OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi na sprzedaż nieruchomości
stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej, oznaczonej nr działki 8/1 o powierzchni 0,0225 ha, położonej w obrębie P-28, jedn. ewidencyjna Podgórze w rejonie ul. Krzywda i ul. Kuklińskiego.
Cena wywoławcza wynosi: 111 000,00 zł brutto, w tym 23% podatku VAT.
Wadium wynosi 12 000,00 zł
Obszar w skład, którego wchodzi nieruchomość podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Płaszowska-Krzywda” zatwierdzonego uchwałą nr XXXIII/412/11 Rady Miasta Krakowa z dnia 7 grudnia 2011 r., zgodnie z którym położona jest w terenach zabudowy usługowej - usługi komercyjne oznaczonych symbolem U9 z podstawowym przeznaczeniem pod: wolnostojące obiekty usług komercyjnych, obiekty produkcyjne i magazynowe, składy, hotele, budynki biurowe oraz obiekty wystawiennicze. Jako przeznaczenie uzupełniające ww. plan miejscowy dopuszcza: usługi publiczne wbudowane, zieleń urządzoną, obiekty małej architektury, dojścia i podjazdy do budynków oraz drogi wewnętrzne, parkingi i miejsca postojowe niewyznaczone na rysunku planu, dojścia piesze, nadziemne wielopoziomowe parkingi i miejsca postojowe, obiekty i budynki gospodarcze, obiekty i urządzenia ograniczające oddziaływania i zanieczyszczenia komunikacyjne w tym elementy ochrony akustycznej oraz urządzenia obsługi komunikacyjnej. Działka nr 8/1 zgodnie z rysunkiem ww. planu, leży w całości poza nieprzekraczalną linią zabudowy. W granicach terenów U9 obowiązuje zakaz wznoszenia: tymczasowych obiektów budowlanych, za wyjątkiem zaplecza budowy, budynków mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz budynków mieszkaniowo – usługowych. Plan miejscowy obszaru „Płaszowska-Krzywda” ustala m.in. następujące zasady zabudowy i zagospodarowania terenów U9: wskaźnik intensywności zabudowy nie może być wyższy niż 1.0; wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej nie może być mniejszy niż 20 %; wskaźnik powierzchni zainwestowanej nie może być większy niż 80 %; wzdłuż obowiązującej linii zabudowy obowiązuje kształtowanie ciągłej pierzei zabudowy usługowej – wyłącznie wolnostojące obiekty usług komercyjnych, budynki biurowe i hotele.
W ramach wydzielonych terenów o określonym przeznaczeniu i ustalonych zasadach lub warunkach zagospodarowania miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizację jedynie obiektów i urządzeń budowlanych wskazanych w ustaleniach planu oraz prowadzenie robót budowlanych przy zachowaniu ustalonych planem parametrów i wskaźników.
Nieruchomość posiada kształt nieregularny, jest wąska i wydłużona. Porośnięta jest zielenią nieuporządkowaną i drzewami. Wydział Kształtowania Środowiska stwierdził, iż mogą wystąpić ograniczenia inwestycyjne związane z koniecznością ochrony drzew i krzewów (zgodnie z art. 83-83f ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. poz. 1336 ze zm.).
Przedmiotowa działka nie posiada bezpośredniej obsługi komunikacyjnej od ul. Krzywda - brak zjazdu. Obsługa komunikacyjna działki nr 8/1 jest możliwa w zakresie dojścia bezpośrednio z ul. Krzywda tj. działki nr 324/12 obr. 15 jedn. ewid. Podgórze.
Wyznaczona w planie miejscowym droga wewnętrzna oznaczona symbolem KDW (granicząca z działką nr 8/1), nie jest urządzona infrastrukturą drogową i przebiega po terenie działek stanowiących własność prywatną (z wyjątkiem działki nr 8/2 będącej własnością Gminy Miejskiej Kraków).
