OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, oznaczonej nr działki 205/10 o powierzchni 0,3693 ha, położonej w obrębie 38, jednostka ewidencyjna Podgórze przy ul. Czerwone Maki, objętej KW KR1P/00236402/6.
Cena wywoławcza wynosi: 3 500 000,00 zł brutto w tym 23% podatku VAT
Wadium wynosi: 350 000,00 zł
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość, podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „III Campus UJ - Wschód”, zgodnie z którym położona jest w terenach zabudowy usługowej U.6. z podstawowym przeznaczeniem pod zabudowę usługową, w tym hotele, z wyłączeniem: usług z zakresu oświaty i szpitali.
Z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można się zapoznać w Biurze Planowania Przestrzennego ul. Sarego 4 lub na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl/ Rozwój Miasta/Planowanie Przestrzenne/ Plany Obowiązujące.
Nieruchomość ma kształt nieregularny, jest niezagospodarowana. Porośnięta jest roślinnością trawiastą oraz samosiejkami drzew i krzewów. Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Obsługa komunikacyjna przyszłego zagospodarowania na działce nr 205/10 winna spełniać warunki bezpieczeństwa ruchu dla wszystkich użytkowników drogi, warunki widoczności oraz przepisy Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 124). Obsługa komunikacyjna winna być kształtowana od strony północnej. Wymaga to zrealizowania odcinka drogi oznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego KDW.5 na działkach nr 75/7, 74/6 i 205/3 obr. 38 Podgórze w dowiązaniu do zrealizowanego układu drogowego w tym obszarze m.in. na działce nr 75/6 obr. 38 Podgórze. Zgodnie Mapą roślinności rzeczywistej Miasta Krakowa na przedmiotowej działce występowało stanowisko rośliny Iris sibirica objętej ochroną ścisłą na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin (Dz. U. 2014 poz. 1409). Przeprowadzona we wrześniu 2015 r. wizja w terenie nie potwierdziła występowania tej rośliny na przedmiotowej działce. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na możliwość jej wystąpienia na przedmiotowym terenie. W przypadku realizacji inwestycji, przy stwierdzeniu występowania Iris sibirica, należy zwrócić się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie o wydanie zezwolenia na odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków roślin objętych ochroną.
Nieruchomość wolna jest od obciążeń.
2. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego własność Gminy Miejskiej Kraków, oznaczonego Nr 2 o powierzchni użytkowej 93,93 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza Nr 17 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni 19,61 m2 i udziałem wynoszącym 1344/16000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 86 o powierzchni 0,0500 ha, położona w obrębie 2 jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00001240/6.
Cena wywoławcza wynosi: 525 000,00 zł
Wadium: 53 000,00 zł
Kamienica przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza Nr 17 jest budynkiem czterokondygnacyjnym, podpiwniczonym, z użytkowym poddaszem zaadaptowanym na cele mieszkalne, wzniesionym w technologii tradycyjnej w 1912 r., położona jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych, składa się z budynku frontowego i budynku oficyny. Wejście do budynku odbywa się bezpośrednio z ulicy, przez dwuskrzydłowe metalowe drzwi z przeszkleniami i ozdobnymi kratami, klatka schodowa jest odnowiona.
Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, jednakże ujęta jest w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. Położona jest w obrębie układu urbanistycznego Wesołej wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A – 650 decyzją z dnia 16.02.1984 r. oraz na obszarze uznanym za Pomnik Historii – „Kraków – historyczny zespół miasta” zarządzeniem Prezydenta RP z dn. 8 września 1994 r. Ze względów konserwatorskich należy dążyć do zachowania wszelkich wartościowych, historycznych, architektonicznych elementów budynku świadczących o jego oryginalnej formie. Lokal Nr 2 zachował, podlegające ochronie, historyczne rozplanowanie oraz związany z nim wystrój i wyposażenie. Konserwator Zabytków zastrzegł utrzymanie układu przestrzennego lokalu, wysokości pomieszczeń, oryginalnych tynków i faset, zachowanej stolarki drzwi wejściowych i drzwi w wejściach do poszczególnych pomieszczeń (drzwi jednoskrzydłowych z opaskami, płycinowych, profilowanych, dwuskrzydłowych z profilowanymi szpaletami (2szt.), jednoskrzydłowych z przeszklonym nadświetlem (3szt.), drzwi balkonowych). Zachowania wymagają ceramiczne piece kaflowe – trzy sztuki oraz parkiety. W przypadku konieczności wymiany okien, ze względu na stan techniczny uniemożliwiający dalsze ich użytkowanie, nowe należy wykonać z drewna, na wzór okien istniejących, z powtórzeniem wielkości, podziałów, profilowania i detalu, z przełożeniem zabytkowych okuć. Przy remoncie lokalu należy stosować materiały, posiadające atest do stosowania w obiektach zabytkowych. Z uwagi na położenie budynku w układzie urbanistycznym wpisanym do rejestru zabytków na zakres prac dotyczący architektury zewnętrznej (np. wymiana okien) należy uzyskać pozwolenie konserwatorskie. Remont i modernizacja wnętrz wymaga uzgodnienia z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.
Lokal Nr 2 położony jest na parterze budynku frontowego, składa się z siedmiu pomieszczeń: trzech pokoi o powierzchniach 24,09 m2, 20,70 m2 i 23,03 m2, kuchni o powierzchni 14,15 m2, łazienki z wc o powierzchni 2,63 m2, spiżarki o powierzchni 2,73 m2 oraz przedpokoju o powierzchni 6,60 m2. Do lokalu przynależy piwnica o powierzchni 19,61 m2 . Wysokość lokalu wynosi od 2,75 do 2,90 m. Wejście odbywa się do przedpokoju, z którego dostępne są pozostałe pomieszczenia, dwa pokoje położone są w układzie przejściowym. Pokoje, kuchnia, spiżarka są pomieszczeniami jasnymi, stolarka okienna jest pierwotna, drewniana, skrzynkowa. W dwóch pokojach okna są trzyskrzydłowe, z trzyskrzydłowym nadświetlem, w kuchni znajduje się okno z drzwiami balkonowymi, w spiżarce okno jest jednoskrzydłowe z nadświetlem. Dwa pokoje mają wystawę północną, trzeci pokój oraz kuchnia południową, okna wychodzą na podwórko kamienicy. Część klamek okiennych jest mosiężna, część wymieniona na wtórne. Stolarka drzwiowa jest drewniana, pierwotnego typu, drzwi są płycinowe, z profilowanymi framugami, do pokoi są pełne, do kuchni z przeszkleniami i świetlikiem. W lokalu znajdują się trzy piece kaflowe, prostopadłościenne. W pokojach na podłodze położone są drewniane parkiety, w przedpokoju, kuchni i spiżarce betonowa wylewka, a w łazience na podłodze położone są płytki ceramiczne. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, ogrzewanie jest indywidualne piecami kaflowymi na paliwo stałe. W dniu 20.01.2016 r. w lokalu Nr 2 przeprowadzono przegląd kominiarski, który wykazał, iż przewody kominowe w lokalu są drożne i wykazały prawidłowy ciąg.
Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 2 i 7 września 2016 r. w godz. 14.00 - 15.00.
3. czwarty przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 4 o powierzchni użytkowej 109,28 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Karmelickiej Nr 33 wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste do dnia 29.12.2097 r. udziału wynoszącego 279/1000 części nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek, oznaczonej nr działki 110/3 o powierzchni 0,0175 ha, położonej w obrębie 60 jednostka ewidencyjna Śródmieście, objętej KW KR1P/00080814/8.
Cena wywoławcza wynosi: 608 300,00 zł w tym:
cena udziału w nieruchomości gruntowej wynosi: 59 613,00 zł
cena lokalu mieszkalnego wynosi: 548 687,00 zł
Wadium: 61 000,00 zł
Kamienica przy ul. Karmelickiej Nr 33 położona jest w zwartej zabudowie mieszkaniowo – usługowej, została wzniesiona w 1885 r. w technologii tradycyjnej. Jest to budynek pięciokondygnacyjny, trzypiętrowy, podpiwniczony z poddaszem. Kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, natomiast ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków. Położona jest także na obszarze uznanym zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 8.09.1994 r. za pomnik historii.
Lokal nr 4 położony jest na drugim piętrze budynku. Wejście do lokalu odbywa się przez dwuskrzydłowe, drewniane drzwi. Ściany w całym lokalu malowane są farbą emulsyjną, brak ubytków w tynku, brak śladów zniszczeń i zawilgoceń. Lokal składa się z 8 pomieszczeń: czterech pokoi o powierzchniach 22,80 m2, 27,07 m2, 21,73 m2 i 15,69 m2, przedpokoju o powierzchni 5,46 m2, łazienki o powierzchni 3,71 m2, kuchni o powierzchni 11,64 m2 oraz schowka o powierzchni 1,18 m2. W przedpokoju i kuchni podłoga jest z drewnianych desek, w pozostałych pomieszczeniach położony jest parkiet drewniany, wymagający odświeżenia. Stolarka okienna w lokalu jest drewniana, skrzynkowa. Z przedpokoju odbywa się wejście do kuchni, łazienki oraz jednego z pokoi. Łazienka jest ciemna, na podłodze położona jest terakota ozdobna (prawdopodobnie z okresu powstania budynku), ściany w ½ wysokości malowane są farbą olejną, pozostała część farbą emulsyjną. W łazience doprowadzona jest instalacja gazowa. Z kuchni odbywa się wejście do schowka, do jednego z pokoi oraz na balkon wychodzący na podwórko. Dwa pokoje są w układzie amfilady. W pokojach znajdują się piece kaflowe. W jednym pokoju przy suficie jest ozdobny cementowy plafon. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, gazową, wodno-kanalizacyjną, ogrzewanie indywidualne piecami kaflowymi. Lokal wolny jest od obciążeń. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu.
Pierwszy przetarg na sprzedaż przedmiotowego lokalu został przeprowadzony w dniu 29 września 2015 r., drugi w dniu 16 lutego 2016 r., a trzeci w dniu 17 maja 2016 r.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 1 i 9 września 2016 r. w godz. 14.00 - 15.00.
4. czwarty przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 7 o powierzchni użytkowej 75,50 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Św. Sebastiana Nr 15 wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste do dnia 29.12.2102 r. udziału wynoszącego 112/1000 części nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek, oznaczonej nr działki 84 o powierzchni 0,0507 ha, położonej w obrębie 3 jednostka ewidencyjna Śródmieście, objętej KW KR1P/00150604/5.
Cena wywoławcza wynosi: 359 040,00 zł w tym:
cena udziału w nieruchomości gruntowej wynosi: 70 767,00 zł
cena lokalu mieszkalnego wynosi: 288 273,00 zł
Wadium wynosi: 36 000,00 zł
Kamienica przy ul. Św. Sebastiana 15 została wzniesiona w drugiej połowie XIX w., położona jest w zabudowie ciągłej mieszkaniowo-usługowej. Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków, figuruje natomiast w gminnej ewidencji zabytków oraz leży w obrębie układu urbanistycznego Kazimierza ze Stradomiem, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A – 12 na podstawie decyzji z dnia 23.02.1934 r. oraz na obszarze uznanym zarządzeniem Prezydenta RP z dn. 08.09.1994 r. za Miasto Pomnik.
