OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 7 o powierzchni użytkowej 45,61 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Górka Narodowa Nr 118a wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni 3,05 m 2 i udziałem wynoszącym 55/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 183 o powierzchni 0,3231 ha, położona w obrębie K-29, jednostka ewidencyjna Krowodrza, objęta KR1P/00307798/7.
Cena wywoławcza wynosi: 393 000,00 zł
wadium: 40 000,00 zł
Budynek Nr 118a położony jest na terenie ogrodzonym wraz z budynkiem Nr 118, dojazd odbywa się drogą asfaltową przechodzącą w drogę utwardzoną żwirem, ślepą. Jest to budynek dwupiętrowy, podpiwniczony, wzniesiony w drugiej połowie XX w. w technologii tradycyjnej. Budynek wzniesiony na rzucie prostokąta, murowany z cegły, otynkowany i ocieplony styropianem. Stolarka drzwi wejściowych do budynku jest aluminiowa z przeszkleniami, w budynku jest jedna klatka schodowa żelbetowa, z okładziną schodów i podłóg latrico. W budynku brak windy. Budynek wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno – kanalizacyjną i wentylacji, brak jest instalacji gazowej. Ogrzewanie w budynku jest elektryczne, brak przyłączenia do sieci MPEC, instalacja elektryczna budynku jest przystosowana do tego typu ogrzewania. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku jest zabudowa jednorodzinna oraz niezabudowane tereny zieleni nieurządzonej. Lokal Nr 7 położony jest na drugim piętrze budynku. Lokal składa się z dwóch pokoi, przedpokoju, łazienki, pomieszczenia wc oraz kuchni. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną 1 - fazową, wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie jest elektryczne (akumulacyjne), ciepła woda użytkowa w łazience pochodzi z bojlerów elektrycznych – zamontowane w pomieszczeniu wc i łazience. W łazience bojler przysłania kratkę wentylacyjną w ścianie. Wodomierze elektroniczne zostały wymienione w 2019 r. i zlokalizowane są wewnątrz lokalu. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Do lokalu przynależy piwnica o powierzchni 3,05 m2 i wysokości ok. 2,10 m. Lokal wolny jest od obciążeń, dział IV KW KR1P/00307798/7 wolny jest od wpisów, w dziale III KW ujawniony jest wpis: ”wszelkie ciężary ciążące na wydzielonych lokalach z nieruchomości ciążą na przynależnych do nich udziałach we współwłasności”.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 20 i 29 listopada 2023 r. w godz. 14.00 – 14.30.
2. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu o przeznaczeniu innym niż mieszkalne oznaczonego Nr U-101 o powierzchni użytkowej 4,44 m2, położonego w budynku przy ul. Schweitzera Nr 1 wraz z udziałem wynoszącym 3/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa składająca się z działki nr 78/22 o powierzchni 0,3601 ha położona w obrębie P-58, jednostka ewidencyjna Podgórze, objęta księgą wieczystą nr KR1P/00198846/1
Cena wywoławcza wynosi: 13 000,00 zł
wadium: 1 300,00 zł
Nieruchomość położona jest w terenie zabudowy wielomieszkaniowej, otoczona zielenią urządzoną. Budynek został wybudowany w 1988 r. w technologii wielkopłytowej. Budynek jest czteroklatkowy. Klatki I, III i IV są 3-kondygnacyjne, klatka II jest
4-kondygnacyjna. Budynek jest podpiwniczony.
Lokal użytkowy Nr U-101 położony jest w piwnicy i składa się z jednego pomieszczenia o powierzchni użytkowej 4,44 m2. Wejście do lokalu odbywa się ze wspólnej klatki schodowej. W lokalu brak jest okna. Lokal wyposażony jest w instalację wodną (zlew jednokomorowy), elektryczną, kanalizacyjną i wentylacyjną. W lokalu brak jest ogrzewania. Z opinii kominiarskiej sporządzonej w dniu 9.05.2023 r. wynika, że kontrola wykazała ciąg w przewodach wentylacyjnych oraz drożność przewodów kominowych.