Zgodnie ze stanowiskiem z dnia 22.06.2023 r. przekazanym przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wydanym w oparciu o obecnie obowiązujące zaktualizowane mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego (art. 171 ust. 8 ustawy Prawo wodne tekst jednolity Dz.U. z 2023 r. poz. 1478 ze zm.) działka nr 8/1 znajduje się w obszarze narażonym na niebezpieczeństwo powodzi od rzeki Wisły. W przypadku zaistnienia powodzi stuletniej (Q1%) oraz całkowitego zniszczenia obwałowań zalanie może wystąpić do rzędnej około 202,60 m n.p.m. W przypadku zaistnienia powodzi 500-letniej (Q0,2%) oraz przy wystąpieniu lokalnej awarii obwałowań zalaniu ulegnie działka nr 8/1 a poziom zalewu w odniesieniu do zwierciadła wody w korycie rzeki może wynieść do rzędnej około 203,70 m n.p.m. Na przedmiotowym terenie występuje również zagrożenie powodzią w wyniku uszkodzenia lub zniszczenia budowli piętrzących. W scenariuszu uszkodzeń zapory zbiornika Goczałkowice (dla fali kontrolnej o prawdopodobieństwie wystąpienia Q0,05%), jak również w przypadku awarii zapory zbiornika Tresna (fala kontrolna Q0,02%) rzędna zalewu w odniesieniu do zwierciadła wody w korycie rzeki może wynieść do około 203,70 m n.p.m. Inwestor, projektant i wykonawca winni wziąć pod uwagę kwestię zagrożenia powodzią ze strony Wisły, stosując odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne, zabezpieczające planowane inwestycje przed negatywnymi skutkami zalania wodami powodziowymi.
Na działce nr 8/1 posadowiony jest odcinek przyłącza kanalizacji obsługujący budynek przy ul. Gromadzkiej 46 w Krakowie. W trasie przyłącza winien pozostać pas technologiczny, jako obszar wolny od obiektów budowlanych i zadrzewień, niezbędny do prowadzenia prac polegających w szczególności na utrzymaniu, eksploatacji, konserwacji, remontów, usuwania awarii, przebudowy urządzeń o szerokości 1m, licząc od krawędzi z każdej stron. Lokalizacja planowanych elementów zagospodarowania terenu działki nr 8/1 powinna zostać dostosowana do przebiegu ww. przyłącza w sposób gwarantujący jego stateczność oraz dotychczasową funkcjonalność w tym możliwość prowadzenia prawidłowej eksploatacji. Wszelkie prace w obrębie przyłącza winny być prowadzone w sposób niezakłócający odprowadzanie ścieków z budynku położonego przy ul. Gromadzkiej 46, pod kontrolą Zakładu Sieci Kanałowej Wodociągów Miasta Krakowa S.A. O terminie rozpoczęcia robót należy pisemnie powiadomić Wodociągi Miasta Krakowa S.A. z 2–tygodniowym wyprzedzeniem.
W dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości została wpisana „nieograniczona w czasie, odpłatna (jednorazowo), służebność przesyłu na prawie własności nieruchomości stanowiącej działkę nr 8/1 polegająca na korzystaniu w obszarze o łącznej powierzchni 61,00 m², przy czym pasem o szerokości 1,00 m licząc od krawędzi przewodu po każdej z jego stron z przeznaczeniem pod eksploatację istniejącego przyłącza kanalizacyjnego 300 mm, a także remonty powyższej infrastruktury, jej naprawy, konserwację, usuwanie awarii oraz przebudowę w pasie ustanowionej służebności w granicach wskazanych na mapie ewidencyjnej, stanowiącej załącznik graficzny do zarządzenia nr 1805/2022 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 24 czerwca 2022 roku (…), przy pozostawieniu pasa służebności jako obszaru wolnego od obiektów budowlanych i zadrzewień, na rzecz: Wodociągi Miasta Krakowa Spółka Akcyjna”.
Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci uzbrojenia technicznego. Przyłączenie ewentualnej inwestycji do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Najbliższe otoczenie przedmiotowej nieruchomości stanowią tereny zabudowane budynkami usługowymi, magazynowymi, produkcyjnymi, a także pojedyncza zabudowa mieszkalna.
2.pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż przysługującego Gminie Miejskiej Kraków udziału wynoszącego 2/6 części w nieruchomości gruntowej, oznaczonej nr działki 169/16 o powierzchni 0,0216 ha, położonej w obrębie P-30, jednostka ewidencyjna Podgórze, w rejonie ul. Łagiewnickiej.
Cena wywoławcza wynosi: 60 000,00 zł brutto, w tym 23% podatku VAT.
Wadium wynosi 6 000,00 zł
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość, podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Wadowicka - Tischnera” zatwierdzonego uchwałą nr CVIII/1457/10 Rady Miasta Krakowa dnia 8 września 2010 r., zgodnie z którym nieruchomość znajduje się w terenach przeznaczonych pod zabudowę usługową, z wyłączeniem obiektów podlegających ochronie akustycznej, oznaczonych na rysunku planu symbolem U.4. Ponadto plan miejscowy dopuszcza możliwość lokalizacji wielostanowiskowych garaży, dla których maksymalny udział powierzchni zainwestowanej nie może przekroczyć 10 % powierzchni terenu. Zgodnie z ustaleniami ww. planu miejscowego: minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego wynosi 15 %, maksymalna wysokość zabudowy wynosi 15 m, maksymalny wskaźnik powierzchni zabudowy wynosi 55 %.
