OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza pierwsze przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości
stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. nieruchomości oznaczonych nr działek: 78/1 o powierzchni 0,1318 ha i 78/2 o powierzchni 0,0144 ha, położonych w obrębie S-3, jednostka ewidencyjna Śródmieście, zabudowanych budynkiem mieszkalno – usługowym nr 20 oraz budynkami użytkowymi położonymi w Krakowie przy ul. Św. Gertrudy.
Cena wywoławcza wynosi: 5 639 000,00 zł
Wadium wynosi: 300 000,00 zł
Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, ze zm.).
Nieruchomości podlegają ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ,,Stradom", zatwierdzonego uchwałą nr XCIII/2443/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 24 stycznia 2018 r.
Zgodnie z ustaleniami planu działka nr 78/2 oraz część działki nr 78/1 znajdują się w obszarach oznaczonych na rysunku planu symbolem MW/U.7 - tereny zabudowy mieszkaniowo - usługowej, o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, budynkami mieszkalno - usługowymi lub budynkami usługowymi. Pozostała część działki nr 78/1 znajduje się w terenach zieleni urządzonej, o podstawowym przeznaczeniu pod zieleń towarzyszącą obiektom budowlanym, ogrody i zieleńce - wewnątrz kwartałów zabudowy oznaczonych na rysunku planu symbolem ZPz.3. Ponadto część działki nr 78/1 oraz niewielki fragment działki nr 78/2 położone są w strefie zieleni w kwartale zabudowy stanowiącej przeznaczenie uzupełniające dla terenu MW/U.7, które należy zagospodarować jako teren biologicznie czynny, w którym obowiązuje zakaz lokalizacji budynków lub ich części oraz budynków podziemnych lub ich części. Strefy budowy lub rozbudowy oraz zasięgi ochrony widoków określa część graficzna planu miejscowego.
W zakresie kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu MW/U.7 ustala minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego 16%; wskaźnik intensywności zabudowy wynosi 0,09 - 4,8. Plan dopuszcza nadbudowę budynku frontowego i rozbudowę o oficyny boczne oraz rozbiórkę oficyny tylnej przy uwzględnieniu następujących ustaleń: dla budynku frontowego – maksymalna wysokość zabudowy wynosi 12 m, dach dwuspadowy o kącie nachylenia połaci dachowych 15°- 40°, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej bez zmian, z nakazem zachowania gzymsu wieńczącego. Dla oficyn bocznych: maksymalna wysokość zabudowy wynosi 6,5 m, dachy jednospadowe.
W terenach zieleni urządzonej ZPz.3. minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego wynosi 80%. W terenach tych obowiązuje zakaz lokalizacji parkingów, miejsc postojowych, dojazdów niewyznaczonych na rysunku planu. Dopuszcza się lokalizację placów zabaw, obiektów i urządzeń budowlanych infrastruktury technicznej - jedynie jako podziemnych.
Na całym obszarze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obowiązuje archeologiczna strefa ochrony konserwatorskiej. Na prowadzenie inwestycji należy uzyskać stosowne pozwolenie konserwatorskie. Podczas prac ziemnych należy zapewnić nadzór archeologiczny.
Zgodnie z ustaleniami wyżej wymienionego planu, w ramach wydzielonych terenów o określonym przeznaczeniu i ustalonych zasadach lub warunkach zagospodarowania dopuszcza się realizację jedynie obiektów i urządzeń budowlanych, wskazanych w ustaleniach planu oraz prowadzenie robót budowlanych przy zachowaniu ustalonych planem parametrów i wskaźników.
