OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
Cena wywoławcza wynosi: 180 000,00 zł
wadium: 18 000,00 zł
Nieruchomość położona jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych. Budynek został wzniesiony w 1912 r. według projektu Edmunda Oraczewskiego w stylu modernizującego historyzmu. Budynek posadowiony jest na fundamentach ceglanych. Ściany konstrukcyjnie wykonane zostały jako murowane z cegły ceramicznej pełnej na zaprawie wapiennej. Stropy nad piwnicą są ceramiczne, na wszystkich wyższych kondygnacjach stropy są drewniane. Budynek posiada pięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Komunikację wewnętrzną w pionie stanowi jedna klatka schodowa.
Lokal Nr 1A położony jest w piwnicy i składa się z 2 pomieszczeń: pokoju z aneksem kuchennym i łazienki z wc. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Lokal posiada wentylację, która jest podłączona rurą spiro przez ścianę nośną w piwnicy do wolnego kanału wentylacyjnego. W kwestiach ogólnobudowlanych lokal wymaga remontu.
Kamienica przy ul. Przemyskiej Nr 2 nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją ale figuruje w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Ww. nieruchomość usytuowana jest na terenie układu urbanistycznego oraz zespołu zabudowy Kazimierza w obrębie tzw. „nowego miasta” wraz z historycznymi przedmieściami: Łąką św. Sebastiana, Podbrzeziem oraz Polami Kazimierzowskimi, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-1273/M na podstawie decyzji z dnia 18.07.2011 r. Ze stanowiska konserwatorskiego zawartego w piśmie nr RD.5183.3.2022.AT z dnia 13.04.2022 r. wynika, że z uwagi na fakt, iż pomieszczenia lokalu zostały wtórnie zaadoptowane na mieszkanie we wnętrzu nie zachowały się elementy które podlegają ochronie konserwatorskiej. Ponadto z ww. stanowiska wynika, że prace, na które wymagane jest uzyskanie pozwolenia budowlanego prowadzone wyłącznie wewnątrz obiektu niewpisanego do rejestru zabytków, a objętego ewidencją konserwatorską, nie wymagają uzyskania pozwolenia konserwatorskiego, ale uzgodnienia w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków - zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.). Wpływ na zabytkowy układ urbanistyczny, czyli wygląd zewnętrzny budynku ma np. stolarka okienna czy części wspólne budynku tj. elewacje. Jednak w związku z tym, że w pomieszczeniu znajduje się jedno okno na elewacji tylnej, które dodatkowo w 3/4 zasłonięte jest murkiem znajdującym się na podwórku kamienicy, to jego wymiana pozostaje bez wpływu na ochronę układu urbanistycznego Kazimierza wpisanego do rejestru zabytków i jest dopuszczalna ze stanowiska konserwatorskiego.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej KR1P/00332059/9 wolne są od wpisów.
Pierwszy przetarg na zbycie ww. lokalu mieszkalnego odbył się 25 kwietnia 2023 r.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 6 i 20 września 2023 r. w godz. 14.00 – 14.45.
Cena wywoławcza wynosi: 130 000,00 zł
wadium: 13 000,00 zł
Nieruchomość położona jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych. Budynek został wzniesiony w 1912 r. według projektu Edmunda Oraczewskiego w stylu modernizującego historyzmu. Budynek posadowiony jest na fundamentach ceglanych. Ściany konstrukcyjnie wykonane zostały jako murowane z cegły ceramicznej pełnej na zaprawie wapiennej. Stropy nad piwnicą są ceramiczne, na wszystkich wyższych kondygnacjach stropy są drewniane. Budynek posiada pięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Komunikację wewnętrzną w pionie stanowi jedna klatka schodowa.
Lokal Nr 2 położony jest na parterze i składa się z 1 pokoju o powierzchni 12,16 m2 (wc znajduje się poza obrysem lokalu). Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną. Lokal posiada instalację grawitacyjną w pokoju. Lokal posiada trzy pomieszczenia przynależne: wc o powierzchni 1,68 m2 i pomieszczenie gospodarcze o powierzchni 2,25 m2 zlokalizowane na parterze oraz piwnicę o powierzchni 7,22 m2. W pomieszczeniu przynależnym w piwnicy znajduje się licznik główny wody (z nakładką do radiowego odczytu) oraz zawór główny wody. W kwestiach ogólnobudowlanych lokal wymaga remontu.
