Komunikat odnośnie opłat.
Urząd Miasta Krakowa przypomina Przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Gminy Miejskiej Kraków, na podstawie stosownych zezwoleń,
że do 31 stycznia 2007 r. każdy przedsiębiorca posiadający zezwolenia
na sprzedaż napojów alkoholowych ma obowiązek złożyć oświadczenie
o wartości ich sprzedaży w roku 2006 i dokonać wpłaty co najmniej pierwszej raty opłaty za korzystanie z zezwoleń w 2007 roku, zgodnie z art. 11¹ ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Aby uniknąć kolejek w ostatnich dniach stycznia br., prosi się Przedsiębiorców
o wcześniejsze zgłaszanie się do Urzędu z oświadczeniami, celem naliczenia opłaty, którą można uiścić bezpośrednio w kasie Urzędu lub na konto Urzędu w BPH S.A. :
14 1060 0076 0000 3310 0002 5299
z adnotacją, że jest to opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu.
Druki oświadczeń są dostępne w siedzibie Wydziału Spraw Administracyjnych – Referat Obrotu Napojami Alkoholowymi i na stanowisku informacyjno-podawczym al. Powstania Warszawskiego 10, na stanowisku informacyjno-podawczym Plac Wszystkich Świętych ¾ oraz na stronie internetowej www.bip.krakow.pl (załącznik do procedury II-SA-8).
Można również samodzielnie dokonać obliczenia należnej opłaty; sposób obliczenia opisany jest w procedurze jw.
Oświadczenie o wartości sprzedanego w 2006 r. alkoholu wraz z czytelnym dowodem uiszczenia opłaty, należy wówczas przesłać listem poleconym w nieprzekraczalnym terminie do 31 stycznia 2007 na adres:
Urząd Miasta Krakowa
Wydział Spraw Administracyjnych
Al. Powstania Warszawskiego 10
31-449 Kraków
Niezłożenie oświadczenia lub niedokonanie należnej opłaty skutkuje wygaśnięciem zezwolenia.
Zgodnie z istniejącym orzecznictwem, decyzja stwierdzająca wygaśnięcie zezwolenia ma charakter deklaratoryjny, tj. potwierdza jedynie skutek, który już wystąpił z mocy ustawy. Oznacza to, że jeżeli nie dokonano w wymaganym terminie opłaty
– to zezwolenie wygasło z upływem terminu do jej dokonania. Dalsza ewentualna sprzedaż prowadzona jest wówczas bez zezwolenia, ze wszystkimi z tego wynikającymi konsekwencjami (art. 43 przytoczonej. ustawy), niezależnie od daty, w której wygaśnięcie zezwolenia zostanie prawomocnie stwierdzone w drodze decyzji. Termin do dokonania opłaty ma charakter materialnoprawny, czyli nie podlega przywróceniu, a organ administracji nie ma prawnej możliwości dokonywania oceny przyczyn niedokonania opłaty w terminie.
Przedsiębiorca, któremu zezwolenie wygaśnie z powodu niezłożenia oświadczenia lub niedokonania opłaty w określonej wysokości
w ustawowym terminie, może się ubiegać ponownie o wydanie zezwolenia po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie zezwolenia.
Wszelkich informacji na temat opłat udziela Referat Obrotu Napojami Alkoholowymi UMK pod numerami telefonów 0-12-61-69-304 do 306, 310, 322.