OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości
1. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 14-14A (o numerze adresowym ul. Basztowa 15/14-14A) o powierzchni użytkowej 169,97 m2, położonego w budynku Nr 4 przy Rynku Kleparskim i Nr 15 przy ul. Basztowej wraz z udziałem wynoszącym 25/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 51/1 o powierzchni 0,1161 ha położona w obrębie S-120, jednostka ewidencyjna Śródmieście
Cena wywoławcza wynosi: 2 232 000,00 zł
wadium: 224 000,00 zł
Kamienica narożna ul. Basztowa 15/ Rynek Kleparski 4 położona jest w zwartej zabudowie wielomieszkaniowej, wybudowana została w technologii tradycyjnej (murowana z cegły) w latach 1931 – 1933 jako gmach biurowo – mieszkaniowy Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Feniks”. Jest to budynek o 9 kondygnacjach nadziemnych, do budynku prowadzą dwie metalowe, dwuskrzydłowe bramy, jedna od ul. Basztowej, druga od ul. Rynek Kleparski. Klatki schodowe o konstrukcji żelbetowej, są dwubiegowe, w dobrym stanie technicznym, budynek wyposażony jest w windy.
Nieruchomość jest zlokalizowana na obszarze układu urbanistycznego Kleparza, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-648, decyzją z dnia 25 stycznia 1984 r. Jednocześnie znajduje się w granicach strefy buforowej obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, a także na terenie historycznego zespołu miasta Krakowa uznanego za pomnik historii Zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 września 1994 r. (M.P. Nr 50, poz. 418). Ponadto z uwagi na wartości historyczne i artystyczne budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków oraz leży na terenie, na którym obowiązują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ,,Kleparz" – uchwała Nr LIII/1464/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 18 lutego 2021 r. W związku z powyższym podlega ochronie prawnej na mocy przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t. j. Dz. U.z 2022., poz. 840 ze zm.).
Za najcenniejszą wartość zabytku uznaje się jego autentyzm, czyli stopień zachowania oryginalnej substancji obiektu. Ze względów konserwatorskich należy dążyć do zachowania wszelkich wartościowych, historycznych, architektonicznych elementów budynku, świadczących o jego oryginalnej formie. Wszelkie zatem prace powinny być prowadzone z poszanowaniem istniejących wartości, przy jak najmniejszej ingerencji w substancję zabytkową. Działania zmierzające do polepszenia warunków użytkowania budynku są zatem możliwe, o ile dokonywane zmiany nie wpływają na uszczuplenie wartości zabytkowych obiektu. W lokalu Nr 14-14A położonym na siódmym piętrze - stanowiącym autentyczne wnętrza i przekształcone tylko w niewielkim stopniu, w celu utrzymania autentycznego charakteru wnętrz należy: utrzymać historyczne rozplanowanie - pozostawić w obecnym układzie przestrzennym (wyklucza się podział na mniejsze jednostki), utrzymać historyczną wysokość pomieszczeń (bez wprowadzania sufitów podwieszonych), zachować w całości i poddać renowacji oryginalną stolarkę drzwiową jedno i dwuskrzydłową wraz z obramieniami oraz stolarkę zabudowy wnęki (wraz z historycznymi klamkami, okuciami i zawiasami), w maksymalnym stopniu utrzymać oryginalne posadzki ceramiczne, parkiety oraz płytki stanowiące okładziny ścienne, a także oryginalne tynki. Ponadto zaleca się wymianę okien z PCV na drewnianą stolarkę, wykonaną na wzór historycznej zachowanej w obiekcie. Przy remoncie mieszkania należy stosować materiały posiadające atest do stosowania w obiektach zabytkowych - wyklucza się wprowadzenie gładzi i szpachli gipsowych. Remont mieszkania wymaga uzgodnienia w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków - zgodnie z nowym brzmieniem art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 682, 553, 967, 1506, 1597, 1681, 1688, 1762, 1890, 1963, 2029) ,,w stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje właściwy organ w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków".
