OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza pierwsze przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości
stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 463/8 o powierzchni 0,0753 ha, położonej w obrębie 7, jednostka ewidencyjna Podgórze, przy ul. Grota – Roweckiego, objętej KW KR1P/00321175/8.
Cena wywoławcza wynosi: 615 000,00 zł brutto, w tym 23% podatku VAT
Wadium wynosi: 70 000,00 zł
Obszar w skład którego wchodzi nieruchomość podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „III Kampus UJ - Wschód” nieruchomość położona jest w terenach zabudowy usługowej U.1 z podstawowym przeznaczeniem pod zabudowę usługową z wyłączeniem usług z zakresu oświaty i szpitali. W zakresie sposobu zagospodarowania dopuszcza się lokalizację elementów niezbędnych dla urządzenia i funkcjonowania terenu, takich jak: urządzenia budowlane, sieci, urządzenia i obiekty infrastruktury technicznej, miejsca postojowe, trasy rowerowe, dojścia piesze i dojazdy niewyznaczone na rysunku planu, zieleń, obiekty małej architektury. W zakresie zasad kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu dopuszcza się możliwość lokalizacji usług motoryzacyjnych (myjni samochodowych) jako wbudowane w budynki.
Nieruchomość posiada kształt zbliżony do prostokąta. W południowo – zachodniej części działki występuje łęg jesionowo – olszowy o wysokich walorach przyrodniczych, który wymaga zachowania. Nieruchomość nie posiada dostępu do drogi publicznej. Od ulicy Grota – Roweckiego oddziela ją ciąg pieszo – rowerowy oraz torowisko tramwajowe. Obsługa komunikacyjna działki winna być kształtowana poprzez układ dróg niższych klas i sąsiednie nieruchomości, które stanowią własność osób fizycznych i prawnych. Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci uzbrojenia technicznego. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa handlowo – usługowa (market Kaufland) oraz obiekty dydaktyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nieruchomość wolna jest od obciążeń.
2. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu o innym przeznaczeniu niż mieszkalne – strychu oznaczonego symbolem S1 o powierzchni użytkowej 287,43 m2, dla którego prowadzona jest księga wieczysta nr KR1P/00492179/5, położonego w budynku wielomieszkaniowym przy ul. Kalwaryjskiej Nr 32 w Krakowie, wraz z udziałem wynoszącym 285/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona działka nr 217/2 o powierzchni 0,1180 ha, położona w obrębie 12, jednostka ewidencyjna Podgórze, objęta KW KR1P/00001613/2.
Cena wywoławcza wynosi: 453 000,00 zł
Wadium wynosi: 50 000,00 zł
Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 Nr 177, poz. 1054).
Budynek przy ul. Kalwaryjskiej Nr 32 jest dwukondygnacyjny z nieużytkowym poddaszem, wzniesiony został w 1885 r. w technologii tradycyjnej, murowany z cegły pełnej. Wejście do budynku odbywa się bezpośrednio z ul. Kalwaryjskiej przez dwuskrzydłową drewnianą bramę. Klatka schodowa jest dwubiegowa, stopnie są drewniane. Stan techniczny budynku jest dobry.
