OBWIESZCZENIE
PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA
o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko do projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Krakowa
Na podstawie art. 48 ust. 7 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112, 1940, 1881), zwaną dalej ustawą OOŚ, Prezydent Miasta Krakowa informuje, iż
odstąpiono od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko do projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Krakowa.
Gminny Program Rewitalizacji Miasta Krakowa (GPRMK) to dokument, który wyznacza ramy dla działań rewitalizacyjnych na terenie Gminy Miejskiej Kraków (GMK) poprzez integrację i koordynację realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych, mających na celu wyprowadzenie wyznaczonego obszaru rewitalizacji miasta ze stanu kryzysowego, poprzez zintegrowane działania o charakterze lokalnym, na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i gospodarki.
Zgodnie z przepisami, przy odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) do GPRMK, uwzględniono m.in. następujące uwarunkowania: charakter planowanych w programie działań, rodzaj i skalę ich potencjalnego oddziaływania na środowisko oraz cechy obszaru objętego potencjalnym oddziaływaniem.
Przyjętym w GPRMK celom interwencji i kierunkom działań, przyporządkowano przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Ich zakres rzeczowy odpowiada zdiagnozowanym, negatywnym zjawiskom: społecznym, gospodarczym, środowiskowym, przestrzenno-funkcjonalnym i technicznym. GPRMK, jako instrument terytorialny, ustala ramy przestrzenne do realizacji planowanych przedsięwzięć w wyodrębnionych częściach GMK, a ich lokalizacja ogranicza się do wyznaczonego obszaru rewitalizacji, z wyjątkiem przedsięwzięć zlokalizowanych poza tym obszarem, gdyż jak wynika z ich specyfiki, służą one realizacji celów i kierunków działań programu.
GPRMK nie ingeruje w ustalenia zawarte w innych dokumentach strategicznych i programowych GMK, lecz tworzy mechanizm horyzontalnego koordynowania zawartych w nich działań w odniesieniu do obszaru rewitalizacji. Misja, cele interwencji i kierunki działań zapisane w GPRMK i przypisane im przedsięwzięcia wpisują się pomocniczo w cele ochrony środowiska GMK ustalone w Programie Ochrony Środowiska dla Miasta Krakowa na lata 2020-2030. Wyznaczony obszar rewitalizacji obejmuje silnie zurbanizowane, śródmiejskie jednostki urbanistyczne i prawie w całości pokryty jest miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (MPZP).
GPRMK wyznacza ramy dla realizacji przedsięwzięć, w tym m.in. późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, w tym np.: inwestycje w zagospodarowanie przestrzeni publicznych, poprawę stanu zagospodarowania Bulwarów Wiślanych, przebudowę torowisk tramwajowych, rozbudowę obiektów sportowych.
Do GPRMK zakwalifikowano różnorodne przedsięwzięcia podstawowe i uzupełniające, mające na celu m.in. poprawę jakości życia mieszkańców, rozwój infrastruktury i ochronę środowiska. Biorąc pod uwagę fizyczną naturę planowanych w nich działań i ich możliwe skutki dla środowiska, a także z uwzględnieniem charakteru i skali przewidywanych działań, przedsięwzięcia te dzielą się na: nieinwestycyjnie o charakterze organizacyjno-edukacyjnym (tzw. „miękkie”); porządkująco-remontowe o nieznacznym zakresie inwestycyjnym; ochronne (nieinwestycyjne); inwestycyjno-budowlane obejmujące inwestycje i przekształcenia w przestrzeni. Ostatnia grupa projektów jest najistotniejsza w aspekcie SOOŚ, gdyż może generować różnego rodzaju oddziaływania. Obejmuje działania przeważnie o skali lokalnej, najczęściej dotyczące istniejących już obiektów lub projektowanych (a także realizowanych) inwestycji, lub zamierzenia inwestycyjne o nieco większej skali, ponadlokalne, często o charakterze koncepcyjnym. Analiza wykazała, że większość z nich nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, gdyż z zakresu działań wynika, że nie będą kwalifikować się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, ani przedsięwzięć wymagających przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Wskazane