OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa ogłasza pierwsze przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości
1. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, oznaczonej nr działki 52/13 o powierzchni 0,1895 ha, położonej w obrębie 29, jednostka ewidencyjna Krowodrza, zabudowanej budynkiem użytkowym o powierzchni 152,70 m2 przy ul. Dożynkowej Nr 56, objętej KW KR1P/00181880/9.
Cena wywoławcza wynosi: 391 000,00 zł
Wadium wynosi: 39 000,00 zł
Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt.10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z póź. zm).
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość, podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Witkowice”, zgodnie z którym położona jest w terenach oznaczonych symbolem 5U - zabudowy usługowej, w tym: usługi publiczne - oświaty i wychowania, zdrowia i opieki społecznej, kultury, łączności i administracji publicznej, usługi komercyjne – handlu, rzemiosła, gastronomii oraz w niewielkiej części w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej 10 MN.
Nieruchomość zabudowana jest wolnostojącym budynkiem użytkowym, o powierzchni użytkowej 152,70 m2, wzniesionym na początku XX wieku jako remiza strażacka, stanowiącym obecnie pustostan. Składa się z kondygnacji przyziemia (które ze względu na usytuowanie obiektu na skarpie obejmuje tylko północno - wschodnią część budynku), parteru oraz nieużytkowego poddasza. Wejście na kondygnację parteru znajduje się od strony frontowej budynku to jest od ul. Dożynkowej, wejście do pomieszczeń przyziemia znajduje się w części tylnej budynku. Budynek wymaga przeprowadzenia remontu. Ponadto na działce znajduje się wolnostojący murowany z cegły budynek gospodarczy, kryty papą o powierzchni zabudowy około 10 m².
Budynek dawnej remizy strażackiej z początku XX wieku ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków i objęty jest ochroną w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Witkowice”, w którym wskazano, że wszelkie przedsięwzięcia inwestycyjne dotyczące obiektu objętego ochroną, wymagają postępowania zgodnego z przepisami odrębnymi, dotyczącymi ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.
Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi ochronie podlega przede wszystkim forma architektoniczna i sylweta budynku wraz z kształtem dachu i rodzajem pokrycia dachowego, podziały elewacji wraz z detalem architektonicznym (profilowany gzyms, ozdobny szczyt) oraz forma stolarki okiennej. Ze stanowiska konserwatorskiego rozbiórka budynku dawnej remizy, ze względu na ochronę konserwatorską i wartości historyczne jest niedopuszczalna. Należy podjąć prace remontowe i konserwatorskie, które przywrócą mu pierwotne walory estetyczne i użytkowe. Nie dopuszcza się nadbudowy dawnej remizy, natomiast istnieje możliwość adaptacji poddasza z wprowadzeniem od frontu okien połaciowych, od tyłu okien połaciowych i/lub lukarn oraz wprowadzeniem okien w ścianie szczytowej. Dopuszczalna jest także rozbudowa budynku od tyłu lub dobudowa do niego nowego obiektu, pod warunkiem, że nowa część nie będzie dominować nad obiektem zabytkowym. Przebudowa budynku wymaga uzgodnienia z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
Nieruchomość posiada nieregularny kształt, w części przylegającej do ulicy Dożynkowej umiarkowanie płaska, w części północno – wschodniej znajdują się skarpy. Działka w części północnej ogrodzona jest ogrodzeniem drewnianym na podmurówce, z pozostałych stron jest nieogrodzona.
Nieruchomość porośnięta jest roślinnością trawiastą i drzewami. W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią inwestor winien zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni.
Przez działkę przechodzą sieci: elektroenergetyczna, telekomunikacyjna, wodociągowa i kanalizacyjna. Na działce znajdują się 3 słupy, 2 studzienki kanalizacyjne i studzienka wodociągowa. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej, którą stanowi ul. Dożynkowa i ul. Dróżnicka. W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, tereny niezabudowane, zadrzewione oraz potok.
Nieruchomość wolna jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości mogą oglądać budynek w dniach 14 i 25 kwietnia 2016 r. w godz. 14.00 - 15.00.
2. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, o powierzchni 0,0812 ha, składającej się z działek oznaczonych nr 189/2 o powierzchni 0,0151 ha objętej KW KR1P/00199198/0, 187/1 o powierzchni 0,0328 ha, objętej KW KR1P/00191117/3, 331/5 o powierzchni 0,0333 ha objętej KW KR1P 00200661/8 położonej w obrębie 4, jednostka ewidencyjna Podgórze, przy ul. Krzewowej.
