OGŁOSZENIE O PRZETARACH
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza pierwsze przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości
stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 330 o powierzchni 1,1797 ha, położonej w obrębie 30, jednostka ewidencyjna Podgórze, przy ul. Tischnera, objętej KW KR1P/00295626/3.
Cena wywoławcza wynosi: 7 000 000,00 zł
Wadium: 350 000,00 zł
Obszar w skład którego wchodzi nieruchomość podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Łagiewniki” zgodnie z którym położona jest w terenach zabudowy usługowej U2.
Na części działki posadowione są parterowe budynki o charakterze użytkowym, w złym stanie technicznym, które przewidziane są do wyburzenia. W części porośnięta jest drzewami i krzewami. W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią inwestor winien zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni. Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci uzbrojenia technicznego. Przez działkę przebiegają przyłącza sieci energetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i jednorodzinna oraz usługowo – biurowa.
Obsługa komunikacyjna terenu winna być kształtowana w oparciu o wyznaczone liniami rozgraniczającymi drogi publiczne klasy dojazdowej oznaczonej na rysunku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami KDD.1 i KDD.2.
W przypadku zmiany istniejącego zagospodarowania, warunki w zakresie infrastruktury i obsługi komunikacyjnej dla ewentualnego zamierzenia inwestycyjnego zostaną określone na etapie uzyskiwania oświadczenia o warunkach przyłączenia do dróg lądowych, po przedstawieniu przez inwestora szczegółowego programu inwestycyjnego i sporządzeniu koncepcji obsługi komunikacyjnej nieruchomości. Nieruchomość wolna jest od obciążeń.
2. nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 34 o powierzchni 0,0282 ha, położonej w obrębie 12, jednostka ewidencyjna Śródmieście, zabudowanej budynkiem użytkowym przy ul. Szerokiej Nr 34, objętej KW KR1P/00001579/1.
Cena wywoławcza wynosi: 1 700 000,00 zł
Wadium: 85 000,00 zł
Nieruchomość posiada kształt zbliżony do prostokąta, stanowi teren płaski, uzbrojony w media, zabudowana jest budynkiem w zwartej zabudowie kamienic mieszkalnych z usługowymi parterami. Jest to budynek dwupiętrowy o powierzchni użytkowej 331,30 m2 .
Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, jest natomiast ujęta w gminnej ewidencji zabytków. Położona jest w granicach obszaru uznanego Zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8.09.1994 r za pomnik historii: „Kraków – historyczny zespół Miasta” oraz na terenie układu urbanistycznego Kazimierza ze Stradomiem wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-12 decyzją z dnia 23.02.1934 r. W związku z powyższym wszelkie prace remontowe oraz budowlane prowadzone w budynku muszą być uzgadniane z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa przyjętym przez Radę Miasta Krakowa uchwałą Nr XII/87/03 z dnia 16.04.2003 r. zmienioną uchwałą Nr CXII/1700/14 z dnia 9.07.2014 r. – nieruchomość określona została w strukturze przestrzennej jako tereny zabudowy usługowej oraz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej UM.
Budynek wznoszony był w trzech etapach, poziom piwnic i parteru powstał przed 1872 r., po 1872 r. wzniesiono pierwsze piętro i ok. 1929 r. dobudowano piętro drugie oraz lokal mieszkalny w tylnej części budynku, jako piętro trzecie. Budynek wybudowany w technologii mieszanej, murowany z cegły pełnej, ceramicznej, stropy i dach pierwotnie o konstrukcji drewnianej, obecnie częściowo wymienione na żelbetowe na belkach stalowych. Ściany fundamentowe wybudowane zostały z kamienia łamanego wapiennego na zaprawie wapiennej. Budynek kryty jest dachem o więźbie drewnianej w konstrukcji krokwiowo – płatwiowej ze ściankami kolankowymi. Klatka schodowa budynku wydzielona jest ścianami konstrukcyjnymi, biegi schodowe są o konstrukcji żelbetowej. Obecnie elewacja frontowa budynku od ul. Szerokiej w całości zabezpieczona jest siatką. Wewnątrz budynek przystosowany jest do funkcji biurowej, powierzchnia użytkowa podzielona jest na małe pomieszczenia, węzeł sanitarny zlokalizowany jest w pionie przy klatce schodowej. W pokojach na podłogach położony jest drewniany parkiet, ściany malowane są farbą emulsyjną. Stolarka okienna i drzwiowa jest drewniana. Podwórko budynku jest nieuporządkowane, porośnięte krzewami i drzewami, których wysokość sięga pierwszego piętra.
