Zaproszenie do przedstawienia propozycji 5 edycji Programu Edukacji Kulturowej
(realizacja: od 1 grudnia 2024 - do 31 listopada 2025)
Zapraszamy do składania propozycji Programu Edukacji Kulturowej dla Krakowa, obejmującego m.in. warsztaty i szkolenia dla edukatorów_ek i animatorów_ek kultury oraz współrealizację działań edukacyjnych i animacyjnych z uczestnikami projektu.
Jednym z priorytetów Programu Rozwoju Kultury w Krakowie do roku 2030 jest wypracowanie i wdrożenie Programu Edukacji Kulturowej, adresowanego do szerokich grup edukatorów_ek i animatorów_ek kultury pracujących na rzecz interdyscyplinarnie pojmowanej edukacji kulturowej.
Celem programu jest integracja środowisk zajmujących się edukacją kulturową oraz stworzenie przestrzeni kooperacji i rozwoju tej grupy zawodowej poprzez wdrożenie mechanizmu wsparcia łączącego warsztatowe/szkoleniowe podnoszenie kompetencji wraz z rozwojem umiejętności przez samodzielne działania edukacyjne i animacyjne poddane superwizji i mentoringowi.
Grupą docelową są edukatorzy_ki nauczyciele_ki, artyści_tki, instruktorzy_ki, animatorzy_ki zaangażowani w działania instytucji kultury, szkół, młodzieżowych domów kultury, organizacji pozarządowych, placówek pomocy społecznej, miejsc aktywności lokalnej, świetlic środowiskowych i innych podmiotów, które są otwarte na współpracę w zakresie edukacji kulturowej, myślą długofalowo o budowaniu swojej tożsamości wśród odbiorców, pragną nieustająco podnosić jakość i standardy działań w tym zakresie.
Punktem wyjściowym dla koncepcji powinny być założenia i rekomendacje wynikające z raportu „Jaki program edukacji kulturowej w Krakowie? Diagnoza edukacji w obszarze kultury”
I. Propozycja powinna obejmować:
1. Projekt programu edukacji kulturowej, obejmujący:
- działania wzmacniające kompetencje kadr edukacji kulturowej m.in. warsztaty, szkolenia wynikające z pogłębionej analizy potrzeb środowiska edukatorów_ek i animatorów_ek kultury;
- działania integrujące środowisko zajmujące się edukacją kulturową (w tym szkolnictwo i instytucje kultury) oraz stymulujące międzysektorowy przepływ informacji i dzielenie się zasobami, w tym prowadzenie Facebooka oraz strony Krakowskiego Archipelagu Kultury;
- program ukierunkowany na koprodukcję działań edukacyjnych i animacyjnych, w tym środki na realizację mikroprojektów animatorów uczestniczących w programie.
W programie 5. edycji szczególnie mile widziane działania:
- na rzecz rozwoju edukacji z zakresu sztuki współczesnej, w tym sztuk plastycznych oraz wzmocnienia profesjonalnej krytyki sztuki i krytycznego dziennikarstwa;
- związane z partycypacją chłopców i mężczyzn w edukacji kulturowej i tworzeniem atrakcyjnej oferty dla tej grupy odbiorców.
Propozycja programu powinna łączyć aktywności warsztatowe związane z rozwojem kompetencji/potencjału z działaniami o charakterze wdrożeniowym polegającymi na realizacji własnych inicjatyw przez uczestników warsztatów w połączeniu z superwizją i wsparciem mentorskim dla tychże inicjatyw. Środki na mikroprojekty powinny stanowić nie mniej niż 60 000 zł.
2. Koszt realizacji programu z uwzględnieniem:
a) zakresu merytorycznego,
b) liczby godzin warsztatowych,
c) zakładanej liczby edukatorów objętych programem, w tym uczestniczących w warsztatach,
d) ogólnego harmonogramu działania (I etap: XII 2024, II etap: I-XI 2025),
e) koszt obsługi programu w czasie jego trwania.
3. Informację o grupach docelowych objętych programem.
4. Informację o trybie wyłonienia edukatorów/animatorów do udziału w programie.
5. Informację o zespole osób odpowiedzialnych za realizację programu wraz z zakresem doświadczeń w zakresie edukacji kulturowej.
6. Propozycję osoby wskazanej jako Koordynatora programu w czasie jego trwania.
7. Informację o edukatorach prowadzących warsztaty dla edukatorów.
8. Sposób obsługi i koordynacji programu w czasie jego trwania.
9. Propozycję motywu przewodniego i nazwy 5 edycji programu.
10. Propozycję ewaluacji zadania z uwzględnieniem raportu końcowego z realizacji programu oraz prezentacji wyników (np. konferencja lub e-konferencja).
11. Dodatkowo punktowane będzie międzysektorowe partnerstwo co najmniej dwóch podmiotów, w tym szczególnie współpraca z:
a) organizacją pozarządową,
b) instytucją kultury,
c) młodzieżowym domem kultury,
d) placówką edukacyjną,
e) ośrodkiem pomocy społecznej.
12. Koszt realizacji całości projektu nie powinien przekraczać kwoty 150 000 zł.
II. Oferty należy składać drogą mailową na adres: edukacja.kulturowa@um.krakow.pl
Termin składania propozycji upływa: 2 lipca 2024 r.
Zamawiający zastrzega sobie prawo do przedłużenia terminu składania ofert.
III. Zamawiający dokona oceny złożonych ofert w celu wyłonienia jednego operatora programu w oparciu o następujące kryteria:
1) jakość merytoryczna koncepcji (50%),
2) zakres merytoryczny w stosunku do zaproponowanej ceny (30%)
3) doświadczenie zespołu realizacyjnego (15%),
4) partnerstwo (5%).
IV. Mechanizm finansowania i warunki realizacji zamówienia:
Podmiot, który przedstawi najciekawszą ofertę zostanie zaproszony do negocjacji szczegółowych warunków umowy zlecenia, w celu wdrożenia programu. Zakładany czas realizacji od 1 grudnia 2024 -do 30 listopada 2025.
Zamawiający zastrzega sobie prawo do niedokonania wyboru żadnej z przedłożonych ofert.
V. Informacje dotyczące programu są udzielane przez następujące osoby:
Joanna Giszterowicz +48 12 616 12 32 joanna.giszterowicz@um.krakow.pl
Joanna Szulborska-Łukaszewicz tel. +48 12 616 19 17, joanna.szulborska@um.krakow.pl