Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać ich zniesieniu na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym takim zabiegiem. Na terenach placów zabaw, żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych, czy szpitali zabronione jest stosowanie środków ochrony roślin, zaklasyfikowanych jako stwarzające zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie zezwoleń lub pozwoleń na handel wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rejestr środków ochrony roślin jest aktualizowany w okresie 3-miesięcznym i publikowany na stronie BIP Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na stronie internetowej Ministerstwa udostępnione zostały również narzędzia służące do prawidłowego doboru środków ochrony roślin (Wyszukiwarka środków ochrony roślin i Etykiety środków ochrony roślin). Ważne aby profesjonalny użytkownik, przed aplikacją środków ochrony roślin zapoznał się z etykietą danego środka.
Firma, która nie jest profesjonalnym użytkownikiem środków ochrony roślin i stosuje je na terenie, na którym jest prowadzona inna działalność niż rolnicza, a stosowanie ogranicza się do wykorzystania tych środków np. na trawnikach czy drogach wewnętrznych, nie musi prowadzić ewidencji stosowania środków chwastobójczych. Musi jednak nie tylko ściśle stosować się do instrukcji producenta w zakresie magazynowania środków ochrony roślin i ich stosowania, ale również uwzględniać zakazy stosowania tych środków na określonym terenie i w odległości od innych terenów np. takich, gdzie ich stosowanie jest zakazane.
Środki ochrony roślin należy kupować wyłącznie w zarejestrowanych punktach obrotu. Nie należy kupować środków na giełdach, targowiskach czy od nieznanych sprzedawców, bez etykiety w języku polskim. Co istotne, należy przestrzegać zasad integrowanej ochrony roślin, ograniczając stosowanie środków ochrony roślin do niezbędnego minimum. Do tego nigdy nie powinno się przekraczać zalecanych dawek środka ochrony roślin, określonych w etykiecie.
Nadzór nad prawidłowym stosowaniem środków ochrony roślin, w tym pobieranie próbek do badania pozostałości środków ochrony roślin, sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.