Budynek do lat 50-tych XX w. pełnił funkcję mieszkalną, od 20.02.1969 r. do 1989 r. stanowił siedzibę Biura Komendy Dzielnicowej MO „Stare Miasto”, a następnie Biura Komisariatu Policji Nr 1 „Kraków Stare Miasto”, od 16.09.2005 r. stanowi pustostan.
Na podstawie dokonanej w sierpniu 2008 r. okresowej kontroli stanu technicznego budynku oraz sporządzonej w czerwcu 2004 r. dokumentacji technicznej oceny uszkodzeń stwierdzono, że ściany działowe, tynki sufitów, żelbetowe płyty stropów wykazują liczne pęknięcia spowodowane wadliwym posadowieniem fundamentów na gruncie nasypowym z dużą zawartością części organicznych. Zaprawa wapienna w ścianach fundamentowych wykazuje brak właściwości spajających. Ponadto w budynku występują ślady zawilgoceń i zagrzybienia. Stan zawilgocenia na poziomie parteru dyskwalifikuje pomieszczenia na stały pobyt ludzi. Budynek wymaga remontu. W dziale III KW KR1P/00001579/1 wpisana jest służebność widoku czyli mienia okna z komory domu lspis 210, na drugim piętrze na podwórze niniejszej realności wychodzącego, na rzecz realności lwh 299. Dział IV tej księgi wolny jest od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem budynku mogą go oglądać po uprzednim uzgodnieniu terminu z Biurem Obsługi Mieszkańców Nr 6 , pl. Na Groblach 7 tel. 12 430-18-40.
3. nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 154 o powierzchni 0,1036 ha, położonej w obrębie 9, jednostka ewidencyjna Krowodrza, zabudowanej budynkiem mieszkalnym przy ul. Modrzewiowej Nr 5, objętej KW KR1P/00034836/1.
Cena wywoławcza wynosi: 1 415 500,00 zł
Wadium: 71 000,00 zł
Zgodnie z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Wola Justowska – Sarnie Uroczysko” nieruchomość położona jest w terenach zabudowy mieszkaniowej MN.5 – przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w układzie wolnostojącym wraz z komponowaną zielenią ogrodową.
Nieruchomość przy ul. Modrzewiowej Nr 5 nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, nie jest też ujęta w gminnej ewidencji zabytków i położona jest poza obszarami urbanistycznymi objętymi ochroną konserwatorską.
Działka posiada kształt zbliżony do trapezu, jest to teren o lekkim nachyleniu w kierunku ul. Modrzewiowej. Wjazd i dojście do nieruchomości odbywa się bezpośrednio z ul. Modrzewiowej. Położona jest w zasięgu sieci wodno – kanalizacyjnej, energetycznej i gazowej. Przez działkę przebiega sieć gazowa oraz przyłącz wodociągowy. Teren działki porośnięty jest krzewami, drzewami owocowymi i iglastymi o przeciętnych walorach przyrodniczych.
