położonej przy ul. Stradomskiej 12-14
OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków
pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej położonej w obrębie 3, jednostka ewidencyjna Śródmieście:
składającej się z działek oznaczonych nr 95/2 o powierzchni 0,1569 ha, objętej KW KR1P/00138640/9, 95/3 o powierzchni 0,1067 ha, objętej KW KR1P/00212425/9, 95/6 o powierzchni 0,3957 ha, objętej KW KR1P/00221494/9, zabudowanej budynkiem mieszkalno - usługowym położonym przy ul. Stradomskiej 12-14 i budynkami użytkowymi, wpisanej do rejestru zabytków, nr 96/2 o powierzchni 0,0517 ha, objętej KW KR1P/00327173/6, 96/3 o powierzchni 0,3493 ha, objętej KW KR1P/00243003/1, zabudowanej budynkiem użytkowym przedszkola położonym przy ul. Stradomskiej 12a,
Cena wywoławcza nieruchomości wynosi: 44 608 000,00 zł ( w tym cena wywoławcza części nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, od której zostanie udzielona bonifikata wynosi 32 650 000,00 zł)
Wadium: 2 300 000,00 zł.
Nieruchomość składająca się z działek oznaczonych nr 95/2, 95/3, 95/6 wpisana jest do rejestru zabytków pod nr A-119 i podlega ochronie prawa z mocy przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ( Dz. U. Nr 162, poz. 1568 z późniejszymi zmianami).
W związku z wpisem części nieruchomości do rejestru zabytków bonifikata od ceny nieruchomości ustalonej w wyniku przetargu wynosi 5%.
Działka nr 95/2 zabudowana jest budynkiem mieszkalno - usługowym usytuowanym w zwartej zabudowie wschodniej pierzei ul. Stradomskiej. Budynek jest częściowo podpiwniczony i składa się z pięciokondygnacyjnej części frontowej z fasadą pochodzącą z końca XVIII w. i skrzydła oficyny w zabudowie parterowej. Budynek był przebudowywany w związku ze zmianami funkcji użytkowej od klasztoru, przez szpital, dom celny, koszary wojskowe, kamienicę czynszową po budynek mieszkalno-usługowy. Obecna funkcja budynku obejmuje 39 lokali mieszkalnych, 9 lokali użytkowych oraz pomieszczenia w piwnicy i strychy użytkowe. Lokale mieszkalne oraz lokale użytkowe były zajmowane na podstawie umów najmu. Budynek wyposażony jest w instalacje: wodno-kanalizacyjną, gazową, elektryczną. Ogrzewanie indywidualne piecowe lub etażowe gazowe.
W maju 2008 r. na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie została opracowana ekspertyza konstrukcyjno - budowlana dotycząca stanu technicznego budynku przy ul. Stradomskiej 12-14, która wykazała, że budynek wymaga przeprowadzenia bardzo pilnie generalnego remontu. Obecny stan techniczny budynku stanowi zagrożenie dla życia i mienia użytkowników.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją nr 44/2010 z dnia 19.03.2010 r. nakazał Wspólnocie Mieszkaniowej budynku usunąć stwierdzony stan zagrożenia bezpieczeństwa dla ludzi i mienia spowodowany wystąpieniem nieprawidłowości stanu technicznego budynku przy ul. Stradomskiej 12-14 powstałych w wyniku zużycia technicznego w trakcie wielowiekowego jego użytkowania, a dotyczącego między innymi stropów, przewodów kominowych.
W związku z tym zgodnie z postanowieniami decyzji zakazano użytkowania budynku przy ul. Stradomskiej 12-14 do czasu usunięcia nieprawidłowości i nakazano skutecznie zabezpieczyć budynek przed dostępem osób niepowołanych oraz przed wpływami atmosferycznymi w zakresie otworów okienno - drzwiowych i oznakować tablicą o zakazie użytkowania.