Działka nr 78/1 zabudowana jest dwukondygnacyjnym, niepodpiwniczonym, frontowym budynkiem mieszkalno – usługowym o powierzchni użytkowej 314,58 m2 z nieużytkowym poddaszem. Całkowita wysokość budynku wynosi ~ 9,20 m. Dach jest jednospadowy pokryty papą. Konstrukcja dachu – więźba drewniana. Ściany nośne wykonane są z cegły pełnej, stropy są drewniane, ściany działowe ceramiczne. Stolarka okienna i drzwiowa drewniana skrzynkowa, tynki zewnętrzne są cementowo – wapienne. Ganek komunikacyjny posadowiony jest na stalowych belkach, klatka zewnętrzna jest drewniana. Wzdłuż południowej granicy działki nr 78/1 znajdują się murowane komórki lokatorskie, ponadto na działce usytuowany jest garaż blaszak. Działka nr 78/2 zabudowana jest dwukondygnacyjnym, murowanym z cegły, budynkiem użytkowym oficyny o powierzchni 58 m2. Budynek frontowy wyposażony jest w instalację wodno - kanalizacyjną, gazową, elektroenergetyczną, natomiast budynek oficyny w instalację wodno - kanalizacyjną i elektroenergetyczną. Budynki wymagają przeprowadzenia prac remontowych. Opinia opłacalności remontu wykazała: zużycie budynku frontowego wynikające z jego wieku i stanu technicznego elementów na poziomie 85%, zniszczenie elewacji budynku, za wyjątkiem odnowionej części od strony ul. Św. Gertrudy, zawilgocenia niektórych ścian szczególnie części przy okapie i balkonach, zawilgocenia i zagrzybienia ścian wewnętrznych w pomieszczeniach parteru i piętra, duże rozwarstwienia ściany zewnętrznej przy klatce schodowej i wc, rysy ugięciowe, spękania i zawilgocenia drewnianego stropu, zawilgocenie i zagrzybienie więźby dachowej, nieszczelności dachu, ubytki papy i uszkodzone obróbki blacharskie, nieszczelność i zniszczenie stolarki okiennej z wyjątkiem wymienionych na nowe okien, zniszczenie stolarki drzwiowej, zły stan posadzek (zapadnięte i zniszczone).
Nie wydzielone hipotecznie lokale mieszkalne położone w budynku przy ul. Św. Gertrudy 20, oraz komórki lokatorskie stanowią pustostany, natomiast lokale użytkowe znajdujące się na parterze tego budynku oraz budynek użytkowy znajdujący się na działce nr 78/2 objęte są umowami najmu zawartymi na czas nieoznaczony. W lokalach użytkowych zostały wybite przez najemców nowe otwory drzwiowe łączące te lokale z restauracją znajdującą się na parterze budynku przy ul. Św. Gertrudy nr 21. Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie pełniący rolę zarządcy nieruchomości wyraził zgodę na dalsze zajmowanie przez najemców ww. lokali do czasu wyłonienia w przetargu nabywcy tej nieruchomości w związku ze:
- złożeniem przez nich 20 czerwca 2023 r. oświadczenia w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji co do wydania wynajmowanych przez nich lokali użytkowych, najpóźniej do 1 miesiąca licząc od dnia rozstrzygnięcia przetargu na sprzedaż nieruchomości,
- ustanowieniem depozytu notarialnego celem zabezpieczenia ewentualnego braku realizacji przez nich działań naprawczych skutkujących zamurowaniem otworów wejściowych łączących budynek nr 20 i 21 przy ul. Św. Gertrudy – które to prace powinny zostać wykonane przez najemców najpóźniej w terminie 1 miesiąca od rozstrzygnięcia przetargu na sprzedaż nieruchomości – z przeznaczeniem tych kwot na wykonanie ww. prac jako niewykonanych przez najemców – na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie.
Budynek przy ul. Św. Gertrudy 20 figuruje w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Ponadto położony jest na terenie układu urbanistycznego dawnego miasta Kazimierza wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-12 dnia 23 lutego 1934 r. oraz w obrębie historycznego zespołu miasta Krakowa uznanego za pomnik historii Zarządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 8 września 1994 r. Wpisanie do rejestru zabytków układu urbanistycznego ma na celu zachowanie najcenniejszych elementów historycznego rozplanowania oraz kompozycji przestrzennej zespołu.
Opisany wyżej budynek został wzniesiony w I połowie XIX w. jako parterowy. W 1875 r. został nadbudowany o piętro według projektu bud. Barańskiego. Reprezentuje cechy stylowe historyzmu. Z uwagi na wartości urbanistyczne, architektoniczne i historyczne znajduje się w ewidencji konserwatorskiej. Nie jest wpisany indywidualną decyzją do rejestru zabytków. Wraz z sąsiednimi budynkami, bezpośrednio do niego przylegającymi od północy i południa tworzy ciąg trzech obiektów o wyrównanej wysokości (budynki 1-piętrowe), które pierwotnie stanowiły jedną własność. Wszystkie kamienice zostały wzniesione w podobnym okresie, w tej samej konwencji stylistycznej. Kamienice przy ul. Św. Gertrudy 19, 20, 21 kształtują wschodnią pierzeję ulicy na odcinku pomiędzy ogrodami klasztoru OO. Misjonarzy i ul. Św. Sebastiana.
