OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza pierwsze przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości
1. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki nr 255 o powierzchni 0,0312 ha położonej w obrębie 1, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objętej KW KR1P/00181812/2, zabudowanej budynkiem mieszkalno - usługowym przy Małym Rynku Nr 5.
Cena wywoławcza wynosi: 8 878 500,00 zł
Wadium wynosi: 450 000,00 zł
Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 Nr 177, poz. 1054).
Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków pod nr A-346. W związku z wpisem nieruchomości do rejestru zabytków bonifikata od ceny nieruchomości ustalonej w wyniku przetargu wynosi 5%.
Obszar w skład którego wchodzi przedmiotowa nieruchomość podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Stare Miasto”, zgodnie z którym położona jest w terenie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami, oznaczonym na rysunku planu symbolem MW/U.20. Nieruchomość usytuowana jest na terenie układu urbanistycznego Śródmieścia Krakowa wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-1 na podstawie decyzji Urzędu Wojewódzkiego Krakowskiego z dnia 22.05.1933 r. Ze względu na wyjątkowe walory historyczne wyżej wymieniony obszar został uznany za Pomnik Historii na podstawie Rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 8.09.1994 r. Wszelkie działania zmierzające do zagospodarowania obiektu i jego adaptacji wymagają każdorazowo uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz uzyskania pozwolenia konserwatorskiego. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków pozwoleniem konserwatorskim nr 8/11 z dnia 31 maja 2011 r. zezwolił Gminie Miejskiej Kraków na sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem nr 5 przy Małym Rynku– pod warunkiem, umieszczenia w akcie notarialnym sprzedaży nieruchomości informacji, że nieruchomość ta wpisana jest do rejestru zabytków, oraz wykonania przez nabywcę nieruchomości inwentaryzacji wyposażenia wnętrz oraz opinii o stanie technicznym budynku. Kamienica przy Małym Rynku nr 5 składa się z budynku frontowego, czterokondygnacyjnego, podpiwniczonego z poddaszem użytkowym oraz oficyny dwukondygnacyjnej, podpiwniczonej. Powierzchnia całkowita wynosi 824,80 m2. powierzchnia użytkowa 606,80 m2. W kamienicy znajduje się:
• 7 lokali mieszkalnych: 6 w budynku frontowym, 1 w oficynie
• 3 lokale użytkowe na parterze: 2 w budynku frontowym, 1 w oficynie,
• 2 lokale użytkowe w piwnicy: 1 w budynku frontowym, 1 w oficynie,
• 2 lokale użytkowe na poddaszu
W latach 1965-1975 w budynku przeprowadzone zostały gruntowne remonty, wymienione zostały wszystkie stropy i posadzki powyżej parteru, instalacje i przyłącza sieci do budynków, wymieniono pokrycia dachowe i wykonano nowe konstrukcje klatek schodowych oraz posadzki cementowe w piwnicach. W latach 2007 – 2009 przeprowadzono bieżącą konserwację i remonty wynikające z dostosowania przepisów głównie w zakresie robót instalacyjno – przyłączeniowych oraz montaż nowej stolarki i renowację krat i oświetlenia. Obecnie budynek nie jest użytkowany.
Nabywca nieruchomości zobowiązany będzie do nieodpłatnego ustanowienia służebności gruntowej po terenie części nieruchomości oznaczonej nr działki 255 położonej w obrębie 1, objętej KW KR1P/00181812/2, jednostka ewidencyjna Śródmieście, polegającej na możliwości przejścia przez sień wejściową budynku położonego przy Małym Rynku nr 5, następnie podwórkiem do pomieszczeń piwnicy znajdującej się pod budynkiem oficyny budynku położonego przy Małym Rynku 6 - na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości oznaczonej nr działki 256 położonej w obrębie 1 jednostka ewidencyjna Śródmieście, objętej KW KR1P/00181812/2. Nieruchomość wolna jest od obciążeń. W dziale III KW KR1P/00181812/2 ujawniono, iż nieruchomość tą księgą objętą wpisano do rejestru zabytków Miasta Krakowa.
Osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości mogą oglądać budynek w dniach 10 marca i 6 kwietnia w godz. 14.00 - 15.00
2. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej o powierzchni 0,1698 ha, składającej się z działek oznaczonych nr 491 o powierzchni 0,0433 ha, 493 o powierzchni 0,0640 ha, 492 o powierzchni 0,0235 ha, 490/6 o powierzchni 0,0062 ha, 490/7 o powierzchni 0,0093 ha, 490/8 o powierzchni 0,0088 ha, 637/1 o powierzchni 0,0147 ha, położonej w obrębie 22, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objętej KW KR1P/00227009/5, zabudowanej budynkiem użytkowym i mieszkalnym tzw. „Żabi Młyn” przy ul. Olszeckiej nr 18.