Działka nr 169/16 znajduje się w granicach obszaru i terenu górniczego „Mateczny I”, w obrębie którego mogą być realizowane uprawnienia wynikające z decyzji właściwego organu o udzieleniu koncesji na wydobywanie wód leczniczych ze złoża „Mateczny”. Zgodnie z § 12 ust. 2 ww. uchwały ze względu na występowanie zagrożeń jakości i zasobów wód leczniczych w obszarze i terenie górniczym „Mateczny” ustalono: nakaz podłączenia do sieci wodociągowej
i kanalizacyjnej wszystkich realizowanych inwestycji, nakaz opracowania dokumentacji geologicznej, określającej m. in. rodzaj zagrożeń i przedsięwzięć niezbędnych dla ochrony wód leczniczych – dla obiektów posadowionych na głębokości większej niż
3 m poniżej powierzchni terenu, zakaz wydobywania kopaliny innej niż wody lecznicze, zakaz wykonywania ujęć wód podziemnych, z wyłączeniem wykonywanych w celu ujmowania wód leczniczych w ramach koncesji.
Przedmiotowa nieruchomość porośnięta jest trawą i krzewami. Na działce rosną pojedyncze drzewa. Brak jest możliwości jej samodzielnego zagospodarowania zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z uwagi na nieregularny kształt i konfigurację (działka długa i wąska) oraz niewielką powierzchnię. Działka usytuowana jest w otoczeniu nieruchomości stanowiących własność prywatną.
Zgodnie z opinią Zarządu Dróg Miasta Krakowa obsługa komunikacyjna działki nr 169/16 przewidziana jest od strony ul. Grzybki poprzez konieczny do rozbudowy układ drogowy wynikający z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w korytarzu oznaczonym symbolem KD/D. W zależności od zakresu planowanego programu funkcjonalno-użytkowego przyszłej inwestycji na przedmiotowej działce - zostanie określony stopień rozbudowy istniejącego układu drogowego. Ponadto w rejonie działki nr 169/16 została zawarta umowa na realizację inwestycji drogowych w związku z realizacją inwestycji nie drogowych na podstawie art. 16 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, obejmująca swoim zakresie działki nr 295/2, 169/11 (przebudowa drogi do parametrów drogi publicznej).
Jak wynika ze stanowiska wyrażonego przez Wodociągi Miasta Krakowa S.A. przez działkę nr 169/16 przebiega odcinek przyłącza wodociągowego Ø40 mm w rurze Ø80 mm wraz ze studzienką wodomierzową, obsługującego budynek przy ul. Grzybki 10A. Zgodnie z art. 17 ust. 2 Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Miejskiej Kraków „Zagospodarowanie nieruchomości (…) należy planować w taki sposób, aby na trasie przebiegu sieci i przyłączy wodociągowych i/lub kanalizacyjnych zachowany został pas szerokości 1 metra z każdej strony urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, wolny od obiektów budowlanych i zadrzewień, niezbędny do prowadzenia przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne prac polegających w szczególności na utrzymaniu, eksploatacji, modernizacji, konserwacji, remontach, przebudowie, rozbudowie, usuwaniu awarii wymienionych urządzeń i przyłączy, będących w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego oraz do przyłączenia nieruchomości.”
Działka znajduje się w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie do sieci infrastruktury technicznej będzie możliwe - na warunkach określonych przez dysponentów sieci. W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna. Nieruchomość wolna jest od obciążeń.
3. drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż przysługującego Gminie Miejskiej Kraków udziału wynoszącego 6/8 części nieruchomości gruntowej, oznaczonej nr działki 298/4 o powierzchni 0,0339 ha, położonej w obrębie P-51, jednostka ewidencyjna Podgórze, w rejonie ul. Heltmana.
Cena wywoławcza wynosi: 200 000,00 zł brutto w tym 23% podatku VAT
Wadium: 20 000,00 zł
Nieruchomość podlega ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Wielicka - Kamieńskiego”, zatwierdzonego uchwałą nr LXXVII/1914/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 28 czerwca 2017 r. zgodnie z którym znajduje się w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, oznaczonych na rysunku planu symbolem MN.17, o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę jednorodzinną w układzie wolnostojącym lub bliźniaczym w strefie zwiększenia udziału funkcji usługowej, gdzie jako przeznaczenie uzupełniające dopuszcza się lokalizację wolnostojącej zabudowy usługowej.
