formach historycznych. Jako pokrycie dachowe należy zastosować dachówkę ceramiczną, matową w kolorze naturalnej cegły typu płaszowskiego. Dodatkowo konserwator poinformował, że wszelkie działania dotyczące remontu ww. budynku wymagają uzyskania wyprzedzająco pozwolenia konserwatorskiego.
Przedmiotowa nieruchomość podlega ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Stradom” zatwierdzonego Uchwałą
Nr XCIII/2443/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 24.01.2018 r. i znajduje się w terenach zabudowy mieszkaniowo-usługowej oznaczonych na rysunku planu symbolem MW/U.7 o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, budynkami mieszkalno-usługowymi lub budynkami usługowymi.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej KR1P/00008815/7 wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 28 grudnia 2022 r. i 17 stycznia 2023 r. w godz. 13.30 – 14.00.
Cena wywoławcza wynosi: 206 000,00 zł
wadium: 21 000,00 zł
Nieruchomość przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza Nr 5 jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-1288/M na podstawie decyzji z dnia 16.01.2012 r. w związku z powyższym bonifikata od ceny lokalu ustalonej w wyniku przetargu w związku z wpisem nieruchomości do rejestru zabytków wynosi 5%.
Kamienica Nr 5 położona jest w zwartej zabudowie wielomieszkaniowej, wybudowana w technologii tradycyjnej, murowana z cegły pełnej i kratówki, wzniesiona w 1920 r. jako budynek dla pracowników Banku PKO. W budynku jest 221 lokali mieszkalnych oraz 7 lokali użytkowych. Jest to budynek o 6 kondygnacjach nadziemnych, podpiwniczony, z częściowo użytkowym i mieszkalnym poddaszem. Kamienica posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej, wejście do lokali mieszkalnych odbywa się pięcioma bramami wejściowymi. Budynek wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową. Klatki schodowe są dwubiegowe, o konstrukcji żelbetowej, z okładziną lastriko, odremontowane.
Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków pod nr A – 1288/M decyzją z dnia 16.01.2012 r. z uwagi na to Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie wydał pozwolenie konserwatorskie nr RD.5173.3.2022.AT z dnia 20.01.2022 r. na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 62A pod warunkiem zamieszczenia w umowie sprzedaży informacji o wpisie kamienicy do rejestru zabytków pod nr A-1288/M na podstawie decyzji z dnia 16.01.2012 r., oraz informacji o konieczności uzyskania pozwolenia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wykonywanie robót budowlanych i prac konserwatorskich
w lokalu mieszkalnym. Ponadto należy zachować i poddać konserwacji zachowane oryginalne elementy wyposażenia lokalu. Zgodnie z protokołem z oględzin przedmiotowego lokalu przeprowadzonych przez przedstawiciela Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w dniu 19.11.2021 r. z zabytkowego wyposażenia mieszkania zachowały się: dębowy parkiet, piec kaflowy z kafli przedwojennych, stolarka okienna, framugi i futryny drzwiowe. Są to elementy wymienione w decyzji o wpisie do rejestru zabytków jako podlegające szczególnej ochronie i wymagające bezwzględnego zachowania. W związku z powyższym nałożono obowiązek zachowania i konserwacji zabytkowych elementów wyposażenia wnętrz. Organ ochrony zabytków stwierdził, że sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 62A nie będzie związana ze zmianą sposobu użytkowania lokalu oraz nie będzie miała wpływu na ochronę zabytkowego obiektu.
Lokal Nr 62A położony jest na pierwszym piętrze w piątej klatce budynku. Lokal składa się z 2 pomieszczeń tj. pokoju i łazienki. Lokal wyposażony jest w instalacje: elektryczną, wodno – kanalizacyjną, które wymagają wymiany. W lokalu zachował się piec kaflowy, który służył ogrzewaniu, zachodzi konieczność wykonania nowego systemu ogrzewania. Lokal wymaga przeprowadzenia generalnego remontu.
Lokal wolny jest od obciążeń. Dział IV księgi wieczystej KR1P/00076773/7 wolny jest od wpisów, w dziale III ujawniono inny wpis, że nieruchomość położona przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza 5/ Librowszczyzny 10 na działce nr 96 obr.2 Śródmieście w Krakowie została wpisana do rejestru zabytków pod Nr A -1288/M.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 9 i 16 stycznia 2023 r. w godz. 14.30 – 15.00.
mapa + rzut + pozwolenie konserwatorskie
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 24 stycznia 2023 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski 1.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 19 stycznia 2023 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
W przypadku zamiaru wzięcia udziału w więcej niż jednym przetargu wadium należy wpłacać odrębnie na każdy przetarg.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż ww. lokali zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2022, poz. 931 ze zm.).
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu lub w terminie podanym w zawiadomieniu i do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków www.wuoz.malopolska.pl. znajdują się informacje dotyczące zagadnień z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami w zakresie dotyczącym nieruchomości.
Części opisowe i graficzne miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl/Planowanie Przestrzenne. Szczegółowe informacje odnośnie ustaleń planu można uzyskać w Wydziale Planowania Przestrzennego ul. Mogilska 41.
W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków uczestnictwa w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Ogłoszenia i komunikaty/ Przetargi na Nieruchomości/.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, telefon: 12 616-9981 (dotyczy poz. 1 i 2), 12 616-9809 (dotyczy poz. 3) w godzinach pracy urzędu. Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2021 r. poz. 1899, z 2022 r. poz. 1846, 2185) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 2213).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.