OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa ogłasza pierwsze przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż
1. lokalu o innym przeznaczeniu niż mieszkalne - strychu oznaczonego symbolem U8 o powierzchni użytkowej 55,30 m2, dla którego prowadzona jest księga wieczysta KR1P/00483350/2, położonego w budynku wielomieszkaniowym oznaczonym Nr 52 przy ul. Długiej w Krakowie, wraz z udziałem wynoszącym 315/10000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 92 o powierzchni 0,0929 ha, położona w obrębie 119, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00002410/6.
Cena wywoławcza wynosi: 116 000,00 zł
Wadium: 12 000,00 zł
Kamienica przy ul. Długiej Nr 52 położona jest w zwartej zabudowie budynków wielomieszkaniowych. Jest to budynek czterokondygnacyjny z poddaszem, w części frontowej z dwoma poziomami piwnic, w części zabudowanej oficyną - częściowo podpiwniczony. Kamienica została wzniesiona w 1886 r. w technologii tradycyjnej z cegły ceramicznej, fundamenty są żelbetowe i ceglane, ściany zewnętrzne i działowe są murowane z cegły pełnej. Stropy nad kondygnacjami nadziemnymi są drewniane, dach nad budynkiem frontowym jest dwuspadowy kryty papą, nad oficyną jednospadowy, kryty blachą o konstrukcji drewnianej. Budynek zaopatrzony jest w instalacje elektryczną, wodno – kanalizacyjną, gazową, teletechniczną, domofon. W budynku na parterze zlokalizowane są lokale usługowo-handlowe, na pozostałych kondygnacjach mieszkalne.
Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków indywidualną decyzją, ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków. Ponadto położony jest na obszarze układu urbanistycznego Kleparza, wpisanym do rejestru zabytków pod nr A 648, decyzją z dnia 25.01.1984 r. oraz na obszarze uznanym za pomnik historii „Kraków – historyczny zespół miasta” zarządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 08.09.1994 r., z uwagi na powyższe nieruchomość objęta jest ochroną konserwatorską.
W opisanym wyżej budynku został wyodrębniony samodzielny lokal o innym przeznaczeniu niż mieszkalne – strych oznaczony symbolem U8. Przedmiotowy lokal odpowiada wymogom określonym przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U z 2000 r Nr 80, poz. 903 z późniejszymi zmianami). Lokal ten stanowi pustostan.
Lokal U8 położony jest na poddaszu budynku oficyny, do której wejście odbywa się od podwórka. Lokale położone w oficynie dostępne są z zewnętrznej, otwartej jednobiegowej klatki schodowej. Stopnie schodów są kamienne pokryte lastriko, ściany malowane są do połowy wysokości farbą olejną, w pozostałej części farbą emulsyjną. Wejście do lokalu odbywa się bezpośrednio z zewnętrznej klatki schodowej przez jednoskrzydłowe drzwi drewniane, pełne. Lokal składa się z dwóch pomieszczeń strychu o powierzchni 18,90 m2 oraz 36,40 m2, przejście pomiędzy nimi jest możliwe przez drzwi metalowe, dwuskrzydłowe. Ściany są murowane z cegły ceramicznej, pełnej, tynki cementowo – wapienne, malowane farbą emulsyjną, wykazują liczne ubytki. Podłogę stanowi betonowa wylewka, w obu pomieszczeniach są okna. W mniejszym pomieszczeniu sufit jest płaski, o wysokości około 3,0 m, w drugim pomieszczeniu o wysokości w kalenicy ok. 2,9 m, wysokość ścianki kolankowej wynosi ok. 0,6 m. W jednym z pomieszczeń widoczne są drewniane elementy konstrukcyjne więźby dachowej (słupy, zastrzały, belki stropowe). Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną.
Budynek Nr 52 przy ul. Długiej podlega częściowej ochronie konserwatorskiej, z uwagi na to Małopolski Wojewódzki konserwator Zabytków w Krakowie dopuszcza przeprowadzenie adaptacji strychu na cele mieszkalne z zachowaniem następujących warunków:
1. Dopuszcza się nadbudowę ścianki kolankowej do wysokości gzymsu/ściany wschodniego fragmentu strychu.
2. Realizacja inwestycji wymaga uzyskania wyprzedzającego pozwolenia konserwatorskiego. W tym celu należy wystąpić do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie odrębnym pismem podając informacje formalno-prawne (oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pełnomocnictwo), podstawę do działań (projekt budowlany), a także dane wykonawcy robót (firmy), kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego wraz z dokumentami potwierdzającymi kwalifikacje ww. osób.
