OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 12 o powierzchni użytkowej 49,71 m2, objętego KW KR1P/00503063/0, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Bonerowskiej Nr 5 wraz z udziałem wynoszącym 4971/195488 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 115 o powierzchni 0,0770 ha, położona w obrębie 2, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00010725/6.
Cena wywoławcza wynosi: 346 000,00 zł
Wadium wynosi: 35 000,00 zł
Budynek położony przy ul. Bonerowskiej Nr 5 został wzniesiony w technologii tradycyjnej, murowany z cegły ok. 1910 r. Jest to budynek czterokondygnacyjny, podpiwniczony, z dziedzińcem w centralnej części. Kamienica składa się z budynku frontowego oraz oficyn bocznych i tylnej.
Nieruchomość przy ul. Bonerowskiej 5 nie jest wpisana indywidualną decyzją do rejestru zabytków, jednakże ze względu na wartości urbanistyczne, architektoniczne i historyczne znajduje się w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. Ponadto budynek położony jest w obrębie układu urbanistycznego Wesołej wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A – 650 decyzją z dn. 16.02.1984 r. oraz na obszarze uznanym zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 8.09.1994 r. za pomnik historii. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi dla przedmiotowego budynku przedstawionymi przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie sprzedaż lokalu Nr 12 nie będzie miała istotnego wpływu na zmianę sposobu użytkowania i zagospodarowania, a jedynie prowadzi do zmiany stanu własnościowego lokalu. Jednakże z uwagi na zabytkowy charakter kamienicy należy przy ewentualnych pracach związanych z modernizacją ww. lokalu mieszkalnego, uwzględnić:
zachowanie stolarki okiennej, ewentualnie wymiana z zachowaniem materiału, profilowania oraz wielopolowych podziałów,
zachowanie wewnętrznej drewnianej stolarki drzwi wejściowych oraz pomiędzy pokojami,
pozostawienie zachowanych zabytkowych pieców, z początku budowy kamienicy.
Z uwagi na położenie kamienicy na obszarze wpisanym do rejestru zabytków na zakres dotyczący architektury zewnętrznej (np. wymiana okien) należy uzyskać pozwolenie konserwatorskie.
Lokal Nr 12 położony jest na pierwszym piętrze oficyny, wejście odbywa się bezpośrednio z klatki schodowej. Klatka schodowa wymaga odremontowania, schody są drewniane. W skład lokalu wchodzą następujące pomieszczenia: dwa pokoje o powierzchniach 12,92 m2 i 17,74 m2, kuchnia o powierzchni 10,90 m2, łazienka o powierzchni 3,32 m2, pomieszczenie wc o powierzchni 1,10 m2 oraz przedpokój o powierzchni 3,73 m2. Wysokość lokalu wynosi 3,65 m. Pokoje mają układ przejściowy, wejście do jednego z pokoi odbywa się z przedpokoju, do drugiego pokoju wejście możliwe tylko z pokoju pierwszego. W pokojach na podłodze położone są drewniane parkiety, ściany malowane są farbą emulsyjną, okna są drewniane, skrzynkowe, dwuskrzydłowe z nadświetlem jednopolowym. Z jednego pokoju odbywa się wejście do łazienki, która jest pomieszczeniem jasnym, na podłodze i do ¾ wysokości ścian położona jest terakota. Wejście do kuchni możliwe jest z pokoju oraz przedpokoju. Pomieszczenie kuchni zostało podzielone ścianką działową na część jasną z jednym dwuskrzydłowym oknem nowym pcv, w której pod sufitem wybudowana została drewniana antresola oraz na część ciemną, w której znajduje się zlew i kuchenka elektryczna. W części jasnej na ścianach położone są panele pcv imitujące boazerię, na podłodze wykładzina pcv. W części ciemnej pomieszczenia kuchni ściany obłożone są papierową tapetą, na podłodze położone są płyty wiórowe. Pomieszczenie wc jest jasne, wejście niezależne odbywa się z przedpokoju. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie indywidualne piecami kaflowymi akumulacyjnymi. Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 28 kwietnia i 18 maja 2015 r. w godz. 14.00 - 15.00.
2. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu o innym przeznaczeniu niż mieszkalne – strychu oznaczonego symbolem S2 o powierzchni użytkowej 31,23 m2, dla którego prowadzona jest księga wieczysta nr KR1P/00516135/0, położonego w budynku wielomieszkaniowym przy ul. Św. Benedykta Nr 7 w Krakowie, wraz z udziałem wynoszącym 69/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 308 o powierzchni 0,0412 ha, położona w obrębie 13, jednostka ewidencyjna Podgórze, objęta KW KR1P/00014020/2.
