OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. szósty przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu użytkowego stanowiącego własność Gminy Miejskiej Kraków, oznaczonego Nr U - 101 o powierzchni użytkowej 30,50 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy al. Zygmunta Krasińskiego Nr 22 wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste do dnia 17 lipca 2101 r. udziału wynoszącego 33/1000 części nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek, oznaczonej nr działki 196/1 o powierzchni 0,0299 ha, położonej w obrębie 14, jednostka ewidencyjna Krowodrza, objętej KW KR1P/00004025/4.
Cena wywoławcza wynosi: 77 600,00 zł, w tym:
Cena lokalu użytkowego wynosi: 64 602,00 zł
Cena nieruchomości gruntowej wynosi: 12 998,00 zł
Wadium wynosi: 8 000,00 zł
Kamienica przy al. Zygmunta Krasińskiego Nr 22 nie jest wpisana do rejestru zabytków na podstawie indywidualnej decyzji, figuruje natomiast w gminnej ewidencji zabytków. Zgodnie z opinią wydaną przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków ochronie podlega przede wszystkim bryła, gabaryty, wystrój architektoniczny i podziały elewacji budynku wraz ze stolarką okienną i bramą. Lokal Nr U - 101 położony jest na poziomie piwnic budynku frontowego. Wejście do lokalu odbywa się przez bramę główną budynku, a następnie korytarzem klatki schodowej prowadzącym do piwnic. Lokal składa się z dwóch pomieszczeń o powierzchniach 20,06 m2 i 10,44 m2, o wysokości 2,64 m. Ściany są tynkowane i malowane farbą emulsyjną, na podłodze położone są płyty paździerzowe. W jednym pomieszczeniu jest okno dwuskrzydłowe, stolarka okienna drewniana, wychodzące na al. Zygmunta Krasińskiego. Drzwi wejściowe do lokalu oraz wewnętrzne pomiędzy jego pomieszczeniami są drewniane, jednoskrzydłowe. W jednym z pomieszczeń zamontowany jest jednokomorowy zlew i terma. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń.
Pierwszy przetarg na sprzedaż przedmiotowego lokalu został przeprowadzony w dniu 9 kwietnia 2015 r., drugi w dniu 25 czerwca 2015 r., trzeci w dniu 11 września 2015 r., czwarty w dniu 24 listopada 2015 r., a piąty w dniu 8 marca 2016 r.
Osoby zainteresowane mogą oglądać lokal w dniach 22 kwietnia i 5 maja 2016 r. w godz. 14.00-14.30.
2. trzeci przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego własność Gminy Miejskiej Kraków, oznaczonego Nr 12A o powierzchni użytkowej 21,79 m2, objętego KW KR1P/00517968/5, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Stefana Czarnieckiego Nr 12 wraz z udziałem wynoszącym 2179/65577 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 298/1 o powierzchni 0,0355 ha, położona w obrębie 13, jednostka ewidencyjna Podgórze, objęta KW KR1P/00003518/0.
Cena wywoławcza wynosi: 61 600,00 zł
Wadium: 7 000,00 zł
3. trzeci przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego własność Gminy Miejskiej Kraków, oznaczonego Nr 15 o powierzchni użytkowej 40,64 m2, objętego KW KR1P/00517970/2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Stefana Czarnieckiego Nr 12 wraz z udziałem wynoszącym 4064/65577 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 298/1 o powierzchni 0,0355 ha, położona w obrębie 13, jednostka ewidencyjna Podgórze, objęta KW KR1P/00003518/0.
Cena wywoławcza wynosi: 114 100,00 zł
Wadium: 12 000,00 zł
Budynek Nr 12 przy ul. Stefana Czarnieckiego położony jest w zwartej zabudowie kamienic, składa się z budynku frontowego czterokondygnacyjnego, podpiwniczonego, z nieużytkowym poddaszem oraz z oficyny, jednopiętrowej, niepodpiwniczonej, wybudowanej na planie litery „L”. Dostęp do oficyny odbywa się przez główną bramę wejściową, korytarz budynku głównego i przez podwórko. Podwórko ma zniszczoną wylewkę betonową, znajduje się na nim altana śmietnikowa, pojedyncze krzewy. W budynku jest szesnaście lokali mieszkalnych. Budynek wzniesiony jest w technologii tradycyjnej, murowany z cegły, dach budynku frontowego jest dwuspadowy, nad oficyną pulpitowy, o konstrukcji drewnianej, płatwiowo – krokwiowej. Stropy w budynku są drewniane, belkowe.