Lokal mieszkalny Nr 14-14A położony jest na siódmym piętrze i składa się z dwóch przedpokoi, dwóch korytarzy, kuchni, łazienki, wc, kuchni z łazienką oraz pięciu pokoi. Wysokość lokalu wynosi 3 m. Lokal wyposażony jest w instalacje: wodną, kanalizacyjną, elektryczną oraz centralnego ogrzewania zasilanego z lokalnej kotłowni gazowej. Zgodnie z protokołem z przeglądu kominiarskiego przewody wentylacyjne posiadają nieszczelności, w jednej łazience i jednej kuchni brak jest wentylacji. Lokal wymaga przeprowadzenia generalnego remontu.
Lokal jest wolny od obciążeń. Dział IV księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek, zaś w dziale III ujawniona jest służebność przesyłu polegająca na prawie korzystania z pasa gruntu o szerokości jednego metra na działce nr 51/1, na odcinku od bramy wjazdowej od Rynku Kleparskiego, w kierunku podwórka, oznaczona na za łączniku do aktu przerywaną czerwoną linią, na cele budowy elektroenergetycznych linii kablowych SN i NN, ich eksploatacji, usuwania awarii, remontów, modernizacji, przebudowy i rozbudowy, w tym na wprowadzaniu nowych linii kablowych SN i NN ze stacji transformatorowej (która zostanie wybudowana na dz nr 51/2), a także korzystania z prawa dostępu (przechodu i przejazdu) do wymienionych urządzeń, w tym do linii kablowych i stacji transformatorowej na działce nr 51/2 za jednorazowym wynagrodzeniem. Ujawnione jest także ograniczone prawo rzeczowe związane z inną nieruchomością, na rzecz każdoczesnych właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości położonej w Krakowie, jedn. ewid. Śródmieście obr. 120 składającej się m.in. z działek nr 51/3 o pow. 0,0024 ha, nr 51/4 o pow. 0,0022 ha, nr 51/5 o pow. 0,0023 ha, nieodpłatna i nieograniczona w czasie służebność gruntowa polegająca na prawie przejazdu i przechodu przez bramę wjazdową na podwórze od strony Rynku Kleparskiego na działce nr 51/1, pasem przedstawionym na załączniku do aktu ustanowienia służebności.
MAPA, RZUT LOKALU, ZALECENIA KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 22 kwietnia i 20 maja 2024 r. w godz. 14.30-15.00.
2. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 8 o powierzchni użytkowej 71,20 m2, położonego w budynku przy ul. Urzędniczej Nr 45 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni 3,70 m2 i udziałem wynoszącym 79/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 283 o powierzchni 0,0461 ha położona w obrębie K-4, jednostka ewidencyjna Krowodrza
Cena wywoławcza wynosi: 882 000,00 zł
wadium: 89 000,00 zł
Kamienica przy ul. Urzędniczej Nr 45 została wzniesiona w 1935 r. w technologii tradycyjnej, jako murowana z cegły, położona jest w zwartej zabudowie wielomieszkaniowej. Kamienica jest podpiwniczona, trzypiętrowa z użytkowym poddaszem.
Nieruchomość jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków oraz leży na terenie układu urbanistycznego ul. Królewskiej włączonego do ww. ewidencji, w związku z czym podlega ochronie konserwatorskiej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 840 ze zm.).
Zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków w lokalu zachowały się elementy oryginalnego wystroju i wyposażenia wnętrza tj. kompletna drewniana stolarka drzwiowa z mosiężnymi klamkami (drzwi wejściowe z mosiężnym listownikiem, antabą i wizjerem), drzwi między przedpokojami, drzwi do pokojów, drzwi do łazienki i wc, drzwi do kuchni, drzwi balkonowe z kuchni, drzwi do spiżarni oraz drzwiczki do wnęki w przedpokoju. Stolarkę wejściową należy zachować oraz poddać konserwacji. Jedynie w przypadku udokumentowanego złego stanu jej zachowania dopuszcza się wymianę drzwi na nowe drewniane (potencjalnie istnieje możliwość zastosowania konstrukcji metalowej z okładziną drewnianą), powtarzające proporcje, podziały, detale i pierwotną kolorystykę drzwi oryginalnych, z przełożeniem klamki (antaby), wizjera i listownika. Dokumentację projektową odtworzenia drzwi opartą na inwentaryzacji istniejących należy uzgodnić z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Pozostałą oryginalną stolarkę drzwiową wewnątrz lokalu należy zachować i poddać konserwacji w celu utrzymania spójnego charakteru wnętrza. W lokalu zachowała się kompletna drewniana stolarka okienna tj. okna w pokojach z mosiężnymi klameczkami z szyldami oraz okno wewnętrzne pomiędzy wnęką kuchenną a łazienką. Stolarkę okienną należy zachować oraz poddać konserwacji. W przypadku udokumentowanego złego stanu jej zachowania dopuszcza się wymianę okien na nowe drewniane, powtarzające proporcje, podziały, detale i pierwotną kolorystykę, wraz z przełożeniem oryginalnych klamek po ich wcześniejszej renowacji. Ponadto zgodnie ze wskazaniami Konserwatora istnieje możliwość wprowadzenia okien jednoramowych z pakietem dwuszybowym. Dokumentację projektową odtworzenia stolarki okiennej opartą na inwentaryzacji istniejącej należy uzgodnić z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Z oryginalnych elementów w lokalu zachowały się także parkiety w przedpokojach i pokojach, układane w jodełkę, które należy zachować i poddać renowacji oraz piece kaflowe w pokojach, które należy zachować i trwale odciąć od przewodów kominowych. Miejski Konserwator Zabytków nie wniósł zastrzeżeń do zamiaru zbycia lokalu, jednak w przypadku podjęcia remontu przez nowego właściciela mieszkania należy uwzględnić opisane warunki konserwatorskie.
Lokal mieszkalny Nr 8 położony jest na drugim piętrze i składa się z dwóch pokoi, dwóch przedpokoi, łazienki, ustępu oraz kuchni. Lokal wyposażony jest w instalacje: elektryczną, gazową, wodno – kanalizacyjną oraz wentylacji grawitacyjnej. Do ogrzewania lokalu służył piec z wkładem akumulacyjnym – konieczna zmiana sposobu ogrzewania lokalu. Stolarka okienna i drzwiowa kwalifikuje się do wymiany. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Zgodnie z protokołem z okresowej kontroli przewodów kominowych w lokalu piec kąpielowy gazowy w łazience, kratki wentylacji grawitacyjnej w kuchni, łazience i ustępie podłączone są do drożnych przewodów kominowych. Lokal mieszkalny Nr 8 stanowi jeden z dwóch ostatnich lokali Gminy Miejskiej Kraków we Wspólnocie Mieszkaniowej budynku Nr 45 przy ul. Urzędniczej.
Lokal wolny jest od obciążeń. Dział IV księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek wolny jest od wpisów, zaś w dziale III ujawniony jest wpis, że wszelkie prawa, roszczenia i ograniczenia ciążące na lokalach wyodrębnionych z nieruchomości ciążą na związanych z nimi udziałach we współwłasności lub współużytkowaniu wieczystym. Działy III i IV księgi wieczystej prowadzonej dla lokalu mieszkalnego Nr 8 wolne są od wpisów.
MAPA, RZUT LOKALU, ZALECENIA KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 26 kwietnia i 17 maja 2024 r. w godz. 13.30 – 14.00.
3. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 15 o powierzchni użytkowej 62,11 m2, położonego w budynku przy ul. Stefana Grota-Roweckiego Nr 57 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni 2,53 m2 i udziałem wynoszącym 8/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 40/9 o powierzchni 0,1716 ha położona w obrębie P-34, jednostka ewidencyjna Podgórze
Cena wywoławcza wynosi: 610 000,00 zł
wadium: 61 000,00 zł
Nieruchomość położona jest w terenie zabudowy wielomieszkaniowej, otoczona zielenią urządzoną. Przedmiotowy budynek powstał w 1990 r. Budynek został wybudowany w systemie wielkiej płyty z elementów prefabrykowanych. Budynek składa się z 9 klatek
i jest zróżnicowany pod względem ilości pięter. Pierwsza klatka jest XI- piętrowa, druga
i siódma klatka są III-piętrowe, pozostałe klatki są IV-piętrowe. Pierwsza klatka wyposażona jest w windę. Budynek jest podpiwniczony.