Położenie obiektu warunkuje zakres inwestycji, dopuszczalnych przekształceń gabarytowych i architektonicznych. Z uwagi na usytuowanie budynku nr 20 w zespole 3 jednopiętrowych kamienic Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków ocenił dopuszczalną ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Stradom” nadbudowę jednej z kamienic jako niekorzystną dominatę z punktu widzenia ochrony widokowej historycznej części miasta.
Przedmiotowe nieruchomości znajdują się w obszarze narażonym na niebezpieczeństwo powodzi od rzeki Wisły. W przypadku zaistnienia powodzi 500 - letniej (QO,2%) woda przeleje się przez koronę obwałowań, a poziom zalewu w odniesieniu do zwierciadła wody w korycie może wynieść do rzędnej około 206,30 m n.p.m. Na przedmiotowym terenie występuje również zagrożenie powodzią w wyniku uszkodzenia lub zniszczenia budowli piętrzących. W scenariuszu uszkodzenia zapory zbiornika Goczałkowice (dla fali kontrolnej o prawdopodobieństwie wystąpienia QO,05%), jak również w przypadku awarii zapory zbiornika Tresna (fala kontrolna - QO,02%) rzędna zalewu w odniesieniu do zwierciadła wody w korycie rzeki może wynieść do około 206,00 m n.p.m. Kwestie niebezpieczeństwa powodzi od rzeki Wisły inwestor, projektant i wykonawca winni wziąć pod uwagę, stosując odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne.
Nieruchomości położone są w zasięgu sieci uzbrojenia technicznego. Podłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach uzgodnionych przez ich dysponentów. Przez działkę nr 78/1 przebiega sieć kanalizacyjna ogólnospławna oraz przyłącz wodociągowy. Ponadto na działce tej zlokalizowana jest nieczynna studnia.
Nieruchomość oznaczona nr działki 78/1 w części porośnięta jest drzewami. Jak wynika z opinii Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, nawet pojedyncze drzewa w mieście mogą stanowić siedliska chronionych gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków. Z uwagi na powyższe mogą wystąpić ograniczenia inwestycyjne związane z koniecznością ochrony drzew oraz siedlisk i ostoi chronionych gatunków zwierząt. W przypadku konieczności usunięcia z terenu nieruchomości drzew będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz.U. z 2023 r. poz. 1336 ze zm.).
W przypadku, gdy zagospodarowanie nieruchomości lub realizacja inwestycji będzie wiązała się z naruszeniem zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków chronionych, przeprowadzenie czynności może nastąpić dopiero po uzyskaniu stosownego zezwolenia na odstępstwa od zakazów, wydawane na podstawie art. 56 ustawy o ochronie przyrody.
Nieruchomości jako kompleks posiadają bezpośredni dostęp do drogi publicznej – ul. Św. Gertrudy. Obsługa komunikacyjna do istniejącego obecnie zagospodarowania odbywa się poprzez urządzony zjazd z ul. Św. Gertrudy i przejazd przez bramę budynku nr 20. Warunki w zakresie infrastruktury i obsługi komunikacyjnej dla ewentualnego zamierzenia inwestycyjnego realizowanego na podstawie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zostaną określone przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa na etapie wydawania uzgodnienia zmiany zagospodarowania terenu przyległego do pasa drogowego drogi publicznej w zakresie włączenia do drogi, zgodnie z art. 35 ust 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz.U. z 2023 r., poz.1193 ze zm.). Na podstawie programu funkcjonalno - użytkowego przedstawionego przez inwestora dokonana zostanie ocena czy istniejący układ drogowy jest wystarczający dla zapewnienia prawidłowej obsługi komunikacyjnej planowanej inwestycji. Inwestor przed wydaniem uzgodnienia może wystąpić do Zarządu Dróg Miasta Krakowa z wnioskiem o zaopiniowanie koncepcji obsługi komunikacyjnej planowanej inwestycji, zgodnie z procedurą ZDMK-33.
W najbliższym sąsiedztwie nieruchomości zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowo – usługowa oraz od południa ogrody OO. Misjonarzy.
