OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 27/17 o powierzchni 0,0566 ha, objętej KW KR1P/00191104/9 położonej w obrębie P-5, jednostka ewidencyjna Podgórze, przy ul. Krzewowej.
Cena wywoławcza wynosi: 201 000,00 zł brutto, w tym 23 % podatku VAT
wadium: 21 000,00 zł
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość, podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Kostrze”, zgodnie z którym położona jest w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej lub zabudowy budynkami usługowymi oznaczonych na rysunku planu symbolem MN/U.5. W ramach wydzielonych terenów o określonym przeznaczeniu i ustalonych zasadach lub warunkach zagospodarowania miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizacje jedynie obiektów i urządzeń budowlanych wskazanych w ustaleniach planu oraz prowadzenie robót budowlanych przy zachowaniu ustalonych planem parametrów i wskaźników.
Dla wskazanego wyżej przeznaczenia terenu, plan miejscowy ustala m. in. następujące zasady zabudowy i zagospodarowania: nakaz kształtowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych w układzie wolnostojącym lub bliźniaczym; minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego dla zabudowy jednorodzinnej wynosi 70% a dla zabudowy usługowej 50%; wskaźnik intensywności zabudowy wynosi 0,1 – 0,8; maksymalna wysokość zabudowy wynosi 9 m, a przy realizacji obiektów z dachem płaskim wynosi 7,5 m.; maksymalna wysokość zabudowy dla budynków gospodarczych, garaży wolnostojących i altan wynosi 5 m. Na obszarze tym obowiązuje nakaż kształtowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych w układzie wolnostojącym lub bliźniaczym.
Nieruchomość w przeważającej części (wskazanej w części graficznej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) znajduje się w strefie nadzoru archeologicznego podczas prowadzenia prac ziemnych należy zapewnić nadzór archeologa oraz uzyskać zgodę służb konserwatorskich na prowadzenie prac archeologicznych.
Ponadto znajduje się w granicy Bielańsko – Tynieckiego Parku Krajobrazowego, gdzie obowiązują dodatkowe warunki zagospodarowania określone przepisami odrębnymi, w tym uchwały Nr VII/64/19 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 25 marca 2019 r. w sprawie Bielańsko – Tynieckiego Parku Krajobrazowego ( Dz. Urz.Woj. Małopolskiego z dnia 10 kwietnia 2019 r. poz. 2849).
Nieruchomość jest niezabudowana, częściowo porośnięta drzewami. W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią, inwestor winien zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni, jeżeli z obowiązujących przepisów prawa wynika obowiązek uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew. Na działce nr 296/1 przy granicy z działką nr 27/17 rośnie okazałych rozmiarów jesion wyniosły. W przypadku realizacji inwestycji na działce nr 27/17 prace ziemne oraz inne prace wykonywane ręcznie, z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych, wykonywane w obrębie korzeni, pnia lub korony drzewa należy przeprowadzić w sposób najmniej szkodzący drzewu.
Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Wzdłuż zachodniej granicy działki przebiega sieć gazowa niskiego ciśnienia.
Działka nr 27/17 narażona na niebezpieczeństwo powodzi od rzeki Wisły. W przypadku zaistnienia powodzi 500-letniej (Qo,2%) woda nie przelewa się przez koronę obwałowań (mieści się w międzywalu) natomiast w sytuacji awarii obwałowań poziom zalewu, w odniesieniu do zwierciadła wody w korycie rzeki, może wynieść do rzędnej około 208,20 m n.p.m. Natomiast w sytuacji zaistnienia powodzi stuletniej (Q1%) oraz całkowitego zniszczenia obwałowań zalanie może wystąpić do rzędnej około 206,20 m n.p.m. Oznacza to, że teren na którym znajduje się przedmiotowa działka może zostać zalany na głębokość około 2,00 m. Mając powyższe na względzie inwestor, projektant i wykonawca winni zastosować odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne, zabezpieczające realizowaną inwestycję przed negatywnymi skutkami zalania wodami powodziowymi.