Cena wywoławcza wynosi: 878 000,00 zł
Wadium wynosi: 90 000,00 zł
Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10 a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 Nr 177, poz. 1054).
Obszar w skład którego wchodzi nieruchomość podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Sudół Dominikański” zgodnie z którym położona jest w terenach zieleni oznaczonych symbolem ZPp.1, z przeznaczeniem pod zieleń urządzoną ogólnodostępną parkową. Zgodnie z ustaleniami planu dopuszcza się:
- przebudowę istniejącego budynku zabytkowego – tzw. „Żabiego Młyna” z wykluczeniem zmiany istniejących gabarytów, z dopuszczeniem odtworzenia urządzeń i elementów związanych z „ Dawnym Młynem Dominikańskim na Prądniku Czerwonym”,
- docelowe przeznaczenie istniejącego budynku tzw. „Żabi Młyn” na funkcje administracyjno – biurowe, konferencyjne, kulturalne, wystawiennicze, koncertowe, inne usługowe związane z docelowym przeznaczeniem,
- utrzymanie oraz prowadzenie robót budowlanych istniejących obiektów budowlanych na działkach nr 491, 492 obr. 22 Śródmieście z wykluczeniem rozbudowy i nadbudowy.
Nieruchomość zabudowana jest budynkiem dawnego młyna, wzniesionego w latach 1890-1891, w miejscu wcześniejszego drewnianego młyna Dominikańskiego. Budynek zasadniczo zachował pierwotny kształt oraz wystrój elewacji, tj. nietynkowane ściany pozbawione dekoracji architektonicznej i prezentuje schemat budynku stosowanego w młynarstwie na przełomie XIX/XX w. Budynek wybudowany jest na planie prostokąta. Część wyższa budynku jest dwukondygnacyjna, z poddaszem, częściowo podpiwniczona, natomiast część niższa jest parterowa z poddaszem, niepodpiwniczona. Powierzchnia zabudowy wynosi 460 m2, kubatura 4550 m3. Ponadto na nieruchomości zlokalizowany jest parterowy, niepodpiwniczony budynek mieszkalny, z poddaszem nieużytkowym o powierzchni użytkowej 85,99 m2. Budynki są w złym stanie technicznym i wymagają przeprowadzenia remontu.
Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków, jednakże pod względem konserwatorskim, posiada dużą wartość jako zabytek architektury przemysłowej i wraz z otoczeniem ujęta została w gminnej ewidencji zabytków.
Ponadto nieruchomość objęta została ochroną w oparciu o zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Sudół Dominikański”.
W archiwum Miejskiego Konserwatora Zabytków znajduje się opracowana na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa dokumentacja historyczno-konserwatorska
pt.: „Dawny Młyn Dominikański na Prądniku Czerwonym”, Kraków 2006, autorstwa Ireny Palcy. Opracowanie zawiera m.in. wykaz zabytkowych elementów budynku oraz wytyczne konserwatorskie, a także inwentaryzację architektoniczną budynku z lat 50. i 70. XX w. Miejski Konserwator Zabytków dysponuje opracowaniem pn. „Dokumentacja powykonawcza. Prace zabezpieczające obiekt tzw. Żabiego Młyna” autorstwa Romana Wojciechowskiego – Kraków 2009, które powstało w związku z rozbiórką części dachu i doraźnym zabezpieczeniem zabytku. Z powyższej dokumentacji wynika, że w trakcie rozbiórki zabezpieczono elementy i detale konstrukcji oraz część wyposażenia młyna. Elementy te powinny być poddane konserwacji oraz pozostać w budynku, co podniesie autentyczność zabytku oraz może stanowić interesujący element aranżacji.
Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, należy dążyć do zachowania zabytkowej substancji młyna w możliwie szerokim zakresie. Ze względów konserwatorskich ochronie podlega bryła, gabaryt i rzut budynku, kompozycja, wystrój i detal ceglanych elewacji. Zgodnie z założeniami opisanej wyżej dokumentacji konserwatorskiej, dopuszcza się przywrócenie zamurowanego okna we wschodniej elewacji oraz otworu drzwiowego w elewacji zachodniej.
W przypadku zastosowania współczesnej konstrukcji nowych stropów, zaleca się wprowadzenie drewnianych elementów wystroju nawiązujących do historycznego układu konstrukcyjnego i świadczących o pierwotnej funkcji zabytku. Odtworzenia form historycznych wymaga dach, z zastosowaniem jako materiału pokryciowego dachówki ceramicznej typu marsylka lub blachy łączonej na rąbek.
