W piątek (9 listopada) weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o zgromadzeniach publicznych. By dopełnić wszelkich wymaganych prawem formalności, warto zapoznać się z nową procedurą.
W świetle nowej ustawy, w zgromadzeniach nie mogą uczestniczyć osoby posiadające wyroby pirotechniczne.
W przypadku organizacji dwóch (lub więcej) zgromadzeń mających się odbyć w tym samym miejscu i czasie organ gminy (gdy niemożliwe jest oddzielenie przez policję równoległych zgromadzeń) będzie wzywał organizatora zgromadzenia złożonego później do dokonania korekty (tzn. zmiany miejsca i/lub godzin odbywania zgromadzenia). W przypadku niedokonania korekty, obligatoryjnie wydany będzie zakaz organizacji tego zgromadzenia.
Zawiadomienie o zgromadzeniu, w myśl nowej ustawy, musi dotrzeć do organu gminy trzy dni robocze przed planowaną datą jego odbycia (dotychczas były to trzy dni, niekoniecznie robocze).
Przewodniczący zgromadzenia (zazwyczaj jest nim organizator) musi dostarczyć swoje zdjęcie, zaś gmina będzie wyposażać go w identyfikator. W przypadku gdyby przewodniczącym zgromadzenia miała być inna osoba niż organizator, to jej zgoda w formie pisemnej na bycie przewodniczącym musi być dostarczona jako załącznik do zawiadomienia o zgromadzeniu. Konieczne jest również podanie danych takiej osoby: daty urodzenia, adresu oraz dostarczenie zdjęcia.
Jeśli planowana liczba uczestników zgromadzenia przekroczy 500 osób, gmina obowiązkowo będzie musiała delegować swojego przedstawiciela na zgromadzenie.
Ewentualna decyzja o rozwiązaniu zgromadzenia podjęta przez delegata gminy i ogłoszona ustnie, w formie pisemnej będzie musiała być dostarczona organizatorowi w terminie 72 godzin od jej podjęcia (dotąd były to 24 godziny).
Nowa procedura dostępna jest pod adresem https://www.bip.krakow.pl/?mmi=1224 (Procedura OC 3 w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK)