OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony
na oddanie w użytkowanie wieczyste na 99 lat nieruchomości gruntowej
stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków oznaczonej nr działki 578/1 o powierzchni 0,1261 ha, położonej w obrębie 12, jednostka ewidencyjna Podgórze, przy ul. Ludwinowskiej, objętej KW KR1P/00327186/0, w celu budowy przepompowni powodziowej wraz z głowicą syfonu.
Cena wywoławcza wynosi: 1 220 000,00 zł netto
Wadium wynosi: 244 000,00 zł
Obszar w skład którego wchodzi nieruchomość podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Ujście Wilgi”, zgodnie z którym położona jest w terenach mieszkalnictwa wielorodzinnego z usługami oznaczonego na rysunku planu symbolem 1 MWU. Dla terenu 1MWU zlokalizowanego pomiędzy ul. Konopnickiej, Ludwinowską i projektowanym Kanałem Krakowskim podstawowym przeznaczeniem terenu jest lokalizacja budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz mieszkalno - usługowych wraz z urządzeniami towarzyszącymi. Dopuszcza się usługi komercyjne, usługi publiczne, dojazdy i parkingi, sieci i urządzenia infrastruktury technicznej, zieleń urządzoną ogólnie dostępną.
Nieruchomość posiada kształt nieregularny. Posiada dostęp do drogi publicznej ul. Ludwinowskiej i ul. Zatorskiej. Położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Na działce posadowiony jest bez tytułu prawnego garaż blaszak. Przez działkę przebiegają sieci elektroenergetyczne, wodociągowa oraz kanalizacyjna.
W środku nieruchomości na terenie działki nr 514/3 stanowiącej własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Enion S.A zlokalizowana jest stacja trafo.
Ustala się termin zabudowy nieruchomości na wyżej opisany cel do 4 lat od dnia zawarcia umowy notarialnej ustanowienia prawa użytkowania wieczystego.
Zadaniem tej przepompowni będzie ochrona przeciwpowodziowa obszaru prawobrzeżnej Wisły w okresie długotrwałego spływu wód powodziowych spływających między wałem Wisły. W ocenie Biura Planowania Przestrzennego zapisy miejscowego planu zagospodarowania nie wykluczają możliwości realizacji planowanej inwestycji przy spełnieniu pozostałych warunków ustalonych zapisami planu (m.inn. nieprzekraczalnej linii zabudowy)
Umowa o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste może ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu, jeżeli użytkownik wieczysty korzysta z gruntu w sposób wyraźnie sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie. Pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego wynosi 25% ceny nieruchomości gruntowej ustalonej w przetargu. Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wynoszą 1% ceny nieruchomości ustalonej w przetargu. Do obliczonej w wyniku przetargu pierwszej opłaty i opłaty rocznej zostanie doliczony podatek VAT w stawce 23%.
Opłaty roczne wraz z należnym podatkiem VAT płatne są z góry do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego. Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej podlega aktualizacji nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie .
Dnia 20.11.2015 r. został złożony w Sądzie Rejonowym dla Krakowa – Podgórza w Krakowie Wydział I Cywilny wniosek właścicieli nieruchomości przyległej o zasiedzenie służebności drogowej na części działki nr 578/1. Nieruchomość wolna jest od obciążeń.
Z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można się zapoznać w Biurze Planowania Przestrzennego ul. Sarego 4 lub na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl/ Rozwój Miasta/Planowanie Przestrzenne/ Plany Obowiązujące.
mapa ewidencyjna oraz z uzbrojeniem
Przetarg na oddanie w użytkowanie wieczyste opisanej wyżej nieruchomości odbędzie się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 17 maja 2016 r. o godz. 9.00, w sali konferencyjnej, pok. 18
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu
11 maja 2016 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych. Pierwsza opłata wraz z należnym od niej podatkiem VAT, winna być uiszczona najpóźniej w dniu zawarcia umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako użytkownik wieczysty nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z należnym podatkiem VAT, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy użytkownikiem wieczystym nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 1380), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9808 lub 12 616-9809, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu zamieszczone jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetarg zostanie przeprowadzony na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777, z 2016 r. poz. 65) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490) oraz w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego.
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.