W celu ustalenia faktycznego stanu technicznego obiektu niezbędnym będzie wykonanie ekspertyzy konstrukcyjnej. Rozpoznania, w stosunku do zachowanych planów historycznych, wymaga rozplanowanie wnętrza, przy czym dopuszczalne są niezbędne korekty związane z nową funkcją. Należy także opracować zestawienie elementów zabytkowych z oceną ich stanu zachowania. Dla elewacji oraz elementów zabytkowych należy opracować program prac konserwatorskich podlegający uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalne będą rekonstrukcje. Rekonstrukcji wg wzorów historycznych należy poddać stolarkę drzwiową i okienną. W ramach odtworzenia elementów dawnego młyna widzi się możliwość przywrócenia niewielkiej przybudówki „hali turbin”. Potencjalnie możliwym jest wprowadzenie podpiwniczenia obiektu.
Docelowo projekt remontu, adaptacji i konserwacji zabytku oraz aranżacja i sposób zagospodarowania terenu wymagają uzgodnienia z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Zlokalizowany po stronie zachodniej budynek ostatnio pełniący funkcję mieszkalnego, prawdopodobnie stanowi relikt dawnej stajni i nie przedstawia znaczących wartości zabytkowych. Obiekt może zostać wyburzony, jednak rozbudowa młyna w tym miejscu nie będzie możliwa ze względu na ograniczenia konserwatorskie i zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci uzbrojenia technicznego. Przyłączenie nieruchomości do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Obsługę komunikacyjną nieruchomości należy kształtować w oparciu o zapisy i ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dojazd może zapewnić droga publiczna – ul. Kaczary lub Olszecka. Jednak w każdym z wymienionych przypadków urządzenie dojazdu wymagać będzie wybudowania zjazdu i odcinka drogi dojazdowej łączącej obecny układ dróg z zagospodarowaniem nieruchomości.
Warunki w zakresie infrastruktury i obsługi komunikacyjnej dla ewentualnego zamierzenia inwestycyjnego zostaną określone na etapie uzyskiwania oświadczenia o warunkach przyłączenia do dróg lądowych, po przedstawieniu przez inwestora szczegółowego programu inwestycyjnego i sporządzeniu koncepcji obsługi komunikacyjnej nieruchomości. Przez działki nr 490/7 i 491 przebiega napowietrzna sieć energetyczna niskiego napięcia. W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i wielorodzinna. Nieruchomość wolna jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości mogą oglądać budynki w dniach 11 marca i 8 kwietnia w godz. 14.00 - 15.00
3. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 10 o powierzchni użytkowej 114,31 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy Al. Adama Mickiewicza Nr 55 oraz udziału wynoszącego 69/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 7 o powierzchni 0,0514 ha, położona w obrębie 60 jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00226130/5.
Cena wywoławcza wynosi: 584 000,00 zł
Wadium wynosi: 60 000,00 zł
Sprzedaż lokalu zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 Nr 177, poz. 1054).
Budynek przy al. Adama Mickiewicza Nr 55 jest pięciopiętrowy, położony w zabudowie szeregowej kamienic mieszkalnych, został wzniesiony w 1937 r. wg. projektu Stanisława Osika, w technologii tradycyjnej. Elewacja budynku jest odnowiona, klatka schodowa jest dwubiegowa, podłoga jest obłożona lastriko, ściany malowane są farbą emulsyjną i olejną. Budynek wyposażony jest w windę.
Nieruchomość położona przy al. Adama Mickiewicza Nr 55 nie jest wpisana indywidualną decyzją do rejestru zabytków, figuruje natomiast w gminnej ewidencji zabytków i położona jest na obszarze historycznego zespołu miasta Krakowa uznanego za pomnik historii Zarządzeniem Prezydenta RP z dn. 8 września 1994 r. Z uwagi na powyższe Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w piśmie Nr OZKr.5183.1402.2015.JR z dnia 07.09.2015 r. określił zalecenia konserwatorskie dotyczące lokalu mieszkalnego nr 10. Kamienica jest jednorodna stylistycznie, jej architektura, jak i wyposażenie i wystrój wnętrz posiadają cechy charakterystyczne dla czasu powstania tego obiektu.
Ze względów konserwatorskich należy dążyć do zachowania wszelkich wartościowych, historycznych, architektonicznych elementów budynku, świadczących o jego oryginalnej formie. Wszelkie zatem prace powinny być prowadzone z poszanowaniem istniejących wartości, przy jak najmniejszej ingerencji w substancję zabytkową.
Przedmiotowy lokal stanowi autentyczne wnętrze z okresu międzywojennego, podlegające w tym kształcie ochronie konserwatorskiej.
