OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 11 o powierzchni 0,0254 ha, położonej w obrębie 15, jednostka ewidencyjna Śródmieście, zabudowanej budynkiem mieszkalno - usługowym przy ul. Józefa Nr 15, objętej KW KR1P/00180567/2.
Cena wywoławcza wynosi: 1 127 000,00 zł
Wadium: 57 000,00 zł
Bonifikata od ceny nieruchomości ustalonej w wyniku przetargu w związku z wpisem nieruchomości do rejestru zabytków wynosi 5 %.
Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r, Nr 177, poz. 1054 z póź.zm).
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość, nie podlega ustaleniom żadnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa nieruchomość określona została w strukturze przestrzennej jako tereny zabudowy usługowej oraz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej UM. Rada Miasta Krakowa Uchwałą Nr CXXI/1928/14 z dnia 5 listopada 2014 r. przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Kazimierz", w granicach którego znajduje się przedmiotowa nieruchomość.
Nieruchomość położona jest w granicach obszaru uznanego Zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8.09.1994 r. za pomnik historii: „Kraków – historyczny zespół Miasta” oraz na terenie układu urbanistycznego Kazimierza ze Stradomiem wpisanym do rejestru zabytków pod nr A-12 decyzją z dnia 23.02.1934 r.
Zabudowana jest budynkiem mieszkalno - usługowym, podpiwniczonym z użytkowym poddaszem. Budynek jest murowany, wykonany w technologii tradycyjnej o powierzchni użytkowej 232,34 m2, na którą składają się: piwnice 61,03 m2, parter 51,18 m2, piętro 75,13 m2, poddasze 45,00 m2.
Nieruchomość składa się z budynku frontowego oraz budynku oficyny bocznej. Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków pod nr A-450 i podlega ochronie prawa z mocy przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Przedmiotem ochrony konserwatorskiej jest wyłącznie budynek frontowy.
Kamienica została wzniesiona w II poł. XIX w. z przeznaczeniem jako dom opieki. Obecnie na parterze budynku frontowego znajdują się dwa lokale użytkowe z samodzielnymi wejściami z ul. Józefa, na pierwszym piętrze znajdują się trzy lokale mieszkalne (jeden w oficynie) z wejściem z galerii zewnętrznej od podwórka, na poddaszu znajduje się jeden lokal mieszkalny. Do budynku frontowego prowadzi dwuskrzydłowa, drewniana brama, na pierwsze piętro prowadzi klatka schodowa, której stopnie oraz podesty są drewniane.
Na pierwszym piętrze komunikację poziomą stanowi galeria otwarta, umożliwiająca wejście do lokali mieszkalnych, konstrukcja galerii jest częściowo odnowiona żelbetowa, a częściowo pozostaje w stanie pierwotnym jako konstrukcja mieszana stalowo drewniana. Z galerii odbywa się wejście na poddasze – schody drewniane zabiegowe, oraz na dach za pomocą drabinki wyłazowej. Budynek przy ul. Józefa 15 wybudowany jest w technologii tradycyjnej murowany z cegły pełnej ceramicznej na zaprawie wapiennej, fundamenty są wykonane z kamienia. Budynek frontowy kryty jest dachem dwuspadowym krokwiowo – płatwiowym (kąt spadku 38 stopni), budynek oficyny dachem jednospadowym. Budynek wyposażony jest w instalacje elektryczną, gazową, wodno – kanalizacyjną oraz wentylację grawitacyjną. Ogrzewanie pomieszczeń lokali odbywa się przez kotły opalane węglem. Stolarka okienna i drzwiowa jest drewniana, zniszczona.
Budynek oficyny jest w złym stanie technicznym, na ścianach widoczne są ślady zarysowań, spękań, co wskazuje na nieprawidłowo wykonane fundamenty, które nie stanowią stabilnego podparcia dla konstrukcji. W kwietniu 2008 r. sporządzona została ekspertyza konstrukcyjno – budowlana dotycząca stanu technicznego kamienicy znajdującej się przy ul. Józefa 15,
na jej podstawie określony został stan techniczny nieruchomości, wskazano kierunki przeprowadzenia remontu oraz dokonano symulacji kosztów jego przeprowadzenia. Zgodnie z przywołaną opinią część frontowa budynku oceniona została jako zdatna do dalszego użytkowania pod warunkiem przeprowadzenia remontu zapobiegającego dalszej degradacji konstrukcji. Budynek oficyny oceniony został jako nie nadający się do użytkowania, ze względu na niestabilną i grożącą zawaleniem konstrukcję.
