OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 112/1 o powierzchni 0,0888 ha, położonej w obrębie 13, jednostka ewidencyjna Podgórze, w rejonie ul. Targowej, objętej KW KR1P/00194221/6.
Cena wywoławcza wynosi 730 000,00 zł brutto, w tym 23% podatku VAT
Wadium: 73 000,00
Obszar w skład którego wchodzi nieruchomość podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Zabłocie”, zgodnie z którym położona jest w terenach zabudowy mieszkaniowo – usługowej A3.MU z podstawowym przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami w parterze. Jednak możliwości zagospodarowania nieruchomości są ograniczone gdyż, zgodnie z zasadami ochrony i kształtowania ładu przestrzennego ustalonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w obszarze A – Stare Podgórze, w którym znajduje się opisana wyżej nieruchomość, należy przeprowadzić sanację wnętrz kwartałów zabudowy, mającą na celu oczyszczenie wnętrz kwartałów poprzez stopniowe wyburzenia prowizorycznej zabudowy i dobudówek o charakterze gospodarczym na rzecz zakomponowania zieleni urządzonej z elementami małej architektury o walorach estetycznych i użytkowych.
Rada Miasta Krakowa uchwałą Nr XXXIX/688/16 z dnia 16 marca 2016 r. postanowiła o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „ Zabłocie – Zachód”. Działka nr 112/1 położona jest w granicach sporządzanego planu.
Z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można się zapoznać w Biurze Planowania Przestrzennego ul. Sarego 4 lub na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl/Rozwój Miasta/Planowanie Przestrzenne.
Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją ani do gminnej ewidencji zabytków, jednakże znajduje się na terenie układu urbanistycznego Podgórza, który wpisany jest do rejestru zabytków pod nr A 608 na podstawie decyzji z dnia 26.10.1981 r. oraz obszarze uznanym Zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 8.09.1994 r. za Miasto Pomnik Historii. Zgodnie z opinią Miejskiego Konserwatora Zabytków tymczasowy sposób zagospodarowania nieruchomości wymaga zmiany i uporządkowania, w celu podniesienia standardu przestrzeni publicznej zabytkowego układu urbanistycznego. Projekt zagospodarowania nieruchomości będzie wymagał uzgodnienia z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Krakowie. Ponadto nieruchomość położona jest w terenie objętym Programem rewitalizacji i aktywizacji poprzemysłowego obszaru Zabłocia.
Nieruchomość posiada kształt regularny, położona jest wewnątrz kwartału zabudowy ulic Targowej, Józefińskiej, Krakusa i Piwnej. Nieruchomość nie posiada dostępu do drogi publicznej. W południowej części zabudowana jest zespołem 5 – ciu garaży blaszaków, stanowiących własność osób fizycznych, które użytkują część działki na podstawie umów dzierżawy zawartych na czas nieoznaczony, z możliwością ich wypowiedzenia z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.
W pozostałym zakresie użytkowana jest jako nieurządzony parking przez mieszkańców przylegających do nieruchomości budynków mieszkalnych. Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości następuje bez rozwiązania umowy dzierżawy. Zgodnie z art. 694 w zw. z art. 678 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny w razie zbycia rzeczy dzierżawionej w czasie trwania umowy dzierżawy, nabywca wstępuje w stosunek dzierżawy w miejsce zbywcy.
Działkę porasta kilka drzew. W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią inwestor winien zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni. Ponadto na działce posadowiony jest trzepak. Położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Przez nieruchomość przebiegają sieci wodociągowe oraz elektroenergetyczna. Nieruchomość wolna jest od obciążeń.
2. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 3 o powierzchni użytkowej 77,91 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Jana Długosza Nr 10 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni 16,87 m2 i udziałem wynoszącym 245/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 225 o powierzchni 0,0264 ha, położona w obrębie 12, jednostka ewidencyjna Podgórze, objęta KW KR1P/00199200/8.