W zakresie kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu pod zabudowę mieszkaniową plan wyznacza: maksymalną wysokość zabudowy 11 m.; maksymalną wysokość budynków gospodarczych i garażowych 5 m.; minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego 50%; wskaźnik intensywności zabudowy 01-0,9; maksymalny wskaźnik powierzchni zabudowy 30%.
W przypadku realizacji wyłącznie wolnostojącej zabudowy w strefie zwiększenia udziału funkcji usługowej, plan ustala: maksymalną wysokość zabudowy 13 m.; minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego 30%; wskaźnik intensywności zabudowy 0,1 - 1,6; maksymalny wskaźnik powierzchni zabudowy 40%.
W ramach wydzielonych terenów o określonym przeznaczeniu i ustalonych zasadach lub warunkach zagospodarowania miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizację jedynie obiektów i urządzeń budowlanych wskazanych w ustaleniach planu oraz prowadzenie robót budowlanych przy zachowaniu ustalonych planem parametrów i wskaźników. W części graficznej planu naniesione zostały izofony hałasu drogowego LDWN = 64 dB według mapy akustycznej miasta Krakowa z 2012 r.
Nieruchomość jest niezabudowana, posiada kształt foremny zbliżony do kwadratu. Na nieruchomości znajdują się drzewa pełniące funkcje przyrodnicze, mogą one stanowić siedliska chronionych gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków. Z uwagi na konieczność ochrony drzew mogących stanowić siedliska chronionych gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków, mogą wystąpić ograniczenia inwestycyjne. Szczegółowych informacji na temat występowania chronionych gatunków roślin, grzybów i zwierząt występujących na ww. działce może dostarczyć jedynie aktualna ekspertyza przyrodnicza terenu. Wobec powyższego w przypadku stwierdzenia na przedmiotowej nieruchomości gatunków chronionych obowiązują ograniczenia i zakazy wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.
W przypadku podjęcia decyzji o wycince drzew należy uzyskać zgodę na wycinkę, wydaną przez odpowiednie organy. Przepisy dotyczące zadrzewień w świetle ochrony gatunkowej zostały omówione na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pod adresem https://ww.gov.pl/web/gdos/wycinka-drzew-lub-krzewow-a-ochrona-gatunkowa2.
Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie do istniejącej sieci możliwe będzie na warunkach ustalonych przez ich dysponentów.
Nieruchomość nie posiada dostępu do drogi publicznej. Zgodnie z opinią Zarządu Dróg Miasta Krakowa obsługa komunikacyjna nieruchomości możliwa jest od ul. Heltmana po terenie nieruchomości stanowiącej własność osób fizycznych, po uzyskaniu prawa do dysponowania terenem na potrzeby obsługi komunikacyjnej.
Szczegółowe warunki w zakresie obsługi komunikacyjnej dla zmiany zagospodarowania terenu możliwe będą do określenia na etapie uzyskiwania stosownych decyzji administracyjnych umożliwiających realizację zamierzenia budowlanego. Zakres rozbudowy/przebudowy przyległego układu drogowego uzależniony jest od szczegółowego programu planowanej inwestycji kubaturowej na przedmiotowej działce. Ocena ta zostanie dokonana w oparciu o parametry inwestycji wskazane we wniosku w sprawie zaopiniowania koncepcji obsługi komunikacyjnej (ZDMK – 33) oraz wydania uzgodnienia zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o drogach publicznych (ZDMK- 31) a w szczególności charakterystykę inwestycji obejmującą m.in. program funkcjonalno – użytkowy, jak również określony przez inwestora sposób obsługi komunikacyjnej.
W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz warsztat samochodowy. Nieruchomość wolna jest od obciążeń. Pierwszy przetarg na sprzedaż udziału w przedmiotowej nieruchomości przeprowadzony został w dniu 12.12.2023 r.
4. pierwszy przetarg ustny ograniczony do właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości przyległych, na sprzedaż nieruchomości gruntowych oznaczonych nr działek: 55/1 o powierzchni 0,0015 ha i 61/4 o powierzchni 0,0021 ha, położonych w obrębie P-14, jednostka ewidencyjna Podgórze, w rejonie ul. Portowej.
Cena wywoławcza wynosi: 80 000,00 zł brutto, w tym 23% podatku VAT
Wadium wynosi: 8 000,00 zł
Nieruchomości podlegają ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ,,Rejon ulic Nowohuckiej i Klimeckiego", zatwierdzonego uchwałą nr LI/1404/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego poz. 554) i znajdują się w obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem MW/U.2 - tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub usługowej o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi lub budynkami usługowymi lub budynkami mieszkalno-usługowymi.