Zachowało się jego oryginalne rozplanowanie oraz w całości (z okuciami) stolarka drzwiowa oraz stolarka okienna i podłogi parkietowe (z wyjątkiem pomieszczenia kuchni i łazienki). Z czasów budowy kamienicy pochodzą niektóre ceramiczne i metalowe elementy armatury oraz flizy w kuchni i łazience. Przedmiotowy lokal zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi należy pozostawić w obecnym układzie przestrzennym, wyklucza się jego podział na mniejsze jednostki. W celu utrzymania autentycznego charakteru wnętrza należy:
1. bezwzględnie zachować i poddać renowacji oryginalną stolarkę drzwi, w całości. Drzwi, które obecnie są zdemontowane i przechowywane w lokalu należy ponownie osadzić w otworach,
2. należy utrzymać historyczną wysokość pomieszczeń, parkiety i w maksymalnym stopniu ochronić oryginalne tynki,
3. rozważyć możliwość utrzymania stylowych elementów wyposażenia – jako świadków epoki.
Dopuszcza się wymianę okien, przy czym nowe muszą być bezwzględnie wykonane z drewna na wzór okien historycznych, przy remoncie lokalu należy stosować materiały posiadające atest do stosowania w obiektach zabytkowych – wyklucza się gładzie gipsowe. Przeprowadzenie remontu w lokalu mieszkalnym wymaga uzgodnienia z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.
Lokal Nr 10 położony jest na drugim piętrze, składa się z 11 pomieszczeń: trzech pokoi o powierzchniach 22,93 m2, 22,76 m2 i 27,25 m2, jasnej kuchni o powierzchni 10,98 m2, łazienki o powierzchni 4,85 m2, pomieszczenia wc o powierzchni 1,09 m2, garderoby o powierzchni 3,81 m2, spiżarki o powierzchni 1,03 m2 oraz trzech przedpokoi o powierzchniach 3,66 m2, 13,17 m2 i 2,78 m2.
Wejście do lokalu odbywa się przez drewniane drzwi jednoskrzydłowe do przedpokoju o największej powierzchni, z którego dostępne są pozostałe pomieszczenia. Lokal jest rozkładowy, pokoje mają układ przejściowy, ale też posiadają niezależne wejścia z przedpokoju.
Pokoje są jasne, na podłogach położony jest drewniany parkiet zachowany w dobrym stanie technicznym, na ścianach położone są tynki cementowo-wapienne, malowane farbą emulsyjną, ściany wykazują pęknięcia. W pokojach są dwa okna dwuskrzydłowe, o skrzydłach podzielonych na dwa niesymetryczne pola. Stolarka okienna jest drewniana, skrzynkowa, klamki okienne są z okresu budowy budynku. W garderobie i łazience okna są wąskie, jednoskrzydłowe, o skrzydle dwupolowym. W kuchni jest jedno okno jednoskrzydłowe oraz drzwi balkonowe. Balkon wychodzi na podwórko budynku.
W kuchni i łazience na podłodze oraz do połowy wysokości ścian położona jest terakota. Z kuchni dostępne jest jasne pomieszczenie spiżarki. Stolarka drzwi wewnętrznych jest drewniana, pomiędzy dwoma pokojami są drzwi trzyskrzydłowe o przeszklonych skrzydłach, pozostałe drzwi do pomieszczeń są jednoskrzydłowe, przeszklone, do wc i spiżarki pełne. Framugi drzwi są profilowane, klamki pierwotne.
Pomieszczenie wc jest ciemne, naturalnie doświetlone jedynie przez małe okienko położone w szczytowej części ściany działowej pomiędzy wc a łazienką.
Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, gazową, wodno-kanalizacyjną, domofon, ogrzewanie centralne zasilane z sieci miejskiej (w pomieszczeniach są zamontowane grzejniki starego typu). Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. W dziale III KW KR1P/00226130/5 wpisane jest ostrzeżenie o niezgodności treści księgi z
rzeczywistym stanem prawnym odnośnie lokali nr 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 16, 17, 20 o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej tj. działki nr 7.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 11 marca i 8 kwietnia w godz. 14.00 - 15.00
Z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można się zapoznać w Biurze Planowania Przestrzennego ul. Sarego 4 lub na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl/ Rozwój Miasta/Planowanie Przestrzenne/ Plany Obowiązujące.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 19 kwietnia 2016 r. w sali konferencyjnej, pok. 18
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu
14 kwietnia 2016 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4- parter najpóźniej do dnia 14 kwietnia 2016 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych. Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 1380), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika
z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9808 lub 12 616-9809, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777, z 2016 r. poz. 65) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.