Kamienica przy ul. Przemyskiej Nr 2 nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją ale figuruje w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Ww. nieruchomość usytuowana jest na terenie układu urbanistycznego oraz zespołu zabudowy Kazimierza w obrębie tzw. „nowego miasta” wraz z historycznymi przedmieściami: Łąką św. Sebastiana, Podbrzeziem oraz Polami Kazimierzowskimi, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-1273/M na podstawie decyzji z dnia 18.07.2011 r. Ze stanowiska konserwatorskiego zawartego w piśmie nr RD.5173.9.2022.DW2 z dnia 24.06.2022 r. wynika, iż w przedmiotowym lokalu brak jest zabytkowych elementów wystroju w związku z powyższym konserwator nie zgłasza uwag do ewentualnego remontu wewnątrz lokalu. Z uwagi na ochronę kompozycji elewacji frontowej oraz zapisy obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru pn.: „Kazimierz” Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaleca zachowanie funkcji mieszkaniowej, dopuszcza funkcje usługową, jednak bez możliwości przebicia otworu drzwiowego w elewacji frontowej.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej KR1P/00332059/9 wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 6 i 20 września 2023 r. w godz. 14.00 – 14.45.
Cena wywoławcza wynosi: 360 000,00 zł
wadium: 36 000,00 zł
Nieruchomość położona jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych. Budynek został wybudowany w 1955 r. w technologii tradycyjnej – konstrukcja ścian jest z cegły natomiast dach stanowią elementy prefabrykowane. Budynek posiada 6 kondygnacji nadziemnych i 1 podziemną. Budynek składa się z 9 klatek bez windy.
Lokal Nr 56 położony jest na IV piętrze i składa się z 3 pokoi, kuchni, łazienki, pomieszczenia WC i przedpokoju. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną, gazową i centralnego ogrzewania. Ogrzewanie w budynku zasilane jest z miejskiej sieci ciepłowniczej, a grzejniki w lokalu wyposażone są w zawory z głowicami termostatycznymi. Lokal nie posiada wodomierza. Instalacje wewnętrzne kwalifikują się do wymiany. Lokal kwalifikuje się do kapitalnego remontu. Stolarka okienna i drzwiowa kwalifikuje się do wymiany.
Przedmiotowy budynek położony jest na obszarze układu urbanistycznego Nowej Huty, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-1132 oraz parku kulturowego Nowa Huta powołanego uchwałą nr XXIX/757/19 z dnia 20 listopada 2019 r. Ponadto jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków oraz podlega ochronie konserwatorskiej w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ,,Centrum Nowej Huty". Ze stanowiska konserwatorskiego zawartego w piśmie nr KZ-02.4120.710.2022.JN z dnia 1.04.2022 r. wynika, że Miejski Konserwator Zabytków stwierdza obecność w przedmiotowym lokalu oryginalnych elementów wyposażenia wnętrza w postaci stolarki okiennej oraz parkietów łączonych (bez progów) w pokojach i przedpokoju. W związku z powyższym w przypadku remontu mieszkania należy uwzględnić następujące warunki konserwatorskie:
W przypadku wymiany stolarki okiennej, należy przedłożyć do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków projekt nowych okien opracowany zgodnie z ww. zaleceniem konserwatorskim.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej KR1P/00076773/7 wolne są od wpisów.
Pierwszy przetarg na zbycie ww. lokalu mieszkalnego odbył się 10 stycznia 2023 r., drugi przetarg odbył się 25 kwietnia 2023 r.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 12 i 19 września 2023 r.
w godz. 15.00 – 15.30.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 5 października 2023 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski 1.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 2 października 2023 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
W przypadku zamiaru wzięcia udziału w więcej niż jednym przetargu wadium należy wpłacać odrębnie na każdy przetarg.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż ww. lokali zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2022, poz. 931 ze zm.).
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu lub w terminie podanym w zawiadomieniu i do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków www.wuoz.malopolska.pl. znajdują się informacje dotyczące zagadnień z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami w zakresie dotyczącym nieruchomości.
W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków uczestnictwa w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Ogłoszenia i komunikaty/ Przetargi na Nieruchomości/.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, telefon: 12 616-9981 w godzinach pracy urzędu. Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2023 r. poz. 344, 1113) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 2213).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.