Lokal kwalifikuje się do kapitalnego remontu. Instalacja elektryczna kwalifikuje się do wymiany. Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej nr KW KR1P/00198846/1 wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 21 listopada 2023 r. w godz. 13:30 – 14:00 i 27 listopada 2023 r. w godz. 13:00 – 13:30.
3. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż przysługującego Gminie Miejskiej Kraków udziału wynoszącego 6/8 części nieruchomości gruntowej, oznaczonej nr działki 298/4 o powierzchni 0,0339 ha, objętej KW KR1P/00081961/0, położonej w obrębie P-51, jednostka ewidencyjna Podgórze, w rejonie ul. Heltmana.
Cena wywoławcza wynosi: 200 000,00 zł brutto w tym 23% podatku VAT
Wadium: 20 000,00 zł
Nieruchomość podlega ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Wielicka - Kamieńskiego”, zatwierdzonego uchwałą nr LXXVII/1914/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 28 czerwca 2017 r. zgodnie z którym znajduje się w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, oznaczonych na rysunku planu symbolem MN.17, o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę jednorodzinną w układzie wolnostojącym lub bliźniaczym w strefie zwiększenia udziału funkcji usługowej, gdzie jako przeznaczenie uzupełniające dopuszcza się lokalizację wolnostojącej zabudowy usługowej.
W zakresie kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu pod zabudowę mieszkaniową plan wyznacza: maksymalną wysokość zabudowy 11 m.; maksymalną wysokość budynków gospodarczych i garażowych 5 m.; minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego 50%; wskaźnik intensywności zabudowy 01-0,9; maksymalny wskaźnik powierzchni zabudowy 30%.
W przypadku realizacji wyłącznie wolnostojącej zabudowy w strefie zwiększenia udziału funkcji usługowej, plan ustala: maksymalną wysokość zabudowy 13 m.; minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego 30%; wskaźnik intensywności zabudowy 0,1 - 1,6; maksymalny wskaźnik powierzchni zabudowy 40%.
W ramach wydzielonych terenów o określonym przeznaczeniu i ustalonych zasadach lub warunkach zagospodarowania miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizację jedynie obiektów i urządzeń budowlanych wskazanych w ustaleniach planu oraz prowadzenie robót budowlanych przy zachowaniu ustalonych planem parametrów i wskaźników. W części graficznej planu naniesione zostały izofony hałasu drogowego LDWN = 64 dB według mapy akustycznej miasta Krakowa z 2012 r.
Ustalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zawierają szczegółowe warunki zagospodarowania terenu, w tym nakazy i zakazy związane z realizacją nowej zabudowy jak i uwarunkowania dotyczące istniejących obiektów i urządzeń budowlanych. Zgodnie z ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w ramach wydzielonych terenów o określonym przeznaczeniu i ustalonych zasadach lub warunkach zagospodarowania dopuszcza się realizację jedynie obiektów i urządzeń budowlanych, wskazanych w ustaleniach planu oraz prowadzenie robót budowlanych przy zachowaniu ustalonych planem parametrów i wskaźników. Zagospodarowanie nieruchomości musi uwzględniać przepisy techniczno – budowlane oraz fakt istniejącej w sąsiedztwie zabudowy. Wykładni przepisów prawa dokonuje właściwy organ administracji w toku ich stosowania celem rozpoznania indywidualnej i konkretnej sprawy. Za ocenę możliwości inwestycyjnej terenu oraz zgodność sporządzenia projektu z ustaleniami obowiązującego na przedmiotowym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego odpowiada uprawniona osoba sporządzająca projekt. Sprawdzenie tej zgodności następuje w stosownym postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez właściwy organ architektoniczno – budowlany.
