ArcelorMittal Poland rozpoczyna rozruch wielkiego pieca nr 5 w krakowskiej hucie po generalnym remoncie.
Rozruch instalacji po remoncie rozpocznie się wieczorem 31 lipca 2016 r.
Technologia rozruchu wielkiego pieca przewiduje wystąpienie widocznej emisji do powietrza. Kwestię emisji podczas rozruchu instalacji regulują zapisy prawa ochrony środowiska. W ciągu pierwszych 3-4 dni od rozpoczęcia pracy pieca należy się spodziewać okresowej emisji przede wszystkim tlenków żelaza, które nie stanowią zagrożenia dla życia. Ze względu na charakter tej emisji, ArcelorMittal Poland zakłada, że nie będzie się ona rozprzestrzeniać na większe odległości i że firma będzie w stanie ograniczyć jej zasięg do terenu krakowskiej huty.
Emisje spodziewane podczas rozruchu:
Noc z niedzieli na poniedziałek
W pierwszych czterech godzinach od uruchomienia instalacji nad halą wielkiego pieca może wystąpić przede wszystkim emisja pyłowa lżejszych frakcji koksu.
W poniedziałek
Podczas wylewania surówki żelazo zareaguje z tlenem, w wyniku czego powstaną tlenki żelaza (np.Fe2O3). Będą one widoczne w postaci emisji pyłowej przypominającej rdzawy dym, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Przewidujemy, że w dużej mierze opadnie on na terenie huty.
Wtorek-czwartek
Bezpośrednio po rozruchu wielkiego pieca rozpocznie się rozruch stalowni, który także może skutkować niewielką, pojawiającą się okresowo niezorganizowaną emisją pyłową.