Z uwagi na fakt, iż nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków na jej sprzedaż uzyskano pozwolenie konserwatorskie nr 2/14 z dnia 10 lutego 2014 r., w którym Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraził zgodę na jej zbycie pod warunkiem umieszczenia w umowie sprzedaży informacji o wpisie przeznaczonej do sprzedaży nieruchomości do rejestru zabytków Województwa Małopolskiego oraz spełnienia przez potencjalnego inwestora wytycznych określonych w piśmie OZKr.5173.35.20134.DW1 z dnia 03.09.2013 r. dotyczących możliwości zagospodarowania, remontu i rozbudowy kamienicy przy ul. Józefa Nr 15. Zgodnie z w/w pismem przyszły nabywca powinien:
ze względu na katastrofalny stan techniczny i nie zabytkowy charakter budynku oficyny dokonać jego rozbiórki,
w miejscu oficyny oraz w tylnej części działki nr 11 dopuszcza się wprowadzenie nowej zabudowy z zachowaniem wewnętrznego podwórka, zgodnie z historycznym sposobem kształtowania zabudowy na Kazimierzu, w obrębie poszczególnych posesji,
wysokość nowej zabudowy nie może przekroczyć wysokości budynku frontowego,
w przypadku budynku frontowego, zgodnie z wnioskami ekspertyzy konstrukcyjno – budowlanej należy przeprowadzić remont. Ze względu na stan techniczny dopuszcza się rozbiórkę, a następnie odtworzenie ganków komunikacyjnych i klatki schodowej,
dopuszcza się adaptacje na cele użytkowe z możliwością podniesienia kalenicy i ścianki kolankowej od strony elewacji tylnej,
nie wyklucza się nadbudowy budynku frontowego o jedną kondygnację, zgodnie z niezrealizowanym projektem z 1896 r. (Archiwum Państwowe, Akta Budownictwa Miejskiego ul. Lubicz 25 Kraków).
Z opinią konstrukcyjną oraz z projektem z 1896 r. (skany) można zapoznać się w Wydziale Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29 pok. 412 w godzinach pracy urzędu. W dziale III KR1P/00180567/2 ujawniono, iż nieruchomość tą księgą objętą wpisano do rejestru zabytków miasta Krakowa pod nr rejestru 450, granice zabytku określono na budynek frontowy kamienicy przy ul. Józefa nr 15. Dział IV tej księgi wolny jest od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem budynku mogą go oglądać w dniach 3 sierpnia i 21 sierpnia 2015 r. w godz. 14.00 - 15.00.
2. drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 5 o powierzchni użytkowej 87,68 m2 położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Starowiślnej Nr 45 wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste do dnia 8 listopada 2101 r. udziału wynoszącego 87/1000 części nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek, oznaczonej nr działki 39/1 o powierzchni 0,0381 ha, położonej w obrębie 11, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objętej KW KR1P/00102501/2.