Archiwalna dokumentacja projektowa potwierdza fakt, że budynek przy ul. Św. Gertrudy nr 20 został wybudowany jako pierwszy w 1875 r. i ściana nośna (znajdująca się pomiędzy budynkami przy ul. Św. Gertrudy nr 20 i 21) stanowi jego część konstrukcyjną. Następnie w 1878 r. dobudowany do niego został budynek przy ul. Św. Gertrudy nr 21, bez zastosowania dylatacji między dwoma przylegającymi do siebie budynkami. Nadbudowa budynku położonego przy ul. Św. Gertrudy nr 21 wykonana została na podstawie decyzji nr 2188/2014 z dnia 4 września 2014 r. zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na wykonanie robót budowlanych. Przebudowa i nadbudowa istniejącego budynku położonego przy ul. Św. Gertrudy 21 została wykonana z wykorzystaniem ściany nośnej należącej do budynku położonego przy ul. Św. Gertrudy nr 20. Pomiary geodezyjne wykonane w czerwcu 2019 r. wykazały, że ściana konstrukcyjna między budynkami przy ul. Św. Gertrudy nr 20 i 21 znajduje się na działce nr 78/1 zabudowanej budynkiem przy ul. Św. Gertrudy nr 20 i granica pomiędzy działką nr 78/1, a działką nr 89 zabudowaną budynkiem przy ul. Św. Gertrudy nr 21 przebiega po jego licu, a następnie wewnątrz ściany zabudowy podwórka.
Ww. pomiary potwierdziły również, że ściana nadbudowy budynku przy ul. Św. Gertrudy nr 21 oraz ściana nadbudowanej oficyny wraz z ociepleniem częściowo znajduje się na działce nr 78/1 stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków.
Nieruchomość wolna jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystych prowadzonych dla tych nieruchomości nie zawierają wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości mogą oglądać budynki w dniach 28 marca i 18 kwietnia 2024 r. w godzinach 13.30 – 14.30.
2. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż przysługującego Gminie Miejskiej Kraków udziału wynoszącego 24990/78680 części nieruchomości gruntowej, oznaczonej nr działki 85/1 o powierzchni 0,3349 ha, położonej w obrębie P-49, jednostka ewidencyjna Podgórze, w rejonie ul. Szczęśliwej.
Cena wywoławcza udziału w nieruchomości wynosi: 661 000,00 zł brutto, w tym 23% podatku VAT
Wadium wynosi 67 000,00 zł
Nieruchomość podlega ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Malborska”, zatwierdzonego uchwałą nr XL/1004/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 20 maja 2020 r., zgodnie z którym znajduje się w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, oznaczonych na rysunku planu symbolem MN.7, o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę jednorodzinną w układzie wolnostojącym lub bliźniaczym.
W zakresie sposobu kształtowania zabudowy i zasad zagospodarowania terenu plan ustala: minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego 50%; wskaźnik intensywności zabudowy 0,1 – 0,8; maksymalną wysokość zabudowy 11 m, a przy realizacji obiektów z dachem płaskim 8 m; maksymalną wysokość zabudowy dla budynków gospodarczych, garaży wolnostojących, wiat, altan 5 m.
W ramach wydzielonych terenów o określonym przeznaczeniu i ustalonych zasadach lub warunkach zagospodarowania miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizację jedynie obiektów i urządzeń budowlanych wskazanych w ustaleniach planu oraz prowadzenie robót budowlanych przy zachowaniu ustalonych planem parametrów i wskaźników.
Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zawierają szczegółowe warunki zagospodarowania terenu, w tym nakazy i zakazy związane z realizacją nowej zabudowy. Zagospodarowanie nieruchomości musi uwzględniać przepisy techniczno – budowlane oraz fakt istniejącej w sąsiedztwie zabudowy. Wykładni przepisów prawa dokonuje właściwy organ administracji w toku ich stosowania celem rozpoznania indywidualnej i konkretnej sprawy. Za ocenę możliwości inwestycyjnej terenu oraz zgodność sporządzenia projektu z ustaleniami obowiązującego na przedmiotowym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego odpowiada uprawniona osoba sporządzająca projekt. Sprawdzenie tej zgodności następuje w stosownym postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez właściwy organ architektoniczno – budowlany.
