OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza
przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. czwarty przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu o przeznaczeniu innym niż mieszkalne - strychu oznaczonego symbolem Nr Sn1, o powierzchni użytkowej 216,47 m2, dla którego prowadzona jest księga wieczysta nr KR1P/00486998/7, położonego w budynku wielomieszkaniowym Nr 61 w os. Na Skarpie w Krakowie, stanowiącego własność Gminy Miejskiej Kraków, wraz ze sprzedażą udziału wynoszącego 183/1000 części budynku i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali oraz we współwłasności nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 202/2 o powierzchni 0,2054 ha, położonej w obrębie 47, jednostka ewidencyjna Nowa Huta, objętej KW KR1P/00480727/5.
Cena wywoławcza wynosi: 276 550,00 zł
Wadium: 28 000,00 zł
Budynek mieszkalny w os. Na Skarpie Nr 61 jest dwupiętrowy z użytkowym poddaszem, podpiwniczony, wzniesiony w technologii tradycyjnej. Budynek wyposażony jest w instalacje wodno – kanalizacyjną, elektryczną, gazową, telefoniczną, centralnego ogrzewania, wentylację grawitacyjną. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, jest natomiast ujęty w gminnej ewidencji Zabytków. Znajduje się na terenie układu urbanistycznego Nowej Huty, który jest wpisany do rejestru Zabytków pod nr A-1132 decyzją z 30.12.2004 r.
W opisanym wyżej budynku został wyodrębniony samodzielny lokal o innym przeznaczeniu niż mieszkalne – strych oznaczony symbolem Sn1. Przedmiotowy lokal odpowiada wymogom określonym przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U z 2000 r Nr 80, poz. 903 z późniejszymi zmianami). Lokal ten stanowi pustostan. Dojście do lokalu odbywa się z dwóch stron z niezależnych klatek schodowych. Drzwi wejściowe są metalowe. Posadzka jest betonowa, ściany są murowane z cegły pełnej, strop o konstrukcji żelbetowej, konstrukcja więźby dachowej samonośna, oparta na zewnętrznych podłużnych ścianach budynku. Dach pokryty jest dachówką ceramiczną.
Dla potrzeb adaptacji strychu w marcu 2008 r. opracowana została opinia konstrukcyjno – budowlana odnośnie możliwości wykonania adaptacji strychu lub jego nadbudowy, z której wynika, iż przestrzeń obecnego strychu w obrębie połaci dachowej i ścianek kolankowych stwarza funkcjonalną możliwość przekształcenia go w poddasze mieszkalne po odpowiedniej zabudowie. W przestrzeni jednej klatki strych można zaadoptować na trzy mieszkania (jednopokojowe i dwa dwupokojowe). Elementy konstrukcyjne zabudowy poddasza nie powinny obciążać dodatkowo elementów konstrukcyjnych więźby dachowej. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi do uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Centrum Nowej Huty” dopuszczalna jest adaptacja strychu w ujętym w ewidencji zabytków budynku w os. Na Skarpie Nr 61 na cele użytkowe z zastosowaniem okien połaciowych lub lukarn pod warunkiem:
osiowania lukarn lub okien połaciowych z otworami okiennymi na niższych kondygnacjach,
stosowania jednolitej formy lukarn na danym budynku, nawiązujących do lukarn znajdujących się w os. Na Skarpie,
dachy lukarn nie mogą się łączyć,
minimalna odległość lukarn od ścian szczytowych wynosi 1,5 m,
kalenice lukarn należy lokalizować min. 0,5 m poniżej głównej kalenicy dachu.
Nabywca zobowiązany będzie do wykonania niezależnego wejścia na dach z części wspólnej budynku. Przed przystąpieniem do czynności związanych z adaptacją strychu konieczne jest wykonanie standartowych czynności związanych z procesem projektowania i uzyskania stosownych pozwoleń oraz zgody wspólnoty mieszkaniowej budynku w zakresie zmian w części wspólnej budynku.
Ze względu na usytuowanie budynku na terenie układu urbanistycznego Nowej Huty, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-1132, projekt adaptacji poddasza wymaga uzgodnienia z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kanoniczej 24 w Krakowie.
Pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż tej nieruchomości został przeprowadzony w dniu 9.07.2013 r. drugi w dniu 8.11.2013 r. trzeci w dniu 18.02.2014 r. Lokal wolny jest od obciążeń.
opinia konstrukcyjno- budowlana
2. trzeci przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu o przeznaczeniu innym niż mieszkalne - strychu oznaczonego symbolem S1, o powierzchni użytkowej 215,06 m2, dla którego prowadzona jest księga wieczysta KR1P/00490458/1, położonego w budynku wielomieszkaniowym Nr 18 przy ul. Kalwaryjskiej w Krakowie, stanowiącego własność Gminy Miejskiej Kraków wraz ze sprzedażą udziału wynoszącego 245/1000 części nieruchomości wspólnej na którą składają się części budynku i urządzenia, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 4/2 o powierzchni 0,0438 ha, położona w obrębie 13, jednostka ewidencyjna Podgórze objęta KW KR1P/00009532/6.