Nieruchomość od zachodu przylega do ul. Krzewowej stanowiącej drogę gminną, natomiast od wschodu do działki nr 296/1, która zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego położona jest w terenach dróg wewnętrznych KDW.3. – i jest własnością Gminy Miejskiej Kraków w zarządzie Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Jak wynika z opinii zarządcy dróg warunki w zakresie obsługi komunikacyjnej dla ewentualnego zamierzenia inwestycyjnego realizowanego na przedmiotowej nieruchomości, w przypadku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, określone zostaną na etapie wydawania przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa uzgodnienia zmiany zagospodarowania terenu przyległego do pasa drogowego drogi publicznej w zakresie włączenia do drogi, zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2022, poz. 1693) dla ściśle określonego zamierzenia inwestycyjnego planowanego na ww. działce. W przypadku zabudowy usługowej wyklucza się dojazd przez działkę nr 296/1, gdyż nie ma możliwości technicznych i formalno – prawnych do rozbudowy drogi na tej działce. Ograniczenia co do granic drogi wewnętrznej narzuca również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku dojazdu do zabudowy jednorodzinnej przez działkę nr 296/1 droga będzie wymagała przebudowy na odcinku od ul. Tynieckiej do zjazdu na teren inwestycji. Nie wyklucza się konieczności przystąpienia do umów zawartych w rejonie ul. Tynieckiej (w przypadku, gdy w czasie wystąpienia z wnioskiem przez inwestora umowy te nie zostaną zrealizowane).
W celu realizacji zjazdu do działki nr 27/17 od ul. Krzewowej należy uzyskać zezwolenie na lokalizację zjazdu, zgodnie z procedurą ZDMK ‑ 9.
Po terenie działki, wzdłuż jej wschodniej granicy przebiega rów przydrożny z betonowym przepustem, który pełni funkcję odwodnienia okolicznego terenu łącznie z drogą, która posiada nawierzchnię szczelną. Nabywca nieruchomości zobowiązany będzie do utrzymania tj. koszenia, udrażniania i oczyszczania rowu wraz z przepustami, aby nie doprowadzić do zalewania sąsiednich posesji.
W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz ogródek jordanowski (na dz. nr 437/3).
W dziale III KW KR1P/00191104/9 prowadzonej m.in. dla nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 27/17 wpisana jest:
- służebność przesyłu, na czas nieokreślony, między innymi na nieruchomości utworzonej z działki nr 27/13 ( z podziału której powstała m.in. dz. nr 27/17) polegająca na korzystaniu w pasie o szerokości 0,5 m licząc od osi gazociągu po każdej z jego stron, z przeznaczeniem pod budowę i eksploatację sieci gazowej średniego ciśnienia PE100 Śdr 11 Dn 90 oraz ich utrzymanie, przebudowę, modernizację i remonty, rozbiórkę, kontrolę, konserwację, usuwanie awarii, a także wykonywanie innych czynności niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania oraz rozbudowę powyższej infrastruktury, w tym przyłączanie nowych odbiorców wyłącznie w granicach ustanowionej służebności, wskazanych na mapie ewidencyjnej, stanowiącej załącznik graficzny do zarządzenia Prezydenta Miasta Krakowa nr 1425/16 z dnia 1 czerwca 2016 r. nadto uwzględniającą, pozostawienie pasa służebności jako obszaru wolnego od zabudowy nasadzeń drzew i krzewów, oraz działań mogących zagrozić trwałości gazociągu zgodnie z przepisami odrębnymi. Służebność przesyłu została ustanowiona na rzecz Polskiej Spółki Gazownictwa Spółki z o.o.
-służebność gruntowa drogi koniecznej przebiegająca przez nieruchomość składającą się z działki nr 296/1 objętą KW KR1P/00191105/6, a dalej przez północny skraj nieruchomości stanowiącej działkę nr 27/8 objętą KW KR1P/00191104/9 ( która po kolejnych podziałach utworzyła m.in. dz. nr 27/17) z tym, że szlak drożny przy wjeździe na działkę nr 27/8 ( obecnie 27/17) ma szerokość 5 m. w dalszym przebiegu 4,5 m. a przy wjeździe na działkę nr 28/1 wynosi on 5m, na rzecz każdoczesnych właścicieli nr 28/1.
- służebność drogi koniecznej po nieruchomości położonej w Krakowie Podgórzu składającej się z działek oznaczonych nr 296/1 objętej KW KR1P/00191105/6 oraz nr 27/17 objętej KW KR1P/00191104/9, szlakiem o łącznej długości 66 m. o całkowitej zajętości 0,0249 ha, obciążającym całą działkę nr 296/1 o pow. 0,0225 ha oraz północnowschodni kraniec działki nr 27/17 o pow. 0,0024 ha oznaczony literami a-b-c, zgodnie z wariantem opinii biegłego geodety mgr inż. Arkadiusza Stępnia z dnia 16 marca 2017 r. na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości składającej się z działek numer 29/1 oraz 32/9.