Nieruchomość jest niezabudowana, posiada kształt zbliżony do prostokąta. Porośnięta jest drzewami, które mogą one stanowić siedliska chronionych gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków. Z uwagi na konieczność ochrony drzew mogących stanowić siedliska chronionych gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków, mogą wystąpić ograniczenia inwestycyjne. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac budowlanych niezbędne będzie wykonanie szczegółowej ekspertyzy przyrodniczej terenu, szczególnie w zakresie występowania na tym terenie gatunków chronionych. Zgodnie z art. 52 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz.U z 2023 r. poz. 1336, ze zm.) obowiązuje zakaz niszczenia siedlisk chronionych gatunków zwierząt bez zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W związku z powyższym przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac skutkujących zniszczeniem siedlisk chronionych gatunków inwestor powinien uzyskać stosowne zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie do istniejącej sieci możliwe będzie na warunkach ustalonych przez ich dysponentów.
Obsługa komunikacyjna nieruchomości może się odbywać od ul. Szczęśliwej poprzez działki nr 588/3 i nr 93/2, stanowiące własność Gminy Miejskiej Kraków będące w zarządzie Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
Szczegółowe warunki w zakresie obsługi komunikacyjnej dla zmiany zagospodarowania terenu możliwe będą do określenia na etapie uzyskiwania stosownych decyzji administracyjnych umożliwiających realizację zamierzenia budowlanego. Zakres rozbudowy/przebudowy przyległego układu drogowego uzależniony jest od szczegółowego programu planowanej inwestycji kubaturowej na przedmiotowej działce. Ocena ta zostanie dokonana w oparciu o parametry inwestycji wskazane we wniosku w sprawie zaopiniowania koncepcji obsługi komunikacyjnej (ZDMK – 33) oraz wydania uzgodnienia zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o drogach publicznych (ZDMK- 31) a w szczególności charakterystykę inwestycji obejmującą m.in. program funkcjonalno – użytkowy, jak również określony przez inwestora sposób obsługi komunikacyjnej.
W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.
W dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości ujawniono służebności drogowe i wzmianki o prowadzeniu egzekucji na udziale nie należącym do Gminy Miejskiej Kraków. W dziale IV wpisana jest hipoteka przymusowa obciążająca udział nie należący do Gminy Miejskiej Kraków.
3. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 49 o powierzchni użytkowej 58,16 m2, położonego w budynku w os. Centrum C Nr 8 wraz z udziałem wynoszącym 21/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 176 o powierzchni 0,0658 ha, położona w obrębie NH-50, jednostka ewidencyjna Nowa Huta
Cena wywoławcza wynosi: 462 000,00 zł
wadium: 47 000,00 zł
Sprzedaż lokalu zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2023, poz. 1570, ze zm.).
Nieruchomość położona jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych. Budynek został oddany do użytku w 1958 r. Obiekt posiada fundamenty żelbetowe, ściany nośne z cegły, stropy prefabrykowane natomiast dach pokryty jest papą. Budynek jest VI piętrowy, podpiwniczony, wyposażony w dwa dźwigi osobowe.
Lokal Nr 49 położony jest na ostatnim, VI piętrze i składa się z 3 pokoi, kuchni, łazienki, wc
i przedpokoju. Lokal posiada instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną, gazową i centralnego ogrzewania. Ogrzewanie w budynku zasilane jest z miejskiej sieci ciepłowniczej. Lokal wyposażony jest w wodomierz zimnej wody. Instalacje wewnętrzne kwalifikują się do wymiany. Lokal kwalifikuje się do remontu. Stolarka drzwiowa kwalifikuje się do odnowienia lub wymiany.
Budynek zlokalizowany w os. Centrum C 8 znajduje się na obszarze układu urbanistycznego Nowej Huty, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-1132 oraz na obszarze, na którym obowiązują zapisy uchwały nr XXIX/757/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 20 listopada 2019 r. w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Nowa Huta. Ponadto jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków i objęty ochroną w zapisach obowiązującego na tym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Centrum Nowa Huta". W związku z powyższym, nieruchomość ta podlega ochronie konserwatorskiej zgodnie
z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 840), a wszelkie prace mające wpływ na wygląd budynku i jego otoczenia wymagają uzyskania uzgodnienia konserwatorskiego.