Lokal nr 15 położony jest w pierwszej klatce na III piętrze i składa się z 3 pokoi, kuchni, łazienki, pomieszczenia WC i przedpokoju. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną, gazową, centralnego ogrzewania oraz wentylacyjną. Lokal kwalifikuje się do kapitalnego remontu.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 25 kwietnia i 17 maja 2024 r. w godz. 14.30 – 15.00.
4. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 10 (o adresie: Plac Juliusza Kossaka 3/10) o powierzchni użytkowej 136,27 m2, położonego w budynku przy Placu Juliusza Kossaka 3, ul. Kazimierza Morawskiego 2 wraz z pomieszczeniami przynależnymi piwnicami o powierzchniach 6,15 m2 i 3,79 m2 i udziałem wynoszącym 97/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 126 o powierzchni 0,0486 ha położona w obrębie S-145, jednostka ewidencyjna Śródmieście
Cena wywoławcza wynosi: 1 856 000,00 zł
wadium: 186 000,00 zł
Kamienica przy Placu Juliusza Kossaka Nr 3 stanowi narożny budynek położony w zwartej zabudowie wielomieszkaniowych kamienic czynszowych, wzniesiony w technologii tradycyjnej, w stylu modernistycznym w 1920 r. Jest to budynek pięciokondygnacyjny, podpiwniczony. Klatka schodowa budynku i korytarze komunikacyjne są odnowione. Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, jednakże z uwagi na wartości urbanistyczne, architektoniczne i historyczne znajduje się w wojewódzkiej i gminnej ewidencji obiektów zabytkowych. Ponadto jest położona w obrębie układu urbanistycznego oraz zespołu zabudowy dawnej III dzielnicy katastralnej miasta Krakowa – „Nowy Świat” wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A – 1438/M na podstawie decyzji z dn. 09.06.2015 r. oraz na obszarze uznanym za pomnik historii „Kraków – historyczny zespół miasta” zarządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dn. 8 września 1994 r. W związku z powyższym podlega ochronie prawnej na mocy przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t. j. Dz. U.z 2022., poz. 840 ze zm.). Zgodnie ze wskazaniami Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w lokalu mieszkalnym Nr 10 zaleca się zachowanie i konserwację stolarki drzwiowej zewnętrznej i wewnętrznej łącznie z mosiężnymi okuciami (szyldami, klamkami, wizjerami), stolarki okiennej z mosiężnymi zawiasami i klamkami, parkietów, ceramicznych płytek na posadzce łazienki i wc, porcelanowej umywalki wraz z postumentem oraz wanny. Ponadto zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi wykluczona została możliwość zmiany funkcji lokalu oraz jego podziału.
Lokal Nr 10 położony jest na czwartym piętrze budynku, składa się z trzech przedpokoi, czterech pokoi, kuchni, łazienki/wc, pomieszczenia wc, dwóch schowków oraz spiżarki. Lokal wyposażony jest w instalacje: wodną, kanalizacyjną, elektryczną, gazową, wentylacyjną, centralnego ogrzewania zasilanego z sieci miejskiej. Zgodnie z protokołem okresowego przeglądu kominiarskiego piece gazowe w łazience oraz kratki wentylacji grawitacyjnej w łazience i kuchni podłączone są do drożnych przewodów kominowych. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu kapitalnego.
Lokal wolny jest od obciążeń. Dział IV księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek wolny jest od wpisów, zaś w dziale III ujawniono wpis ograniczonego prawa rzeczowego odpłatnej służebności przejazdu i przechodu przebiegającej przełączką w budynku Nr 2 od ul. Kazimierza Morawskiego przez podwórko wzdłuż północno – wschodniej granicy działki nr 127 do północno – zachodniej granicy działki nr 128/1.
MAPA, RZUT LOKALU, ZALECENIA KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 7 i 20 maja 2024 r. w godz. 14.30 – 15.00.
5. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 6 o powierzchni użytkowej 75,58 m2, położony w budynku przy ul. Strzeleckiej Nr 17 wraz z udziałem wynoszącym 138/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka nr 10/2 o powierzchni 0,0358 ha położona w obrębie S-51, jednostka ewidencyjna Śródmieście
Cena wywoławcza wynosi: 908 000,00 zł
wadium: 91 000,00 zł
Budynek Nr 17 przy ul. Strzeleckiej został wzniesiony w 1894 r., jako dwupiętrowa, kamienica podpiwniczona, stanowiąca jednolitą architektonicznie pierzeję ulicy. Nieruchomość jest zlokalizowana na obszarze układu urbanistycznego Wesołej, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-650, decyzją z dnia 16 lutego 1984 r. Jednocześnie znajduje się w granicach strefy buforowej obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, a także na terenie historycznego zespołu miasta Krakowa uznanego za pomnik historii Zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 września 1994 r. (M.P. Nr 50, poz. 418). Ponadto z uwagi na wartości historyczne i artystyczne jest ujęta w ewidencji zabytków oraz leży na terenie, na którym obowiązują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ,,Wesoła - rejon ulicy Kopernika" – uchwała nr LXXIV/2076/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 1 grudnia 2021 r. W związku z powyższym podlega ochronie prawnej na mocy przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tekst jednolity Dz. U. z 2022r., poz. 840 ze zm.)
Lokal mieszkalny Nr 6 położony jest na drugim piętrze i składa się z dwóch pokoi, dwóch przedpokoi, łazienki, wc oraz kuchni. Lokal jest wyposażony w instalację elektryczną, wodno – kanalizacyjną oraz gazową. Ogrzewanie indywidualne piecami kaflowymi akumulacyjnymi. Piece zachowały się w kuchni i pokojach. Jeden z pokoi w lokalu uległ zalaniu, w wyniku czego strop i podłoga wykazują ugięcie, ślady zalania są widoczne także na sufitach i ścianach w kuchni i łazience, w narożniku kuchni w ścianie granicznej z pokojem widoczne jest pęknięcie. Z kuchni możliwe jest wyjście na drewniany balkon, który ze względu na zły stan techniczny obecnie nie powinien być użytkowany – wymaga oceny konstruktora i wytycznych konserwatora zabytków. Lokal wymaga przeprowadzenia kapitalnego remontu.
Lokal jest wolny od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek wolne są od wpisów.
MAPA, RZUT LOKALU, ZALECENIA KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 18 kwietnia i 16 maja 2024 r. w godz. 14.30 – 15.00.
6. czwarty przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 25 o powierzchni użytkowej 114,33 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Stefana Batorego Nr 5 wraz z udziałem wynoszącym 52/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa składająca się z działek nr 94/1 o powierzchni 0,0341 ha i nr 94/2 o powierzchni 0,0484 ha położona w obrębie S-59, jednostka ewidencyjna Śródmieście
Cena wywoławcza wynosi: 1 153 600,00 zł
wadium: 116 000,00 zł
Kamienica położona przy ul. Stefana Batorego Nr 5 jest pięciokondygnacyjnym, całkowicie podpiwniczonym budynkiem mieszkalnym, usytuowanym w zabudowie zwartej. Kamienica została wzniesiona w latach 1905-1906. W budynku łącznie znajduje się 28 lokali mieszkalnych i 5 lokali użytkowych. Budynek został wzniesiony w technologii tradycyjnej, ściany konstrukcyjne murowane, ściany działowe z cegły ceramicznej dziurawki, stropy nad piwnicą są łękowe, międzypiętrowe - drewniane, łękowe - ceglane oraz płytowe. Budynek wyposażony jest w instalację elektryczną, gazową, wodno – kanalizacyjną oraz teletechniczną. Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, figuruje natomiast w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków, położona jest na terenie układu urbanistycznego Piasek wpisanego do rejestru zabytków pod Nr A-1446/M decyzją z dnia 15.10.2015 r. oraz na terenie uznanym za pomnik historii „Kraków – historyczny zespół miasta" zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8.09.1994 roku r. W związku z powyższym podlega ochronie prawnej na mocy przepisów ustawy z dnia 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tekst jednolity: Dz. U. z 2022., poz. 840 ze zm.). Za najcenniejszą wartość zabytku uznaje się jego autentyzm, czyli stopień zachowania oryginalnej substancji obiektu. Ze względów konserwatorskich należy dążyć do zachowania wszelakich wartościowych, historycznych, architektonicznych elementów budynku, świadczących o jego oryginalnej formie. Wszelkie prace powinny być prowadzone z poszanowaniem istniejących wartości, przy jak najmniejszej ingerencji w substancję zabytkową, a zmiany nie powinny wpływać na uszczuplenie wartości zabytkowego obiektu. Zgodnie ze stanowiskiem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w lokalu mieszkalnym Nr 25 należy zachować zasadniczy historyczny układ przestrzenny. Należy zachować elementy zabytkowe wystroju wnętrz tj. piec kaflowy oraz zaleca się zachowanie parkietu drewnianego w jodełkę.
