Mając na uwadze pytania dotyczące przysługującego gminie prawa pierwokupu w odniesieniu do nieruchomości położonych w obszarze rewitalizacji, informujemy, że Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (t.j. Dz.U. 2021 r. poz. 485), tj. uchwałę w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji (Uchwała Nr XCVII/2644/22 Rady Miasta Krakowa z dnia 12 października 2022 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji w Mieście Krakowie), ale w ww. uchwale nie ustanowiono prawa pierwokupu wobec żadnych nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji (art. 11 ust. 5 ustawy o rewitalizacji). Nie podjęto także uchwały o ustanowieniu na obszarze rewitalizacji Specjalnej Strefy Rewitalizacji (art. 25 ustawy o rewitalizacji).
21 grudnia 2022 r. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Krakowa (Uchwała Nr CII/2780/22 Rady Miasta Krakowa z dnia 21 grudnia 2022 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Krakowa). Do czasu uchwalenia Gminnego Programu Rewitalizacji gmina realizuje działania z zakresu rewitalizacji na podstawie Aktualizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa, przyjętego Uchwałą Nr LIX/1288/16 Rady Miasta Krakowa z dnia 7 grudnia 2016 r. (z późniejszymi zmianami). Program ten został uchwalony na podstawie art. 18 ust.2 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. 2022 r. poz. 559 z późn. zm.). Nie jest on gminnym programem rewitalizacji w rozumieniu ustawy o rewitalizacji. Ustawodawca w art. 52 ustawy o rewitalizacji dopuszcza realizację przedsięwzięć wynikających z programu zawierającego działania służące wyprowadzeniu obszaru zdegradowanego ze stanu kryzysowego, przyjmowanego uchwałą rady gminy, bez uchwalania gminnego programu rewitalizacji, do dnia 31 grudnia 2023 r.
W momencie zmiany stanu prawnego, tj. uchwalenia uchwały Rady Miasta Krakowa:
• przyjmującej gminny program rewitalizacji,
• ustanawiającej na obszarze rewitalizacji Specjalną Strefę Rewitalizacji,
informacje te zostaną niezwłocznie podane do publicznej wiadomości na stronach internetowych bip.krakow.pl oraz rewitalizacja.krakow.pl.
W sytuacjach, w których niniejsza informacja jest niewystarczająca do sporządzenia aktu notarialnego, Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa wydaje (na wniosek) zaświadczenia z zakresu rewitalizacji, celem urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego ze względu na wymogi przepisów prawa lub posiadanie interesu prawnego. Opis procedury wydawania zaświadczenia znajdą Państwo w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa (procedura PI-1) oraz na stronie www.rewitalizacja.krakow.pl. Procedura jest także dostępna poprzez ePUAP. Wydanie zaświadczenia podlega opłacie zgodnie z art. 1 ust 1 pkt 1b ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz.2124 z późn. zm.).