W styczniu 2015 r. sporządzona została ekspertyza techniczna stropu nad pomieszczeniami parteru budynku oficyny przy ul. Czarnieckiego 12 w Krakowie wraz z określeniem przyczyny zniszczenia stropu oraz propozycją usunięcia nieprawidłowości. Zgodnie z przywołaną opinią stwierdzono, że w obecnym stanie budynek oficyny tylnej nie może być użytkowany, większość elementów stropu jest mocno nadwerężona, znajduje się na granicy całkowitego zniszczenia lub została zniszczona, w związku z czym konstrukcja stropu wymaga gruntownego remontu. Dla zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa konstrukcyjnego i eksploatacyjnego budynku należy wykonać niezwłocznie odpowiednie prace zabezpieczające, których celem będzie wyeliminowanie zagrożenia powstania stanów awaryjnych oraz zabezpieczanie elementów budowlanych przed dalszą degradacją. Zaleca się wykonanie następujących prac w przedstawionej kolejności:
1. Niezwłoczne zabezpieczenie uszkodzonej belki w pomieszczeniu „P3” (które odpowiada pomieszczeniu 1.21 w lokalu o przeznaczeniu innym niż mieszkalne nr 11 przedstawionemu na inwentaryzacji budynku) poprzez wykonanie drewnianej konstrukcji podporowej.
2. Uszczelnienie dachu i odciążenie stropów poprzez usunięcie elementów niekonstrukcyjnych oraz rozebranie uszkodzonych belek.
3. Zabezpieczenie przed wilgocią i osuszenie ścian budynku.
4. Odbudowa stropu.
Z ekspertyzą można zapoznać się w Wydziale Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29, pok. 413.
Na wniosek Wspólnoty Mieszkaniowej Budynku przy ul. Czarnieckiego 12 w dniu 27.10.2015 r. wydana została decyzja nr AU-01-2.6740.2.110.2719/2015 o pozwoleniu na budowę dla inwestycji: „Przebudowa budynku mieszkalnego oficyny przy ul. Czarnieckiego 12 w Krakowie polegająca na wymianie stropu nad kondygnacją parteru,
na działce nr 298/1 obr. 13 Podgórze”. Decyzja jest ostateczna. W związku z planowanymi pracami remontowymi części wspólnych budynku Wspólnota Mieszkaniowa zaciągnęła kredyt, który podlegał będzie spłacie do 2032 r. W okresie kredytowania stawka funduszu remontowego na ten cel będzie wynosiła 5 zł/m2.
Nieruchomość przy ul. Stefana Czarnieckiego Nr 12 nie jest wpisana indywidualną decyzją do rejestru zabytków, jednakże znajduje się w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. Ponadto budynek położony jest w obrębie układu urbanistycznego Podgórza wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A – 608 decyzją z dn. 26.10.1981r.
Z uwagi na powyższe po przeprowadzeniu oględzin w przedmiotowych lokalach mieszkalnych Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wskazał, iż w lokalach Nr 15, 12A nie zachowały się zabytkowe elementy wystroju, w związku z czym nie zgłoszono zastrzeżeń do planowanej sprzedaży tych lokali. Z uwagi na lokalizację i zabytkowy charakter całej kamienicy remont lokali Nr 15 i 12A będzie wymagał uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a także nie wykluczono konieczności odtworzenia oryginalnej stolarki okiennej i drzwiowej.