mapy z przebiegiem służebności
2. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 341 o powierzchni 0,0363 ha, położonej w obrębie K-10, jednostka ewidencyjna Krowodrza, przy ul. Leśnej, objętej KW KR1P/00298985/8,
Cena wywoławcza wynosi: 347 000,00 zł brutto, w tym 23% podatku VAT
wadium wynosi: 35 000,00 zł
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość, podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Strzelnica-Sikornik” zatwierdzonego uchwałą nr XXXII/813/19 Rady Miasta Krakowa dnia 18 grudnia 2019 r., zgodnie, z którym nieruchomość znajduje się w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, oznaczonych na rysunku planu symbolem MN.27, o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę jednorodzinną w układzie wolnostojącym lub układzie bliźniaczym.
Zgodnie z ustaleniami ww. planu miejscowego: minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego wynosi 60%, wskaźnik powierzchni zabudowy wynosi nie więcej niż 25%, maksymalna wysokość zabudowy wynosi 8,5m (z zastrzeżeniem zasad kształtowania dachów ustalonych w przepisach wyżej powołanego planu miejscowego), wskaźnik intensywności zabudowy wynosi 0,1-0,4. Część działki położona jest poza nieprzekraczalną linią zabudowy. Na wschodniej części działki występują spadki terenów powyżej 12% predysponowanych do wystąpienia ruchów masowych. W przeznaczeniu poszczególnych terenów mieści się zieleń towarzysząca oraz obiekty i urządzenia budowlane zapewniające ich prawidłowe funkcjonowanie, wymienione w §15 przytoczonej wyżej uchwały.
Na części obszaru objętego planem, obowiązują nieprzekraczalne ograniczenia wysokości zabudowy, określone w dokumentacji rejestracyjnej lotniska Kraków- Balice. Ograniczenie wysokości zabudowy obejmuje również wszystkie urządzenia umieszczane na obiektach budowlanych. Plan wskazuje powierzchnie ograniczające przeszkody w zakresie od 336 m n.p.m. do 383 m n.p.m. dla istniejącej drogi startowej lotniska Kraków - Balice, zgodnie z dokumentacją rejestracyjną lotniska, powierzchnie ograniczające przeszkody w zakresie od 343 m n.p.m. do 384 m n.p.m. dla nowoprojektowanej drogi startowej lotniska Kraków - Balice, zgodnie z zatwierdzonym planem generalnym. W przypadku powierzchni ograniczających,
o których mowa powyżej, nakładających się jedna na drugą, za obowiązującą przyjmuje się powierzchnie położoną niżej. Na części obszaru planu wyznaczono strefę w odległości do 7 km od punktu odniesienia lotniska Kraków - Balice, w której zabrania się budowy lub rozbudowy obiektów budowlanych sprzyjających występowaniu zwierząt stwarzających zagrożenie dla ruchu statków powietrznych, zgodnie z przepisami odrębnymi w tym zakresie.
Zgodnie z § 8 ust.1 ww. planu, przedmiotowa działka zawiera się w granicy obszaru Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, gdzie obowiązują dodatkowe uwarunkowania zagospodarowania określone odrębnymi przepisami, w tym Uchwałą Nr VII/64/19 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 25 marca 2019 roku w sprawie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Małop., poz. 2849).
Nieruchomość znajduje się w strefie nadzoru archeologicznego, jednakże brak jest na niej zidentyfikowanych stanowisk archeologicznych. Położenie nieruchomości w strefie nadzoru archeologicznego, skutkuje prawnie wymaganym sposobem postępowania w wypadku podejmowania tam wszelkich prac ziemnych ( np. związanych z lokalizacją ewentualnej zabudowy), o ile inne regulacje ich nie ograniczają, za wyjątkiem prac związanych z działalnością rolniczą.. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ( tj. Dz.U.2022 r. poz. 840) prowadzenie prac ziemnych na terenie objętym strefą nadzoru archeologicznego może zostać obwarowane koniecznością przeprowadzenia badań archeologicznych, na które należy wyprzedzająco uzyskać stosowne pozwolenie konserwatorskie Miejskiego Konserwatora Zabytków, na drodze postępowania administracyjnego.
