OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu o przeznaczeniu innym niż mieszkalne oznaczonego Nr U001 o powierzchni użytkowej 208,65 m2, położonego w budynku przy ul. Blachnickiego Nr 2 / ul. Wiślisko Nr 1 wraz z pomieszczeniami przynależnymi o łącznej powierzchni 66,07 m2 i udziałem wynoszącym 251/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 223/1 o powierzchni 0,0414 ha położona w obrębie S-17, jednostka ewidencyjna Śródmieście objęta KW KR1P/00083476/7.
Cena wywoławcza wynosi: 1 298 220,00 zł
wadium: 130 000,00 zł
Budynek położony przy ul. Blachnickiego Nr 2 / ul. Wiślisko Nr 1 został wybudowany około 1955 roku w technologii tradycyjnej – ściany konstrukcyjne, typowe murowane. Stropy nad piwnicą i między piętrami są gęsto żebrowe, dach stanowi konstrukcja żelbetowa wielospadowa pokryta papą. Nieruchomość położona jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych. Budynek jest pięciokondygnacyjny, całkowicie podpiwniczony. Na poddaszu znajduje się strych. W budynku znajdują się 3 klatki schodowe, dostępne z przyległego chodnika.
Lokal użytkowy Nr U001 położony jest na parterze i składa się z 13 pomieszczeń oznaczonych na rzucie jako usługowych, 3 pomieszczeń wc oraz powierzchni oznaczonych jako komunikacja. Lokal posiada dwa wejścia, główne od strony terenu zielonego oraz boczne od szczytu budynku. Lokal wyposażony jest w instalacje wodno-kanalizacyjną, elektroniczną (w tym również trójfazową). Lokal ogrzewany jest za pomocą c. o. miejskiego. W lokalu znajduje się wodomierz. Lokal wyposażony jest w wentylację grawitacyjną i częściowo mechaniczną. W lokalu znajduje się winda towarowa. Z opinii kominiarskiej sporządzonej w dniu 26.02.2022 r. wynika, że do przedmiotowego lokalu przeznaczone są: 2 przewody kominowe z pomieszczenia byłej kuchni – suteryny; przewód wentylacji ubikacji przy kuchni suteryna, wspólny z mieszkaniem nr 1 – przysypany; 2 przewody wentylacji pokojowej parter; wentylacja holu parteru; wentylacja ubikacji i pomieszczenia socjalnego lokalu par. wspólna, nieprzepisowa z łazienką mieszkania 1 Wiślisko 1. Z ww. opinii wynika, iż w dniu kontroli przewody kominowe w przedmiotowym lokalu były drożne.
Do lokalu przynależy 8 pomieszczeń położonych w kondygnacji piwnicy. Wejście do piwnicy prowadzi bezpośrednio z lokalu użytkowego.
W kwestiach ogólnobudowlanych lokal wymaga kapitalnego remontu.
Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków indywidualną decyzją, jednakże ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków. Ze stanowiska konserwatorskiego zawartego w piśmie nr KZ-02.4120.7.19.2018.MB z dnia 17.05.2018 r. wynika, że ochronie podlega forma architektoniczna budynku, a także kompozycja i dekoracja elewacji w tym stolarka bramna i okienna. W celu utrzymania spójności architektonicznej i stylowej wyglądu budynku, należy przywrócić pierwotny wygląd wejścia głównego (od str. ul. ks. W. Gurgacza) i bocznego (od strony ul. ks. F. Blachnickiego) do przedmiotowego lokalu. W związku z powyższym ze stanowiska konserwatorskiego zaleca się:
konserwację wraz z przywróceniem oryginalnej kolorystyki stolarki wejścia bocznego z uchylnym nadświetlem (pod wierzchnią warstwa blaszanego obicia prawdopodobnie znajdują się oryginalne drzwi) w przypadku stwierdzenia ich złego stanu technicznego, uniemożliwiającego przeprowadzenie skutecznej naprawy, dopuszcza się ich wymianę z koniecznością dostosowania do stylistyki architektonicznej budynku, dostosowanie kolorystyki nowych, dwuskrzydłowych drzwi wejścia głównego do pierwotnej kolorystyki ww. wejścia bocznego, usunięcie rolet antywłamaniowych, zaburzający pierwotny wygląd elewacji w którym stolarka drzwiowa była wyeksponowana wewnątrz głębokich lastrykowych obramień dopuszcza się ich przełożenie do wnętrza przedsionków, odnowienie obecnej stolarki okiennej z zachowaniem białego koloru dostosowanego do pozostałych okien budynku, w przypadku złego stanu zachowania dopuszcza się wymianę okien na jednoramowe z szybami zespolonymi, pod warunkiem odtworzenia dotychczasowych podziałów, profili, proporcji i zachowania ww. białej kolorystyki (przy ewentualnej wymianie stolarki okiennej zewnętrzne ościeża należy uzupełnić z użyciem oryginalnej technologii i w kolorystyce scalonej z pierwotną kolorystyką elewacji parteru),
Ponadto w kwestii wyposażenia wnętrza lokalu, należy:
zachować lastrykowe posadzki i charakterystyczne lastrykowe parapety okienne, które powinny zostać odnowione, a ewentualne uzupełnienia i naprawy winny zostać wykonane w pierwotnej technologii z użyciem zbliżonej frakcji kruszywa i w kolorystyce scalonej z oryginalną, zachować i poddać renowacji oryginalną drewnianą stolarkę drzwi wewnętrznych pomiędzy przedsionkiem a korytarzem, pomiędzy korytarzem a prawą częścią lokalu oraz drzwi wejściowe do pomieszczenia technicznego, w którym zlokalizowane są skrzynki rozdzielcze, oraz analogicznie drzwi do pomieszczeń piwnicznych, zachować metalową balustradę schodów prowadzących do piwnicy wykonaną z pionowych prętów i z drewnianym pochwytem, którą należy poddać renowacji, z przywróceniem pierwotnej kolorystyki.
Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Blachnickiego Nr 2 / ul. Wiślisko Nr 1 podjęła Uchwałę Nr 6/2017 z dnia 22.06.2017 r. zgodnie z którą lokal użytkowy nr U001 zlokalizowany w ww. budynku po sprzedaży przez Gminę Miejską Kraków może pełnić wyłącznie funkcję: biurowe, dydaktyczne, medyczne, społeczne, magazynowe i tym podobne. Wspólnota Mieszkaniowa nie wyraża zgody na funkcję: gastronomiczne, rozrywkowe o charakterze całodobowym, produkcyjnym, powodującym: hałas, zapachy i tym podobne.
Przedmiotowa nieruchomość położona jest na terenie objętym ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Rejon Alei Ignacego Daszyńskiego” i znajduje się w obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem MW.8 - tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej KR1P/00083476/7 wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 9 i 23 stycznia 2023 r. w godz. 13.30 – 14.00.
2. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 19 o powierzchni użytkowej 66,17 m2, położonego w budynku mieszkalnym w os. Górali Nr 10 wraz z udziałem wynoszącym 28/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 130 o powierzchni 0,0838 ha położona w obrębie NH-50 jednostka ewidencyjna Nowa Huta, KW KR1P/00083783/2
Cena wywoławcza wynosi: 497 000,00 zł
wadium: 50 000,00 zł
Budynek Nr 10 w os. Górali położony jest w zwartej zabudowie wielomieszkaniowej, wzniesiony został w 1952 r. ma cztery kondygnacje nadziemne, jest podpiwniczony. Budynek wzniesiony w technologii tradycyjnej, ściany nośne z cegły pełnej, ściany działowe z cegły dziurawki lub płyt gipsowo – kartonowych na konstrukcji stalowej. Stropy prefabrykowane, belkowo – pustakowe. Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków oraz położona jest na terenie układu urbanistycznego Nowa Huta wpisanego do rejestru zabytków pod Nr A - 1132. W związku z powyższym nieruchomość podlega ochronie konserwatorskiej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Ponadto na przedmiotowym obszarze obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum Nowej Huty”, a także zapisy Uchwały nr ХХІХ/757/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 20 listopada 2019 r. w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą „Park Kulturowy Nowa Huta”.