Działka zabudowana jest budynkiem mieszkalnym, wolnostojącym dwukondygnacyjnym z poddaszem użytkowym. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 210 m2, zabudowy 158m2 Jest to budynek wzniesiony w technologii tradycyjnej, murowany z cegły i pustaka, ściany nie są otynkowane. Budynek kryty jest dachem wielospadowym, więźba dachowa jest drewniana, kryta dachówką ceramiczną. Stolarka okienna jest drewniana, zniszczona, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne drewniane, płytowe. Wewnątrz budynku występują liczne zniszczenia tynków. Na parterze budynku znajduje się garaż z dwuskrzydłową drewnianą bramą wjazdową, pomieszczenia gospodarcze, w tym kotłownia. Na części ścian parteru widoczne są pęknięcia i zawilgocenia. Na piętrze znajdują się trzy pokoje, kuchnia i łazienka. Na podłogach położony jest drewniany parkiet, z wąskich klepek, układany w jodełkę. Ściany pomieszczeń piętra malowane są farbą emulsyjną, w kuchni i łazience na podłodze i ścianach położona jest terakota. Stopnie klatki schodowej wewnętrznej są kamienne. Na poddaszu budynku znajdują się trzy pomieszczenia strychowe. Instalacja w budynku wymaga wymiany. Warunki przyłączenia do sieci infrastruktury technicznej zostaną określone przez dysponentów sieci. Budynek wymaga przeprowadzenia remontu. Nieruchomość wolna jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem budynku mogą go oglądać po uprzednim uzgodnieniu terminu z Biurem Obsługi Mieszkańców Nr2 , ul. Królewska nr 25 tel. 12 634-38-86.
4. nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 11 o powierzchni 0,0254 ha, położonej w obrębie 15, jednostka ewidencyjna Śródmieście, zabudowanej budynkiem mieszkalno - usługowym przy ul. Józefa Nr 15, objętej KW KR1P/00180567/2.
Cena wywoławcza wynosi: 1 127 000,00 zł
Wadium: 57 000,00 zł
Bonifikata od ceny nieruchomości ustalonej w wyniku przetargu w związku z wpisem nieruchomości do rejestru zabytków wynosi 5 %.
Obszar w skład którego wchodzi nieruchomość nie podlega ustaleniom żadnego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa przyjętym przez Radę Miasta Krakowa uchwałą Nr XII/87/03 z dnia 16.04.2003 r. zmienioną uchwałą Nr CXII/1700/14 z dnia 9.07.2014 r. – nieruchomość określona została w strukturze przestrzennej jako tereny zabudowy usługowej oraz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej UM.
Położona jest w granicach obszaru uznanego Zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8.09.1994 r za pomnik historii: „Kraków – historyczny zespół Miasta” oraz na terenie układu urbanistycznego Kazimierza ze Stradomiem wpisanym do rejestru zabytków pod nr A-12 decyzją z dnia 23.02.1934 r.
Zabudowana jest budynkiem mieszkalno - usługowym, podpiwniczonym z użytkowym poddaszem. Budynek jest murowany, wykonany w technologii tradycyjnej o łącznej powierzchni użytkowej 232,34 m2, na którą składają się: piwnice 61,03 m2, parter 51,18 m2, piętro 75,13 m2, poddasze 45,00 m2.
Nieruchomość składa się z budynku frontowego oraz budynku oficyny bocznej. Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków pod nr A-450 i podlega ochronie prawa z mocy przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Przedmiotem ochrony konserwatorskiej jest wyłącznie budynek frontowy.
Kamienica została wzniesiona w II poł. XIX w. z przeznaczeniem jako dom opieki. Obecnie na parterze budynku frontowego znajdują się dwa lokale użytkowe z samodzielnymi wejściami z ul. Józefa, na pierwszym piętrze znajdują się trzy lokale mieszkalne (jeden w oficynie) z wejściem z galerii zewnętrznej od podwórka, na poddaszu znajduje się jeden lokal mieszkalny. Do budynku frontowego prowadzi dwuskrzydłowa, drewniana brama, na pierwsze piętro prowadzi klatka schodowa, której stopnie oraz podesty są drewniane. Na pierwszym piętrze komunikację poziomą stanowi galeria otwarta, umożliwiająca wejście do lokali mieszkalnych, konstrukcja galerii jest częściowo odnowiona żelbetowa, a częściowo pozostaje w stanie pierwotnym jako konstrukcja mieszana stalowo drewniana. Z galerii odbywa się wejście na poddasze – schody drewniane zabiegowe, oraz na dach za pomocą drabinki wyłazowej. Budynek przy ul. Józefa 15 wybudowany jest w technologii tradycyjnej murowany z cegły pełnej ceramicznej na zaprawie wapiennej, fundamenty są wykonane z kamienia. Budynek frontowy kryty jest dachem dwuspadowym krokwiowo – płatwiowym (kąt spadku 38 stopni), budynek oficyny dachem jednospadowym. Budynek wyposażony jest w instalacje elektryczną, gazową, wodno – kanalizacyjną oraz wentylację grawitacyjną. Ogrzewanie pomieszczeń lokali odbywa się przez kotły opalane węglem. Stolarka okienna i drzwiowa jest drewniana, zniszczona.