Cena wywoławcza wynosi: 323 000,00 brutto w tym 23% podatku VAT
Wadium wynosi: 32 000,00 zł
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość, nie podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na wniosek Gminy Miejskiej Kraków w dniu 28 listopada 2014 r. wydana została decyzja nr AU-2/6730.2/2670/2014 o ustaleniu warunków zabudowy, która została utrzymana w mocy decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 2 lutego 2015 r. nr SKO.ZP/415/1010/2014. Zgodnie z powołaną wyżej decyzją nieruchomość może zostać zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym z garażem. Z decyzją o ustaleniu warunków zabudowy można się zapoznać w Wydziale Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29 pok. 413. Na podstawie art. 63 ust. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r poz. 199- z póź. zm.) decyzja o ustaleniu warunków zabudowy może zostać przeniesiona na nabywcę nieruchomości, jeżeli złoży oświadczenie, że przejmie wszystkie warunki w niej zawarte.
decyzja o ustaleniu wrunków zabudowy
Nieruchomość posiada kształt nieregularny. W części porośnięta jest drzewami i krzewami. Należy dążyć do zachowania jak największej ilości drzew i krzewów ozdobnych.
W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią inwestor winien zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni. Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Przez działkę nr 331/5 przebiega sieć teletechniczna, natomiast przez północno – wschodni narożnik działki nr 189/2 przebiega sieć wodociągowa. Nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej, którą stanowi ul. Krzewowa. W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz zagrodowa.
Nieruchomość wolna jest od obciążeń.
3. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 13 o powierzchni użytkowej 31,70 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Św. Benedykta Nr 13 z pomieszczeniem przynależnym komórką lokatorską o powierzchni 1,53 m2 wraz z udziałem wynoszącym 59/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa składająca się z działek nr 311/2 o powierzchni 0,0262 ha oraz 311/3 o powierzchni 0,0128 ha, położona w obrębie 13, jednostka ewidencyjna Podgórze, objęta KW KR1P/00237330/7.
Cena wywoławcza wynosi: 124 000,00 zł
Wadium wynosi: 12 000,00 zł
Sprzedaż lokalu wraz z pomieszczeniem przynależnym i udziałem w nieruchomości wspólnej zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r, Nr 177, poz. 1054 z póź.zm).
Kamienica Nr 13 przy ul. Św. Benedykta jest trzykondygnacyjnym, częściowo podpiwniczonym budynkiem z nieużytkowym poddaszem, położonym w zwartej zabudowie wielomieszkaniowej. Wzniesiona została w technologii tradycyjnej w latach 1896-1897r., składa się z budynku frontowego i oficyny, wejście odbywa się z ul. Św. Benedykta. Korytarz klatki schodowej jest odnowiony, ściany odmalowane, podłoga wyłożona kamiennymi płytkami i okładziną lastriko. W budynku jest 14 lokali mieszkalnych oraz nieużytkowy strych.
Nieruchomość przy ul. Św. Benedykta Nr 13 nie jest wpisana indywidualną decyzją do rejestru zabytków, jednakże figuruje w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz położona jest w obrębie układu urbanistycznego Podgórza, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A – 608, na podstawie decyzji z dnia 26.10.1981 r.
Lokal Nr 13 położony jest na parterze budynku oficyny, wejście do niego odbywa się bezpośrednio z podwórka. Podwórko kamienicy dostępne jest przez korytarz budynku głównego, nawierzchnię stanowi betonowa kostka brukowa. Na podwórku znajdują się komórki lokatorskie. Lokal Nr 13 składa się z 5 pomieszczeń: kuchni o powierzchni 11,00 m2, łazienki o powierzchni 2,53 m2, wc o powierzchni 0,82 m2, przedpokoju o powierzchni 1,10 m2 oraz pokoju o powierzchni 16,25 m2. Część pomieszczeń jest w układzie amfilady. Wejście do łazienki odbywa się z pomieszczenia kuchni, pokój i kuchnia są też pomieszczeniami przejściowymi. Okno z pokoju oraz drzwi wejściowe są zabezpieczone płytami mdf. Okno w kuchni jest dwuskrzydłowe z nadświetlem, stolarka drewniana, skrzynkowa. Ściany w lokalu są tynkowane i malowane farbą emulsyjną, widoczne są na nich ślady zawilgocenia. Kuchnia i pokój są pomieszczeniami jasnymi, w kuchni jest piec kaflowy z kuchenną płytą grzewczą. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno – kanalizacyjną, gazową, ogrzewanie indywidualne (dotychczas piece kaflowe na paliwo stałe).
Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 15 i 28 kwietnia 2016 r. w godz. 14.00 - 15.00.
4. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 569/13 o powierzchni 0,0211 ha, położonej w obrębie 53, jednostka ewidencyjna Podgórze, objętej KW KR1P/00136776/7, zabudowanej budynkiem mieszkalnym, przy ul. Bieżanowskiej Nr 32A.
