OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza
pierwszy przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Skarbu Państwa, składającej się z działek oznaczonych nr 501/1 o powierzchni 0,0022 ha oraz 501/2 o powierzchni 0,0117 ha, objętej KW KR1P/00192144/8, położonej w obrębie P-48, jednostka ewidencyjna Podgórze, w rejonie ul. Chmielnej.
Cena wywoławcza nieruchomości wynosi: 159 000,00 zł
Wadium wynosi: 16 000,00 zł
Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Obszar w skład którego wchodzi nieruchomość, nie podlega ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i żaden plan nie jest na tym terenie obecnie sporządzany.
W przyjętym przez Radę Miasta Krakowa Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa zatwierdzonym uchwałą nr XII/87/03 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 kwietnia 2003 r., zmienioną uchwałą nr CXIII/1256/10 Rady Miasta Krakowa z dnia 3 marca 2010 r. oraz uchwałą nr CXII/1700/14 Rady Miasta Krakowa z dnia 9 lipca 2014 r., ww. działki znajdują się w strukturalnej jednostce urbanistycznej Nr 32, w obszarze oznaczonym na rysunku Studium kategorią zagospodarowania terenu o symbolu MW - tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, dla których zgodnie z załącznikiem nr 4 do uchwały nr CXII/1700/14 Rady Miasta Krakowa z dnia 9 lipca 2014 r:
Funkcja podstawowa - zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna wysokiej intensywności realizowana jako budynki mieszkaniowe wielorodzinne (m.in. kamienice w zwartej zabudowie o charakterze śródmiejskim, zabudowa osiedli mieszkaniowych, budynki wielorodzinne realizowane jako uzupełnienie tkanki miejskiej) wraz z niezbędnymi towarzyszącymi obiektami budowlanymi (m.in. parkingi, garaże) oraz z zielenią towarzyszącą zabudowie, zieleń urządzona i nieurządzona).
Funkcja dopuszczalna - usługi inwestycji celu publicznego z zakresu infrastruktury społecznej, pozostałe usługi inwestycji celu publicznego, usługi kultury, nauki, oświaty i wychowania, usługi sportu i rekreacji, usługi handlu detalicznego, usługi pozostałe, zieleń urządzona i nieurządzona m. in. w formie parków, skwerów, zieleńców, parków rzecznych, lasów, zieleni izolacyjnej.
Zgodnie z kierunkami zmian w strukturze przestrzennej przewidzianymi dla jednostki 32:
Powierzchnia biologicznie czynna dla zabudowy mieszkaniowej w terenach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (MW) wynosi min. 50%.
Powierzchnia biologicznie czynna dla zabudowy usługowej w terenach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (MW) wynosi min. 30%.
Wysokość zabudowy mieszkaniowej w terenach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (MW) wynosi do 36m.
Wysokość zabudowy usługowej w terenach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (MW) wynosi do 15m.
Udział zabudowy usługowej w terenach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (MW) wynosi do 30%.
Kategoria zagospodarowania MW nie przewiduje realizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, jednak w przypadku braku planu miejscowego określenie sposobu zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Zagospodarowanie nieruchomości musi uwzględniać przepisy techniczno – budowlane oraz fakt istniejącej w sąsiedztwie zabudowy. Wykładni przepisów prawa dokonuje właściwy organ administracji w toku ich stosowania celem rozpoznania indywidualnej i konkretnej sprawy. Za ocenę możliwości inwestycyjnej terenu odpowiada uprawniona osoba sporządzająca projekt. Sprawdzenie tej zgodności następuje w stosownym postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez właściwy organ architektoniczno–budowlany.
W najbliższym sąsiedztwie przedmiotowej nieruchomości zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i usługowa, pojedyncze zabudowania jednorodzinne oraz tereny niezabudowane, porośnięte drzewami i krzewami. Działki nr 501/1 i 501/2 są niezabudowane, porośnięte trawą. Łącznie tworzą kompleks w kształcie czworokąta/trapezu. W bezpośrednim sąsiedztwie przedmiotowej nieruchomości, po terenie działki nr 416/20 będącej w zarządzie Zarządu Dróg Miasta Krakowa, przebiega rów odwadniający, który utrzymywany jest przez jednostkę miejską Klimat-Energia-Gospodarka-Wodna, do którego musi zostać zachowany odpowiedni dostęp. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków nie wnosząc sprzeciwu do zbycia ww. nieruchomości, poinformowało, że zgodnie ze Studium nieruchomość położona jest w strefie nadzoru archeologicznego (prace ziemne powinny być wykonywane pod nadzorem archeologa), niemniej nie ma na niej zidentyfikowanych stanowisk archeologicznych.
Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Przez południowo-zachodnią część działki nr 501/2 przebiega napowietrzna sieć energetyczna niskiego napięcia.
Zgodnie ze stanowiskiem Zarządu Dróg Miasta Krakowa obsługa komunikacyjna przedmiotowej nieruchomości powinna przebiegać od drogi gminnej ul. Chmielnej. Odpowiednie skomunikowanie planowanego zamierzenia inwestycyjnego z drogą publiczną winno uwzględniać charakterystykę inwestycji obejmującą m.in. program funkcjonalno-użytkowy. Zgodnie ze stanowiskiem zarządcy drogi parametry ul. Chmielnej są wystarczające do obsługi zabudowy jednorodzinnej natomiast w przypadku innej inwestycji m.in. zabudowy wielorodzinnej lub usługowej konieczne może być podpisanie umowy w oparciu o art. 16 ustawy o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. poz. 645 ze zm.) na rozbudowę ww. ulicy.
