Informacja ArcelorMittal Poland S.A.
w okresie od 13.06 – 5.07.2016 planowany jest postój Reaktora Katalitycznego Rozkładu Amoniaku i Produkcji siarki metodą Clausa (KRAiC) w Nowej Hucie.
Zatrzymanie reaktora podyktowane jest koniecznością przeprowadzenia odbiorów UDT dla kotłów parowych wysokiego i niskiego ciśnienia.
Instalacja KRAiC została uruchomiona w październiku 2011r. i od tego czasu pracuje nieprzerwanie. Zgodnie z przepisami o Dozorze Technicznym po upływie 3 lat pracy powinien być przeprowadzony przegląd kotłów.
Termin przeglądu został prolongowany o półtora roku (na wniosek ArcelorMittal).
Podczas postoju przeprowadzone zostaną:
• odbiory UDT kotła wysokociśnieniowego i niskociśnieniowego
• prace konserwacyjne aparatów i urządzeń instalacji KRAiC, a w szczególności kotłów, reaktorów NH3 i Clausa
• naprawa płaszcza komory gazowej kotła wysokiego ciśnienia.
Przewidywany czas postoju Reaktora wynika z zakresu prac, oraz konieczności dotrzymania procedur zatrzymywania i uruchamiania reaktora.
W okresie postoju Reaktora przewidujemy pogorszenie stopnia odsiarczania gazu z dotychczasowego poniżej 0,5 g/Nm3 do 0,6 – 0,9 g/Nm3.
Zwiększony poziom zawartości siarkowodoru w gazie oczyszczonym w okresie postoju Reaktora nie powinien wpłynąć na przekroczenie zawartości siarkowodoru w układzie ciągnionym(przewidujemy iż za 6 m-cy zawartość siarkowodoru w gazie oczyszczonym będzie na poziomie 0,4g/Nm3).
Jednym z produktów koksowania węgla jest gaz koksowniczy, który po oczyszczeniu m.in. z amoniaku i siarkowodoru, używany jest do ogrzewania baterii koksowniczej w krakowskiej hucie. Jego duża część trafia również do elektrociepłowni TAMEH, gdzie wykorzystywany jest do produkcji energii, głównie na potrzeby huty.
Ze względu na wymagany prawem przegląd instalacji katalitycznego rozkładu amoniaku i produkcji siarki, przewiduje się, że ilość siarkowodoru w oczyszczonym gazie koksowniczym do początku lipca będzie nieznacznie wyższa, ale wciąż będą to wartości poniżej 1 g/Nm3. Tym samym nieco wyższa będzie zawartość dwutlenku siarki w spalinach powstających w procesie opalania baterii koksowniczej oraz produkcji energii w TAMEH. Oddziaływanie na poziomie gruntu będzie znikome, gdyż komin koksowni ma 100, a dwa kominy TAMEH mają 200 m wysokości, co stanowi wystarczające zabezpieczenie środowiska przed oddziaływaniem na poziomie gruntu.
Ze względu na zatrzymanie wielkiego pieca i stalowni, gaz ten nie będzie spalony w czasie przeglądu UDT w innych miejscach na terenie huty.