Ze stanowiska konserwatorskiego zawartego w piśmie nr KZ-02.4120.7.1.2023.MAK z dnia 3 lutego 2023 r. wynika, iż lokal jest po współczesnym remoncie i nie zachowały się żadne zabytkowe element jego wystroju i wyposażenia. W przypadku podjęcia remontu należy uwzględnić następujące warunki konserwatorskie:
Wejściowa stolarka drzwiowa do mieszkań jest integralnym elementem wystroju części wspólnych budynku i współdecyduje o jego wartości zabytkowej. W związku z czym w przypadku zamiaru wymiany wtórnych drzwi wejściowych do lokalu: należy zachować oryginalne wymiary otworu drzwiowego, drzwi winny być wykonane jako gładkie (bez zdobień) w kolorystyce dostosowanej do charakteru wnętrza klatki schodowej, bądź wprost wykonane na podstawie oryginalnych zachowanych w obrębie klatki schodowej. W ostatnich latach stosowane są drzwi w okleinie drewnianej, jednakże pierwotnie były one wykonane w jednolitym kolorze (np. białym).wszelkie ewentualne ubytki oraz uszkodzenia oryginalnych wykończeń powierzchni, np. lastrykowych posadzek, należy uzupełnić w oryginalnej kolorystyce i technologii.
W przypadku podjęcia zamiaru wymiany wtórnej stolarki okiennej wykonanej z PCV, nowa winna powtarzać oryginalne podziały, proporcje oraz białą kolorystykę, bądź zostać wykonana wprost na podstawie inwentaryzacji zachowanych oryginalnych okien zlokalizowanych w obrębie budynku. Ponadto do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków należy przedłożyć rysunek projektowy nowych elementów uwzględniający ww. wytyczne konserwatorskie celem uzgodnienia.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 18 kwietnia i 7 maja 2024 r. w godz. 13.00 – 13.30.
4. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 95 o powierzchni użytkowej 155,08 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza Nr 5 wraz z udziałem wynoszącym 10/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 96 o powierzchni 0,6459 ha, położona w obrębie S-2, jednostka ewidencyjna Śródmieście
Cena wywoławcza wynosi: 1 680 000,00 zł
wadium: 170 000,00 zł
Sprzedaż lokalu zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2023, poz. 1570, ze zm.).
W związku z wpisem nieruchomości położonej przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza Nr 5 do rejestru zabytków w przypadku wystąpienia przez osobę ustaloną w przetargu jako nabywca z wnioskiem o obniżenie ceny bonifikata od ceny lokalu wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej ustalonej w wyniku przetargu wynosi maksymalnie 5%. Bonifikata jest udzielana na wniosek osoby ustalonej w przetargu jako nabywca złożony do protokołu z przetargu.
Kamienica Nr 5 położona jest w zwartej zabudowie wielomieszkaniowej, wybudowana w technologii tradycyjnej, murowana z cegły pełnej i kratówki, wzniesiona w 1920 r. jako budynek dla pracowników Banku PKO. Jest to budynek o 6 kondygnacjach nadziemnych, podpiwniczony, z częściowo użytkowym i mieszkalnym poddaszem. Kamienica posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej, wejście do lokali mieszkalnych odbywa się pięcioma bramami wejściowymi. Budynek wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową. Klatki schodowe są dwubiegowe, o konstrukcji żelbetowej.
Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków pod nr A – 1288/M decyzją z dnia 16.01.2012 r. z uwagi na to Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie wydał pozwolenie konserwatorskie Nr 19/18 z dnia 29.11.2018 r. na sprzedaż lokalu Nr 95 pod warunkiem zamieszczenia w umowie sprzedaży informacji o wpisie kamienicy do rejestru zabytków oraz informacji o obowiązku zachowania zabytkowego wystroju wnętrz, zgodnie z protokołem z oględzin przedmiotowego lokalu przeprowadzonych w dniu 03.09.2018 r. Organ ochrony zabytków stwierdził, że sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 95 nie będzie związana ze zmianą sposobu użytkowania lokalu i nie będzie miała wpływu na stan własnościowy całej nieruchomości, pomniejszeniu ulegną udziały Gminy Miejskiej Kraków we Wspólnocie Mieszkaniowej budynku przy ul. Zyblikiewicza 5. Przeznaczony do sprzedaży lokal jest w złym stanie technicznym, zachowały się elementy