Działy III i IV KW KR1P/00192144/8 wolne są od wpisów.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 2023 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2023 r. poz. 344, poz. 1113) zbycie nieruchomości wchodzących w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa wymaga zgody wojewody. Wojewoda Małopolski zarządzeniem z dnia 15 marca 2023 r. nr poz. rej. 105/23 wyraził zgodę na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w drodze przetargu pisemnego nieograniczonego. Zgoda na dokonanie powyższej czynności prawnej jest ważna do dnia upływu ważności operatu szacunkowego z dnia 20 listopada 2021 r. (potwierdzonego klauzulą aktualności z dnia 3 listopada 2022 r.) na podstawie którego ustalono cenę wywoławczą. Z uwagi na powyższe umowa notarialna przeniesienia prawa własności nieruchomości musi zostać podpisana najpóźniej do dnia 20 listopada 2023 r.
Część jawna przetargu, tj. otwarcie ofert i ich ocena formalna, odbędzie się w dniu 21 września 2023 r. o godz. 12.00 w budynku Urzędu Miasta Krakowa w Rynku Podgórskim Nr 1, w Sali Obrad im. F. Maryewskiego. Część jawna przetargu odbywa się w obecności oferentów.
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 18 września 2023 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
Warunkiem wzięcia udziału w przetargu jest złożenie w Punkcie Obsługi Mieszkańców przy ul. Kasprowicza 29, pok. 1, na parterze, nie później niż do dnia 18 września 2023 r. do godz. 13:00 oferty nabycia nieruchomości. Ofertę należy złożyć w zaklejonej kopercie uniemożliwiającej identyfikację Oferenta, z napisem „ Oferta do przetargu pisemnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości położonej w przy ul. Chmielnej – NIE OTWIERAĆ PRZED dniem 21 WRZEŚNIA 2023 r. GODZ. 12.00”.
Oferta powinna zawierać:
imię, nazwisko i adres oferenta albo nazwę lub firmę oraz siedzibę, jeżeli oferentem jest osoba prawna lub inny podmiot; telefon kontaktowy, adres mailowy,
datę sporządzenia oferty;
oświadczenie, że oferent zapoznał się z warunkami przetargu i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń;
oferowaną cenę płatną przelewem na rachunek organizatora przetargu przed umową sprzedaży.
do koperty zawierającej ofertę należy dołączyć kopię dowodu wniesienia wadium. W przypadku reprezentowania Oferenta przez pełnomocnika do oferty należy dołączyć pełnomocnictwo.
Oferta i wszystkie oświadczenia załączone do niej winny być podpisane przez Oferenta lub osoby przez niego upoważnione.
Przetarg może się odbyć, chociażby wpłynęła tylko jedna oferta spełniająca warunki określone w ogłoszeniu o przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
W przypadku złożenia równorzędnych ofert komisja przetargowa zorganizuje dodatkowy przetarg ustny ograniczony do oferentów, którzy złożyli te oferty. O terminie dodatkowego przetargu oraz możliwości zapoznania się z treścią równorzędnych ofert oferenci, którzy zgłoszą się na przetarg zostaną powiadomieni ustnie, natomiast oferenci którzy nie będą uczestniczyć w otwarciu ofert zostaną poinformowani pisemnie na adres mailowy podany w ofercie. Ponadto informacja o terminie przetargu ustnego ograniczonego zostanie opublikowana na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/Nieruchomości Miasta Krakowa/Przetargi na nieruchomości//Przetargi nieograniczone i rokowania na zbycie nieruchomości oraz Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego www.bip.malopolska.pl/muw Ogłoszenia/Ogłoszenia dot. Nieruchomości Skarbu Państwa.
W ewentualnym przetargu ustnym ograniczonym oferenci zgłaszają ustnie kolejne postąpienia ceny powyżej najwyższej ceny zamieszczonej w równorzędnych ofertach, dopóki mimo trzykrotnego wywołania nie zostaną zgłoszone dalsze postąpienia.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny zamieszczonej w równorzędnych ofertach, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia.
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków uczestnictwa w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/Nieruchomości Miasta Krakowa/Przetargi na nieruchomości/Przetargi nieograniczone i rokowania na zbycie nieruchomości oraz Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego www.bip.malopolska.pl/muw Ogłoszenia/Ogłoszenia dot. Nieruchomości Skarbu Państwa.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanej nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon (12) 616-98 6545 w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu zamieszczone jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/Nieruchomości Miasta Krakowa/Przetargi na nieruchomości/Przetargi nieograniczone i rokowania na zbycie nieruchomości oraz Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego www.bip.malopolska.pl/muw Ogłoszenia/Ogłoszenia dot. Nieruchomości Skarbu Państwa.
Przetarg zostanie przeprowadzony na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. poz. 344, poz.1113) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2213).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów. Prezydentowi Miasta Krakowa przysługuje prawo zamknięcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert.