ZMIANY ZASAD PRZYZNAWANIA JEDNORAZOWEJ ZAPOMOGI Z TYTUŁU URODZENIA SIĘ DZIECKA (USTAWOWEJ)
Prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka od dnia 1 stycznia 2013 r. przysługuje osobom, których dochód w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 1922,00 zł. Dochód ten jest ustalany zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych i z § 2 ust. 2 pkt. 5 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U z dnia 3 stycznia 2013 r. Poz. 3). Obowiązek dokumentowania dochodów dotyczy rodzin, którym urodzi się dziecko od dnia 1 stycznia 2013 r.
Rodzice dzieci urodzonych do dnia 31 grudnia 2012 roku zachowują prawo do świadczenia na podstawie dotychczasowych przepisów tj. świadczenie będzie przyznawane niezależnie od dochodów rodziny.
NOWE ZASADY PRZYZNAWANIA JEDNORAZOWEJ ZAPOMOGI FINASOWEJ Z TYTUŁU URODZENIA SIĘ DZIECKA (GMINNEJ)
Jednorazowa zapomoga finansowa z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 złotych przysługuje na każde urodzone żywe dziecko, również na dziecko przysposobione, pod warunkiem, że matka lub ojciec zamieszkuje w Krakowie, co najmniej od roku przed dniem narodzin dziecka.
Zamieszkanie na rok przed urodzeniem się dziecka nie dotyczy opiekunów prawnych, faktycznych lub rodziców adopcyjnych.
Zapomoga przysługuje jeżeli wnioskodawca (rodzic, opiekun) zamieszkuje wraz z dzieckiem w Krakowie.
Świadczenie przysługuje, jeżeli średni dochód netto na jedną osobę w rodzinie w ciągu trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku nie przekracza kwoty 850 zł.
Rodzicom lub opiekunom posiadającym Krakowską Kartę Rodzinną świadczenie przysługuje niezależnie od wysokości dochodu.
Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.