Lokal mieszkalny Nr 12A położony jest na parterze oficyny, składa się z dwóch pomieszczeń: kuchni o powierzchni 3,42 m2 i pokoju o powierzchni 17,27 m2, wysokość lokalu wynosi 3,40 m. Oba pomieszczenia posiadają okna, w kuchni jest drewniane jednoskrzydłowe o jednopolowym skrzydle, skrzynkowe, w pokoju drewniane, dwuskrzydłowe o skrzydłach dwupolowych. Ściany pokoju są tynkowane, malowane farbą emulsyjną, widoczne są liczne ubytki tynków, ślady zawilgoceń, na suficie odkryty jest w jednym miejscu strop belkowy. W pokoju znajduje się piec kaflowy, sześcienny na paliwo stałe. Ściany kuchni są tynkowane, malowane farbą emulsyjną, także wykazują ubytki tynku. Podłogę stanowi betonowa wylewka przykryta wykładziną pcv. Pomiędzy pomieszczeniami o układzie amfiladowym znajdują się drewniane, pełne, dwuskrzydłowe drzwi nowego typu. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno – kanalizacyjną. Do lokalu przynależy wc, które znajduje się na korytarzu obok wejścia do lokalu, wejście do niego odbywa się bezpośrednio z podwórka.
Lokal mieszkalny Nr 15 składa się z trzech pomieszczeń: kuchni o powierzchni 3,60 m2 i dwóch pokoi o powierzchni 17,97 m2 każdy. Lokal położony jest na pierwszym piętrze oficyny, wejście odbywa się przez zewnętrzną klatkę schodową o drewnianej konstrukcji, z zewnętrznej galerii przez drewniane, jednoskrzydłowe, podwójne drzwi nowego typu. Wejście odbywa się bezpośrednio do pomieszczenia kuchni. W kuchni jest jedno małe okienko, słabo doświetlające pomieszczenie. Ściany częściowo wyłożone są flizami i drewnianą boazerią, częściowo malowane są farbą emulsyjną. Na podłodze położona jest betonowa wylewka przykryta wykładziną pcv. Z kuchni odbywa się wejście do jednego z pokoi przez drewniane drzwi dwuskrzydłowe o trójpolowych skrzydłach, w tym największe pole jest przeszklone, drzwi są starego typu, pierwotne. Pokoje są przejściowe, ściany malowane są farbą emulsyjną, na podłodze położone są wykładziny pcv, na suficie w jednym z pokoi widoczny jest ubytek tynku i fragment odkrytego stropu belkowego drewnianego oraz ślady zawilgocenia. W pokojach okna są skrzynkowe, drewniane, dwuskrzydłowe o skrzydłach dwupolowych, starego typu. W pokojach znajdują się sześcienne piece kaflowe na paliwo stałe. Pomiędzy pokojami przejście odbywa się przez drzwi drewniane, dwuskrzydłowe o skrzydłach trójpolowych, pełnych. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno – kanalizacyjną i gazową. Do lokalu przynależy wc, znajdujące się na korytarzu.
Przedmiotowe lokale wymagają przeprowadzenia remontu. Lokale wolne są od obciążeń. W dziale III KW KR1P/0000 3518/0 prowadzonej dla nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 298/1 wpisana jest służebność używania muru południowego budynku stojącego na parceli 199 (obecnie dz. 298/1) w Podgórzu w całej jego długości i wysokości do połowy jego grubości z prawem wbijania belek i trawersów, tworzenia ścian i szaf do połowy grubości ze strony realności lwh 504 z prawem podwyższania i przedłużenia tego muru własnym kosztem na rzecz każdoczesnych właścicieli parceli 196 lwh 504 w Podgórzu (obecnie dz. 297/1). Pierwsze przetargi na sprzedaż opisanych wyżej lokali zostały przeprowadzone w dniu 27 listopada 2015 r., a drugie w dniu 8 marca 2016 r.
Osoby zainteresowane nabyciem lokali mogą je oglądać w dniach 12 i 26 kwietnia 2016 r. w godz. 14.00 – 15.00.
4. szósty przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, oznaczonej nr działki 255, o powierzchni 0,0498 ha, objętej KW KR1P/00221529/4, położonej w Krakowie w obrębie 21 jednostka ewidencyjna Nowa Huta przy ul. Jeziorko, zabudowanej budynkiem gospodarczym.
Cena wywoławcza wynosi: 47 850,00 zł
Wadium: 5 000,00 zł
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość, podlega ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Ruszcza” zatwierdzonego uchwałą Nr LXXXI/1061/09 Rady Miasta Krakowa z dnia 23 września 2009 r., zgodnie z którym znajduje się w Terenach Zabudowy Usługowej oznaczonych na rysunku planu symbolem U.2 z podstawowym przeznaczeniem terenu na obiekty usług z zakresu handlu detalicznego, usług związanych z funkcjonowaniem cmentarza, rzemiosła z zakresu kamieniarstwa z zapleczem magazynowym – związanych z obsługą cmentarza.