Nieruchomość jest niezabudowana, posiada kształt foremny zbliżony do kwadratu. Na nieruchomości znajdują się drzewa pełniące funkcje przyrodnicze, mogą one stanowić siedliska chronionych gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków. Z uwagi na konieczność ochrony drzew mogących stanowić siedliska chronionych gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków, mogą wystąpić ograniczenia inwestycyjne. Szczegółowych informacji na temat występowania chronionych gatunków roślin, grzybów i zwierząt występujących na ww. działce może dostarczyć jedynie aktualna ekspertyza przyrodnicza terenu. Wobec powyższego w przypadku stwierdzenia na przedmiotowej nieruchomości gatunków chronionych obowiązują ograniczenia i zakazy wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.
W przypadku podjęcia decyzji o wycince drzew należy uzyskać zgodę na wycinkę, wydaną przez odpowiednie organy. Przepisy dotyczące zadrzewień w świetle ochrony gatunkowej zostały omówione na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pod adresem https://ww.gov.pl/web/gdos/wycinka-drzew-lub-krzewow-a-ochrona-gatunkowa2.
Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie do istniejącej sieci możliwe będzie na warunkach ustalonych przez ich dysponentów.
Nieruchomość nie posiada dostępu do drogi publicznej. Zgodnie z opinią Zarządu Dróg Miasta Krakowa obsługa komunikacyjna nieruchomości możliwa jest od ul. Heltmana po terenie nieruchomości stanowiącej własność osób fizycznych, po uzyskaniu prawa do dysponowania terenem na potrzeby obsługi komunikacyjnej.
Szczegółowe warunki w zakresie obsługi komunikacyjnej dla zmiany zagospodarowania terenu możliwe będą do określenia na etapie uzyskiwania stosownych decyzji administracyjnych umożliwiających realizację zamierzenia budowlanego. Zakres rozbudowy/przebudowy przyległego układu drogowego uzależniony jest od szczegółowego programu planowanej inwestycji kubaturowej na przedmiotowej działce. Ocena ta zostanie dokonana w oparciu o parametry inwestycji wskazane we wniosku w sprawie zaopiniowania koncepcji obsługi komunikacyjnej (ZDMK – 33) oraz wydania uzgodnienia zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o drogach publicznych (ZDMK- 31) a w szczególności charakterystykę inwestycji obejmującą m.in. program funkcjonalno – użytkowy, jak również określony przez inwestora sposób obsługi komunikacyjnej.
W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz warsztat samochodowy. Nieruchomość wolna jest od obciążeń. Działy III i IV KW KR1P/81961/0 nie zawierają wpisów.
4. drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 224/5 o powierzchni 0,0948 ha, objętej KW KR1P/00643691/4, położonej w obrębie NH-39, jednostka ewidencyjna Nowa Huta, u zbiegu ul. Truskawkowej i ul. Powojowej.
Cena wywoławcza wynosi: 154 800,00 zł brutto, w tym 23% podatku VAT
wadium: 15 500,00 zł
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomości nie podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przyjętym przez Radę Miasta Krakowa Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa zatwierdzonym uchwałą nr XII/87/03 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 kwietnia 2003 r., zmienioną uchwałą nr CXIII/1256/10 Rady Miasta Krakowa z dnia 3 marca 2010 r. oraz uchwałą nr CXII/1700/14 Rady Miasta Krakowa z dnia 9 lipca 2014 r., przedmiotowy teren znajduje się w jednostce strukturalnej nr 59 w kategorii zagospodarowania terenu o symbolu MN - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, dla których zgodnie z załącznikiem nr 4 do uchwały nr CXII/1700/14 Rady Miasta Krakowa z dnia 9 lipca 2014 r. przewidziano następujące ustalenia:
Funkcja podstawowa - zabudowa jednorodzinna (realizowana jako budynki mieszkalne jednorodzinne lub ich zespoły, w których wydzielono do dwóch lokali mieszkalnych lub lokal mieszkalny oraz lokal użytkowy o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku; wraz z niezbędnymi towarzyszącymi obiektami budowlanymi (m.in. parkingi, garaże, budynki gospodarcze) oraz z zielenią towarzyszącą zabudowie (w tym realizowaną jako ogrody przydomowe).
Funkcja dopuszczalna - usługi inwestycji celu publicznego z zakresu infrastruktury społecznej, pozostałe usługi inwestycji celu publicznego, usługi: kultury, nauki, oświaty i wychowania, usługi sportu i rekreacji, usługi handlu detalicznego, usługi pozostałe, zieleń urządzona i nieurządzona m. in. w formie parków, skwerów, zieleńców, parków rzecznych, lasów, zieleni izolacyjnej.
Jak wynika z kierunków zmian w strukturze przestrzennej do tej jednostki powierzchnia biologicznie czynna dla zabudowy mieszkaniowej w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wynosi min. 70%, powierzchnia biologicznie czynna dla zabudowy usługowej w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wynosi min. 50%, wysokość zabudowy mieszkaniowej i zabudowy usługowej w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wynosi do 9 m, udział zabudowy usługowej w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wynosi do 20%.
Określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego następuje, zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. poz. 977) w drodze decyzji o warunkach zabudowy
i zagospodarowania terenu. Na wniosek Gminy Miejskiej Kraków w dniu 28 lutego 2019 r. wydana została decyzja o ustaleniu warunków zabudowy nr AU-2/6730.2/250/2019, zgodnie z którą nieruchomość oznaczona nr działki 224/3 (z której powstała działka nr 224/5) może zostać zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym wolnostojącym z garażem. Decyzja jest ostateczna.
Z decyzją powyższą można się zapoznać w Wydziale Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29, pok. 413. Na podstawie art. 63 ust. 5 wymienionej wyżej ustawy, decyzja o ustaleniu warunków zabudowy może zostać przeniesiona na rzecz nabywcy nieruchomości, jeżeli złoży oświadczenie, że przyjmie wszystkie warunki w niej zawarte.
Zgodnie z ustalonymi w ww. decyzji warunkami zabudowy, wskaźnik wielkości powierzchni nowej zabudowy w stosunku do powierzchni terenu inwestycji ustalono od 13% do 17%, udział powierzchni biologicznie czynnej dla terenu inwestycji ustalono na poziomie nie mniejszym niż 70%, nowa linia zabudowy została ustalona w odległości 6 m od granicy z działką nr 224/1 obr. 39 Nowa Huta. Szerokość elewacji frontowej nowej zabudowy od ul. Powojowej ustala się na poziomie 12,5 m z tolerancją do 20%. Wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej: wysokość głównej kalenicy dachu ustala się na poziomie 9 m z tolerancją +/- 0,5 m. Jednocześnie maksymalna wysokość budynku nie może przekroczyć rzędnej 205 m n.p.m.
Pod względem ochrony zieleni należy dążyć do zachowania jak największej ilości drzew i krzewów rosnących na terenie planowanej inwestycji. Na czas budowy należy odpowiednio zabezpieczyć rosnące tam drzewa i krzewy. Wszelkie prace ręczne oraz mechaniczne należy przeprowadzić w sposób najmniej szkodzący drzewom i krzewom. Działka
nr 224/5 znajduje się na terenie o wysokim walorze przyrodniczym. Nawet pojedyncze drzewa/krzewy mogą stanowić siedliska chronionych gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków. Z uwagi na konieczność ochrony siedlisk chronionych gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków, mogą wystąpić ograniczenia inwestycyjne. Szczegółowych informacji na temat występowania chronionych gatunków roślin, grzybów i zwierząt bezpośrednio na ww. działkach może dostarczyć jedynie aktualna ekspertyza przyrodnicza terenu. Wobec powyższego w przypadku stwierdzenia na przedmiotowych nieruchomościach gatunków chronionych obowiązują ograniczenia i zakazy wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2380). W przypadku konieczności naruszenia zakazów w stosunku do gatunków objętych ochroną należy zwrócić się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie w celu uzyskania zgody na odstępstwa od zakazów wymienionych
w rozporządzeniu dotyczącym ochrony gatunkowej zwierząt, w tym zgody na zniszczenie siedlisk chronionych gatunków w przypadkach wymienionych w ustawie oraz ustalenia rekompensaty przyrodniczej (art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody tekst jednolity Dz. U. z 2023, poz. 1336 – ze zm.).
Przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę inwestor winien wystąpić do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa z wnioskiem
o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni, jeżeli uzyskanie tego dokumentu jest niezbędne do decyzji o pozwoleniu na budowę.
Opisana wyżej nieruchomość jest niezabudowana, posiada kształt wielokąta foremnego. Porośnięta jest trawą oraz pojedynczymi drzewami i krzewami w północno - zachodniej części działki. W najbliższym sąsiedztwie przedmiotowej działki zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz tereny niezabudowane.
Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci uzbrojenia technicznego. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci.
Przez działkę nr 224/5 przebiega: podziemny gazociąg średniego ciśnienia dn63 (zachodnia część działki) oraz dn40 (południowa oraz południowo-wschodnia część działki), napowietrzna linia niskiego napięcia 0,4 kV (zachodnia część działki) wraz ze stanowiskiem słupowym, infrastruktura teletechniczna w postaci napowietrznej linii teletechnicznej ze stanowiskiem słupowym (południowa oraz południowo-wschodnia część działki). Wzdłuż południowo wschodniej części działki nr 224/5 przebiega również podziemny rurociąg prowizoryczny DN 30 mm poprzez, który doprowadzana jest woda do sąsiednich zabudowań. Dodatkowo na przedmiotowej działce wzdłuż jej południowo-wschodniej granicy przebiega podziemna sieć wodociągowa DN 110 mm. Przy zagospodarowaniu przedmiotowej działki należy uwzględnić strefę ochronną dla istniejących sieci.
Zgodnie z opinią Zarządu Dróg Miasta Krakowa obsługę komunikacyjną planowanej nieruchomości, należy kształtować od drogi publicznej jaką jest ulica Powojowa (droga gminna) poprzez projektowany zjazd prowadzący do terenu inwestycji, którego ostateczna lokalizacja zostanie określona na etapie decyzji na lokalizację.
Na potrzeby budowy zjazdu należy uzyskać w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa zezwolenie w formie decyzji administracyjnej zgodnie z art. 29 ustawy o drogach publicznych - procedura ZDMK-9 (tekst jednolity Dz.U. z 2023 r. poz. 645 ze zm.).
Ustalenia w zakresie obsługi komunikacyjnej zawarte w decyzji
Nr AU-2/6730.2/250.2019 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 28 lutego 2019 r. o ustaleniu warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego dotyczącego budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego z garażem zachowują aktualność.
Warunki w zakresie obsługi komunikacyjnej, dla innego niż wymienionego wyżej, zamierzenia inwestycyjnego planowanego na działce nr 224/5, zostaną określone na etapie wydawania opinii w zakresie infrastruktury i obsługi komunikacyjnej oraz możliwości połączenia z drogą publiczną do wniosku o ustalenie warunków zabudowy.