Nieruchomość jest niezabudowana. Posiada kształt wielokąta. Porośnięta jest trawą i drzewami, które pełnią funkcje estetyczne i przyrodnicze. Mogą one stanowić siedliska chronionych gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków. Z uwagi na powyższe mogą wystąpić ograniczenia inwestycyjne. Szczegółowe informacje na temat występowania chronionych roślin, grzybów i zwierząt na przedmiotowym terenie może dostarczyć jedynie aktualna ekspertyza przyrodnicza. W przypadku stwierdzenia na przedmiotowej nieruchomości gatunków chronionych obowiązują ograniczenia i zakazy wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. W przypadku podjęcia decyzji o wycince drzew należy uzyskać zgodę na wycinkę wydaną przez odpowiednie ograny, niemniej jednak drzewa mogą stanowić przeszkodę w swobodnym dysponowaniu nieruchomością. Przepisy dotyczące zadrzewień w świetle ochrony gatunkowej omówione są na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pod adresem http://www.gov.pl/web/gdos/wycinka-drzew-lub-krzewów-a-ochrona-gatunkowa2.
Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci.
Należy liczyć się z ograniczeniami zagospodarowania nieruchomości w związku z lokalizacją na działce: stanowiska słupowego wraz z infrastrukturą oświetleniową (latarnia), przebiegiem sieci energetycznej, przebiegiem przyłącza kanalizacyjnego, wymaganiami co do realizacji ogrodzenia ze względu na konieczność zapewnienia widoczności w obszarze skrzyżowania.
Na działce zlokalizowane są czynne urządzenia stanowiące fragment napowietrznej linii niskiego napięcia 0,4kV o przewodach izolowanych AsXSn4x70 oraz przewód oświetleniowy AsXSn2x25 w postaci słupa elektroenergetycznego (istnieje możliwość przebudowy/zmiany lokalizacji tej infrastruktury technicznej na wniosek i koszt nowonabywcy),
a także czynna elektroenergetyczna linia kablowa średniego napięcia SN-15kv. Przedmiotowe urządzenia stanowią własność spółki TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Krakowie. Z pisma Tauron Dystrybucja S.A. wynika, że strefa techniczna dla napowietrznej linii nN -04v jak i linii kablowej SN-15kv stanowi pas o szerokości 2m (1m po obu stronach osi linii).
Przez południowo-zachodnią część działki przebiega przyłącze kanalizacyjne DN 150 mm odprowadzające ścieki bytowe z posesji posadowionej na działce sąsiedniej nr 342.
W związku z powyższym w celu prawidłowej eksploatacji tego odcinka przyłącza należy zachować tzw. pas technologiczny wolny od zadrzewień i zabudowy o szerokości 1 m od krawędzi przewodu po każdej jego stronie. Trasa przyłącza kanalizacyjnego przez teren działki nr 341 znajduje się prawie w całości w obszarze wyłączonym z zabudowy, tj. poza nieprzekraczalną linią zabudowy ustaloną w ww. miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Działka nr 341 posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej kategorii gminnej ul. Leśnej, jednak dla istniejącego zagospodarowania brak jest zlokalizowanego zjazdu zapewniającego obsługę komunikacyjną nieruchomości. Budowa lub przebudowa zjazdu z drogi publicznej wymaga uzyskania w drodze decyzji administracyjnej zezwolenia zarządcy drogi na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2022 r. poz. 1693, poz. 1768, poz. 1783 i poz. 2185). Na potrzeby budowy zjazdu należy uzyskać w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa zezwolenie w formie decyzji administracyjnej zgodnie z art 29 ustawy o drogach publicznych (procedura ZDMK 9), natomiast zezwolenie na czasowe zajęcie pasa drogowego zgodnie procedurą ZDMK-24.
Działka nr 341 obr. 10, jedn. ewid. Krowodrza położona jest w obszarze bezpośredniego oddziaływania skrzyżowania ul. Leśnej z ul. Jeleniową, stąd też na etapie ubiegania się o decyzję na lokalizację zjazdu będzie brana pod uwagę w szczególności kwestia bezpieczeństwa oraz istniejące warunki widoczności. Przy lokalizacji ogrodzenia terenu działki należy zachować warunki umożliwiające widoczność w obszarze skrzyżowania.
Warunki w zakresie obsługi komunikacyjnej dla ewentualnej zmiany zagospodarowania przedmiotowej nieruchomości możliwe będą do określenia na etapie uzyskiwania stosownych decyzji administracyjnych umożliwiających realizację zamierzenia budowlanego.
W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.