Lokal mieszkalny Nr 19 położony jest w trzeciej klatce budynku, na pierwszym piętrze i składa się z trzech pokoi, przedpokoju, łazienki, wc i kuchni. Lokal wyposażony jest w instalacje: elektryczną, wodno – kanalizacyjną, gazową i centralnego ogrzewania zasilanego z miejskiej sieci ciepłowniczej. Grzejniki w lokalu wyposażone są w zawory z głowicami termostatycznymi. Lokal nie posiada wodomierza. Instalacje wewnętrzne kwalifikują się do wymiany. Zgodnie z protokołem z przeglądu kominiarskiego przeprowadzonego w dniu 27.01.2022 r., wentylacja w lokalu podłączona jest do drożnych przewodów kominowych, ciąg w przewodach kominowych był dobry. Z komina wentylacyjnego łazienki należy usunąć piankę montażową, która zawęża wlot do przewodów kominowych. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu kapitalnego, stolarka drzwiowa kwalifikuje się do wymiany.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy IV księgi wieczystej KR1P/00083476/7 jest wolny od wpisów, w dziale III ujawniono następujące wpisy: ostrzeżenia o niezgodności treści księgi z rzeczywistym stanem prawnym przeciwko prawu własności Gminy Kraków na rzecz każdoczesnego właściciela lokalu mieszkalnego Nr 20 wydzielonego do innej księgi wieczystej w 28/1000 części oraz wpis ograniczonego prawa rzeczowego związanego z inną nieruchomością, bezpłatna i nieograniczona czasem, służebność gruntowa polegająca na prawie przechodu przez nieruchomość położoną w Krakowie jednostka ewidencyjna Nowa Huta obr.50 stanowiącą jedyną działkę nr 130 obszaru 0,0833 ha, zabudowaną budynkiem Nr 10 na osiedlu Górali z jednoczesnym ograniczeniem jej wykonywania jedynie do prawa przechodu przez klatkę schodową nr V w budynku Nr 10 na os. Górali na rzecz: 1. Każdoczesnego właściciela lokalu mieszkalnego Nr 2 znajdującego się w budynku Nr 9 na os. Górali w Krakowie, dla której to nieruchomości sąd Rejonowy dla Krakowa – Podgórza w Krakowie Wydział IV Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KR1P/00216728/1 2. Każdoczesnego właściciela lokalu mieszkalnego Nr 4 znajdującego się w budynku Nr 9 na os. Górali w Krakowie, dla której to nieruchomości sąd rejo9nowy dla Krakowa – Podgórza w Krakowie Wydział IV Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KR1P/00258720/1.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 17 stycznia i 2 lutego 2023 r. w godz. 1430 – 15.00.
3. drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 9 o powierzchni użytkowej 107,55 m2 położonego w budynku mieszkalnym przy al. Juliusza Słowackiego Nr 44,46,48 wraz z udziałem wynoszącym 241/10 000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 293/1 o powierzchni 0,2025 ha, położona w obrębie K-46, jednostka ewidencyjna Krowodrza, objęta KW KR1P/00070405/5
Cena wywoławcza wynosi: 822 000,00 zł
wadium: 83 000,00 zł
Budynek przy al. Juliusza Słowackiego Nr 44,46,48 położony jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych, został wzniesiony w technologii tradycyjnej w 1913 r. jako dom dla Urzędników Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń. Jest to kamienica trzypiętrowa, podpiwniczona z użytkowym poddaszem. Elewacja budynku, jak i korytarze komunikacji i klatki schodowej są w dobrym stanie technicznym. W budynku brak jest windy.
Nieruchomość położona jest na obszarze układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków na podstawie decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 24.11.2020 r. pod nr A-1570/M „Obszaru zachodniej części Alei Trzech Wieszczów wraz z wnętrzem urbanistycznym Placu Inwalidów”. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi w lokalu zachowały się elementy oryginalnego wystroju takie jak drewniana, dwuskrzydłowa stolarka drzwi wejściowych z profilowaną futryną, o skrzydłach trójpłycinowych (dolna płycina kwadratowa, środkowa niewielka w formie leżącego prostokąta, górna od ok. połowy wysokości drzwi – prostokątna). Klamka w drzwiach wejściowych jest wtórna. Stolarkę wejściową należy zachować i poddać pracom konserwatorskim, docelowo konieczne jest przywrócenie historycznej formy klamki. W przypadku złego stanu zachowania dopuszczalna jest rekonstrukcja, projekt odtworzenia drzwi należy uzgodnić z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zachowanie historycznego wyglądu drzwi wejściowych do mieszkania jest szczególnie istotne w celu utrzymania spójnego charakteru klatki schodowej, która jest częścią wspólną budynku. Zachowała się stolarka drzwiowa wewnątrz lokalu – do łazienki/wc oraz jednego pokoju, są to drzwi drewniane, jednoskrzydłowe, pięciopłycinowe, w kolorze białym, podziały profilowane, futryna profilowana. W drzwiach do pokoju zachowała się oryginalna mosiężna klamka. Drzwi należy zachować, w razie konieczności poddać pracom konserwatorskim. W lokalu należy zachować drewniane parkiety o układzie w jodełkę. Piece kaflowe nie przedstawiają wartości zabytkowej i nie wnosi się uwag do ich rozbiórki. Ze względu na wpis obszaru zachodniej części Alei Trzech Wieszczów wraz z wnętrzem urbanistycznym Placu Inwalidów do rejestru zabytków remont lokalu Nr 9 będzie wymagał uzgodnienia w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Lokal Nr 9 położony jest na drugim piętrze, składa się z dwóch pokoi, pokoju z aneksem kuchennym, kuchni, dwóch łazienek z wc oraz trzech przedpokoi. W pomieszczeniach lokalu na ścianach zamontowane są grzejniki centralnego ogrzewania zasilanego z sieci miejskiej. Pomieszczenie kuchni zostało podzielone ścianką działową o wysokości 220 cm (niepełna wysokość pomieszczenia) z płyty karton gips, wydzielającą pomieszczenie kuchni i pomieszczenie pokoju za drzwiami harmonijkowymi. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną 1 - fazową, wodno – kanalizacyjną, gazową i centralnego ogrzewania. Licznik instalacji elektrycznej znajduje się na klatce schodowej. Urządzenia do opomiarowania gazu i wody przewidziane są wewnątrz lokalu. Lokal wyposażony jest w instalację wentylacyjną, przeprowadzony w dniu 28.10.2020 r. przegląd kominiarski wykazał konieczność oczyszczenia kratek wentylacyjnych w kuchni i łazienkach. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Pierwszy przetarg na sprzedaż nieruchomości został przeprowadzony w dniu 15 września 2022 r.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV KW KR1P/00070405/5 wolne są od wpisów.
MAPA, RZUT, WYTYCZNE KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 18 stycznia i 3 lutego 2023 r. w godz. 14.30 – 15.00.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 14 lutego 2023 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski 1.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 9 lutego 2023 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
W przypadku zamiaru wzięcia udziału w więcej niż jednym przetargu wadium należy wpłacać odrębnie na każdy przetarg.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokali zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2022, poz. 931
ze zm.).
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu lub w terminie podanym w zawiadomieniu i do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków www.wuoz.malopolska.pl. znajdują się informacje dotyczące zagadnień z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami w zakresie dotyczącym nieruchomości.
Części opisowe i graficzne miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl/Planowanie Przestrzenne. Szczegółowe informacje odnośnie ustaleń planu można uzyskać w Wydziale Planowania Przestrzennego ul. Mogilska 41.
W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków uczestnictwa w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Ogłoszenia i komunikaty/ Przetargi na Nieruchomości/.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, telefon: : 12 616 9981 (poz.1), 12 616 9809 (poz.2 i 3) w godzinach pracy urzędu. Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2021 r. poz. 1899, z 2022 r. poz. 1846, 2185) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 2213).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.