Z uwagi na brak środków na wykonanie generalnego remontu zabytkowego obiektu wypowiedziane zostały umowy najmu zajmowanych lokali mieszkalnych i użytkowych.
Obecnie jeszcze 2 lokale mieszkalne położone w budynku przy ul. Stradomskiej 12-14 zajmowane są bez tytułu prawnego. Najemcom lokalu nr 30B została wypowiedziana umowa najmu ze względu na zaległości czynszowe i obecnie toczy się w Sądzie sprawa o eksmisję. Gmina Miejska Kraków w tym przypadku będzie ewentualnie zobowiązana do dostarczenia lokalu (i) socjalnego (nych) lub pomieszczenia (ń) tymczasowego (ych). Najemcom lokalu nr 38 Gmina Miejska Kraków ma obowiązek dostarczyć lokal zamienny.
Gmina Miejska Kraków zobowiązuje się do dostarczenia osobom uprawnionym stosownych lokali, a zatem kwestia ta nie będzie obciążać nabywcy nieruchomości.
Działka nr 95/3 zabudowana jest dwukondygnacyjnym, nie podpiwniczonym budynkiem użytkowym o powierzchni użytkowej ok. 55 m2 oraz budynkiem stacji trafo.
W Wydziale Skarbu Miasta prowadzone jest postępowanie z wniosku Enion S.A z siedzibą w Krakowie przy ul. Zawiłej 65 L, w sprawie ustanowienia na rzecz Spółki służebności przesyłu po terenie działki nr 95/3 z przeznaczeniem pod eksploatację istniejącej stacji transformatorowej Nr 1467, pod eksploatację liniowej infrastruktury energetycznej przyłączonej do tej stacji oraz po terenie działki nr 95/6 z przeznaczeniem pod eksploatację liniowej infrastruktury energetycznej przyłączonej do opisanej wyżej stacji, a także konserwację, naprawę, modernizację, remont, usuwanie awarii powyższych urządzeń energetycznych.
Na wniosek Chemix Spółki z o.o z siedzibą w Krakowie Rynek Główny 30 w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia Wydział I Cywilny toczy się postępowanie w sprawie ustanowienia służebności drogi koniecznej na rzecz użytkownika wieczystego działki nr 95/5 w obr. 3 Sródmieście po terenie działek nr 95/2, 95/3, 95/6.
Działka nr 95/6 zabudowana jest parterowym, nie podpiwniczonym budynkiem usługowo - biurowym o powierzchni użytkowej ok. 200 m2, 5 garażami metalowymi, 3 garażami murowanymi, budynkiem magazynowym o powierzchni użytkowej ok. 65 m2, budynkiem gospodarczym o powierzchni użytkowej ok. 29 m2. Umowy najmu lokali użytkowych, budynków użytkowych i garaży zostały wypowiedziane.
Nieruchomość składająca się z działek oznaczonych nr 96/2 i 96/3 zabudowana jest dwukondygnacyjnym, częściowo podpiwniczonym budynkiem użytkowym o powierzchni użytkowej 672 m2. Nieruchomość oddana jest w trwały zarząd na rzecz Przedszkola Samorządowego Nr 114 im. H.Ch.Andersena w Krakowie. W opisanym wyżej budynku oprócz przedszkola znajduje się lokal mieszkalny. Lokal ten zajmowany jest bez tytułu prawnego, w Sądzie toczy się sprawa o eksmisję.
Jedyny dojazd i dojście do przedszkola istnieje przez bramę budynku frontowego położonego przy ul. Stradomskiej 12-14, który zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego należy zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych.
W bieżącym roku przeprowadzona zostanie adaptacja pomieszczeń w budynku Szkoły Podstawowej Nr 11 przy ul. Miodowej 36 w celu między innymi przeniesienia do nich Przedszkola nr 114. W celu umożliwienia dalszego funkcjonowania Przedszkola wydanie nieruchomości oznaczonej nr działek 96/2, 96/3 na rzecz nabywcy ustalonego w drodze przetargu nastąpi po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę dla inwestycji zlokalizowanej na zbywanych działkach, nie wcześniej niż 15.07.2012 r.