W dziale III księgi wieczystej KR1P/00298985/8 ujawniona jest „ nieograniczona w czasie, odpłatna (jednorazowo), służebność przesyłu na nieruchomości położonej w Krakowie, jednostka ewidencyjna Krowodrza, obręb nr 10, utworzonej z działki nr 341 obszaru 0,0363 ha, polegająca na korzystaniu w obszarze o powierzchni 13,00 m2, przy czym pasem o szerokości 1 m od krawędzi przewodu po każdej z jego stron z przeznaczeniem pod eksploatację istniejącego przyłącza kanalizacyjnego 150 mm, a także jego remonty, naprawy, konserwację, usuwanie awarii oraz przebudowę w pasie ustanowionej służebności w granicach wskazanych na mapie ewidencyjnej, stanowiącej załącznik graficzny do zarządzenia nr 3519/2021 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 6 grudnia 2021 roku, przy pozostawieniu pasa służebności jako obszaru wolnego od obiektów budowlanych i zadrzewień, na rzecz Wodociągów Miasta Krakowa Spółka Akcyjna”. Dział IV tej księgi wolny jest od wpisów.
3. drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 496/1 o powierzchni 0,0374 ha, objętej KW KR1P/00072822/8, położonej w obrębie S-22, jednostka ewidencyjna Śródmieście, zabudowanej budynkiem użytkowym przy ul. Jurka Bitschana Nr 3.
Cena wywoławcza wynosi: 370 000,00 zł
wadium: 37 000,00 zł
Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U z 2022 r. poz. 931.)
Nieruchomość podlega ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Prądnik Czerwony- Naczelna”, zatwierdzonego uchwałą nr XL/698/16 Rady Miasta Krakowa z dnia 30 marca 2016 r. zgodnie z którym znajduje się w terenach usługowej o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę budynkami usługowymi, oznaczonym na rysunku planu symbolem U.5. W zakresie kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu plan ustala: zakaz lokalizacji nowej zabudowy i utrzymanie istniejącego wskaźnika intensywności zabudowy w wielkości 0,9. Minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego wynosi min. 20 %; maksymalna wysokość zabudowy wynosi 10 m. Teren znajduje się w strefie rehabilitacji istniejącej zabudowy dla której plan ustala zakaz zwiększania intensywności zabudowy. Remonty i modernizacja istniejącej zabudowy winna prowadzić do podniesienia stanu technicznego obiektów budowlanych poprzez dostosowanie obiektów do odpowiednich wymagań technicznych, funkcjonalnych i użytkowych.
Nieruchomość zabudowana jest budynkiem użytkowym, dawnej hydroforni o powierzchni zabudowy ok. 82 m2 i powierzchni użytkowej wynoszącej ok. 68 m2. Budynek jest murowany, parterowy. Posadzka jest cementowa, ślusarka metalowa a drzwi stalowe. W budynku znajdują się dwa pomieszczenia – dawnej hali hydroforów, z kanałem technologicznym oraz części sanitarnej (wc). Budynek jest w złym stanie technicznym. Występuje erozja elementów żelbetowych, przecieki dachu, brak jest termoizolacji.
Jak wynika z § 26 ust. 2 powołanej wyżej uchwały Rady Miasta Krakowa, na obszarze tym obowiązuje zakaz lokalizacji nowej zabudowy. Teren ten znajduje się w strefie rehabilitacji istniejącej zabudowy. W odniesieniu do legalnie istniejących obiektów i urządzeń budowlanych plan dopuszcza możliwość przebudowy, remontu i odbudowy oraz - niezależnie od ustaleń planu – rozbudowy w zakresie docieplenia lub wykonania szybów windowych i zewnętrznych klatek schodowych, pochylni i ramp dla niepełnosprawnych.
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie posiada informacji czy budynek dawnej hydroforni spełnia przesłanki umożliwiające wszczęcie procedury legalizacyjnej. Jednocześnie poinformował, że kwestie związane z obowiązującymi procedurami legalizacyjnymi, zostały uregulowane w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U z 2021 r., poz. 2351 z późn. zm.) rozdział 5a „Postępowanie z naruszeniem ustawy”, art. 48 i następne.
Na działce rosną drzewa i krzewy mogące stanowić siedliska chronionych gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków. Z uwagi na konieczność ochrony drzew, mogą wystąpić ograniczenia inwestycyjne. W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią, inwestor winien zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni, jeżeli z obowiązujących przepisów prawa wynika obowiązek uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew.
Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci uzbrojenia technicznego. Przez działkę przebiegają sieci elektroenergetyczne, sieci wodociągowe, sieć kanalizacji deszczowej. Podłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach uzgodnionych przez ich dysponentów.
Ulica Jurka Bitschana, jak również ul. Promienistych, w zakresie ich przebiegu w obszarze działek stanowiących własność Gminy Kraków oraz Skarbu Państwa, stanowią ogólnodostępne drogi wewnętrzne, pozostające w zarządzie Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Warunki w zakresie infrastruktury i obsługi komunikacyjnej dla ewentualnego zamierzenia inwestycyjnego realizowanego na przedmiotowej działce, określone zostaną na etapie wydawania uzgodnienia zmiany zagospodarowania terenu przyległego do pasa drogowego drogi publicznej w zakresie włączenia do drogi, zgodnie z art. 35 ust 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1376 z późn. zm.). Zarząd Dróg Miasta Krakowa na podstawie programu funkcjonalno - użytkowego dokona oceny czy istniejący układ drogowy jest wystarczający dla zapewnienia prawidłowej obsługi komunikacyjnej planowanej inwestycji (kołowej i pieszej). W celu uzyskania opinii dot. możliwości skomunikowania przedmiotowej działki z drogą publiczną inwestor wystąpić do Zarządu Dróg Miasta Krakowa z wnioskiem o zaopiniowanie koncepcji obsługi komunikacyjnej dla ściśle określonego zamierzenia inwestycyjnego, zgodnie z procedurą ZDMK-33. Kwestię dojścia i dojazdu do działek budowlanych i budynków regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno – budowlanych dotyczących dróg publicznych ( Dz.U.z 2022 r. poz. 1518). Dla zapewnienia dojazdu do budynku należy zapewnić zjazd o parametrach zjazdu publicznego którego minimalna szerokość jezdni wynosi 3,5 m natomiast dojście winno posiadać szerokość min. l,5m. Zgodnie z § 14 ww. Rozporządzenia dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów. Mając na uwadze powyższe, w celu zapewnienia dojścia i dojazdu do działki nr 496/1, wraz ze sprzedażą nieruchomości, na rzecz każdoczesnego jej właściciela ustanowiona zostanie służebność gruntowa przejazdu i przechodu po terenie części nieruchomości gruntowej, oznaczonej nr działki 496/2 o powierzchni 0,0255 ha, objętej KW KR1P/00072822/8, położonej w obrębie S-22, jednostka ewidencyjna Śródmieście, stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, w sposób wskazany na mapie ewidencyjnej stanowiącej załącznik nr 2 do zarządzenia nr 1532/2022 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 6 czerwca 2022 r.
Nabywca nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 496/1 ustalony w drodze przetargu ustnego nieograniczonego, zobowiązany będzie do zapłaty na rzecz Gminy Miejskiej Kraków, z tytułu ustanowienia służebności gruntowej, jednorazowej opłaty w wysokości 759,00 zł netto + 23% podatku VAT w wysokości 174,57 zł, tj. łącznie kwoty 933,57 zł brutto (słownie: dziewięćset trzydzieści trzy złote 57/100) płatnej najpóźniej przed podpisaniem umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości i ustanowienia służebności. Obowiązek urządzenia i utrzymania drogi obciąża właściciela nieruchomości władnącej. Jak wynika z opinii Zarządu Dróg Miasta Krakowa budowa zjazdu z ul. Bitschana wiązać będzie się z koniecznością przełożenia istniejącego ciągu pieszego na działce nr 496/2 i przejścia dla pieszych na ul. Bitschana a także ewentualnie z koniecznością przebudowy włączenia ul. Kazimierza Odnowiciela do ul. Bitschana.
Budynek hydroforni od południa przylega do budynku stacji trafo zlokalizowanej na działce nr 497. Jak wynika z pisma Tauron Dystrybucja S.A w budynku znajdują się czynne urządzenia elektroenergetyczne SN/nN pozostające na majątku Spółki. Wymagania związane z sąsiedztwem innych budynków czy też zmianą sposobu użytkowania budynku określone są m. in. w Polskich Normach. Zmiana sposobu użytkowania budynku dawnej hydroforni powinna obejmować wszystkie aspekty sąsiedztwa stacji transformatorowej, uwzględniając zapisy i wymogi określone w normach, a także uwarunkowania wynikające z innych przepisów np. wyżej powołanego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przepisów w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót budowlano montażowych i rozbiórkowych, przepisów przeciwpożarowych, zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Inwestor zobowiązany będzie do przeprowadzenia szczegółowej analizy technicznej dot. wzajemnego sąsiedztwa stacji trafo, linii SN i nN ze zmianą zagospodarowania budynku posadowionego na działce nr 496/1 w zakresie możliwości wzajemnego sąsiedztwa przedmiotowych obiektów, a także ewentualnej przyszłej bezkolizyjnej eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych.