Cena wywoławcza wynosi: 422 400,00 zł w tym:
Cena lokalu mieszkalnego wynosi 379 400,00 zł
Cena nieruchomości gruntowej wynosi 43 000,00 zł
Wadium wynosi: 22 000,00 zł
Budynek położony przy ul. Starowiślnej Nr 45 został wzniesiony w technologii tradycyjnej, na rzucie prostokąta z prostopadłym skrzydłem oficyny. Położony jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkalniowych, jest czterokondygnacyjny, podpiwniczony. Stolarka okienna i drzwiowa są drewniane, klatka schodowa żelbetowa, monolityczna. Lokal Nr 5 położony jest na pierwszym piętrze budynku frontowego, składa się z trzech pokoi o powierzchniach 16,39 m2, 18,99 m2 i 28,62 m2, przedpokoju o powierzchni 6,93 m2, kuchni o powierzchni 13,59 m2 oraz łazienki z wc o powierzchni 3,16 m2. Pokoje dostępne są z przedpokoju, są jasne, okna drewniane, skrzynkowe, dwuskrzydłowe, na podłogach położony jest parkiet drewniany, ściany są tynkowane i malowane farbą emulsyjną. Kuchnia jest jasna, na podłodze położona jest wykładzina pcv, ściany malowane są farbą emulsyjną, częściowo farbą olejną. W łazience na podłodze położona jest terakota, w przedpokoju drewniane deski. Na ścianach w pomieszczeniach lokalu widoczne są liczne pęknięcia i ubytki tynków. W pokojach i w kuchni stoją kaflowe piece na paliwo stałe. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, gazową, wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie indywidualne – piece kaflowe na paliwo stałe. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu.
Nieruchomość położona przy ul. Starowiślnej Nr 45 nie jest wpisana do rejestru zabytków, figuruje natomiast w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz leży w obrębie układu urbanistycznego oraz zespołu zabudowy Kazimierza w obrębie tzw. „nowego miasta” wraz z historycznymi przedmieściami: Łąką Św. Sebastiana, Podbrzeziem oraz Polami Kazimierzowskimi, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A – 1273/M, na podstawie decyzji z dn. 18.07.2011 r. Zgodnie z opinią Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie z dn. 20.11.2014 r. zawartą w piśmie nr OzKr.5183.1904.2014.ASZ, sprzedaż lokalu Nr 5 nie będzie miała istotnego wpływu na zmianę sposobu użytkowania i zagospodarowania, a jedynie prowadzi do zmiany stanu własnościowego lokalu. Jednakże z uwagi na zabytkowy charakter kamienicy należy przy ewentualnych pracach związanych z modernizacją ww. lokalu mieszkalnego, uwzględnić następujące warunki:
zachować stolarkę okienną, ewentualnie wymienić z zachowaniem profilowania, motywu płycin oraz wielopolowych podziałów,
zachować wewnętrzną drewnianą stolarkę drzwi wejściowych oraz pomiędzy pokojami.
Sprzedaż lokalu zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r, Nr 177, poz. 1054 z póź.zm). Lokal wolny jest od obciążeń.
Pierwszy przetarg na sprzedaż przedmiotowego lokalu został przeprowadzony w dniu 26 maja 2015 r.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 17 lipca i 20 sierpnia 2015 r. w godz. 14.00 - 15.00.
3. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego, oznaczonego Nr 17 o powierzchni użytkowej 42,81 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Krowoderskiej Nr 4 wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste do dnia 15.09.2102 r. udziału wynoszącego 50/1000 części nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek, składającej się
z działek oznaczonych nr 65/3 o powierzchni 0,0227 ha, 65/6 o powierzchni 0,0277 ha i 65/7 o powierzchni 0,0083 ha, położonej w obrębie 119, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objętej KW KR1P/00076864/2.
Cena wywoławcza wynosi: 260 000,00 zł, w tym:
Cena lokalu mieszkalnego wynosi 211 640,00 zł
Cena nieruchomości gruntowej wynosi 48 360,00 zł
Wadium wynosi: 13 000,00 zł
Bonifikata od ceny lokalu i opłat z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej ustalonych w wyniku przetargu w związku z wpisem nieruchomości do rejestru zabytków wynosi 5 %.
Sprzedaż lokalu zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r, Nr 177, poz. 1054 z póź.zm).
Kamienica przy ul. Krowoderskiej Nr 4 została wzniesiona w roku 1884 r. według projektu T. Prylińskiego w stylu historyzmu z elementami neorenesansu. Budynek ten jest wpisany do rejestru zabytków pod nr A-894 decyzją sygn. L.dz.OZ-IV-51/91 z dnia 20.09.1991 r., położony jest także na terenie układu urbanistycznego Kleparza, który jest wpisany do rejestru zabytków pod nr A-648 decyzją z 25.01.1994 r. oraz na obszarze uznanym Zarządzeniem Prezydenta RP z 8.09.1994 r. za Miasto Pomnik i podlega ochronie prawa na mocy ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1446, z późn. zm.).
Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków zezwolił na zbycie lokalu nr 17 wydając w dniu 16.10.2014 r. pozwolenie konserwatorskie nr 22/14 pod następującymi warunkami:
1) umieszczenia we wszystkich dokumentach związanych ze sprzedażą przedmiotowego lokalu, w tym notarialnej umowie sprzedaży oraz w księdze wieczystej informacji, że budynek przy ul. Krowoderskiej 4 w Krakowie jest wpisany do rejestru zabytków pod nr A-894 decyzją sygn. L.dz.OZ-IV-51/91 z dnia 20.09.1991 r. i podlega ochronie prawa na mocy ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
2) wprowadzenia w umowie sprzedaży informacji o zachowanym zabytkowym wyposażeniu wnętrz, zgodnie z protokołem z inwentaryzacji ww. obiektów, sporządzonym w dniu 22.08.2014r.,
3) zagwarantowania utrzymania integralności zabytku poprzez spójność wszelkich działań współwłaścicieli nieruchomości w stosunku do nieruchomości jako całości, pomimo wydzielenia odrębnej własności.
Zgodnie z przywołanym protokołem sporządzonym w dniu 22.08.2014 r. podczas wizji lokalnej stwierdzono, że w lokalu Nr 17 zachowały się następujące elementy zabytkowego wystroju i wyposażenia:
na parterze drzwi wejściowe – drewniane, jednoskrzydłowe o trzech prostokątnych płycinach, drzwi z czasu budowy kamienicy, stolarka okienna wtórna, drewniana, skrzynkowa, w pokoju trójskrzydłowa, w łazience dwuskrzydłowa, w kuchni dwuskrzydłowa ze ślemieniem i dwuskrzydłowym nadświetlem, w kuchni sklepienie w środkowej części odcinkowe, w bocznych łuk pełny,
w pokoju na piętrze oryginalne okno dwuskrzydłowe, ze ślemieniem, drewniane, skrzynkowe, z metalowymi okuciami, skrzydła trójpolowe, nadświetle dwupolowe. W ścianie po lewej stronie drzwi wejściowych płytka, szeroka wnęka zamknięta łukiem odcinkowym.
Wymienione powyżej elementy pochodzą z okresu budowy kamienicy. Zgodnie z opinią konserwatorską sprzedaż lokalu Nr 17 nie jest sprzeczna z zasadami ochrony konserwatorskiej i prowadzi jedynie do zmiany stanu własnościowego lokalu.
Lokal Nr 17 położony jest w budynku oficyny, część mieszkania znajduje się na parterze z oknami wychodzącymi na podwórko budynku tj. cztery pomieszczenia pokój o powierzchni 11,15 m2, kuchnia o powierzchni 9,41 m2, łazienka o powierzchni 1,73 m2 oraz przedpokój o powierzchni 6,72 m2 . Pokój o powierzchni 13,80 m2 wchodzący w skład lokalu Nr 17 położony jest na pierwszym piętrze po przeciwnej stronie korytarza, z oknem wychodzącym na podwórko budynku. Wejście do lokalu przez jednoskrzydłowe pełne drzwi podwójne, zewnętrzne skrzydło nowego typu, wewnętrzne stare, drzwi są drewniane, płycinowe z trzema polami. Wejście odbywa się do przedpokoju. Ściany pomieszczeń pokoju, kuchni i przedpokoju malowane są farba emulsyjną, na podłogach położona jest wylewka betonowa, stolarka okienna i drzwiowa jest drewniana. Z kuchni jest wejście do łazienki, oba pomieszczenia są jasne, w łazience na ścianach położone są plastikowe panele, na podłodze terakota. Wejście do pokoju na pierwszym piętrze odbywa się bezpośrednio z korytarza klatki schodowej. W pokojach znajdują się piece kaflowe na paliwo stałe.
Lokal wyposażony w instalacje elektryczną, wodno – kanalizacyjną, gazową, ogrzewanie indywidualne - piece kaflowe.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 13 lipca i 10 sierpnia 2015 r. w godz. 14.00 - 15.00.