Do czasu wydania nieruchomości nabywca nieruchomości zobowiązany będzie do utrzymania jedynego dojścia i dojazdu do budynku Przedszkola przez bramę budynku przy ul. Stradomskiej 12-14.
Zgodnie z pismem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie z dnia 28.07.2011 r. nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, jest jedynie usytuowana w obszarze historycznego układu urbanistycznego Kazimierza ze Stradomiem, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-12, na podstawie decyzji z dnia 23.02.1934 r. W związku z powyższym, zgodnie z art.13 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego na sprzedaż tej nieruchomości.
Opisane wyżej nieruchomości posiadają dostęp do drogi publicznej ul. Stradomskiej, poprzez bramę wjazdową budynku frontowego przy ul. Stradomskiej 12 -14. Położone są w zasięgu sieci uzbrojenia technicznego.
Obszar w skład którego wchodzą opisane wyżej nieruchomości nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na wniosek Gminy Miejskiej Kraków w dniu 11.02.2011 r. wydana została decyzja nr AU-2/6730.2/368/2011 o ustaleniu warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pn. „ zmiana sposobu użytkowania budynku mieszkalno - usługowego ( wielorodzinnego z usługami w parterze) i oficyny (budynku usługowo - biurowego) na budynek usługowy ( hotel z restauracją i zapleczem usługowym) oraz budowa parkingu naziemnego na działkach nr 95/2, 95/3, 95/6 obr. 3 jedn.ewid. Śródmieście oraz wjazdami z działki 165/2 obr. 3 jedn. ewid. Śródmieście przy ul. Stradomskiej w Krakowie. Decyzja jest ostateczna.
Przedmiotowe nieruchomości położone są na terenie układu urbanistycznego Kazimierza i Stradomia, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-12 oraz na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Na sprzedaż nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków uzyskano pozwolenie konserwatorskie Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pod warunkiem sprzedaży działek i budynków w całości. Zgodnie z pozwoleniem konserwatorskim w przypadku zakupu nieruchomości przez więcej niż jedną osobę fizyczną lub podmiot gospodarczy wyklucza się możliwość zniesienia współwłasności i dokonania podziału fizycznego. Ponadto zastrzega się konieczność zachowania gabarytów, formy, układu przestrzennego i zabytkowych elementów architektonicznego wyposażenia wnętrz.
Budynki można oglądać po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z administratorem BOM Nr 6 pl. Na Groblach 7 tel. 12 430-18-40.
Z decyzją o ustaleniu warunków zabudowy oraz decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego można się zapoznać w Wydziale Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29 pok. 413. IV p. Na podstawie art. 63 ust. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r Nr 80, poz. 717 - z późniejszymi zmianami) decyzja o ustaleniu warunków zabudowy zostanie przeniesiona na rzecz nabywcy nieruchomości, jeżeli złoży oświadczenie, że przyjmie wszystkie warunki w niej zawarte.
Przetarg odbędzie się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 29 listopada 2011 r. o godz. 9.00 w sali konferencyjnej
W przetargu mogą brać udział osoby fizyczne i prawne, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłata na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3/4, prowadzony w PEKAO S.A. Nr 27 1240 4722 1111 0000 4856 4667, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 24 listopada 2011 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Urzędu Miasta Krakowa.
Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód wpłaty wadium oraz dowód tożsamości. W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba prawna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia.
Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanych w zawiadomieniu, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. Nr 167, poz. 1758 z późn. zm.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanej nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 012 616-9808, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl / Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/Przetargi na Nieruchomości/
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.
Kraków, dnia 29.09. 2011 r.
DECYZJA O USTALENIU WARUNKÓW ZABUDOWY