Budynek oficyny jest w złym stanie technicznym, na ścianach widoczne są ślady zarysowań, spękań, co wskazuje na nieprawidłowo wykonane fundamenty, które nie stanowią stabilnego podparcia dla konstrukcji. W kwietniu 2008 r. sporządzona została ekspertyza konstrukcyjno – budowlana dotycząca stanu technicznego kamienicy znajdującej się przy ul. Józefa 15, na jej podstawie określony został stan techniczny nieruchomości, wskazano kierunki przeprowadzenia remontu oraz dokonano symulacji kosztów jego przeprowadzenia. Zgodnie z przywołaną opinią część frontowa budynku oceniona została jako zdatna do dalszego użytkowania pod warunkiem przeprowadzenia remontu zapobiegającego dalszej degradacji konstrukcji. Budynek oficyny oceniony został jako nie nadający się do użytkowania, ze względu na niestabilną i grożącą zawaleniem konstrukcję.
Z uwagi na fakt, iż nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków na jej sprzedaż uzyskano pozwolenie konserwatorskie nr 2/14 z dnia 10 lutego 2014 r., w którym Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraził zgodę na jej zbycie pod warunkiem umieszczenia w umowie sprzedaży informacji o wpisie przeznaczonej do sprzedaży nieruchomości do rejestru zabytków Województwa Małopolskiego oraz spełnienia przez potencjalnego inwestora wytycznych określonych w piśmie OZKr.5173.35.20134.DW1 z dnia 03.09.2013 r. dotyczących możliwości zagospodarowania, remontu i rozbudowy kamienicy przy ul. Józefa Nr 15. Zgodnie z w/w pismem przyszły nabywca powinien:
ze względu na katastrofalny stan techniczny i nie zabytkowy charakter budynku oficyny dokonać jego rozbiórki,
w miejscu oficyny oraz w tylnej części działki nr 11 dopuszcza się wprowadzenie nowej zabudowy z zachowaniem wewnętrznego podwórka, zgodnie z historycznym sposobem kształtowania zabudowy na Kazimierzu, w obrębie poszczególnych posesji,
wysokość nowej zabudowy nie może przekroczyć wysokości budynku frontowego,
w przypadku budynku frontowego, zgodnie z wnioskami ekspertyzy konstrukcyjno – budowlanej należy przeprowadzić remont. Ze względu na stan techniczny dopuszcza się rozbiórkę, a następnie odtworzenie ganków komunikacyjnych i klatki schodowej,
dopuszcza się adaptacje na cele użytkowe z możliwością podniesienia kalenicy i ścianki kolankowej od strony elewacji tylnej,
nie wyklucza się nadbudowy budynku frontowego o jedną kondygnację, zgodnie z niezrealizowanym projektem z 1896 r. (Archiwum Państwowe, Akta Budownictwa Miejskiego ul. Lubicz 25 Kraków).
Z opinią konstrukcyjną oraz z projektem z 1896 r. (skany) można zapoznać się w Wydziale Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29 pok. 412 w godzinach pracy urzędu. W dziale III KR1P/00180567/2 ujawniono, iż nieruchomość tą księgą objętą wpisano do rejestru zabytków miasta Krakowa pod nr rejestru 450, granice zabytku określono na budynek frontowy kamienicy przy ul. Józefa nr 15. Dział IV tej księgi wolny jest od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem budynku mogą go oglądać po uprzednim uzgodnieniu terminu z Biurem Obsługi Mieszkańców Nr 6 , pl. Na Groblach 7 tel. 12 422-50-51.
ekspertyza konstrukcyjno - budowlana
5. lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 6 o powierzchni użytkowej 287,84 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Św. Jana Nr 2 wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste do dnia 28 lipca 2103 r. udziału wynoszącego 61/1000 części nieruchomości gruntowej na której położony jest budynek składającej się z działek oznaczonych nr 170 o powierzchni 0,0362 ha, 171 o powierzchni 0,0447 ha, 172 o powierzchni 0,0405 ha, położonej w obrębie 1, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objętej KW KR1P/00072218/1.