W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i usługowa. Pierwszy przetarg na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości został przeprowadzony w dniu 22.09.2022 r. Nieruchomość wolna jest od obciążeń. Działy III i IV KW KR1P/00072822/8 nie zawierają wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości mogą go oglądać budynek w dniach 28.12.2022 i 20.01.2023 r. w godz. 14.30-15.00.
mapa z przebiegiem służebności
4. drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 354/2, o powierzchni 0,1296 ha, objętej KW KR1P/00206596/3, położonej w obrębie NH-12, jednostka ewidencyjna Nowa Huta, przy ul. Lubockiej.
Cena wywoławcza wynosi: 227 000,00 zł brutto, w tym 23% podatku VAT
wadium: 23 000,0 0 zł
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość, podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Grębałów - Lubocza”, zatwierdzonego uchwałą nr CIII/1384/10 Rady Miasta Krakowa z dnia 9 czerwca 2010 r. zgodnie z którym położona jest w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, oznaczonych na rysunku planu symbolem MN1, o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Dopuszczalnym przeznaczeniem terenów MN1, określonym w wyżej wymienionym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, są usługi oraz budynki gospodarcze i garaże. Przeznaczenie dopuszczalne jest rodzajem przeznaczenia, który został dopuszczony na terenie wyznaczonym planem jako uzupełnienie lub wzbogacenie przeznaczenia podstawowego i który nie przekracza 40% powierzchni zabudowy terenu inwestycji.
Ponadto zgodnie z rysunkiem stanowiącym załącznik Nr 1 do planu miejscowego, przez południową część nieruchomości przebiega nieprzekraczalna linia zabudowy oraz strefa techniczna wzdłuż istniejących napowietrznych linii wysokiego napięcia.
Obowiązujący na tym terenie plan miejscowy ustala m. in. następujące zasady zabudowy i zagospodarowania: zabudowę mieszkaniową jednorodzinną należy realizować w układzie wolnostojącym lub bliźniaczym; powierzchnia nowo wydzielonych działek zabudowy jednorodzinnej wolnostojącej nie powinna być mniejsza niż 600 m2,
przy zabudowie bliźniaczej nie powinna być mniejsza niż 450 m2, minimalna szerokość frontu działki dla zabudowy jednorodzinnej wolnostojącej nie może być mniejsza niż 16 m, dla zabudowy bliźniaczej 12 m; wskaźnik powierzchni zabudowy nie może przekroczyć 40%; wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej nie może być niższy niż 50%; wysokość budynków mieszkalnych nie może przekraczać 9,5 m, wysokość pozostałych budynków nie może przekraczać 6 m; w strefach technicznych linii elektroenergetycznych obowiązują zasady zagospodarowania określone w § 23 ust 2 pkt 9 części opisowej planu miejscowego.
W związku z ustalonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego parametrem minimalnej szerokości frontu działki dla poszczególnych rodzajów zabudowy - przy zagospodarowaniu działki nr 354/2 należy uwzględnić szerokość frontu wynikającą z protokołu granicznego z dnia 4.06.2019 r., zgodnie z którym wynosi ona 15,62 m.
Nieruchomość jest niezabudowana, porośnięta drzewami i krzewami. W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią, inwestor winien zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni, jeżeli z obowiązujących przepisów prawa wynika obowiązek uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew.
Położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Wzdłuż północnej granicy działki nr 354/2 przebiegają dwa przewody energetyczne średniego napięcia oznaczone symbolem eS, natomiast przez południową część działki przebiega przewód teletechniczny o symbolu tA-n. Urządzenia te nie stanowią części składowych nieruchomości.
Zgodnie z uzyskaną opinią Zarządu Dróg Miasta Krakowa, warunki w zakresie obsługi komunikacyjnej dla ewentualnego zamierzenia inwestycyjnego realizowanego na przedmiotowej nieruchomości, w przypadku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, określone zostaną na etapie wydawania przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa uzgodnienia zmiany zagospodarowania terenu przyległego do pasa drogowego drogi publicznej w zakresie włączenia do drogi, zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. 21, poz. 1376) dla ściśle określonego zamierzenia inwestycyjnego planowanego na ww. działce. W przypadku realizacji zabudowy usługowej o maksymalnych parametrach dopuszczalnych dla obszaru oznaczonego MN.1 w MPZP „Grębałów – Lubocza” może zaistnieć konieczność rozbudowy istniejącego układu drogowego. Szczegółowy zakres rozbudowy ulicy Lubockiej zostanie ustalony po wskazaniu przez inwestora programu inwestycji. Parametry techniczne rozbudowy/przebudowy układu drogowego powinny być przyjęte w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno – budowlanych dotyczących dróg publicznych ( Dz.U.z 2022 r. poz. 1518) oraz ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Grębałów – Lubocza”.