Cena wywoławcza wynosi: 431 000,00 zł
Wadium: 44 000,00 zł
Sprzedaż lokalu mieszkalnego zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).
Kamienica położona przy ul. Długosza Nr 10 jest budynkiem o dwóch kondygnacjach nadziemnych, podpiwniczonym. Wzniesiony został w latach trzydziestych XX wieku w technologii tradycyjnej. Budynek kryty jest dachem dwuspadowym prostym o konstrukcji drewnianej, pokrytym dachówką. Budynek od strony północno-zachodniej przylega do budynku przy ul. Długosza 12. Nieruchomość przy ul. Długosza Nr 10 nie jest wpisana indywidualną decyzją do rejestru zabytków, jednakże figuruje w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. Ponadto leży w obrębie układu urbanistycznego dawnego miasta Podgórza, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A – 608, na podstawie decyzji z dnia 26.10.1981 r. oraz usytuowana jest na obszarze uznanym za pomnik historii „Kraków – historyczny zespół miasta” zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 r. i z uwagi na powyższe podlega ochronie prawa na mocy przepisów ustawy z dnia 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
W lokalu Nr 3 zachował się historyczny układ wnętrz oraz oryginalne wyposażenie pochodzące z okresu powstania budynku, m.in. dwuskrzydłowa stolarka drzwiowa wewnętrzna wraz z opaskami, stolarka okienna i stolarka drzwi zewnętrznych oraz parkiet. Na zakres prac dotyczących elewacji budynku, co dotyczy również stolarki okiennej należy uzyskać w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków wyprzedzające pozwolenie konserwatorskie na ich prowadzenie, w przypadku działań prowadzonych wewnątrz obiektu niewpisanego do rejestru zabytków, objętego ewidencją konserwatorską, nie wymagają one uzyskania pozwolenia konserwatorskiego, a jedynie uzgodnienia.
Lokal składa się z 6 pomieszczeń: jasnej kuchni o powierzchni 10,46 m2, łazienki z wc o powierzchni 4,38 m2, przedpokoju o powierzchni 6,82 m2 oraz trzech pokoi o powierzchniach: 19,85 m2, 24,05 m2 oraz 12,35 m2. Do lokalu przynależy piwnica o powierzchni 16,87 m2. Lokal położony jest na pierwszym piętrze, wejście odbywa się z klatki schodowej przez dwuskrzydłowe, podwójne drzwi drewniane bezpośrednio do przedpokoju, z którego dostępne są pozostałe pomieszczenia lokalu. Przestrzeń pod sufitem nad drzwiami wejściowymi w przedpokoju została zabudowana pawlaczami. W przedpokoju oraz pokojach na podłodze położony jest drewniany parkiet, natomiast w kuchni i łazience płytki ceramiczne. Ściany w pokojach i przedpokoju obłożone są papierową tapetą, na sufitach widoczne są ślady pęknięć tynków (pozostałości po zawilgoceniu pomieszczenia strychu położonego nad lokalem Nr 3). W kuchni ściany do połowy wysokości wyłożone są płytkami, z kuchni odbywa się wyjście na balkon przez dwuskrzydłowe drzwi drewniane z przeszklonymi skrzydłami i nadświetlem. W łazience ściany do połowy wysokości malowane są farbą olejną, w pomieszczeniu znajduje się okno do szybu wentylacyjnego. Dwa z pokoi są położone w układzie amfiladowym, połączone są drzwiami dwuskrzydłowymi. Trzeci pokój jest samodzielny. Dwa pokoje maja wystawę na zachód, a trzeci i kuchnia na wschód. Stolarka okienna jest drewniana, pierwotna, skrzynkowa. Stolarka drzwiowa jest także drewniana, w lokalu znajduje się jedna sztuka drzwi jednoskrzydłowych przeszklonych – do kuchni, 2 sztuki drzwi jednoskrzydłowych pełnych i 5 sztuk drzwi pełnych dwuskrzydłowych. Lokal wyposażony w instalacje elektryczną, gazową, wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie indywidualne – gazowe, etażowe. Wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 13 maja i 17 czerwca 2016 r. w godz. 14.00 - 15.00
3. drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 5 o powierzchni użytkowej 74,84 m2, położony w budynku mieszkalnym przy ul. Zwierzynieckiej Nr 21 wraz z udziałem wynoszącym 68/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa składająca się z działek nr 99/2 o powierzchni 0,0500 ha i 99/3 o powierzchni 0,0079 ha, położona w obrębie 145, jednostka ewidencyjna Śródmieście objęta KW KR1P/00077950/9.
