OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 1 o powierzchni użytkowej 31,58 m2 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni użytkowej 2,80 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Św. Wawrzyńca Nr 5 i z udziałem wynoszącym 36/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 35 o powierzchni 0,0304 ha, położona w obrębie 15, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00184983/2.
Cena wywoławcza wynosi: 223 000,00 zł
Wadium wynosi: 23 000,00 zł
Kamienica położona przy ul. Św. Wawrzyńca Nr 5 została wzniesiona w 1911 r., jest pięciokondygnacyjnym budynkiem wykonanym w technologii tradycyjnej, do którego wejście odbywa się bezpośrednio z ulicy przez drewnianą, dwuskrzydłową bramę. Klatka schodowa jest dwubiegowa, stopnie są drewniane, ściany malowane farbą emulsyjną i olejną.
Nieruchomość przy ul. Św. Wawrzyńca Nr 5 nie jest wpisana indywidualną decyzją do rejestru zabytków, ze względu na walory architektoniczne, urbanistyczne i kulturowe figuruje w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków, położona jest także w obrębie układu urbanistycznego Kazimierza ze Stradomiem, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A – 12 na podstawie decyzji z dnia 23.02.1934 r. oraz na Listę Dziedzictwa Światowego. Ponadto usytuowana jest na obszarze uznanym za pomnik historii „Kraków – historyczny zespół miasta” zarządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 08.09.1994 r. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi określonymi w piśmie Nr OZKr.5183.170.2015.DD z dnia 19.03.2015 r. dopuszcza się remont przedmiotowego lokalu mieszkalnego z uwagą, iż należy bezwzględnie zachować wszelkie elementy zabytkowego wystroju i wyposażenia wnętrz, czyli zabytkową stolarkę wejściową z profilowanymi opaskami oraz stolarkę drzwiową wewnętrzną. Dopuszcza się wymianę okien z zastrzeżeniem, iż nowa stolarka okienna i drzwiowa winna zachować kształt, proporcje, podział, detal, kolorystykę oraz rodzaj materiału (drewno) istniejącej zabytkowej stolarki. Na wymianę okien należy uzyskać w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków wyprzedzające pozwolenie konserwatorskie. Dopuszcza się zmianę sposobu użytkowania lokalu Nr 1 zlokalizowanego na parterze kamienicy w osi prawej (wejście od strony sieni głównej) na lokal usługowy. Przed przystąpieniem do prac remontowych ich zakres oraz sposób prowadzenia należy uzgodnić z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. Lokal położony jest na parterze budynku. Składa się z dwóch pomieszczeń w układzie amfiladowym, kuchni/wc o powierzchni 11,65 m2 oraz pokoju o powierzchni 19,93 m2. Wejście odbywa się bezpośrednio do pomieszczenia kuchni/wc, w którym na podłodze jest betonowa wylewka, a ściany malowane są farbą emulsyjną. Pomieszczenie pokoju jest jasne, na podłodze położony jest drewniany parkiet, ściany malowane są farbą emulsyjną. Stolarka okienna jest drewniana, okna skrzynkowe, dwuskrzydłowe, skrzydła jednopolowe, okna z nadświetlem.
Okna lokalu wychodzą na ul. Św. Wawrzyńca. Ściany lokalu wykazują liczne ubytki tynków oraz zwłaszcza w pokoju ślady zawilgocenia. W kwietniu 2007 r. wykonana została Ekspertyza budowlana izolacji przeciwwilgociowych lokali mieszkalnych Nr 1 i 4 w budynku przy ul. Św. Wawrzyńca Nr 5. Lokal mieszkalny Nr 1 położony jest w narożniku budynku Nr 5, jedna ze ścian pokoju jest ścianą szczytową. W przeszłości budynek Nr 5 był położony w sąsiedztwie kamienicy w zabudowie ciągłej, po jej wyburzeniu ściana działowa budynku zaczęła pełnić rolę szczytowej, która nie została zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych. Spowodowało to rozwój wilgoci i zagrzybienia widocznego na ścianie i w narożniku pokoju lokalu Nr 1. Zgodnie z wnioskami przedstawionymi w opisanej ekspertyzie w lokalu mieszkalnym należy skuć zagrzybiony tynk w pokoju, osuszyć mur, zabezpieczyć przed dalszym rozwojem grzybni, naprawić pęknięcia tynków i podsufitki, naprawić posadzkę w lokalu i go odmalować. Z ekspertyzą można zapoznać się w Wydziale Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29, pok. 413. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie centralne zasilane z sieci miejskiej. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 10 i 24 lipca w godz. 14.00 – 15.00.
2. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego, oznaczonego Nr 4 o powierzchni użytkowej 45,72 m2 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni użytkowej 9,29 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Św. Wawrzyńca Nr 5 i z udziałem wynoszącym 57/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 35 o powierzchni 0,0304 ha, położona w obrębie 15, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00184983/2.
Cena wywoławcza wynosi: 317 000,00 zł
Wadium: 32 000,00 zł
Kamienica położona przy ul. Św. Wawrzyńca Nr 5 została wzniesiona w 1911 r., jest pięciokondygnacyjnym budynkiem wykonanym w technologii tradycyjnej, do którego wejście odbywa się bezpośrednio z ulicy przez drewnianą, dwuskrzydłową bramę. Klatka schodowa jest dwubiegowa, stopnie są drewniane, ściany malowane farbą emulsyjną i olejną.
Nieruchomość przy ul. Św. Wawrzyńca Nr 5 nie jest wpisana indywidualną decyzją do rejestru zabytków, ze względu na walory architektoniczne, urbanistyczne i kulturowe figuruje w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków, położona jest także w obrębie układu urbanistycznego Kazimierza ze Stradomiem, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A – 12 na podstawie decyzji z dnia 23.02.1934 r. oraz na Listę Dziedzictwa Światowego. Ponadto usytuowana jest na obszarze uznanym za pomnik historii „Kraków – historyczny zespół miasta” zarządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 08.09.1994 r. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi określonymi w piśmie Nr OZKr.5183.170.2015.DD z dnia 19.03.2015 r. dopuszcza się remont przedmiotowego lokalu mieszkalnego z uwagą, iż należy bezwzględnie zachować wszelkie elementy zabytkowego wystroju i wyposażenia wnętrz, czyli zabytkową stolarkę wejściową z profilowanymi opaskami oraz stolarkę drzwiową wewnętrzną. Dopuszcza się wymianę okien z zastrzeżeniem, iż nowa stolarka okienna i drzwiowa winna zachować kształt, proporcje, podział, detal, kolorystykę oraz rodzaj materiału (drewno) istniejącej zabytkowej stolarki. Na wymianę okien należy uzyskać w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków wyprzedzająco pozwolenie konserwatorskie. Przed przystąpieniem do prac remontowych ich zakres oraz sposób prowadzenia należy uzgodnić z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.
Lokal Nr 4 położony jest na parterze budynku. Składa się z czterech pomieszczeń, przedpokoju o powierzchni 3,85 m2, przedsionka z wc o powierzchni 5,40 m2 oraz pokoju o powierzchni 21,80 m2 i kuchni o powierzchni 14,67 m2 położonych w układzie przejściowym. Z przedpokoju odbywa się wejście do pokoju oraz przedsionka, w którym wydzielone są dwa pomieszczenia wc. Z przedsionka możliwe jest wyjście na podwórko. Lokal jest dobrze naświetlony, okna z pokoju i kuchni oraz balkon wychodzą na podwórko. Balkon przebiega wzdłuż całego lokalu, balustrada metalowa, podłoga z drewnianych desek. Stolarka okienna w lokalu jest drewniana, okna skrzynkowe, dwuskrzydłowe, jednopolowe skrzydła z nadświetlem. W kuchni na podłodze położone są drewniane deski, w pokoju drewniany parkiet, ściany malowane są farbą emulsyjną. W kuchni widoczne są liczne ubytki tynków oraz ślady zawilgocenia. W kwietniu 2007 r. wykonana została ekspertyza budowlana izolacji przeciwwilgociowych lokali mieszkalnych Nr 1 i 4 w budynku przy ul. Św. Wawrzyńca Nr 5. Zgodnie z przywołanym opracowaniem w lokalu Nr 4 stwierdzono ślady zalania całego mieszkania, którego bezpośrednia przyczyną była awaria – zatkania pionu kanalizacyjnego w narożniku kuchni poniżej podłogi. Zalanie spowodowało zniszczenie drewnianej podłogi w kuchni, parkietu w pokoju oraz zacieki na ścianach w lokalu oraz zewnętrznych od strony podwórka w narożniku przylegającego do uszkodzonego pionu. W ekspertyzie zostały wskazane prace jakie powinny być wykonane w celu naprawy uszkodzeń spowodowanych zalaniem lokalu:
wymiana pionu kanalizacyjnego co najmniej na odcinku od piwnicy po sufit w kuchni, o ile po jego odsłonięciu nie powiększy się zakres wymiany,
kucie zawilgoconych fragmentów ścian wewnętrznych jak i fragmentu tynku ściany na zewnątrz, w rejonie narożnika,
rozebranie podłogi w całym lokalu i wymiana zawilgoconego podłoża, wysuszenie i uzupełnienie ubytków, odtworzenie podłóg
wykonanie nowej wylewki pod podłogę
wysuszenie ścian ze sprawdzeniem spójności zaprawy, ewentualne uzupełnienie fragmentów muru wynikające ze stanu zaprawy i przemurowanie fragmentu muru w rejonie pionu kanalizacyjnego
wykonanie nowych tynków.