Lokal Nr 7 położony jest na trzecim piętrze budynku i składa się z 6 pomieszczeń: trzech pokoi o powierzchniach 9,8 m2, 24,1 m2, 13,2 m2, z kuchni o powierzchni 14,10 m2, łazienki z wc o powierzchni 3,4 m2, garderoby o powierzchni 3,7 m2 oraz przedpokoju o powierzchni 7,2 m2. Wejście odbywa się bezpośrednio z korytarza klatki schodowej do przedpokoju, którego ściany wyłożone są drewnianą boazerią, na podłodze położona jest terakota. Dwa pokoje są w układzie amfiladowym. W pokojach na ścianach są tynki wapienno – cementowe, obłożone w jednym z pokoi panelami, w innym wyłożone tapetą. Z jednego pokoju wydzielone jest ścianką z płyty kartonowo – gipsowej pomieszczenie garderoby, którego ściany są wyłożone płytami typu MDF. Pomieszczenie garderoby jest słabo doświetlone tylko przez jedno małe okno przy podłodze, ma obniżony sufit do 1,4 m wysokości. Dwa pokoje są także doświetlone tylko przez świetliki w sufitach. Z przedpokoju odbywa się wejście do kuchni, która jest doświetlona też przez świetlik, ściany wyłożone są boazerią, a na podłodze jest betonowa wylewka. Łazienka jest pomieszczeniem z sufitem ze skosem, z jednym małym oknem przy suficie. Ściany i podłoga wykazują ubytki w tynkach i terakocie wynikające z przeprowadzonej wymiany instalacji wodno – kanalizacyjnej. W przedpokoju znajdują się drzwi wyjściowe na strych, które obecnie są zamknięte na stałe i zabezpieczone. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie indywidualne – piece kaflowe na paliwo stałe. Lokal wolny jest od obciążeń. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu.
Pierwszy przetarg na sprzedaż przedmiotowego lokalu został przeprowadzony w dniu 29 września 2015 r., drugi w dniu 16 lutego 2016 r., a trzeci w dniu 17 maja 2016 r.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 2 i 8 września 2016 r. w godz. 14.00 - 15.00.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 15 września 2016 r. w sali konferencyjnej, pok. 18
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
poz. 4 – godz. 12.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu
12 września 2016 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4- parter najpóźniej do dnia 12 września 2016 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż nieruchomości gruntowej opisanej w poz. 1 podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 23%. Sprzedaż lokali mieszkalnych zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz.U z 2016 r, poz. 710 – z póź. zm.). Ze sprzedażą lokali mieszkalnych opisanych w poz. 3 i 4 wiąże się oddanie w użytkowanie wieczyste udziału w nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek. Cena udziału w nieruchomości gruntowej zawarta jest w cenie wywoławczej nieruchomości. Rozliczenie ceny lokalu oraz ceny udziału w nieruchomości gruntowej po przetargu następuje z zachowaniem proporcji ustalonej w cenie wywoławczej.
Pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynosi 25 % ceny udziału ustalonej w wyniku przetargu. Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynoszą 1 % ceny udziału w nieruchomości gruntowej ustalonej w przetargu. Do obliczonej w wyniku przetargu pierwszej opłaty i opłaty rocznej zostanie doliczony podatek VAT w stawce 23%. Opłaty roczne wraz z należnym podatkiem VAT płatne są z góry do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego, począwszy od roku następnego po roku ustanowienia tego prawa. Wysokość opłaty rocznej może być aktualizowana na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777, z 2016 r. poz. 65) nie częściej niż raz na trzy lata. Odsetki za zwłokę regulują przepisy Kodeksu Cywilnego.
Cena nabycia nieruchomości gruntowej opisanej w poz. 1 wraz z należnym podatkiem VAT oraz ceny nabycia lokali mieszkalnych wraz z pierwszą opłatą z tytułu ustanowienia użytkowania wieczystego i należnym podatkiem VAT - płatne są jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 1380 z późn. zm), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9808 lub 12 616-9809, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777, z 2016 r. poz. 65) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.
Kraków, dnia 12 lipca 2016 r.