OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż
lokalu mieszkalnego stanowiącego własność Gminy Miejskiej Kraków, oznaczonego Nr 4 o powierzchni użytkowej 103,29 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Królewskiej Nr 36 wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste do dnia 16.11.2098 r. udziału wynoszącego 128/1000 części nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek, oznaczonej jako działka nr 810/11 o powierzchni 0,0271 ha, położonej w obrębie 4, jednostka ewidencyjna Krowodrza, objętej KW KR1P/00083674/5
Cena wywoławcza wynosi: 678 000,00 zł, w tym:
cena lokalu mieszkalnego wynosi: 624 591,00 zł
cena udziału w nieruchomości gruntowej wynosi: 53 409,00 zł
Wadium wynosi: 68 000,00 zł
Budynek Nr 36 jest pięciokondygnacyjny, podpiwniczony, wzniesiony został w 1943 r. w technologii tradycyjnej, murowany z cegły. Dojście do budynku odbywa się od ul. Królewskiej przez wewnętrzną drogę o nawierzchni asfaltowej. Droga biegnie pomiędzy zwartą zabudową budynków ul. Królewska nr 26, 28 i 30, a urządzonym terenem zielonym (plac zabaw, boisko). Wejście do budynku odbywa się przez dwuskrzydłową, drewnianą, nową bramę. Klatka schodowa jest odnowiona, ściany w 1/2 wysokości pokryte są tynkiem nakrapianym, w pozostałej części malowane są farbą emulsyjną. Schody są betonowe z okładziną lastriko, stolarka okienna nowa. Z korytarza głównego na parterze odbywa się wejście do piwnic oraz na podwórko budynku, które jest urządzonym terenem zielonym.
Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, jednakże ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków. Budynek Nr 36 wchodził w skład osiedla wybudowanego w czasie okupacji przez Niemców, zgodnie z zasadą „Licht und Luft”. Zgodnie z przedstawionym przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków stanowiskiem dla utrzymania spójności architektonicznej i stylowej elewacji budynku w lokalu Nr 4 należy utrzymać profile i proporcje stolarki okiennej, jak również jej białą kolorystykę. W przypadku wymiany nowe okna powinny być dwuskrzydłowe o skrzydłach dwupolowych w kolorze białym. Należy zachować lub odtworzyć stolarkę drzwi wejściowych – drewniane o trzech płycinach w kolorze białym. Ponadto należy zachować stolarkę drzwi wewnętrznych oraz parkiety.
Lokal nr 4 położony jest na pierwszym piętrze budynku, wejście odbywa się przez dwuskrzydłowe, drewniane, pierwotne drzwi. Lokal składa się z kuchni o powierzchni 7,06 m2, łazienki o powierzchni 3,76 m2, dwóch przedpokoi i pomieszczeń garderoby oraz siedmiu pokoi. Wejście do poszczególnych pomieszczeń odbywa się z korytarza-przedpokoju biegnącego wzdłuż całego mieszkania. Ściany przedpokoju do 3/4 wysokości obłożone są płytami z lakierowanej płyty MDF malowanej w kolorze ciemnego brązu z jasnymi, ozdobnymi listwami. Drzwi wewnętrzne do poszczególnych pokoi są drewniane, jednoskrzydłowe z szybami w górnej części. Stolarka okienna jest pierwotnego typu, skrzynkowa, drewniana. Podłogi w pokojach i korytarzu są wyłożone drewnianym parkietem, ułożonym w wąską jodełkę. W jednym z pokoi znajdują się drzwi balkonowe, podłoga balkonu jest po remoncie wyłożona antypoślizgowymi płytkami ceramicznymi.
W przedpokoju oraz w dwóch pokojach znajdują się w ścianach wnęki z półkami, zamykane drzwiami jednoskrzydłowymi, drewnianymi. W kuchni na podłodze położona jest terakota, ściany w przeważającej części malowane są farbą olejną oraz emulsyjną. Przy suficie w pomieszczeniu widoczne są rury instalacyjne o różnych średnicach przekroju oraz belka konstrukcyjna stropu. Z kuchni odbywa się wejście do łazienki. W łazience na podłodze położona jest zniszczona terakota, ściany do 1/2 wysokości wyłożone są płytkami ceramicznymi. W pomieszczeniu znajduje się stara, zniszczona armatura (wanna, umywalka, muszla wc), na ścianie nad wanną zawieszona jest terma gazowa. W łazience jest małe okienko, przy suficie przebiegają rury instalacyjne. Trzy pokoje mają układ amfiladowy. W tych pokojach wysokość okien jest mniejsza niż w pozostałej części mieszkania. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, gazową, CO oraz wodno – kanalizacyjną i domofon. Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 22 stycznia 2016 r. i 15 lutego 2016 r. w godz. 14.00 – 14.30.
Przetarg na sprzedaż wymienionego wyżej lokalu mieszkalnego odbędzie się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 23 lutego 2016 r. o godz. 9.00 w sali konferencyjnej, pok. 18
W przetargu mogą brać udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w PEKAO S.A. Nr 27 1240 4722 1111 0000 4856 4667, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 18 lutego 2016 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4- parter najpóźniej do dnia 18 lutego 2016 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej.
Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni roboczych od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia.
Sprzedaż lokalu mieszkalnego zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 Nr 177, poz. 1054). Ze sprzedażą lokalu mieszkalnego wiąże się oddanie w użytkowanie wieczyste udziału w nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek. Cena udziału w nieruchomości gruntowej zawarta jest w cenie wywoławczej nieruchomości. Rozliczenie ceny lokalu oraz ceny udziału w nieruchomości gruntowej po przetargu następuje z zachowaniem proporcji ustalonej w cenie wywoławczej. Pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynosi 25 % ceny udziału ustalonej w wyniku przetargu. Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynoszą 1 % ceny udziału w nieruchomości gruntowej ustalonej w przetargu. Do obliczonej w wyniku przetargu pierwszej opłaty i opłaty rocznej zostanie doliczony podatek VAT w stawce 23%. Opłaty roczne wraz z należnym podatkiem VAT płatne są z góry do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego, począwszy od roku następnego po roku ustanowienia tego prawa. Wysokość opłaty rocznej może być aktualizowana na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777) nie częściej niż raz na trzy lata. Odsetki za zwłokę regulują przepisy Kodeksu Cywilnego.
Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych. Cena nabycia lokalu mieszkalnego wraz z pierwszą opłatą z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i należnym podatkiem VAT płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa. O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 1380), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9808 lub 12 616-9809, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.