W związku w wejściem w życie ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U., z 2013 r., poz. 1446) ulegają zmianie m. in. przepisy dotyczące zasad przyznawania i prawa do korzystania z kart parkingowych zawarte w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U., z 2012 r., poz. 1137 z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U., z 2011 r., Nr 127, poz. 721 z późn. zm.).
Zgodnie z obowiązującymi od 1 lipca 2014 r. przepisami kartę parkingową wydaje się:
1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, przy czym w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna),
2) osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
3) placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Podstawę wydania karty parkingowej stanowi:
1) orzeczenie o niepełnosprawności,
2) orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
3) orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień
wraz ze wskazaniem o spełnieniu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej.
Od 1 lipca br. karty parkingowe będą wydawane przez przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, jednak nie dłużej niż na 5 lat,
a w przypadku placówki zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych nie dłużej niż 3 lata. Również od dnia 1 lipca 2014 r. zmianie ulegnie numer rachunku bankowego, na który wnoszona będzie opłata za wydanie karty parkingowej.
Karty parkingowe wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność do dnia określonego jako data ważności karty, jednak nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2014 r.
Ponadto osobom zaliczonym do znacznego stopnia niepełnosprawności, posiadającym ważne orzeczenie wydane przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności i mającej przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna), zawierające wskazanie o spełnieniu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej na podstawie przepisów dotychczasowych - kartę parkingową wydaje się na podstawie tego orzeczenia.
Aktualnie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej toczą się prace nad projektami mających wejść w życie od 1 lipca bieżącego roku rozporządzeń: w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych, w sprawie wysokości opłaty za wydanie karty parkingowej oraz warunków dystrybucji blankietów kart parkingowych, w sprawie rodzaju placówek, zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości poruszania się, uprawnionych do uzyskania karty parkingowej, a o ich wynikach będziemy informować na bieżąco.