oryginalnego wystroju: futryny drzwiowe z zawiasami i szpaletami, płycinowe skrzydła drzwiowe i parkiety, które kwalifikują się do renowacji i podlegają zachowaniu. W miejscach ewentualnych, nowych otworów drzwiowych Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków zalecił wstawienie stolarki nawiązującej do oryginalnej, zachowanie i konserwację istniejącej stolarki okiennej, dopuścił podział lokalu na odrębne własności lokalowe udzielając następujących wytycznych. Podział lokalu w pionie należy wykonać poprzez zamurowanie istniejącego wejścia pomiędzy kondygnacjami, likwidację drewnianych schodów oraz przebicie przejścia z korytarza lub włączenie pomieszczeń zlokalizowanych na V piętrze do jednego z wydzielonych na tej kondygnacji mieszkań (Nr 97 lub Nr 70). W poziomie podział należy wykonać poprzez budowę ścian wewnętrznych i wydzielenie dodatkowego wspólnego korytarza na przedłużeniu wejścia z klatki schodowej. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi dopuszczalne jest również przebicie dodatkowego przejścia pomiędzy lokalem Nr 94 i Nr 95 celem powiększenia lokalu Nr 94. Na ewentualne wydzielenie z lokalu Nr 95 odrębnych własności lokalowych należy uzyskać pozwolenie konserwatorskie, które wydaje się na podstawie projektu budowlanego. Lokal Nr 95 położony jest na dwóch kondygnacjach, na IV piętrze - trzy pokoje, kuchnia, przedpokój, łazienka i spiżarka, na drugim poziomie – na V piętrze położone są przedpokój, łazienka oraz dwa pokoje. Wysokość pomieszczeń na IV piętrze jest zróżnicowana i wynosi od 2,98 m do 3,02 m, na V piętrze 2,42 m. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, gazową, wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie indywidualne na paliwo stałe, na górnej kondygnacji brak ogrzewania. Kontrola przewodów kominowych przeprowadzona w dniu 2.11.2021 r. wykazała, że kratki wentylacji grawitacyjnej w kuchni i łazience podłączone są do drożnych przewodów kominowych. Drewniane schody o szerokości 100 cm, stanowiące komunikację pomiędzy dwoma poziomami lokalu z uwagi na zużycie techniczne stwarzające zagrożenie zdrowia i życia przy korzystaniu z nich, zostały zdemontowane. W celu umożliwienia tymczasowej komunikacji między poziomami zostało wykonane wejście tymczasowe w postaci przymocowanej do podłogi poziomu dolnego i stropu poziomu górnego drabiny stalowej o szerokości 40 cm. Ponadto strop poziomu górnego został częściowo rozebrany, co również stanowi zagrożenie bezpieczeństwa w przypadku jego użytkowania. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. Dział IV księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek wolny jest od wpisów, w dziale III ujawniono inny wpis, że nieruchomość położona przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza 5/ Librowszczyzny 10 na działce nr 96 obr.2 Śródmieście w Krakowie została wpisana do rejestru zabytków pod Nr A -1288/M.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 19 kwietnia i 6 maja 2024 r. w godz. 14.30 – 15.00.
5. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 13 o powierzchni użytkowej 56,80 m2, położonego w budynku przy al. Juliusza Słowackiego 36/ Mazowieckiej 2 wraz z udziałem wynoszącym 30/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 275 o powierzchni 0,0496 ha położona w obrębie K-46, jednostka ewidencyjna Krowodrza
Cena wywoławcza wynosi: 715 000,00 zł
wadium: 72 000,00 zł
Sprzedaż lokalu zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2023, poz. 1570, ze zm.).
Budynek przy al. Juliusza Słowackiego 36/Mazowieckiej 2 położony jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych, jest to budynek narożny, został wzniesiony w technologii tradycyjnej w latach 1926 - 1927 r. jako dom dla członków Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych. Jest to budynek sześciokondygnacyjny, podpiwniczony, ze strychem w części budynku o adresie al. Juliusza Słowackiego 36. Stropy w budynku są ceramiczne, schody żelbetowe, ściany nośne i działowe są murowane z cegły, konstrukcja dachu jest drewniana. Budynek wyposażony jest w instalacje zimnej wody, kanalizacji, gazową, elektryczną, teletechniczną.