Rzut lokalu i opinia konserwatorska
Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w terminach 14 listopada i 1 grudnia 2014 r. w godz. 14.00-15.00.
2. niezabudowanej nieruchomości gruntowej o powierzchni 0,1964 ha, położonej w obrębie 48, jednostka ewidencyjna Podgórze, przy ul. Pierzchówka, składającej się z działek oznaczonych nr 208/4 o powierzchni 0,1905 ha, objętej KW KR1P/00025771/1, 209/9 o powierzchni 0,0059 ha, objętej KW KR1P/00172190/9.
Cena wywoławcza wynosi: 318 000,00 zł brutto, w tym 23% podatku VAT
Wadium: 32 000,00 zł
Obszar w skład którego wchodzi nieruchomość nie podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na wniosek Gminy Miejskiej Kraków w dniu 29 listopada 2013 r. wydana została decyzja nr AU-2/6730.2/2976/2013 o ustaleniu warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pn. „budowa zespołu garaży na działkach nr 208/4, 209/9 obr. 48 Podgórze wraz z przebudową drogi na działce nr 466/11 na odcinku od działki nr 209/9 do działki nr 155/17 obr. 48 Podgórze, polegająca na wykonaniu jezdni o szerokości 5,0 m i jednostronnego chodnika wzdłuż jezdni wraz ze zjazdem z działki 466/11 obr. 48 Podgórze przy ul. Pierzchówka w Krakowie.” Decyzja jest ostateczna.
Decyzja o ustaleniu warunków zabudowy
Nieruchomość posiada kształt nieregularny. W części porośnięta jest drzewami i krzewami. W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią inwestor winien zwrócić się z wnioskiem o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni. Obsługa komunikacyjna planowanej inwestycji możliwa jest od drogi publicznej, ul. Pierzchówka, poprzez projektowany zjazd na teren inwestycji. W celu prawidłowej i bezpiecznej obsługi komunikacyjnej inwestor winien przebudować ul. Pierzchówka, poprzez realizację jezdni o szerokości 5 m wraz z jednostronnym chodnikiem, na odcinku od wysokości działki nr 155/77 do południowej granicy działki nr 209/9. Przebudowa ulicy winna być wykonana we własnym zakresie i na własny koszt.
Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i gazowej. W najbliższym sąsiedztwie brak jest sieci kanalizacyjnej i ciepłowniczej. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Przez działkę nr 208/4 przebiega napowietrzna sieć wysokiego napięcia, wzdłuż wschodniej granicy działek 208/4 i 209/9 przebiega sieć elektroenergetyczna średniego napięcia, a przez działkę nr 209/9 przyłącz wodociągowy.
W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i wielorodzinna oraz od zachodu ul. Turowicza.
Nieruchomość wolna jest od obciążeń.
Z decyzją o ustaleniu warunków zabudowy można się zapoznać w Wydziale Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29 pok. 413. IVp. Na podstawie art. 63 ust. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. poz. 647 ze zm.) z późniejszymi zmianami) decyzja o ustaleniu warunków zabudowy może zostać przeniesiona na rzecz nabywcy nieruchomości, jeżeli złoży oświadczenie, że przyjmie wszystkie warunki w niej zawarte.
Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę dla nieruchomości opisanej w poz. 2 konieczne będzie uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 9 grudnia 2014 r. w sali konferencyjnej, pok. 18
poz. 1 – godz. 11.00
poz. 2 – godz. 12.00
W przetargu mogą brać udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w PEKAO S.A. Nr 27 1240 4722 1111 0000 4856 4667, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 3 grudnia 2014 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4- parter najpóźniej do dnia 3 grudnia 2014 r., kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości. W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia.
Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż nieruchomości opisanych w poz. 1 i 2 wraz z należnym podatkiem VAT w stawce 23% (dot. poz. 2) płatne są jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa. O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 1380), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9808, 12 616-9809, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 518 – z póź. zm.) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.
Kraków, dnia 7 listopada 2014 r.