Z ekspertyzą można zapoznać się w Wydziale Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29, pok. 413. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie centralne zasilane z sieci miejskiej. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 10 i 24 lipca w godz. 14.00 – 15.00.
3. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 19 o powierzchni użytkowej 37,58 m2 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni użytkowej 3,71 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Aleksandra Lubomirskiego Nr 3 i z udziałem wynoszącym 41/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 3/5 o powierzchni 0,0526 ha, położona w obrębie 50, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00093740/2.
Cena wywoławcza wynosi: 227 600,00 zł
Wadium: 23 000,00 zł
Kamienica przy ul. Aleksandra Lubomirskiego Nr 3 jest położona w zwartej zabudowie, składa się z budynku frontowego pięciokondygnacyjnego, podpiwniczonego oraz z oficyny. Dostęp do parteru oficyny odbywa się przez główną bramę wejściową, korytarz budynku głównego i przez podwórko. Bezpośredni dostęp do lokalu Nr 19 odbywa się po kilku schodach betonowych prowadzących z poziomu podwórka na „wysoki” parter a następnie do wspólnego z lokalem Nr 18 przedsionka.
Nieruchomość przy ul. Aleksandra Lubomirskiego Nr 3 nie jest wpisana indywidualną decyzją do rejestru zabytków, figuruje natomiast w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz jest usytuowana na obszarze historycznego układu urbanistycznego Kleparza, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A – 648 na podstawie decyzji z dnia 25.01.1984 r. zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi określonymi w piśmie Nr OZKr.5173.27.2014.DW z dnia 27.08.2014 r. w lokalu Nr 19 z zabytkowych elementów wystroju, zachowała się część wewnętrznej stolarki drzwiowej. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków pozytywnie zaopiniował sprzedaż lokalu. Z uwagi na zabytkowy charakter całej kamienicy remont lokalu będzie wymagał uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zachowania lub odtworzenia będzie wymagała stolarka drzwiowa.
Lokal Nr 19 położony jest na parterze budynku oficyny, wejście odbywa się przez jednoskrzydłowe podwójne pełne drzwi, nowego typu. Lokal składa się z trzech pomieszczeń: pokoju o powierzchni 19,45 m2 , łazienki o powierzchni 3,16 m2 oraz kuchni o powierzchni 14,97 m2 . Pokój i kuchnia posiadają okna nowego typu z zachowaniem białej kolorystyki i układu okien pierwotnych (dwuskrzydłowe, skrzynkowe), okna wychodzą na podwórko, są zakratowane. W pokoju i kuchni na podłodze położona jest wykładzina pcv imitująca panele, ściany malowane są farbą emulsyjną. Łazienka z wc stanowi samodzielne pomieszczenie, ciemne, ściany malowane są farbą emulsyjną, wyposażona jest w armaturę (umywalka, muszla wc oraz kabina prysznicowa), na podłodze położone są płytki ceramiczne. Drzwi pomiędzy pokojem i kuchnią są dwuskrzydłowe, drewniane o skrzydłach trójpolowych, wokół drzwi szpalety drewniane.