Nieruchomość jest objęta wpisem do rejestru zabytków obszaru zachodniej części Alei Trzech Wieszczów wraz z wnętrzem urbanistycznym pl. Inwalidów w Krakowie na podstawie decyzji nr A-1570/M z 24.11.2020 r. i jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków, w związku z czym podlega ochronie konserwatorskiej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 840 ze zm.). Zgodnie ze wskazaniami konserwatorskimi w lokalu zachowały się elementy oryginalnego wystroju, które należy zachować i w razie konieczności poddać konserwacji tj. stolarka drzwiowa z oryginalnymi mosiężnymi klamkami (drzwi jednoskrzydłowe, trójpłycinowe drzwi do łazienki, jednoskrzydłowe drzwi do kuchni oraz dwoje jednoskrzydłowych, przeszkolonych, pięciopolowych drzwi do pokoi), stolarka okienna - jednoskrzydłowe okienko z kuchni do łazienki, pozostałe okna są współczesne, odtwarzające historyczne podziały. Ponadto w pokojach i przedpokoju zachowały się parkiety o układzie w jodełkę, w oknach od zewnątrz metalowe kwietniki oraz lastrykowa posadzka w łazience – zaleca się jej zachowanie. Nie wniesiono uwag do ewentualnej rozbiórki pieca kaflowego. Miejski Konserwator Zabytków zwrócił uwagę, iż drzwi wejściowe do lokalu są wtórne i bezstylowe, w przypadku ich wymiany należy odtworzyć ich historyczny wygląd i materiał przez analogię z innymi zachowanymi drzwiami na klatce schodowej. Lokal mieszkalny Nr 13 położony jest na piątym piętrze (ostatniej kondygnacji budynku) i składa się z dwóch pokoi, przedpokoju, łazienki z wc oraz kuchni. Stolarka okienna PCV wymaga regulacji oraz wymiany nawiewników. Stolarka drzwiowa wewnętrzna i zewnętrzna kwalifikuje się do wymiany. W pokojach widoczne są ślady zalania z dachu, w związku z tym należy usunąć zalane sufity podwieszane. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, gazową, wodno-kanalizacyjną i wentylacyjną. Ogrzewanie lokalu - dotychczas było elektryczne, poprzez piece kaflowe z grzałkami elektrycznymi. Zgodnie z zaleceniami umieszczonymi w protokole z przeglądu kominiarskiego w lokalu należy wykonać normatywne otwory nawiewne w drzwiach łazienki, zapewnić dostateczny dopływ powietrza zewnętrznego do mieszkania – zaleca się montaż nawiewników okiennych. Ponadto gazowy podgrzewacz wody w łazience podłączony jest bezpośrednio do sufitu – nieprawidłowo. Lokal kwalifikuje się do remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 18 kwietnia i 6 maja 2024 r. w godz. 14.30 -15.00.
mapa ewidencyjna, rzut lokalu i wytyczne konserwatorskie
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 14 maja 2024 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski 1.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
poz. 4 – godz. 12.00
poz. 5 – godz. 13.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 9 maja 2024 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
W przypadku zamiaru wzięcia udziału w więcej niż jednym przetargu wadium należy wpłacać odrębnie na każdy przetarg.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Ceny nabycia nieruchomości płatne są jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu lub w terminie podanym w zawiadomieniu i do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków www.wuoz.malopolska.pl. znajdują się informacje dotyczące zagadnień z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami w zakresie dotyczącym nieruchomości.
Pełne teksty ustaleń planu wraz z załącznikiem graficznym dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl/ Strategie, Polityki, Programy/ Planowanie Przestrzenne/ Plany obowiązujące. Szczegółowe informacje odnośnie ustaleń planu można uzyskać w Wydziale Planowania Przestrzennego ul. Mogilska 41.
Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zawierają szczegółowe warunki zagospodarowania terenu, w tym nakazy i zakazy związane z realizacją nowej zabudowy. Zagospodarowanie nieruchomości musi uwzględniać przepisy techniczno – budowlane oraz fakt istniejącej w sąsiedztwie zabudowy. Wykładni przepisów prawa dokonuje właściwy organ administracji w toku ich stosowania celem rozpoznania indywidualnej i konkretnej sprawy. Za ocenę możliwości inwestycyjnej terenu oraz zgodność sporządzenia projektu z ustaleniami obowiązującego na przedmiotowym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego odpowiada uprawniona osoba sporządzająca projekt. Sprawdzenie tej zgodności następuje w stosownym postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez właściwy organ architektoniczno – budowlany.
W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków uczestnictwa w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, telefon: 12 616 9808 (poz. 1, poz.2 ), 12 616 9981 (poz. 3), 12 616 9809 (poz. 4, poz. 5) w godzinach pracy urzędu.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2023 r. poz. 344, 1113, poz. 1463, poz. 1506, poz. 1688, poz. 1762, poz. 1906, poz. 2029) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 2213).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.