Cena wywoławcza wynosi: 130 000,00 zł
Wadium wynosi: 13 000,00 zł
Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt.10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z póź. zm).
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość, nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa nieruchomość położona jest w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (MN).
Działka posiada kształt zbliżony do trapezu, w niewielkiej części zagospodarowana jest zielenią oraz utwardzona betonowymi płytkami chodnikowymi. We wschodniej części posadowiony jest budynek mieszkalny. Budynek jest parterowy, niepodpiwniczony, wykonany w technologii tradycyjnej - murowany z cegły, o powierzchni użytkowej 64,74 m2. W skład budynku wchodzą 3 pokoje o powierzchniach: 12,83 m2, 20,30 m2, 23,32 m2, aneks kuchenny o powierzchni 3,18 m2, przedpokój o powierzchni 2,50 m2, łazienka 2,61 m2. Budynek posiada instalacje: wodno- kanalizacyjną, elektryczną i gazową (podłączoną jako przyłącz z budynku przy ul. Bieżanowskiej nr 32). Budynek wymaga przeprowadzenia remontu.
Z inwentaryzacją budowlaną budynku mieszkalnego przy ul. Bieżanowskiej 32a można zapoznać się Wydziale Skarbu Miasta przy ul. Kasprowicza 29 pok. 413
Obsługa komunikacyjna nieruchomości przewidziana jest od ul. Bieżanowskiej, po terenie części działek nr 569/9 i 569/14 stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków. Wyraża się zgodę na ustanowienie za wynagrodzeniem nieograniczonej w czasie służebności gruntowej przejazdu, przechodu i przejścia z mediami po terenie części nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 569/9 o powierzchni 0,0050 ha, objętej KW KR1P/00299221/2 oraz części nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 569/14 o powierzchni 0,0135 ha, objętej KR1P/00136776/7, położonych w obrębie 53, jednostka ewidencyjna Podgórze, stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków. Służebność ustanawia się na rzecz każdoczesnych właścicieli nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 569/13 o powierzchni 0,0211 ha, położonej w obrębie 53, jednostka ewidencyjna Podgórze, objętej KW KR1P/00136776/7, stanowiącej obecnie własność Gminy Miejskiej Kraków, przeznaczonej do sprzedaży w drodze przetargu ustnego nieograniczonego. Nabywca nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 569/13 ustalony w drodze przetargu ustnego nieograniczonego zobowiązany będzie do uiszczenia na rzecz Gminy Miejskiej Kraków z tytułu ustanowienia służebności gruntowej, jednorazowej opłaty w wysokości 4 168,00 zł netto + 23% podatku VAT w wysokości 958,64 zł, tj. łącznie kwoty 5 126,64 zł brutto (słownie: pięć tysięcy sto dwadzieścia sześć złotych 64/100) płatnej najpóźniej przed podpisaniem umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości i ustanowienia służebności. Obowiązek urządzenia i utrzymania drogi obciąża właściciela nieruchomości władnącej. W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. W dziale III KW KR1P/00136776/7 wpisane jest prawo przejazdu i przechodu, istniejącym utwardzonym szlakiem drogowym o szerokości od 2,6 m do 3,5 m przez nieruchomość stanowiącą działkę nr 569/9 obr. 53 obj. KW KR1P/00299221/2, działkę nr 569/8 obr. 53 obj. KW KR1P/00136776/7 ( obecnie nr 569/13 i 569/14) oraz przez działkę nr 1317/3 obr. 53 obj. KW KR1P/00187075/5 (obecnie nr 1317/11), na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości stanowiącej działkę nr 567 obr. 53 obj. KW KR1P/00066006/7.
Dział IV KR1P/00136776/7 nie zawiera wpisów.
mapa z przebiegiem służebności
Osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości mogą oglądać budynek w dniach 22 i 29 kwietnia 2016 r. w godz. 14.00 - 15.00.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 10 maja 2016 r. w sali konferencyjnej, pok. 18
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
poz. 4 - godz. 12.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu
5 maja 2016 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4- parter najpóźniej do dnia 5 maja 2016 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej.
Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Ceny nabycia nieruchomości opisanych w poz. 1 i 3, nieruchomości opisanej w poz. 2
wraz z należnym podatkiem VAT oraz cena nabycia nieruchomości wraz z opłatą z tytułu ustanowienia służebności gruntowej i należnym od niej podatkiem VAT opisanej w poz. 4 płatne są jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 1380), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika
z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9808 lub 12 616-9809, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777, z 2016 r. poz. 65) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.
Kraków, dnia 8 kwietnia 2016 r.