Zabytkowa stolarka drewniana okienna winna zostać zachowana i poddana konserwacji, jednakże w przypadku złego stanu elementów dopuszcza się odtworzenie stolarki na wzór, lub z wykorzystaniem elementów istniejącej stolarki. W przypadku wprowadzania nowych instalacji, zaleca się ich prowadzenie po starych trasach, z jak najmniejszą ingerencją w historyczne ściany. Ze względu na ochronę konserwatorską przedmiotowej kamienicy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie poinformował, iż w przypadku wszelakich działań dotyczących zewnętrza przedmiotowej kamienicy należy uzyskać wyprzedzające pozwolenie konserwatorskie zgodnie z art. 36 cytowanej wyżej ustawy. W przypadku wszelakich działań dotyczących wnętrza przedmiotowej kamienicy możliwe jest uzyskanie zaleceń konserwatorskich zgodnie z art. 27 cytowanej wyżej ustawy.
Lokal Nr 25 położony jest na czwartym piętrze budynku. Lokal składa się z 7 pomieszczeń tj. 2 pokoi, kuchni, łazienki, przedpokoju oraz 2 pomieszczeń. Lokal wyposażony jest w instalacje: elektryczną, wodno – kanalizacyjną i gazową, które wymagają remontu lub wymiany, w lokalu brak jest instalacji centralnego ogrzewania, lokal posiada wentylację grawitacyjną w kuchni i łazience, zgodnie z protokołem z przeglądu kominiarskiego kratki wentylacyjne w kuchni i łazience podłączone są do drożnych przewodów kominowych. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu.
Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której położony jest budynek wolne są od wpisów. Pierwszy przetarg na sprzedaż nieruchomości odbył się w dniu 17 maja 2023 r., drugi w dniu 21 września 2023 r., trzeci w dniu 15 lutego 2024 r.
MAPA, RZUT LOKALU, ZALECENIA KONSERWATORSKIE
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 25 kwietnia i 27 maja 2024 r. w godz. 14.30. – 15.00.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 11 czerwca 2024 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski 1.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
poz. 4 – godz. 12.00
poz. 5 – godz. 13.00
poz. 6 – godz. 13.30
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 6 czerwca 2024 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
W przypadku zamiaru wzięcia udziału w więcej niż jednym przetargu wadium należy wpłacać odrębnie na każdy przetarg.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokali mieszkalnych zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2023, poz. 1570 – ze zm.).
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu lub w terminie podanym w zawiadomieniu i do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków www.wuoz.malopolska.pl. znajdują się informacje dotyczące zagadnień z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami w zakresie dotyczącym nieruchomości.
W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących warunków uczestnictwa w przetargu, informacja w tym zakresie zostanie zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na której zamieszczone jest ogłoszenie o przetargu tj. www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, telefon 12 616 9809 (poz. 1, 2, 4, 5, 6) lub 12 616 99 81 (poz. 3) w godzinach pracy urzędu.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2023 r. poz. 344, 1113, poz. 1463, poz. 1506, poz. 1688, poz. 1762, poz. 1906, poz. 2029) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 2213).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.