Od 1 września 2015r. wszedł w życie kolejny etap wdrażania w życie, w urzędach stanu cywilnego w całej Polsce, aplikacji Źródło. Jest to wynikiem przyjętej przez Sejm 10 października 2014r. nowej ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.
Od 1 września 2015r. wszedł w życie kolejny etap wdrażania w życie, w urzędach stanu cywilnego w całej Polsce, aplikacji Źródło. Jest to wynikiem przyjętej przez Sejm 10 października 2014r. nowej ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.
Powoduje to w praktyce, iż otrzymywane dotychczas ”od ręki” odpisy aktów stanu cywilnego, będą wydawane według następujących zasad:
1. w dniu złożenia wniosku, jeżeli odpisy znajdują się w ogólnopolskim elektronicznym rejestrze stanu cywilnego (w Bazie Usług Stanu Cywilnego),
2. w ciągu 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku, jeżeli akt stanu cywilnego, który został sporządzony w USC w Krakowie wymaga przeniesienia do ogólnopolskiego elektronicznego rejestru stanu cywilnego,
3. w ciągu 10 dni roboczych od dnia złożenia wniosku, jeżeli akt stanu cywilnego został sporządzony w urzędzie stanu cywilnego poza Krakowem i nie znajduje się w ogólnopolskim elektronicznym rejestrze stanu cywilnego.
Terminy określone w punktach 2 i 3 wynikają wprost z art.125 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.
Na wydanie odpisów z aktów stanu cywilnego w krakowskim USC nie trzeba było do tej pory czekać zbyt długo. Były one wydawane w tym samym dniu, ”od ręki”, a jedynym ograniczeniem była najwyżej kilkuosobowa kolejka.
Ten standard usługi utrzymywany był najdłużej, jak na to pozwalały przepisy, czyli do końca sierpnia 2015r. W tym czasie korzystaliśmy bowiem z tzw. okresu przejściowego, który pozwalał na pracę w dotychczasowym systemie. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 września 2015r., zanim wyda się klientowi odpis aktu, musi on zostać zmigrowany, czyli w praktyce, przepisany poprzez aplikację Źródło, do ogólnopolskiego elektronicznego rejestru stanu cywilnego.
Jest to bardzo czasochłonne, a codziennie w krakowskim USC wydaje się kilkaset odpisów aktów (średnio ponad 420 odpisów).
Zaletą nowego rozwiązania jest fakt, iż z aktu raz przeniesionego do rejestru elektronicznego będzie można szybko wydać odpis, i to w każdym urzędzie stanu cywilnego w Polsce.
Beneficjentami tego rozwiązania będą obywatele wtedy, gdy rejestr elektroniczny wypełni się właściwą ilością danych, co następować będzie sukcesywnie, ale w dłuższej czasowej perspektywie.
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Krakowie podjęto działania organizacyjne dla zminimalizowania niedogodności dla klientów, które mogą pojawić się po 1 września 2015r.
Liczymy jednak na wyrozumiałość ze strony odwiedzających nasz urząd osób, bo mimo wszelkich działań usprawniających systematycznie wprowadzanych tak, aby podołać nowym zadaniom, to jednak za zasady funkcjonowania rejestracji stanu cywilnego, w tym funkcjonowanie Źródła, odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Warto zwrócić uwagę, że dla uzyskania odpisu, nie trzeba przychodzić do urzędu. Podanie można przesłać przez e-PUAP, pocztą lub faxem. Odpisy urząd może przesłać wnioskodawcy pocztą lub przez e-PUAP. W ten sposób klient uniknie ewentualnych kolejek i dojazdów do urzędu.
Przypominamy dane kontaktowe Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie:
Fax 12 61 65 520
Tel. 12 61 65 515
www.bip.krakow.pl – struktura UMK- Urząd Stanu Cywilnego