„Zobacz. Zapytaj. Zareaguj” – to hasło nowej kampanii społecznej w Krakowie, która ma na celu zwrócenie uwagi rodziców na to, jak niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci ma niekontrolowane korzystanie z Internetu.
Aż blisko 40 proc. dzieci zaczyna korzystać z Internetu już wieku 7-8 lat, a 23 proc. jeszcze wcześniej, bo w wieku 5-6 lat.
Niepokojąca jest liczba dzieci (42 proc.) w wieku od 4 do 9 lat, które korzystają ze smartfonów bez nadzoru dorosłych.
Obawy budzi też aktywność dzieci i młodzieży w Internecie, która koncentruje się na oglądaniu walk w sieci, spędzaniu czasu na zakupach w grach oraz przeglądaniu stron z przemocą i pornografią.
Głównym celem kampanii jest promowanie rozważnego korzystania z Internetu przez dzieci oraz uświadomienie opiekunom, jak niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne małego dziecka ma niekontrolowane korzystanie z urządzeń ekranowych.
W ramach kampanii stworzono m.in. stronę internetową: zareaguj.info, na której znajdują się (i będą sukcesywnie dodawane) porady dla rodziców, artykuły specjalistyczne, wywiady z lekarzami, wykaz placówek świadczących pomoc psychologiczną i psychiatryczną.
Kampania #ZobaczZapytajZareaguj finansowana jest ze środków miasta Krakowa w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.