Obsługa komunikacyjna nieruchomości możliwa jest od ul. Lubockiej stanowiącej drogę publiczną, po terenie działki nr 354/1, która zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego położona jest w terenach dróg publicznych – drogi lokalne KDL.1, jednakże nie posiada użytku „dr”.
Z uwagi na powyższe wraz ze sprzedażą nieruchomości oznaczonej nr działki 354/2 na rzecz każdoczesnego właściciela tej nieruchomości ustanowiona zostanie służebności przejazdu i przechodu, po terenie całej działki nr 354/1. Nabywca nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 354/2, ustalony w drodze przetargu ustnego nieograniczonego, zobowiązany będzie do zapłaty, na rzecz Gminy Miejskiej Kraków, z tytułu ustanowienia służebności gruntowej, jednorazowej opłaty w wysokości 645,00 zł netto + 23 % podatku VAT w wysokości 148,35 zł, tj. łącznie kwoty 793,35 zł brutto, płatnej najpóźniej przed podpisaniem umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości i ustanowienia służebności. Obowiązek urządzenia i utrzymania drogi obciąża właściciela nieruchomości władnącej. Służebność przejazdu i przechodu uprawnia właściciela nieruchomości władnącej do wybudowania drogi służebnej.
W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz teren przemysłowy (budynki, budowle i urządzenia infrastruktury technicznej, stacja transformatorowa).
Pierwszy przetarg na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości został przeprowadzony w dniu 22.09.2022 r. Nieruchomość wolna jest od obciążeń. Działy III i IV KW KR1P/00206596/3 wolne są od wpisów.
mapa ewidencyjna z przebiegiem służebności
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 7 lutego 2023 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski Nr 1.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
poz. 4 – godz. 12.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 2 lutego 2023 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
W przypadku zamiaru wzięcia udziału w więcej niż jednym przetargu wadium należy wpłacać odrębnie na każdy przetarg.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Ceny nabycia nieruchomości wraz z podatkiem VAT ( poz. 1, 2, 4 ) oraz opłata z tytułu ustanowienia służebności drogi koniecznej wraz z podatkiem VAT ( poz. 3) płatne jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu lub w terminie podanym w zawiadomieniu i do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków uczestnictwa w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Ogłoszenia i komunikaty/ Przetargi na Nieruchomości/.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, telefon: 12 616-9808 w godzinach pracy urzędu.
Pełne teksty ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wraz z załącznikami graficznymi dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl/ Strategie, Polityki, Programy/ Planowanie Przestrzenne/ Plany obowiązujące. Szczegółowe informacje odnośnie ustaleń poszczególnych planów można uzyskać w Wydziale Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa ul. Mogilska 41.
Ustalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zawierają szczegółowe warunki zagospodarowania terenu, w tym nakazy i zakazy związane z realizacją nowej zabudowy jak i uwarunkowania dotyczące istniejących obiektów i urządzeń budowlanych.
Zgodnie z ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w ramach wydzielonych terenów o określonym przeznaczeniu i ustalonych zasadach lub warunkach zagospodarowania dopuszcza się realizację jedynie obiektów i urządzeń budowlanych, wskazanych w ustaleniach planu oraz prowadzenie robót budowlanych przy zachowaniu ustalonych planem parametrów i wskaźników.
Zagospodarowanie nieruchomości musi uwzględniać przepisy techniczno – budowlane oraz fakt istniejącej w sąsiedztwie zabudowy. Wykładni przepisów prawa dokonuje właściwy organ administracji w toku ich stosowania celem rozpoznania indywidualnej i konkretnej sprawy.
Za ocenę możliwości inwestycyjnej terenu oraz zgodność sporządzenia projektu z ustaleniami obowiązującego na przedmiotowym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego odpowiada uprawniona osoba sporządzająca projekt. Sprawdzenie tej zgodności następuje w stosownym postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez właściwy organ architektoniczno – budowlany.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U 2021 r. poz. 1899, z 2022 r. poz. 1846, 2185) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 2213).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.