Przedmiotowa nieruchomość położona jest w terenie płaskim. Ogrodzona jest wraz z działką nr 256 ogrodzeniem drewnianym z furtką od strony ul. Jeziorko. Granice między działkami nr 255 i 256 nie są widoczne. Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej, którą stanowi ul. Jeziorko, jednakże nie ma urządzonego zjazdu z ulicy. Teren nieruchomości jest nieuporządkowany, porośnięty dużymi drzewami liściastymi, krzewami i samosiejkami. W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią inwestor winien zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska z wnioskiem o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni. Przedmiotowa nieruchomość od północy graniczy z urządzonym placem zabaw dla dzieci. Na przedmiotowej nieruchomości znajduje się piętrowy murowany budynek gospodarczy (parter wykonany jest z pustaków, a piętro z cegły). Przez południową część przedmiotowej nieruchomości biegnie sieć gazowa, nieruchomość położona jest w zasięgu sieci elektroenergetycznej, wodnej i telekomunikacyjnej. W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz cmentarz. Przedmiotowa nieruchomość wolna jest od obciążeń. W dziale III KW KR1P/00221529/4 wpisane jest ostrzeżenie o niezgodności treści księgi z rzeczywistym stanem prawnym przeciwko prawu własności wpisanej na rzecz Gminy Kraków - wobec nie ujawnienia postanowienia Sądu Rejonowego dla Krakowa- Nowej Huty w Krakowie z dnia 15-03-2010 r., Sygn akt I Ns 783/09/N 9 (dot. dz. 257). Pierwszy przetarg na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości został przeprowadzony w dniu
16 kwietnia 2015 r., drugi w dniu 25 czerwca 2015 r., trzeci w dniu 15 września 2015 r., czwarty w dniu 24 listopada 2016 r., a piąty w dniu 8 marca 2016 r.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 12 maja 2016 r. w sali konferencyjnej, pok. 18:
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2, 3 – godz. 10.00
poz. 4 – godz. 11.00
W przetargu mogą brać udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w PKO BP S.A Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu
9 maja 2016 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4- parter najpóźniej do dnia 9 maja 2016 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości. W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia.
Sprzedaż lokali mieszkalnych i lokalu użytkowego zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 Nr 177, poz. 1054 – z póź. zm). Sprzedaż nieruchomości gruntowej opisanej w poz. 4 zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 Nr 177, poz. 1054 – z póź. zm). Ze sprzedażą lokalu użytkowego położonego przy Al. Krasińskiego 22 wiąże się oddanie w użytkowanie wieczyste udziału w nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek. Cena udziału w nieruchomości gruntowej zawarta jest w cenie wywoławczej nieruchomości. Rozliczenie ceny lokalu oraz ceny udziału w nieruchomości gruntowej po przetargu następuje z zachowaniem proporcji ustalonej w cenie wywoławczej. Pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynosi 25 % ceny udziału ustalonej w wyniku przetargu. Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynoszą 3 % ceny udziału w nieruchomości gruntowej ustalonej w przetargu. Do obliczonej w wyniku przetargu pierwszej opłaty i opłaty rocznej zostanie doliczony podatek VAT w stawce 23%. Opłaty roczne wraz z należnym podatkiem VAT płatne są z góry do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego, począwszy od roku następnego po roku ustanowienia tego prawa. Wysokość opłaty rocznej może być aktualizowana na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774- z póź. zm.) nie częściej niż raz na trzy lata. Odsetki za zwłokę regulują przepisy Kodeksu Cywilnego.
Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Cena nabycia lokali mieszkalnych (poz. 2 i 3), lokalu użytkowego (poz. 1) wraz z pierwszą opłatą z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i należnym od niej podatkiem VAT, oraz cena sprzedaży nieruchomości gruntowej (poz. 4) płatne są jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 1380), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9808 lub 12 616-9809, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777, z 2016 r. poz. 65) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.