„WiP - wiedza i praktyka w naukach matematyczno-przyrodniczych" - to projekt edukacyjny finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Uroczysta gala podsumowująca drugi rok jego realizacji odbędzie się 9 czerwca (czwartek) o godz.10.00 w Nowohuckim Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232).
Projekt realizowany jest w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 (XI Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie). Do tej pory uczestniczyło w nim ponad 1200 uczniów z 11 krakowskich liceów. Jego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Każdy uczestnik wybiera zajęcia z jednego przedmiotu i korzysta z nich w 6-8 osobowych grupach. Do tej pory odbyło się prawie 4000 godzin zajęć przedmiotowych.
Projekt kładzie nacisk nie tylko na skuteczność przekazywania wiedzy, ale też na przełamanie częstego lęku przed niezbyt lubianymi w szkole przedmiotami (np. matematyką). Stąd w programie warsztaty psychologiczne, a także bezstresowy charakter lekcji. Nie ma odpytywania, a zamiast sprawdzianów są konkursy z nagrodami.
Ważną częścią projektu są także wyjazdowe spotkania edukacyjne w atrakcyjnych miejscach Małopolski i Śląska. Uczestnicy byli między innymi w obserwatoriach astronomicznych w Chorzowie i Niepołomicach, w kopalniach soli w Wieliczce i węgla kamiennego w Zabrzu, przy zaporze w Niedzicy, w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach. Trzydniowy wyjazd po zakończeniu zajęć w każdym roku był nagrodą dla najpilniejszych uczniów.
Wiedza i umiejętności są przekazywane w atrakcyjny sposób z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu multimedialnego zakupionego na potrzeby WiP. Uczestnicy pracują nie tylko rozwiązując zadania, ale także tworząc prezentacje, filmy i robiąc zdjęcia. Pomagają im w tym systematyczne konsultacje informatyczne. Efekty działań można oglądać na stronie internetowej projektu: www.wip.krakow.pl, www.xilo.krakow.pl.