4. siódmy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 85/10, o powierzchni 0,0852 ha, położonej w obrębie 53, jednostka ewidencyjna Krowodrza, przy ul. Powstania Styczniowego, objętej KW KR1P/00217583/9.
Cena wywoławcza wynosi 210 500,00 zł brutto w tym 23% podatku VAT
Wadium wynosi 11 000,00 zł
Sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 23%.
Obszar, w skład którego wchodzi przedmiotowa nieruchomość, nie podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na wniosek Gminy Miejskiej Kraków wydana została decyzja o ustaleniu warunków zabudowy nr AU-2/7331/3526/09 z dnia 27.11.2009 r. zgodnie z którą działka nr 85/10 może zostać zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym z garażem. Decyzja jest ostateczna. Z decyzją o ustaleniu warunków zabudowy można się zapoznać w Wydziale Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29 pok. 413. IV p. Na podstawie art. 63 ust. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r. poz. 199) decyzja o ustaleniu warunków zabudowy może zostać przeniesiona na rzecz nabywcy nieruchomości, jeżeli złoży oświadczenie, że przyjmie wszystkie warunki w niej zawarte. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę konieczne będzie uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej.
Decyzja o ustaleniu warunków zabudowy
Nieruchomość ma kształt regularny, zbliżony do prostokąta. Położona jest w terenie płaskim o lekkim spadku w kierunku południowym, w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz terenów niezagospodarowanych w części zadrzewionych. Do tej pory działka użytkowana była na cele rolnicze, porośnięta jest roślinnością trawiastą.
Opisana wyżej nieruchomość położona jest w zasięgu sieci uzbrojenia technicznego. Wzdłuż ulicy Powstania Styczniowego biegną sieci: gazowa średnioprężna, kanalizacyjna i elektroenergetyczna niskiego napięcia.
Wjazd na działkę odbywać się będzie z ul. Powstania Styczniowego, poprzez działkę nr 85/16 (powstałej z podziału działki nr 85/12), po której ustanowiona zostanie służebność przejazdu, przechodu i przejścia z mediami na rzecz każdoczesnego właściciela działki nr 85/10. Nabywca nieruchomości ustalony w drodze przetargu zobowiązany będzie do uiszczenia
na rzecz Gminy Miejskiej Kraków, przed zawarciem umowy notarialnej przenoszącej własność nieruchomości, jednorazowej opłaty w wysokości 23 016,99 zł brutto, w tym 23% podatku VAT. Obowiązek urządzenia i utrzymania drogi obciąża właściciela nieruchomości władnącej.
W dziale III KW KR1P/00217583/9 wpisane są nieograniczone w czasie, służebności gruntowe polegające na prawie przejazdu, przechodu i przejścia z mediami przez działkę nr 85/12 (obecnie działka nr 85/16) obręb 53, jednostka ewidencyjna Krowodrza. Opisane służebności nie dotyczą nieruchomości będących przedmiotem sprzedaży. Dział IV tej księgi wolny jest od wpisów.
Pierwszy przetarg został przeprowadzony w dniu 10 grudnia 2013 r., drugi w dniu 8 maja 2014 r., trzeci w dniu 12 sierpnia 2014 r., czwarty w dniu 18 listopada 2014 r., piąty w dniu 26 lutego 2015 r., a szósty w dniu 26 maja 2015 r.
5. czwarty przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości oznaczonej nr działki 3/4 o powierzchni 0,9464 ha, objętej KO1K/00042198/4, położonej w miejscowości Wicie, gmina Darłowo, obręb Wicie 0027, na której zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy.
Cena wywoławcza wynosi: 1 318 500,00 zł
Wadium: 66 000,00 zł
Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r, Nr 177, poz. 1054 z póź.zm).
Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Darłowo północna część nieruchomości położona jest w terenach zabudowy usług turystyki o maksymalnym wskaźniku intensywności zabudowy 0,5, oznaczonych symbolem UT-1. Tereny UT-1 przeznaczone są do lokalizowania wszelkiej zabudowy usługowej dla obsługi ruchu turystycznego, w szczególności dotyczy to ośrodków szkoleniowych, wypoczynkowych, lecznictwa, ośrodków konferencyjnych, hoteli, gastronomii, sportu i rekreacji użyteczności publicznej wraz z niezbędną infrastrukturą i zagospodarowaniem. Południowa część nieruchomości położona jest w terenach zabudowy mieszkaniowej, usług nieuciążliwych oraz produkcji rolnej o maksymalnym wskaźniku intensywności zabudowy 0,75 oznaczonym symbolem ( MU1).
Nieruchomość położona jest w odległości około 250 metrów od Morza Bałtyckiego. Działka nr 3/4 od północy graniczy z lasem, od strony wschodniej, zachodniej oraz częściowo południowej przylega do dróg publicznych o nawierzchni z płyt betonowych, przy których zlokalizowane są ośrodki z nowoczesnymi domkami kempingowymi, domy wczasowe i pensjonaty. Przedmiotowa nieruchomość w części zabudowana jest drewnianymi domkami kempingowymi, nietrwale związanymi z gruntem, budynkiem świetlicy oraz budynkiem higieniczno – sanitarnym o konstrukcjach stalowych, na wylewce betonowej. Pozostała część nieruchomości wykorzystywana jest sezonowo jako pole namiotowe. Opisane wyżej budynki znajdują się w dobrym stanie technicznym, jednak cechuje je całkowite zużycie funkcjonalne, znacznie odbiegające od przyjętych obecnie standardów dla tego typu obiektów. Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej.
W dziale III KW KO1K/00042198/4 wpisane jest prawo zarządu na rzecz Centrum Młodzieży im. Dr. H. Jordana w Krakowie. Dział IV tej księgi wolny jest od wpisów. Przyjęcie zrzeczenia się prawa zarządu nastąpi z chwilą wyłonienia nabywcy nieruchomości.
Pierwszy przetarg na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości został przeprowadzony w dniu 23.10.2014 r., drugi w dniu 10.02.2015 r., a trzeci w dniu 19.05.2015 r.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 4 września 2015 r. w sali konferencyjnej, pok. 18
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
poz. 4 – godz. 12.00
poz. 5 – godz. 13.00
W przetargu mogą brać udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w PEKAO S.A. Nr 27 1240 4722 1111 0000 4856 4667, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu
31 sierpnia 2015 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4- parter najpóźniej do dnia 31 sierpnia 2015 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości. W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia.
Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Ze sprzedażą lokali (poz. 2 i 3) wiąże się oddanie w użytkowanie wieczyste udziału w nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek. Cena udziału w nieruchomości gruntowej zawarta jest w cenie wywoławczej nieruchomości. Rozliczenie ceny lokalu oraz ceny udziału, w nieruchomości gruntowej, po przetargu, następuje z zachowaniem proporcji ustalonej w cenie wywoławczej. Pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynosi 25 % ceny udziału ustalonej w wyniku przetargu.
Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynoszą 1 % ceny udziału w nieruchomości gruntowej ustalonej w przetargu. Pierwsza opłata i opłaty roczne opodatkowane są według stawki 23 % podatku VAT. Opłaty roczne wraz z należnym podatkiem VAT płatne są z góry do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego, począwszy od roku następnego po roku ustanowienia tego prawa. Wysokość opłaty rocznej może być aktualizowana na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 782) nie częściej niż raz na trzy lata. Odsetki za zwłokę regulują przepisy Kodeksu Cywilnego.
Ceny nabycia nieruchomości zabudowanych (poz. 1 i 5), ceny nabycia lokali mieszkalnych wraz z pierwszą opłatą z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej
i z należnym od niej podatkiem VAT (poz. 2 i 3) oraz ceny nabycia nieruchomości (poz. 4) wraz z należnym podatkiem VAT i wynagrodzeniem z tytułu ustanowienia służebności gruntowej wraz z należnym podatkiem VAT płatne są jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi.
Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 1380), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika
z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9809 lub 12 616-9808, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 782) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.
Kraków, dnia 3 lipca 2015 r.