Cena wywoławcza wynosi: 563 200,00 zł
Wadium: 56 000,00 zł
Sprzedaż lokalu mieszkalnego zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).
W związku z wpisem nieruchomości do rejestru zabytków bonifikata od ceny lokalu wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej ustalonej w wyniku przetargu wynosi 5%.
Kamienica wybudowana została w 1895 r., decyzją z dn. 30.04.1997 r. została wpisana do rejestru zabytków pod Nr A-1053. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie konserwatorskie Nr 6/15 z dnia 21.05.2015 r. zezwalające na sprzedaż lokalu Nr 5 pod warunkiem zamieszczenia w umowie sprzedaży informacji o wpisie budynku do rejestru zabytków oraz o obowiązku zachowania i konserwacji zabytkowych elementów wnętrz zgodnie z inwentaryzacją elementów zabytkowych wystroju i wyposażenia sporządzoną w dn. 25.03.2015 r.
Zgodnie z protokołem komisji, która zinwentaryzowała elementy zabytkowe w lokalu Nr 5 zachowały się takie elementy wystroju jak: stolarka drzwiowa, parkiety, piec kaflowy oraz dekoracja sztukatorska w formie fasety i rozety.
Sprzedaż lokalu Nr 5 nie będzie miała istotnego wpływu na sposób użytkowania lokalu i całej kamienicy. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wszelkie zamierzenia budowlane oraz ewentualna zmiana funkcji wymagają uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków, co gwarantuje ochronę nieruchomości.
Budynek Nr 21 przy ul. Zwierzynieckiej jest położony w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych z lokalami usługowymi w parterze. Jest to kamienica dwupiętrowa, podpiwniczona. Klatka schodowa budynku jest odmalowana, na ścianach w korytarzu znajdują się ozdobne gipsowe stiuki, schody są drewniane, balustrady żeliwne, zdobione. Wejście do lokalu Nr 5 odbywa się ze wspólnego z innym lokalem przedsionka. Lokal Nr 5 położony jest na drugim piętrze i składa się z 7 pomieszczeń: dwóch pokoi o powierzchniach 33,97 m2 i 22,29 m2, kuchni o powierzchni 9,65 m2, łazienki o powierzchni 2,29 m2, wc o powierzchni 0,88 m2, przedpokoju o powierzchni 4,5 m2 oraz komórki o powierzchni 1,26 m2. Wejście odbywa się z przedsionka bezpośrednio do przedpokoju, z którego dostępne są pozostałe pomieszczenia, ściany przedpokoju wyłożone są do 3/4 wysokości boazerią, podłoga jest drewniana, przykryta wykładziną pcv. Kuchnia jest pomieszczeniem jasnym, w którym na podłodze położona jest wylewka betonowa przykryta wykładziną pcv, ściany do 3/4 wysokości wyłożone są boazerią. Łazienka i wc są pomieszczeniami ciemnymi, których ściany i podłoga wyłożone są terakotą. Pokoje są pomieszczeniami dobrze naświetlonymi, na podłodze położone są drewniane parkiety zachowane w bardzo dobrym stanie, ściany malowane są farbą emulsyjną, pokoje położone są w układzie amfilady. W pomieszczeniach znajdują się piece kaflowe z wkładami akumulacyjnymi. W pokoju o powierzchni 33, 97 m2 przy suficie biegnie opaska z gipsowych stiuków. Stolarka drzwiowa i okienna w lokalu jest drewniana, okna są skrzynkowe, dwuskrzydłowe, skrzydła są jednopolowe, z nadświetlem dwuskrzydłowym. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, ogrzewanie indywidualne piecami kaflowymi akumulacyjnymi. Wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. Pierwszy przetarg na sprzedaż opisanego wyżej lokalu mieszkalnego został przeprowadzony w dniu 19.02.2016 r.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 10 maja i 13 czerwca 2016 r. w godz. 14.00 - 15.00.
4. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu oznaczonego Nr 46 o powierzchni użytkowej 114,39 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza Nr 5 wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste do dnia 06.08.2103 r. udziału wynoszącego 8/1000 części nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek, oznaczonej działka nr 96 o powierzchni 0,6459 ha, położonej w obrębie 2, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objętej KW KR1P/00073339/2.
Cena wywoławcza wynosi: 616 000,00 zł, w tym:
Cena lokalu wynosi: 513 276,00 zł
Cena udziału w nieruchomości gruntowej wynosi 102 724,00 zł
Wadium: 62 000,00 zł
Sprzedaż lokalu mieszkalnego zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).
W związku z wpisem nieruchomości do rejestru zabytków bonifikata od ceny lokalu oraz opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej ustalonych w wyniku przetargu wynosi 5%.
Kamienica położona jest w zwartej zabudowie wielomieszkaniowej, wybudowana została w technologii tradycyjnej, murowana z cegły pełnej i kratówki, w 1920 r. jako budynek dla pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności. W budynku jest 221 lokali mieszkalnych oraz 7 lokali użytkowych. Jest to budynek o 6 kondygnacjach nadziemnych, podpiwniczony, z częściowo użytkowym i mieszkalnym poddaszem. Wejście do lokali mieszkalnych odbywa się pięcioma bramami wejściowymi. Budynek wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno - kanalizacyjną, gazową, lokale ogrzewane są częściowo piecami kaflowymi na paliwo stałe, z wkładami elektrycznymi oraz częściowo piecami gazowymi. Klatki schodowe są dwubiegowe, o konstrukcji żelbetowej, z okładziną lastriko, odremontowane.
Budynek wpisany jest do rejestru zabytków pod nr A – 1288 decyzją z dnia 16.01.2012 r. W lokalu mieszkalnym Nr 46 zachowały się następujące elementy zabytkowe wystroju i wyposażenia pochodzące z okresu budowy kamienicy: stolarka drzwiowa, płycinowa, drewniana z profilowanymi framugami i płycinowymi szpaletami oraz mosiężnymi klamkami, drzwiczki z balkonu do windy na węgiel oraz drzwiczki z balkonu do spiżarki. Stolarka okienna zachowana została w dwóch pokojach, a w kuchni drzwi balkonowe. Okna są drewniane, skrzynkowe ze ślemieniami i nadświetlami oraz mosiężnymi klameczkami. Elementem zachowanym jest też położony na podłogach w pokojach i przedpokoju drewniany parkiet układany we wzór jodełki. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie nr 18/15 z dnia 18 listopada 2015 r. na sprzedaż lokalu Nr 46. W pozwoleniu zastrzeżone zostało, iż w umowie sprzedaży lokalu Nr 46 należy zamieścić informację o wpisie nieruchomości przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza Nr 5 do rejestru zabytków oraz o obowiązku konserwacji i zachowania (lub rekonstrukcji) zabytkowego wyposażenia lokalu opisanego w protokole z przeprowadzonej w dniu 06.10.2015 r. wizji w lokalu.