Według informacji z dnia 22.12.2022 r. przekazanych przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zgodnie z mapami zagrożenia powodziowego i mapami ryzyka powodziowego (art. 171 ust. 8 ustawy Prawo wodne tekst jednolity Dz.U. z 2022 r. poz. 2625 ze zm.) działka nr 224/5 znajduje się w obszarze narażonym na niebezpieczeństwo powodzi od rzeki Wisły. W przypadku zaistnienia powodzi stuletniej (Q1%) oraz całkowitego zniszczenia obwałowań zalanie może wystąpić do rzędnej około 196,80 m n.p.m. W przypadku zaistnienia powodzi 500-letniej (Q0,2%) oraz przerwania obwałowań poziom zalewu w odniesieniu do zwierciadła wody w korycie rzeki może wynieść do rzędnej około 198,10 m n.p.m. Na przedmiotowym terenie występuję również zagrożenie powodzią w wyniku uszkodzenia lub zniszczenia budowli piętrzących. W scenariuszu uszkodzeń zapory zbiornika Goczałkowice (dla fali kontrolnej o prawdopodobieństwie wystąpienia Q0,05%), jak również w przypadku awarii zapory zbiornika Tresna (fala kontrolna Q0,02%) rzędna zalewu w odniesieniu do zwierciadła wody w korycie rzeki może wynieść do około 198,5 m n.p.m. Z uwagi na usytuowanie działek w bliskim sąsiedztwie rzeki nie można również wykluczyć podtopień występujących po gwałtowniejszych opadach deszczu, na skutek spływu wód z terenów wyżej położonych.
W związku z powyższym Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego nie rekomenduje lokalizowania na tym obszarze zabudowy, przy czym nie istnieją regulacje prawne, określające w sposób jednoznaczny ograniczenia dla możliwości lokalizacji zabudowy na przedmiotowym obszarze w związku z zagrożeniem powodziowym.
Przy miejscowej awarii obwałowań w odniesieniu do zwierciadła wody w korycie rzeki (w najbardziej niekorzystnym przypadku), rzędna wody 100-letniej (Q19ć) może wynieść do około 198 m n.p.m. Powyższe fakty inwestor, projektant i wykonawca winni wziąć pod uwagę, stosując odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne, zabezpieczając realizowaną inwestycję przed negatywnymi skutkami zalania wodami powodziowymi.
W przypadku podjęcia decyzji o zabudowie niniejszej działki zalecana jest: realizacja obiektów bez podpiwniczenia, zastosowanie środków technicznych poprzez wykonanie dodatkowych zabezpieczeń typu: szczelne izolacje; maksymalne wyniesienie parteru obiektów oraz zastosowanie w obiektach materiałów budowlanych odpornych na działanie wody do poziomu min. 0,3 m ponad zwierciadło wody 100-letniej w przypadku całkowitego zniszczenia obwałowań; zastosowanie zabezpieczeń przed przepływem zwrotnym ścieków z sieci kanalizacyjnej; nie stosowanie zbiorników bezodpływowych na ścieki oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.
Ponadto zgodnie z uzgodnieniami zawartymi w decyzji nr AU-2/6730.2/250/2019 o ustaleniu warunków zabudowy: wskazane jest ubezpieczenie planowanej inwestycji od powodzi i jej skutków; prace nie mogą być prowadzone w okresie bezpośredniego zagrożenia powodzią; w celu ochrony osób i mienia, ze względu na fakt położenia w obszarze, na którym występuje zagrożenie powodzią, działalność inwestycyjną należy prowadzić ze świadomością możliwości wystąpienia powodzi; w razie wystąpienia zagrożenia powodzią w trakcie realizacji planowanej inwestycji obowiązkiem inwestora i wykonawcy jest zabezpieczenie na budowie ludzi i sprzętu. W przypadku podwyższonych stanów na Wiśle należy śledzić komunikaty w mediach oraz utrzymywać kontakt z jednostką Klimat-Energia-Gospodarka-Wodna a także z Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa, którego ostrzeżeń i zaleceń należy przestrzegać.