Cena wywoławcza wynosi: 68 300,00 zł
Wadium: 7 000,00 zł
Kamienica położona przy ul. Św. Benedykta Nr 7 została wzniesiona w latach 30-tych XX w. Budynek wykonany jest w technologii tradycyjnej, murowany z cegły pełnej ceramicznej. Jest to kamienica trzykondygnacyjna z częściowo zaadaptowanym na lokal mieszkalny poddaszem. Budynek położony jest w zwartej zabudowie kamienic, jest najniższy w ciągu zabudowy ul. Św. Benedykta. Stan techniczny budynku jest dobry – ściany nośne, klatka schodowa, stropy nie wykazują uszkodzeń. Pokrycie dachu wykonano stosunkowo niedawno z dachówki ceramicznej, nie wykazuje oznak nieszczelności.
Nieruchomość przy ul. Św. Benedykta Nr 7 nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, ujęta jest jednak w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz położona jest w obrębie układu urbanistycznego Podgórza, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A – 608, na podstawie decyzji z dnia 26.10.1981 r. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi przedstawionymi przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie w przedmiotowym lokalu brak jest elementów zabytkowych, jednakże z uwagi na zabytkowy charakter kamienicy należy przy ewentualnych pracach związanych z modernizacją strychu uwzględnić zagwarantowanie utrzymania integralności zabytku poprzez spójność wszelkich działań współwłaścicieli nieruchomości w stosunku do nieruchomości jako całości, pomimo wydzielenia odrębnej własności lokalu. Zgodnie z przywołanymi wytycznymi dopuszczalne jest podniesienie kalenicy budynku oraz ścianki kolankowej od strony elewacji tylnej z możliwością zmiany kąta nachylenia połaci dachu od podwórka. Jako doświetlenie poddasza od strony elewacji frontowej należy zastosować okna połaciowe.
W opisanym wyżej budynku został wyodrębniony samodzielny lokal o innym przeznaczeniu niż mieszkalne – strych oznaczony symbolem S2. Przedmiotowy lokal odpowiada wymogom określonym przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U z 2000 r Nr 80, poz. 903 z późniejszymi zmianami). Lokal ten stanowi pustostan.
Lokal usytuowany jest na trzeciej kondygnacji, wejście odbywa się przez metalowe drzwi bezpośrednio z klatki schodowej budynku. Lokal stanowi jedno pomieszczenie, w kształcie kwadratu, w jego przestrzeni widoczne są drewniane elementy więźby dachowej. Ścianki działowe na poziomie strychu są tylko częściowo otynkowane i docieplone, na pozostałych widoczna cegła pełna. W ściance kolankowej znajdują się dwa niewielkie okna, wychodzące na podwórko kamienicy, które nieznacznie doświetlają lokal.
Dla potrzeb adaptacji strychu zlecono opracowanie oceny stanu technicznego i opinii odnośnie możliwości wykonania adaptacji strychu. Dokumentacja ta została opracowana w sierpniu 2010 r. przez Arch Studio s.c. Z opracowania wynika, że ogólny stan techniczny konstrukcji budynku dla celów adaptacji pomieszczeń używanych dotychczas jako strychowe na cele mieszkalne nie budzi zastrzeżeń. Wskazane jest doraźne wzmacnianie lub wymiana uszkodzonych elementów konstrukcji.
Przed przystąpieniem do czynności związanych z adaptacją strychu konieczne jest wykonanie standartowych czynności związanych z procesem projektowania i uzyskania stosownych pozwoleń oraz zgody wspólnoty mieszkaniowej budynku w zakresie zmian w części wspólnej budynku. Lokal wolny jest od obciążeń.
W dziale III KW KR1P/00014020/2 prowadzonej dla nieruchomości gruntowej ujawnione są ograniczone prawa rzeczowe:
- „ służebność oparcia budynku na parceli 207 w Podgórzu ( obecnie dz. 307 obr. 13 Podgórze ul. Św. Benedykta 5) o ścianę północną budynku piętrowego na parceli 203 w Podgórzu ( obecnie dz. 308 obr. 13 Podgórze ul. Św. Benedykta 7) przez całą głębokość i wysokość, tudzież podwyższenia tej ściany północnej do drugiego piętra na rzecz każdoczesnych właścicieli parceli l.kat 207 w Podgórzu”,
- „ służebność oparcia budynku na parceli 202 w Podgórzu ( obecnie dz. 309 obr. 13 Podgórze ul. Św. Benedykta 9) o ścianę południową domu na parceli 203 w Podgórzu (obecnie dz. 308 obr. 13 Podgórze ul. Św. Benedykta 7) na rzecz każdoczesnych właścicieli parceli 202 w Podgórzu”.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 28 kwietnia i 15 maja 2015 r. w godz. 14.00 - 15.00.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 26 maja 2015 r. w sali konferencyjnej, pok. 18
poz. 1 – godz. 12.00
poz. 2 – godz. 13.00
W przetargu mogą brać udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w PEKAO S.A. Nr 27 1240 4722 1111 0000 4856 4667, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu
20 maja 2015 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4- parter najpóźniej do dnia 20 maja 2015 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości. W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia.
Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokali zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r, Nr 177, poz. 1054 z póź.zm).
Ceny nabycia lokali płatne są jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 1380), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika
z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9809 lub 12 616-9808, w godzinach pracy urzędu.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 518 – z póź. zm.) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.
Kraków, dnia 24 kwietnia 2015 r.