Pogotowie przeciwpowodziowe – sytuacja na godz. 6:30
W wyniku intensywnych opadów deszczu, na większości wodowskazów dorzecza Górnej Wisły (powyżej Krakowa) poziomy wód przekroczyły stany ostrzegawcze i alarmowe. Z danych IMGW wynika, że front z intensywnymi opadami deszczu przemieszcza się nad północną częścią województwa małopolskiego, będą miały one jednak charakter słabnący.
W dniu 17 maja spodziewane jest na ogół zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu. Prognozuje się wystąpienie burz, podczas których opady deszczu wyniosą do 30 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 70 km/h. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu. Temperatura maksymalna od 18°C do 20°C. W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, miejscami zanikające burze. Temperatura minimalna od 7°C do 10°C. W niedzielę 18 maja zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze, w których prognozowana suma opadów wyniesie do 12 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 21°C. Wiatr słaby, zmienny, w czasie burz porywisty, w porywach do 70 km/h z kierunków zmieniających się. W dalszej perspektywie czasowej spodziewana jest poprawa pogody, zanik opadów i wzrost temperatury.
W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na wodowskazie w Bielanach, Prezydent Krakowa 16 maja od godz. 5:00 ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze miasta. Wzmocniona została obsada Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie, który działa w trybie całodobowym, a także Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego ZIKiT w Krakowie.
Stan wody Wisły na posterunku wodowskazowym Bielany 17 maja o godz. 6:30 wynosił 558 cm (stan alarmowy został przekroczony o 38 cm). Najnowsze dane z modelu hydrodynamicznego IMGW wskazują, że fala wezbraniowa na Wiśle wyniesie 17 maja około godz. 23:00 poziom 600 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 80 cm), następnie wg prognoz stopniowo zaznaczy się tendencja spadkowa poziomu wody.
Opady odnotowane na posterunku opadowym (Wola Justowska) w ciągu ostatnich 6 godzin wynosiły 0,4 mm, natomiast w ciągu ostatniej doby 35,3 mm.
Na terenie miasta Krakowa prowadzony jest przez Straż Miejską całodobowy monitoring lokalnych rzek i cieków wodnych oraz miejsc szczególnie zagrożonych lokalnymi podtopieniami. Według danych na godz. 6:30 w lokalnych rzekach i ciekach wodnych zanotowano trend poziomu wody opadający.
Z uwagi na samoczynne domykanie się śluz wałowych na Wiśle wzrasta zagrożenie wystąpienia lokalnych podtopień, wynikających z ograniczenia retencji kanalizacji ogólnospławnej oraz spływu wody z lokalnych rzek i cieków wodnych. Na Osiedlu Lesisko rzeka Wisła pod mostem Wandy wystąpiła z brzegu. W związku z prowadzonymi działaniami przeciwpowodziowymi odcinek ul. Longinusa Podbipięty, od ul. Zagłoby do ronda przed Mostem Wandy, został zamknięty dla ruchu kołowego. W rejonie Rynku Dębnickiego woda od strony Podgórza wystąpiła na najniższy poziom bulwarów. Zalane jest przejście pod Mostem Dębnickim.