EK-04.4354–4–64/07 Kraków, 04.09.2007 r.
Dotyczy: Pomocy materialnej o charakterze socjalnym (stypendia i zasiłki szkolne).
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy Szkół
prowadzonych przez Gminę Miejską Kraków
Informuję, iż Wydział Edukacji UMK opracował nową procedurę dotyczącą przyznawania stypendiów i zasiłków szkolnych. Załącznikami do procedury są nowe wzory wniosków o przyznanie stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego. Proszę o przekazanie informacji wnioskodawcom o tym, iż obowiązują nowe wnioski. Druki wniosków są do pobrania w Zespołach Ekonomiki Oświaty, w Kancelarii Magistratu UMK ul. Stachowicza 18 i Pl. Wszystkich Świętych 3/4 oraz są zamieszczone na stronie internetowej www.portaledukacyjny.krakow.pl.
Jednocześnie informuję, że w chwili obecnej procedowane jest Zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie udzielania pełnomocnictw nowo powołanym dyrektorom szkół do wykonywania czynności związanych z realizacją zadania udzielania pomocy materialnej dla uczniów. Zarządzenie po podpisaniu przez Prezydenta zostanie niezwłocznie przesłane Państwu do wiadomości odrębnym pismem.
Ponadto pragnę zwrócić uwagę, że w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w wyroku z dnia 3 października 2006 r. (sygn. Akt K 30/05) w stosunku do osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - za dochód przyjmuje się kwotę uzyskanego dochodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku zadeklarowaną w pisemnym oświadczeniu podatnika.
Informacje dotyczące pomocy materialnej są dostępne na stronie internetowej Portalu Edukacyjnego oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa (www.bip.krakow.pl) w dziale „ogłoszenia i komunikaty”.
ZASADY POSTĘPOWANIA ZE ZŁOŻONYMI WNIOSKAMI:
I) Wnioski o przyznanie stypendium na rok szkolny 2007/2008 należy składać do
15 września 2007 r., natomiast w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych do
15 października 2007 r. na dzienniku podawczym szkoły, do której uczeń uczęszcza
w przypadku uczniów szkół samorządowych. W pozostałych przypadkach w Kancelarii Magistratu Urzędu Miasta Krakowa, Wydział Edukacji, ul. Stachowicza 18 i Pl. Wszystkich Świętych 3/4.
II) Każdy wniosek musi posiadać datę wpływu.
III) Dokonując analizy formalnej wniosku należy:
a) sprawdzić czy wnioskodawca dołączył do wniosku wszystkie (wykazane na str. 4 i 5 wniosku) wymagane dokumenty umożliwiające określenie miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie, jeżeli rodzina korzysta ze świadczeń pomocy społecznej należy bezwzględnie dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodu na osobę w rodzinie wystawione przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,
b) sprawdzić czy wszystkie punkty w części A i B wniosku zostały prawidłowo wypełnione,
a także czy wniosek jest podpisany przez wnioskodawcę,
c) zwrócić szczególną uwagę na prawidłowość wypełnienia przez wnioskodawcę
pkt V i VI wniosku dotyczących pożądanej formy świadczenia pomocy materialnej. Nie wypełnienie tej części wniosku należy traktować jako uchybienie formalne,
d) sprawdzić czy dołączone są dokumenty pozwalające prawidłowo określić wysokość i źródło dochodu poszczególnych członków rodziny,
e) sprawdzić czy w przypadku osób nie posiadających dochodu do wniosku dołączone są dokumenty potwierdzające, że są to osoby bezrobotne, uczniowie, studenci lub inne.
IV) W przypadku stwierdzenia braków formalnych należy w trybie przepisów KPA pisemnie wezwać stronę do uzupełnienia wniosku wg wzoru w załączeniu za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
V) Wnioski uczniów nie zamieszkałych na terenie Miasta Krakowa należy przesłać według właściwości do odpowiednich gmin.
VI) Szkoła wypełnia część C wniosku tj.:
a) w pkt I wpisuje poświadczenie o uczęszczaniu ucznia do szkoły,
b) Dyrektor szkoły przygotowuje opinię (pkt II), która w szczególności opisuje sytuację materialną ucznia oraz odnosi się do formy stypendium,
c) ustala liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym w rodzinie (część C, pkt III),
b) ustala dochody netto poszczególnych osób stanowiących wspólne gospodarstwo domowe (część C, pkt III – tabela) lub w przypadku, gdy rodzina korzysta ze świadczeń pomocy społecznej, uwzględnia zaświadczenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o wysokości dochodu na osobę.
VII) Po analizie formalnej wniosku należy wprowadzić dane – zgodnie z instrukcją – do modułu STYPENDIA bazy elektronicznej Platformy Edukacyjnej w nieprzekraczalnym terminie do 28.09.2007 r.
Informuję, że w celu usprawnienia czynności związanych z wprowadzaniem danych
w roku szkolnym 2007/08 udostępnione zostaną dane uczniów, którzy ubiegali się
o stypendium w ubiegłym roku szkolnym. Oznacza to, że w przypadku uczniów ubiegających się o stypendium po raz kolejny należy zaimportować dane z ubiegłego roku i zaktualizować je zgodnie z danymi przedstawionymi we wnioskach złożonych na rok 2007/08 (aktualne adresy, dochody rodziny itd.). W tej sprawie na stronie internetowej Portalu Edukacyjnego oraz w module STYPENDIA umieszczona zostanie instrukcja obsługi uwzględniająca powyższą modyfikację.
Do dnia 03.10.2007 r. całość dokumentacji należy przekazać do Wydziału Edukacji wg harmonogramu (harmonogram w załączeniu).
W dalszej kolejności Wydział Edukacji wyda decyzje, które zostaną przekazane do wiadomości dyrektorów szkół.
Ponadto proszę o niezwłoczne informowanie Wydziału Edukacji UMK
o przypadkach, w których uczeń przerwał naukę, bądź zmienił szkołę.
O sposobie przekazania środków na realizację tego zadania do poszczególnych szkół zostaną Państwo poinformowani odrębnym pismem.
Z poważaniem,
Z-ca DYREKTORA WYDZIAŁU
/---/
Jan Żądło
Zał. 1 wzór pisma w sprawie uzupełnienia braków formalnych wniosku,
Zał. 2 harmonogram przekazywania wniosków do Wydziału Edukacji.
Otrzymują:
1. Adresaci,
2. A/a.