Z uwagi na zagrzybienie i zawilgocenie ścian wewnętrznych dla lokalu Nr 19 na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych sporządzona została w październiku 2014 r. opinia mykologiczna. Zgodnie z opracowaniem na ścianach w kuchni i pokoju widoczne są kolonie grzybów pleśniowych, uszkodzenia tynków na skutek działania soli budowlanych, uszkodzenia posadzki podłogi, kondensacja pary wodnej na oknach plastikowych.
Jako przyczyny bezpośrednie występujących uszkodzeń wymienione są: brak izolacji przeciwwilgociowej ścian budynku, nieprawidłowe ukształtowanie terenu podwórka co powoduje, że wody opadowe spływają bezpośrednio na ścianę budynku (ściana lokalu Nr 19), brak systemu powierzchniowego odprowadzania wód oraz niewłaściwy system wentylacji i ogrzewania lokalu. W obecnym stanie lokal nie nadaje się do zamieszkania, należy wykonać jego odgrzybienie, skuć zasolone i zagrzybione tynki, usunąć zawilgocenie podłogi, wykonać izolację poziomą posadzek z wywinięciem na ściany. W opisanej ekspertyzie został określony szczegółowy rodzaj i zakres prac jakie należy wykonać w celu umożliwienia korzystania z lokalu i których wykonanie zapobiegnie ponownemu zawilgoceniu lokalu oraz oszacowany został ich koszt. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie indywidualne piecami kaflowymi na paliwo stałe. Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 8 i 22 lipca 2015 r. w godz. 14.00 – 15.00.
4. drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 12 o powierzchni użytkowej 49,71 m2, objętego KW KR1P/00503063/0, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Bonerowskiej Nr 5 wraz z udziałem wynoszącym 4971/195488 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 115 o powierzchni 0,0770 ha, położona w obrębie 2, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00010725/6.
Cena wywoławcza wynosi: 276 800,00 zł
wadium: 28 000,00 zł
Budynek położony przy ul. Bonerowskiej Nr 5 został wzniesiony w technologii tradycyjnej, murowany z cegły ok. 1910 r. Jest to budynek czterokondygnacyjny, podpiwniczony, z dziedzińcem w centralnej części. Kamienica składa się z budynku frontowego oraz oficyn bocznych i tylnej. Nieruchomość przy ul. Bonerowskiej 5 nie jest wpisana indywidualną decyzją do rejestru zabytków, jednakże ze względu na wartości urbanistyczne, architektoniczne i historyczne znajduje się w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. Ponadto budynek położony jest w obrębie układu urbanistycznego Wesołej wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A – 650 decyzją z dn. 16.02.1984 r. oraz na obszarze uznanym zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 8.09.1994 r. za pomnik historii. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi dla przedmiotowego budynku przedstawionymi przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie sprzedaż lokalu Nr 12 nie będzie miała istotnego wpływu na zmianę sposobu użytkowania i zagospodarowania, a jedynie prowadzi do zmiany stanu własnościowego lokalu. Jednakże z uwagi na zabytkowy charakter kamienicy należy przy ewentualnych pracach związanych z modernizacją ww. lokalu mieszkalnego, uwzględnić:
zachowanie stolarki okiennej, ewentualnie wymiana z zachowaniem materiału, profilowania oraz wielopolowych podziałów,
zachowanie wewnętrznej drewnianej stolarki drzwi wejściowych oraz pomiędzy pokojami,
pozostawienie zachowanych zabytkowych pieców, z początku budowy kamienicy.