w przestrzeni Krakowa lokalizacje ich realizacji objęte są ustaleniami MPZP (za wyjątkiem terenów zamkniętych), dla których w procesie planistycznym przeprowadzano SOOŚ. Ponadto, kilka projektów inwestycyjno-budowlanych zostało już poddanych analizom w ramach tzw. screeningu środowiskowego i posiada opinie, dokumenty lub wydane już decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach i pozwolenia na budowę. W związku z charakterem prac wymagających ingerencji w środowisko, można spodziewać się potencjalnie negatywnego oddziaływania przedsięwzięć o charakterze inwestycyjnym, lecz ich wystąpienie i wpływ na środowisko prognozowane jest głównie na etapie realizacji poszczególnych zadań (prac budowlanych). Negatywne oddziaływania pojawiające się na etapie realizacji będą krótkotrwałe, odwracalne i ustąpią wraz z zakończeniem prac. Nie przewiduje się wystąpienia oddziaływań skumulowanych lub transgranicznych, ani ryzyka dla zdrowia ludzi. Przedsięwzięcia będą realizowane głównie na obszarze śródmiejskim zurbanizowanym, o zabytkowym charakterze tkanki miejskiej i wysokich wartościach kulturowych oraz we wschodniej części Nowej Huty. Przy realizacji projektów uwzględnione zostaną występujące formy ochrony przyrody: pomniki przyrody, obszar Natura 2000 Łąki Nowohuckie i użytek ekologiczny Łąki Nowohuckie. Nie przewiduje się znaczących oddziaływań na te formy ochronne.
Ww. uwarunkowania uwzględniono przy ustalaniu, czy zachodzi potrzeba przeprowadzenia SOOŚ. Na tej podstawie uznano, że realizacja założeń GPRMK, w tym perspektywiczna realizacja przedsięwzięć podstawowych i uzupełniających, nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko, jak również nie spowoduje znaczącego oddziaływania na obszar Natura 2000 Łąki Nowohuckie.
Działając na podstawie art. 48 i art. 49 ustawy OOŚ Prezydent Miasta Krakowa pismami z dnia 4 października 2024 r. wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie (RDOŚ) oraz do Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (MPWIS) z wnioskiem o uzgodnienie odstąpienia od przeprowadzenia SOOŚ do projektu GPRMK. Pismem znak: NS.9022.6.59.2024 z dnia 31 października 2024 r. MPWIS uznał, że nie jest wymagane przeprowadzenie SOOŚ do projektu GPRMK. Pismem znak: OO.410.1.43.2024.MaS.2 z dnia 3 stycznia 2025 r. RDOŚ uzgodnił możliwość odstąpienia od przeprowadzenia SOOŚ do projektu GPRMK. Mając na uwadze stanowiska ww. organów, przy uwzględnieniu uwarunkowań określonych w art. 49 ustawy OOŚ uznano, że realizacja GPRMK nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko, w tym na obszary Natura 2000, co uzasadnia decyzję o odstąpieniu od przeprowadzenia SOOŚ.
Z ww. pismami do organów, uzgodnieniami i uzasadnieniem odstąpienia od przeprowadzenia SOOŚ zawartym w pismach do ww. organów zawierającym informacje o uwarunkowaniach, o których mowa w art. 49 ustawy OOŚ można zapoznać się w sekretariacie Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa (UMK), ul. Zabłocie 22 w Krakowie w dni robocze w godzinach 8:00-15:00 oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa (https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=212266 i kod QR znajdujący się poniżej). Ponadto informacja o odstąpieniu od SOOŚ do projektu GPRMK została opublikowana na stronie internetowej „Rewitalizacji w Krakowie”(https://rewitalizacja.krakow.pl/aktualnosci/290811,215,komunikat,informacja_o_odstapieniu_od_przeprowadzenia_strategicznej_oceny_oddzialywania_na_srodowisko_do_projektu_gminnego_programu_rewitalizacji_miasta_krakowa.html).
Obwieszczenie zamieszczono na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa i na stronie internetowej „Rewitalizacji w Krakowie” (https://rewitalizacja.krakow.pl), wywieszono w siedzibach UMK – Kraków, Pl. Wszystkich Świętych 3-4, ul. Zabłocie 22 oraz na tablicach ogłoszeń Rady i Zarządu Dzielnicy I, II, XVIII, a ponadto opublikowano w prasie lokalnej.
w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa
z up. Prezydenta Miasta
Stanisław Mazur
Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa
Obwieszczenie do pobrania - plik pdf