Dla wskazanego wyżej przeznaczenia terenu wskaźnik terenu biologicznie czynnego dla zabudowy budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi lub budynkami mieszkalno-usługowymi wynosi 40%, natomiast dla zabudowy budynkami usługowymi wynosi 30%. Wskaźnik intensywności zabudowy dla zabudowy budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi lub budynkami mieszkalno - usługowymi wynosi 0,5 - 2,4, a dla zabudowy budynkami usługowymi wynosi 0,5 - 3,0. Maksymalna wysokość zabudowy wynosi 25 m. Maksymalny wskaźnik powierzchni zabudowy budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi lub budynkami mieszkalno - usługowymi wynosi 30%, natomiast dla zabudowy budynkami usługowymi wynosi 50%.
Wydział Planowania Przestrzennego po rozpatrzeniu sprawy pod względem przestrzennym stwierdził, że z uwagi na parametry działek tj. ich powierzchnię i konfigurację zasadne jest zbycie nieruchomości w trybie przetargu ograniczonego jako działek dopełniających do nieruchomości przyległych. Nieruchomości są niezabudowane. Położone są w zasięgu sieci uzbrojenia technicznego. Przez działki przebiega elektroenergetyczna sieć kablowa 15kV stanowiąca własność Tauron Dystrybucja S.A. Przyłączenie do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Nieruchomości nie posiadają dostępu do drogi publicznej. W bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości zlokalizowane są bazy transportowe i magazyny. Nieruchomości wolne są od obciążeń.
W przetargu na sprzedaż nieruchomości może wziąć udział - właściciel działki nr 264/2 i użytkownik wieczysty działek nr 55/2, 61/1, 61/3, 62 przyległych do zbywanych nieruchomości, pod warunkiem wpłaty wadium na podane poniżej konto oraz złożenia na dzienniku podawczym w siedzibie Wydziału Skarbu Miasta przy ul. Kasprowicza 29 pisemnego zgłoszenia uczestnictwa w przetargu, w terminie do dnia 11 kwietnia 2024 r. do godz. 14.00.
Lista osób zakwalifikowanych do przetargu zostanie wywieszona na tablicach ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 i ul. Kasprowicza 29 oraz zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl/ Finanse i Mienie/Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości / Przetargi ograniczone na zbycie nieruchomości - najpóźniej na 1 dzień przed wyznaczonym terminem przetargu.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 16 kwietnia 2024 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski 1.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
poz. 4 – godz. 12.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby (z zastrzeżeniem warunków dodatkowych odnoszących się do przetargu wskazanego w poz. 4), które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 11 kwietnia 2024 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
W przypadku zamiaru wzięcia udziału w więcej niż jednym przetargu wadium należy wpłacać odrębnie na każdy przetarg.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Ceny nabycia nieruchomości płatne są jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu lub w terminie podanym w zawiadomieniu i do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Pełne teksty ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wraz z załącznikiem graficznym dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl/ Strategie, Polityki, Programy/ Planowanie Przestrzenne/ Plany obowiązujące. Szczegółowe informacje odnośnie ustaleń planu można uzyskać w Wydziale Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, ul. Mogilska 41.
Ustalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zawierają szczegółowe warunki zagospodarowania terenu, w tym nakazy i zakazy związane z realizacją nowej zabudowy jak i uwarunkowania dotyczące istniejących obiektów i urządzeń budowlanych. Zgodnie z ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w ramach wydzielonych terenów o określonym przeznaczeniu i ustalonych zasadach lub warunkach zagospodarowania dopuszcza się realizację jedynie obiektów i urządzeń budowlanych, wskazanych w ustaleniach planu oraz prowadzenie robót budowlanych przy zachowaniu ustalonych planem parametrów i wskaźników. Zagospodarowanie nieruchomości musi uwzględniać przepisy techniczno – budowlane oraz fakt istniejącej w sąsiedztwie zabudowy. Wykładni przepisów prawa dokonuje właściwy organ administracji w toku ich stosowania celem rozpoznania indywidualnej i konkretnej sprawy. Za ocenę możliwości inwestycyjnej terenu oraz zgodność sporządzenia projektu z ustaleniami obowiązującego na przedmiotowym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego odpowiada uprawniona osoba sporządzająca projekt. Sprawdzenie tej zgodności następuje w stosownym postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez właściwy organ architektoniczno – budowlany.
W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków uczestnictwa w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, telefon: 12 616 9808 w godzinach pracy urzędu.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2023 r. poz. 344, 1113, poz. 1463, poz. 1506, poz. 1688, poz. 1762, poz. 1906, poz. 2029) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 2213).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.