Nieruchomość położona jest na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Obszaru Stare Podgórze – Kalwaryjska, zgodnie z zapisami § 23 ust. 4 pkt. 8 oraz ust. 8 przywołanego planu w odniesieniu do budynku frontowego, dopuszcza się wykonanie robót budowlanych, do maksymalnej wysokości bezwzględnej zabudowy 221 m n.p.m., polegających na zmianie kształtu dachu budynku na dach łamany zgodnie z zapisem § 7 ust. 3 pkt. 2 lit. b, ustalając zakaz podnoszenia górnej krawędzi elewacji frontowej budynku. W zakresie ochrony i kształtowania powierzchni dachów ustala się nakaz stosowania dachów dwu i wielospadowych o jednakowym kącie nachylenia połaci od 20 do 40 stopni, stosowania okien połaciowych dla doświetlenia poddaszy, okien połaciowych, o jednakowej wielkości, lokalizacji wszystkich okien połaciowych na jednej wysokości, lokalizacji okien połaciowych zgodnie z kompozycją elewacji, w dachu dwu, jedno lub wielospadowych stosowania pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej w kolorze naturalnym lub blachy płaskiej w arkuszach, łączonej na rąbek stojący w pionie i leżący w poziomie. Dopuszcza się stosowanie dachów łamanych o połaciach symetrycznych względem kalenicy, o ile wynika to z dokumentacji historycznej lub w miejscach określonych ustaleniami szczegółowymi, z możliwością doświetlenia lukarnami od strony ulicy. Kamienica Nr 32 przy ul. Kalwaryjskiej nie jest wpisana indywidualną decyzją do rejestru zabytków, figuruje natomiast w gminnej ewidencji zabytków oraz znajduje się na obszarze układu urbanistycznego dawnego miasta Podgórza, wpisanego do rejestru zabytków pod Nr A – 608, decyzją z dnia 26.10.1981 r., w związku z powyższym jej realizacja wymaga uzyskania wcześniejszego pozwolenia konserwatorskiego.
Wejście na strych S1 odbywa się bezpośrednio z korytarza klatki schodowej przez jednoskrzydłowe pełne drzwi drewniane, nowego typu. W części wspólnej obok wejścia do lokalu S1 zlokalizowany jest właz dachowy. Strych S1 stanowi jedno pomieszczenie o powierzchni użytkowej 287,43 m2, przestrzeń strychu podzielona jest przewodami kominowymi oraz drewnianymi elementami konstrukcji więźby dachowej (tj. tramy, belki stropowe, słupy z zastrzałami). Na podłodze położona jest wylewka betonowa, strop nad piętrem stanowi warstwa desek, na której położone są cegły pełne na grubość 6 cm. Więźba dachowa wykazuje w niektórych miejscach zniszczenie korozją biologiczną, oraz odkształcenia (ugięcia, przesunięcia). Wysokość ścianek kolankowych mieści się w granicach od 114 cm w części lokalu od podwórka, do 140 cm w części frontowej. W najwyższym punkcie wysokość strychu S1 wynosi 3,66 m. Okna w ściankach kolankowych mają wymiary: 60 x 60 cm oraz od strony frontowej 40 x 40cm. Na strych doprowadzona jest instalacja elektryczna.
Dla potrzeb adaptacji strychu zlecono opracowanie oceny stanu technicznego i opinii odnośnie możliwości wykonania adaptacji strychu. Dokumentacja ta została opracowana w październiku 2010 r. Z opracowania wynika, że ogólny stan techniczny konstrukcji budynku dla celów adaptacji pomieszczeń używanych obecnie jako pomieszczenia strychowe na cele mieszkalne nie budzi zastrzeżeń. Wskazane jest doraźne wzmacnianie lub wymiana uszkodzonych elementów konstrukcji stropu w trakcie adaptacji oraz zwrócenie uwagi na ściany kondygnacji podziemnej.
Przed przystąpieniem do czynności związanych z adaptacją strychu konieczne jest wykonanie standartowych czynności związanych z procesem projektowania i uzyskania stosownych pozwoleń oraz zgody wspólnoty mieszkaniowej budynku w zakresie zmian w części wspólnej budynku. Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 17 marca i 14 kwietnia w godz. 14.00 - 15.00
Z ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego można się zapoznać w Biurze Planowania Przestrzennego ul. Sarego 4 lub na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl/ Rozwój Miasta/Planowanie Przestrzenne/ Plany Obowiązujące.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 22 kwietnia 2016 r. w sali konferencyjnej, pok. 18
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu
19 kwietnia 2016 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4- parter najpóźniej do dnia 19 kwietnia 2016 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych. Cena nabycia nieruchomości gruntowej wraz z należnym podatkiem VAT oraz cena nabycia lokalu o przeznaczeniu innym niż mieszkalne – strychu wraz z udziałem w nieruchomości gruntowej - płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 1380), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9808 lub 12 616-9809, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777, z 2016 r. poz. 65) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.