Lokal położony jest na 4 piętrze budynku( klatka 3), składa się z 4 pokoi o powierzchniach 21,29 m2 , 18,83 m2, 18,67 m2 i 14,12 m2, dwóch jasnych kuchni o powierzchniach 12,06 m2 i 6,42 m2, łazienki z wc o powierzchni 3,67 m2, pomieszczenia wc o powierzchni 1,93 m2, korytarza o powierzchni 14,90 m2, spiżarki o powierzchni 1,13 m2 oraz przedpokoju o powierzchni 1,37 m2 . Stolarka drzwi jest drewniana, pierwotna, są to drzwi jednoskrzydłowe, 9 par w tym 2 o skrzydłach z przeszkleniami, pozostałe o skrzydłach pełnych, płycinowych. Stolarka okienna jest drewniana, skrzynkowa, są to głównie okna szerokie, trójskrzydłowe, w dwóch pokojach wymienione na okna drewniane, nowego typu. Ściany w pomieszczeniach są tynkowane i malowane farbą emulsyjną, w łazience do 1/2 wysokości ściany wyłożone są białą terakotą. W pokojach i korytarzu na podłodze położony jest drewniany parkiet, w kuchni drewniane deski, w pozostałych pomieszczeniach jest posadzka betonowa z okładziną lastriko. Na balkonie znajdują się drzwi drewniane do szybu dawnej windy na węgiel oraz drzwi do spiżarki. W lokalu znajdują się 4 piece kaflowe (trzy o kaflach brązowych, jeden o zielonych). Mieszkanie jest rozkładowe, tylko dwa pokoje znajdują się w układzie przejściowym, wejście do łazienki odbywa się z kuchni o większej powierzchni, natomiast pozostałe pomieszczenia posiadają niezależne wejścia z przedpokoju i korytarza.
Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, ogrzewanie indywidualne piecami kaflowymi z wkładami elektrycznymi. Zgodnie z protokołem z okresowej kontroli przewodów kominowych przeprowadzonej w dniu 16.05.2015 r. przewody wentylacji grawitacyjnej w kuchniach i łazience są podłączone do drożnych przewodów kominowych. Terma gazowa zamontowana dotychczas w kuchni lokalu podłączona była także do drożnego przewodu kominowego. Kontrola wykazała, że przewody kominowe są nieszczelne wewnątrz pomiędzy ściankami działowymi. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń.
Ze sprzedażą lokalu mieszkalnego wiąże się oddanie w użytkowanie wieczyste udziału w nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek. Cena udziału w nieruchomości gruntowej zawarta jest w cenie wywoławczej nieruchomości. Rozliczenie ceny lokalu oraz ceny udziału w nieruchomości gruntowej po przetargu następuje z zachowaniem proporcji ustalonej w cenie wywoławczej. Pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynosi 25 % ceny udziału ustalonej w wyniku przetargu. Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynoszą 1 % ceny udziału w nieruchomości gruntowej ustalonej w przetargu. Do obliczonej w wyniku przetargu pierwszej opłaty i opłaty rocznej zostanie doliczony podatek VAT w stawce 23%. Opłaty roczne wraz z należnym podatkiem VAT płatne są z góry do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego, począwszy od roku następnego po roku ustanowienia tego prawa. Wysokość opłaty rocznej może być aktualizowana na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777, z 2016 r. poz. 65) nie częściej niż raz na trzy lata. Odsetki za zwłokę regulują przepisy Kodeksu Cywilnego.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 12 maja i 16 czerwca 2016 r. w godz. 14.00 - 15.00
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 28 czerwca 2016 r. w sali konferencyjnej, pok. 18
poz. 1 – godz. 9.00 poz. 3 – godz. 11.00
poz. 2 – godz. 10.00 poz. 4 - godz. 12.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu
23 czerwca 2016 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4- parter najpóźniej do dnia 23 czerwca 2016 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych. Cena nabycia nieruchomości wraz z należnym podatkiem VAT ( poz.1), cena nabycia lokali mieszkalnych (poz. 2 i 3 ) oraz cena nabycia lokalu wraz z pierwszą opłata roczną i podatkiem VAT ( poz. 4) płatne są jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 1380), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika
z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9808 lub 12 616-9809, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777, z 2016 r. poz. 65) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.