W dziale III księgi wieczystej KR1P/00643691/4 prowadzonej dla tej nieruchomości ujawnione są poniższe wpisy:
„służebność drogi koniecznej pasem o szerokości 4m biegnącym przez działkę nr 224, obj.KW KR1P/00208810/4 o pow. 100 m2, oznaczoną w projekcie wraz z mapą sporządzonymi przez biegłego Marka Franczyka w dniu 15 maja 2014 r. (l.ks.rob. 204/s/2014) a stanowiącym załącznik do postanowienia (wariant a) - na rzecz każdoczesnych właścicieli nieruchomości położonej w Krakowie, obr 39, stanowiącej działkę nr 223 o pow. 0,2685ha obj. KW KR1P/00437390/7”.
Służebność ta została ustanowiona na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego dla Krakowa – Nowej Huty Wydział I Cywilny Sygn. I Ns 1065/13/N z dnia 13.01.2016 r. Działka nr 224 uległa podziałowi geodezyjnemu i obecnie opisana wyżej służebność przebiega w części pasem szerokości 1m po terenie działki nr 224/5, wzdłuż całej jej granicy z działką sąsiednią nr 224/4. Pozostałe 3 m szlaku wykonywane są po terenie działki nr 224/4.
„nieograniczona w czasie odpłatna (jednorazowo) służebność przesyłu na nieruchomości położonej w Krakowie, Gmina Kraków m., powiat m. Kraków, województwo małopolskie, obręb 39, jednostka ewidencyjna Nowa Huta, oznaczonej jako działki ewidencyjne nr 224/4 obszaru 0,0247 ha, nr 224/5 obszaru 0,0948 ha, nr 224/6 obszaru 0,0354 ha, objętych nowo założoną księgą wieczystą, polegającej na korzystaniu pasem o szerokości 1,00 m (licząc od krawędzi przewodu po każdej z jego stron), przy czym z działki nr 224/4 w obszarze o pow. 22,16 m2 z przeznaczeniem pod budowę i eksploatację sieci wodociągowej fi 110 mm, z działki nr 224/5 w obszarze o pow. 63,30 m2 z przeznaczeniem pod budowę i eksploatację sieci wodociągowej 110 mm, z działki nr 224/6 w obszarze o łącznej powierzchni 55,81 m2 z przeznaczeniem pod budowę i eksploatację sieci wodociągowej fi 110 mm oraz budowę i eksploatację przyłącza wodociągowego fi 40 mm, a także remonty powyższej infrastruktury, jej naprawy, konserwację, usuwanie awarii oraz przebudowę w pasie ustanowionej służebności w granicach wskazanych na mapie ewidencyjnej, stanowiącej załącznik graficzny do zarządzenia nr 1654/2021 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 18 czerwca 2021 roku, stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego aktu, przy pozostawieniu pasa służebności jako obszaru wolnego od obiektów budowlanych i zadrzewień, na rzecz.
Pierwszy przetarg na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości został przeprowadzony w dniu 27.09.2023 r.
DECYZJA O USTALENIU WARUNKÓW ZABUDOWY
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 12 grudnia 2023 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski 1.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
poz. 4 – godz. 12.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 7 grudnia 2023 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
W przypadku zamiaru wzięcia udziału w więcej niż jednym przetargu wadium należy wpłacać odrębnie na każdy przetarg.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokali opisanych w poz. 1, 2 zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2023, poz. 1570, ze zm.). Sprzedaż nieruchomości opisanych w poz. 3 i 4 oraz służebność gruntowa opisana w poz. 4 podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 23%.
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu lub w terminie podanym w zawiadomieniu i do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków www.wuoz.malopolska.pl. znajdują się informacje dotyczące zagadnień z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami w zakresie dotyczącym nieruchomości.
W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków uczestnictwa w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Ogłoszenia i komunikaty/ Przetargi na Nieruchomości/.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, telefon: 12 616 9809 (poz. 1), 12 616-9981 (poz. 2), 12 616-9808 ( poz. 3) 12 616 6545 ( poz. 4) w godzinach pracy urzędu.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2023 r. poz. 344, 1113, 1463, 1506, 1688, 1762, 1906, 2029) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 2213).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.