Cena wywoławcza wynosi: 4 000 000,00 zł w tym:
cena lokalu mieszkalnego wynosi: 3 729 703,00 zł
cena udziału w nieruchomości gruntowej wynosi: 270 297,00 zł
Wadium: 200 000,00 zł
W związku z wpisem nieruchomości do rejestru zabytków bonifikata od ceny lokalu oraz opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej ustalonych w wyniku przetargu wynosi 5%.
Budynek położony przy ul. Św. Jana Nr 2 został wzniesiony w latach 1928-1932 r. wg. Projektu Adolfa Szyszko – Bohusza na zlecenie wiedeńskiego towarzystwa ubezpieczeniowego Feniks. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków pod nr A – 868 decyzją z dnia 02.01.1991 r. i podlega ochronie prawa z mocy przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w dniu 19.05.2014 r. wydał pozwolenie nr OZKr.5173.21.2014.DW na sprzedaż przedmiotowego lokalu, zastrzegając konieczność zachowania elementów zabytkowych, którymi są: 14 drzwi jednoskrzydłowych, drewnianych, płycinowych z mosiężnymi klamkami, 4 drzwi dwuskrzydłowe drewniane z mosiężnymi klamkami, 1 drzwi czteroskrzydłowe rozsuwane oraz płycinowe drewniane szpalety okalające osiem okien osadzonych w wykuszach.
Budynek położony jest na skrzyżowaniu ulicy Św. Jana i Rynku Głównego, na poziomie parteru mieszczą się lokale użytkowe, na wyższych kondygnacjach są lokale mieszkalne. Klatka schodowa oraz korytarze komunikacji wewnętrznej budynku są odnowione, wyposażony jest on w dwie windy i przystosowany do użytku dla osób niepełnosprawnych.
Lokal nr 6 położony jest na trzecim piętrze, wejście odbywa się bezpośrednio z korytarza budynku. Lokal składa się z 16 pomieszczeń, które częściowo rozmieszczone są w układzie amfiladowym. Pomieszczenia te stanowią:
2 korytarze prowadzące do poszczególnych pokoi o powierzchniach: 22,15 m2 i 11,18 m2,
3 przedsionki o powierzchniach: 3,28 m2, 2,43 m2 i 3,33 m2,
jasna kuchnia o powierzchni 12,36 m2 ,
2 łazienki o powierzchniach: 3,97 m2 i 5,06 m2 ,
8 pokoi o powierzchniach: 77,87 m2, 28,58 m2, 21,26 m2, 24,96 m2, 13,94 m2, 24,14 m2, 19,51 m2, 13,82 m2.
Ściany pomieszczeń są malowane farbą emulsyjną, podłogi wyłożone drewnianym parkietem układanym w szeroką jodełkę, odnowionym. Stolarka okienna jest wymieniona na wzór pierwotnej, ramy wykonane są z tworzywa pcv, imitującego drewno. Część okien osadzona jest w wykuszach, okna są dwu oraz trzyskrzydłowe, o skrzydłach dwupolowych. Drzwi są drewniane, pełne. W łazienkach i kuchni na podłodze i ścianach położone są płytki ceramiczne. Łazienki wyposażone są w armaturę. Lokal posiada nowe grzejniki centralnego ogrzewania zasilane z miejskiej sieci, z zamontowanymi tzw. podzielnikami. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie centralne oraz domofon.
Ze sprzedażą lokalu wiąże się oddanie w użytkowanie wieczyste udziału w nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek. Cena udziału w nieruchomości gruntowej zawarta jest w cenie wywoławczej nieruchomości.
Rozliczenie ceny lokalu oraz ceny udziału, w nieruchomości gruntowej, po przetargu, następuje z zachowaniem proporcji ustalonej w cenie wywoławczej. Pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynosi 25 % ceny udziału ustalonej w wyniku przetargu.
Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynoszą 1 % ceny udziału w nieruchomości gruntowej ustalonej w przetargu. Pierwsza opłata i opłaty roczne opodatkowane są według stawki 23 % podatku VAT. Opłaty roczne wraz z należnym podatkiem VAT płatne są z góry do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego, począwszy od roku następnego po roku ustanowienia tego prawa. Wysokość opłaty rocznej może być aktualizowana na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 518 z późn. zm.) nie częściej niż raz na trzy lata. Odsetki za zwłokę regulują przepisy Kodeksu Cywilnego.
Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać po uprzednim uzgodnieniu terminu z Biurem Obsługi Mieszkańców Nr 6 , pl. Na Groblach 7 tel. 12 430-18-40.
6. lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 5 o powierzzchni użytkowej 90,50 m2, objętego KW KR1P/00500883/3 położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Dietla Nr 37 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą Nr 8 o powierzchni 24,1 m2 i udziałem wynoszącym 115/906 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 57 o powierzchni 0,0362 ha, położona w obrębie 14, jednostka ewidencyjna Śródmieście objęta KW KR1P/00005491/8.
Cena wywoławcza wynosi: 533 000,00 zł
Wadium: 27 000,00 zł
Budynek położony przy ul. Dietla Nr 37 został wzniesiony w latach 1887-1889, nie jest wpisany do rejestru zabytków na podstawie indywidualnej decyzji, figuruje natomiast w gminnej ewidencji zabytków, ponadto leży na terenie układu urbanistycznego Kazimierza ze Stradomiem, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-12 na podstawie decyzji z dnia 23.11.1934 r., oraz na obszarze uznanym zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 8.09.1994 r. za pomnik historii. Jest to budynek wielomieszkaniowy, położony w zwartej zabudowie, zbudowany w technologii tradycyjnej murowany z cegły pełnej. Do budynku prowadzi drewniana, dwuskrzydłowa brama z przeszkleniami i domofonem. Korytarz główny prowadzi do klatki schodowej oraz na podwórko budynku. Ściany korytarza wykazują liczne ubytki tynków, podłoga wyłożona jest kamiennymi płytkami, stopnie klatki schodowej są drewniane sklepienie łukowe. Podwórko jest wybetonowane nieurządzone.
Lokal położony jest na II piętrze. Składa się z 6 pomieszczeń – 3 pokoi o powierzchniach: 26,90 m2, 20,10 m2, 16,50 m2, łazienki o powierzchni 4,1 m2, przedpokoju o powierzchni 8,1 m2, kuchni o powierzchni 14,80 m2 oraz pomieszczenia przynależnego piwnicy Nr 8 o powierzchni 24,1 m2. Pokoje są malowane farbą emulsyjną, parkiety są jasne układane w jodełkę, nie są zniszczone. Okna są drewniane skrzynkowe. W kuchni na podłodze jest betonowa wylewka, przykryta wykładziną pcv, ściany malowane są farbą emulsyjną. Łazienka wyposażona jest w armaturę, na podłodze są płytki ceramiczne, a na ścianach terakota. Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać po uprzednim uzgodnieniu terminu z Biurem Obsługi Mieszkańców Nr 6 , pl. Na Groblach 7 tel. 12 430-18-40.
Sprzedaż nieruchomości opisanych w pkt. 1, 2, 3, 4 oraz lokali mieszkalnych opisanych w pkt. 5 i 6 zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 21 października 2014 r. w sali konferencyjnej, pok. 18.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
poz. 4 – godz. 11.30
poz. 5 – godz. 12.30
poz. 6 - godz. 13.00
W przetargu mogą brać udział osoby fizyczne i prawne, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3/4, prowadzony w PEKAO S.A. Nr 27 1240 4722 1111 0000 4856 4667, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 15 października 2014 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości. W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba prawna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia.
Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Ceny nabycia nieruchomości oraz pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wraz z należnym podatkiem VAT (poz.5) płatne są jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej.
W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa. O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanych w zawiadomieniu, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. Nr 167, poz. 1758 z późn. zm.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9808, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.
Kraków, dnia 19 sierpnia 2014 r.