Z uwagi na położenie kamienicy na obszarze wpisanym do rejestru zabytków na zakres dotyczący architektury zewnętrznej (np. wymiana okien) należy uzyskać pozwolenie konserwatorskie. Lokal Nr 12 położony jest na pierwszym piętrze oficyny, wejście odbywa się bezpośrednio z klatki schodowej. Klatka schodowa wymaga odremontowania, schody są drewniane. W skład lokalu wchodzą następujące pomieszczenia: dwa pokoje o powierzchniach 12,92 m2 i 17,74 m2, kuchnia o powierzchni 10,90 m2, łazienka o powierzchni 3,32 m2, pomieszczenie wc o powierzchni 1,10 m2 oraz przedpokój o powierzchni 3,73 m2. Wysokość lokalu wynosi 3,65 m. Pokoje mają układ przejściowy, wejście do jednego z pokoi odbywa się z przedpokoju, do drugiego pokoju wejście możliwe tylko z pokoju pierwszego. W pokojach na podłodze położone są drewniane parkiety, ściany malowane są farbą emulsyjną, okna są drewniane, skrzynkowe, dwuskrzydłowe z nadświetlem jednopolowym. Z jednego pokoju odbywa się wejście do łazienki, która jest pomieszczeniem jasnym, na podłodze i do ¾ wysokości ścian położona jest terakota. Wejście do kuchni możliwe jest z pokoju oraz przedpokoju. Pomieszczenie kuchni zostało podzielone ścianką działową na część jasną z jednym dwuskrzydłowym oknem nowym pcv, w której pod sufitem wybudowana została drewniana antresola oraz na część ciemną, w której znajduje się zlew i kuchenka elektryczna. W części jasnej na ścianach położone są panele pcv imitujące boazerię, na podłodze wykładzina pcv. W części ciemnej pomieszczenia kuchni ściany obłożone są papierową tapetą, na podłodze położone są płyty wiórowe. Pomieszczenie wc jest jasne, wejście niezależne odbywa się z przedpokoju. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie indywidualne piecami kaflowymi akumulacyjnymi. Wymaga przeprowadzenia remontu. Pierwszy przetarg na sprzedaż przedmiotowego lokalu przeprowadzony został w dniu 26 maja 2015 r.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 10 i 24 lipca w godz. 14.00 – 15.00.
5. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej o powierzchni 0,0195 ha, położonej w obrębie 34, jednostka ewidencyjna Podgórze, przy ul. Kobierzyńskiej, składającej się z działek oznaczonych nr 113/1 o powierzchni 0,0151 ha i nr 114/4 o powierzchni 0,0044 ha objętych KW KR1P/00214649/9.
Cena wywoławcza wynosi: 79 000,00 zł
Wadium: 8 000,00 zł
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość nie podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa nieruchomość znajduje się w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej – MN. Nieruchomość posiada kształt nieregularny. Porośnięta jest roślinnością trawiastą oraz w środkowej części dużymi drzewami liściastymi, krzewami i samosiejkami.
W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią inwestor winien zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni. Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Przez teren nieruchomości przebiega sieć gazowa. Obsługa komunikacyjna nieruchomości przewidziana jest od ul. Kobierzyńskiej po terenie całej działki nr 113/2 stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, po której zostanie ustanowiona służebność przejazdu, przechodu i przejścia z mediami na rzecz każdoczesnych właścicieli nieruchomości składającej się z działek oznaczonych nr 113/1 i 114/4. Nabywca nieruchomości gruntowej składającej się z działek oznaczonych nr 113/1 i 114/4 ustalony w drodze przetargu ustnego nieograniczonego zobowiązany będzie do uiszczenia na rzecz Gminy Miejskiej Kraków z tytułu ustanowienia służebności gruntowej, jednorazowej opłaty w wysokości 5 293,00 zł netto + 23% podatku VAT w wysokości 1 217,39 zł, tj. łącznie kwoty 6 510,39 zł brutto płatnej najpóźniej przed podpisaniem umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości i ustanowienia służebności. Obowiązek urządzenia i utrzymania drogi obciąża właściciela nieruchomości władnącej. W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i wielorodzinna.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 4 sierpnia 2015 r. w sali konferencyjnej, pok. 18
poz. 1 – godz. 9.00 poz. 3 – godz. 11.00 poz. 5 – godz. 13.00
poz. 2 – godz. 10.00 poz. 4 – godz. 12.00
W przetargu mogą brać udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w PEKAO S.A. Nr 27 1240 4722 1111 0000 4856 4667, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu
29 lipca 2015 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4 parter najpóźniej do dnia 29 lipca 2015 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości. W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia.
Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokali mieszkalnych zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Sprzedaż nieruchomości opisanej w poz. 5 zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 9 cytowanej wyżej ustawy. Opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 23% podlega opłata z tytułu ustanowienia służebność przejazdu, przechodu i przejścia z mediami na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości opisanej w poz. 5.
Cena nabycia nieruchomości oraz opłata z tytułu ustanowienia służebności przejazdu, przechodu i przejścia z mediami płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa. O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanych w zawiadomieniu, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r, poz. 1380), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9809, 12 616-9808 w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu zamieszczone jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi
na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 782.) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.
Kraków, dnia 3 lipca 2015 r.