Cena wywoławcza wynosi: 391 160,00 zł
Wadium: 40 000,00 zł
Budynek mieszkalny przy ul. Kalwaryjskiej nr 18 jest dwupiętrowy z użytkowym poddaszem, podpiwniczony, wzniesiony w technologii tradycyjnej. Budynek wyposażony jest w instalacje wodno – kanalizacyjną, elektryczną, gazową, wentylację grawitacyjną. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, figuruje w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków, ponadto leży na terenie układu urbanistycznego Podgórza, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-608, na podstawie decyzji z dnia 26.10.1981 r. oraz w obszarze uznanym za pomnik historii „Kraków – historyczny zespół miasta” zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8.09.1994 r. Nieruchomość podlega ochronie zabytków na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 z późn. zm.) oraz art. 39 ustawy Prawo budowlane.
Zgodnie z opinią Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie oraz ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Stare Podgórze – Kalwaryjska” w odniesieniu do budynków frontowych dopuszcza się wykonanie robót budowlanych celem wykorzystania poddasza na funkcje mieszkalne z dopuszczeniem zmiany kształtu dachu polegającego na podniesieniu kalenicy, pod warunkiem, że kąt nachylenia połaci dachowych nie przekroczy 40°, z zakazem podnoszenia górnej krawędzi elewacji frontowej budynku oraz możliwością doświetlenia poddasza poprzez okna połaciowe w elewacji frontowej oraz lukarn od strony podwórza.
W opisanym wyżej budynku został wyodrębniony samodzielny lokal o innym przeznaczeniu niż mieszkalne – strych oznaczony symbolem S1. Przedmiotowy lokal odpowiada wymogom określonym przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U z 2000 r Nr 80, poz. 903 z późniejszymi zmianami). Lokal ten stanowi pustostan. Dojście do lokalu odbywa się z klatki schodowej a następnie wydzielonej wspólnej części strychowej. Drzwi wejściowe na strych są pełne. Strop poddasza jest drewniany, jego wierzchnią warstwę stanowi polepa w postaci cegły pełnej na płask, na zaprawie wapiennej. Więźba dachowa jest krokwiowo-płatwiowa z jętkami, elementy więźby częściowo są zniszczone, występują zagrzybienia oraz zawilgocenia. Dach kryty jest blachą. Dla potrzeb adaptacji strychu w październiku 2009 r. opracowana została opinia konstrukcyjno – budowlana odnośnie możliwości wykonania adaptacji strychu lub jego nadbudowy, z której wynika, iż przestrzeń obecnego strychu w obrysie geometrycznym oraz wysokość ścianek kolankowych ~ 85 cm stwarza funkcjonalną możliwość przekształcenia go w poddasze mieszkalne po odpowiedniej zabudowie oraz spełnieniu następujących warunków:
- przeprowadzeniu remontu więźby dachowej,
- zastosowaniu niezależnej konstrukcji stropu mieszkalnego poddasza opartego na murach nośnych budynku,
- elementy konstrukcyjne zabudowy poddasza nie mogą dodatkowo obciążać elementów konstrukcyjnych więźby,
- uzyskaniu wymaganych prawem pozwoleń.
Pierwszy przetarg na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości został przeprowadzony w dniu 14.11.2013 r. drugi w dniu 18.02.2014 r. Lokal wolny jest od obciążeń.
opinia konstrukcyjno - budowlana
Z opiniami konstrukcyjno – budowlanymi dotyczącymi możliwości adaptacji strychów lub ich nadbudowy można się zapoznać w Wydziale Skarbu Miasta Urzędu Miasta Krakowa pok. 413 IV p.
Osoby zainteresowane nabyciem strychów mogą je oglądać w dniu 25 kwietnia 2014 r. w godz. 14.00 – 15.00
Dla opisanych wyżej lokali nie były sporządzane świadectwa charakterystyki energetycznej.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 20 maja 2014 r. w sali konferencyjnej, pok. 18.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
W przetargu mogą brać udział osoby fizyczne i prawne, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3/4, prowadzony w PEKAO S.A. Nr 27 1240 4722 1111 0000 4856 4667, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 14 maja 2014 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa,
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3/4- parter najpóźniej do dnia 14 maja 2014 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości. W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba prawna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni roboczych, licząc od dnia następnego po odwołaniu, zamknięciu, unieważnieniu lub zakończeniu wynikiem negatywnym postępowania, w sposób odpowiadający formie wnoszenia.
Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa. O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu.
Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. Nr 167, poz. 1758 z późn. zm.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9808, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.
Kraków, dnia 19 marca 2014 r.