OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 1 o powierzchni użytkowej 108,90 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Kurkowej Nr 5, objętego KW KR1P/00350116/9 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni 6,20 m2 i udziałem wynoszącym 115/837 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 111 o powierzchni 0,0373 ha, położona w obrębie 50 jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00013242/7.
Cena wywoławcza wynosi: 588 000,00 zł
Wadium: 59 000,00 zł
Budynek przy ul. Kurkowej Nr 5 położony jest w zwartej zabudowie przedwojennych kamienic czynszowych, wielomieszkaniowych. Kamienica została wzniesiona w 1908 r. w technologii tradycyjnej jako murowana z cegły pełnej ceramicznej. Budynek jest trzykondygnacyjny, podpiwniczony z użytkowym poddaszem. Kamienica nie jest wpisana indywidualną decyzją do rejestru zabytków, ujęta jest jednak w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków i położona jest na terenie układu urbanistycznego Kleparza, który wpisany jest do rejestru zabytków pod Nr A – 648 decyzją z 25.01.1984 r. oraz na obszarze uznanym zarządzeniem Prezydenta RP z 08.09.1994 r. za pomnik historii. Kamienica jest jednorodna stylistycznie, zarówno jej architektura jak i wystrój i wyposażenie wnętrz posiadają cechy charakterystyczne dla czasu powstania obiektu. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, za najcenniejszą wartość zabytku uznaje się jego autentyzm, czyli stopień zachowania oryginalnej substancji obiektu. Ze względów konserwatorskich należy dążyć do zachowania wszelkich wartościowych, historycznych, architektonicznych elementów budynku świadczących o jego oryginalnej formie. Wszelkie zatem prace powinny być prowadzone z poszanowaniem istniejących wartości, przy jak najmniejszej ingerencji w substancję zabytkową. Działania zmierzające do polepszenia warunków użytkowania budynku są zatem możliwe, o ile dokonywane zmiany nie będą wpływały na uszczuplenie wartości zabytkowych obiektu. Lokal mieszkalny Nr 1 stanowi autentyczne wnętrze, podlegające w tym kształcie ochronie konserwatorskiej. W celu utrzymania jego historycznego charakteru należy:
- zachować i poddać renowacji oryginalną stolarkę drzwiową w całości - drzwi płycinowe, profilowane, dwuskrzydłowe w wejściu do mieszkania i w wejściach do pokoi oraz jednoskrzydłowe (zdemontowane drzwi jednoskrzydłowe z przejścia do traktu tylnego należy ponownie osadzić w otworze),
- utrzymać historyczną wysokość pomieszczeń (bez wprowadzania sufitów podwieszonych) i w maksymalnym stopniu chronić oryginalne tynki,
- zaleca się pozostawienie obu istniejących pieców ceramicznych z II poł. XX w. jako świadków dawnego systemu grzewczego i elementów dekoracyjnych wnętrza,
- zaleca się utrzymanie istniejących parkietów i przeprowadzenie ich renowacji.
Istniejące okna pochodzą z czasów budowy obiektu i mają oryginalną formę. W przypadku stanu technicznego uniemożliwiającego ich użytkowanie dopuszcza się ich wymianę pod warunkiem wykonania nowych okien z drewna z powtórzeniem formy okien historycznych (wielkości, podziałów, proporcji, profili i detalu) – kategorycznie wyklucza się okna PCV. Przy remoncie mieszkania należy stosować materiały, posiadające atest do stosowania w obiektach zabytkowych – wyklucza się gładzie gipsowe. Z uwagi na położenie kamienicy na obszarze układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków na zakres dotyczący architektury zewnętrznej (np. wymiana okien) należy uzyskać pozwolenie konserwatorskie. Z uwagi na objęcie budynku ewidencją konserwatorską remont i modernizacja wnętrz wymaga uzgodnienia z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.
Wejście do budynku odbywa się z ul. Kurkowej przez dwuskrzydłową drewnianą bramę. Korytarz i klatka schodowa wymagają odświeżenia tynków, na podłogach położona jest zużyta terakota.
Lokal Nr 1 położony jest na parterze budynku frontowego, składa się z 8 pomieszczeń: trzech pokoi o powierzchniach 37,80 m2 , 38,70 m2 i 12,0 m2 , dwóch przedpokoi o powierzchniach 4,6 m2 i 1,5 m2, kuchni o powierzchni 10,70 m2, łazienki o powierzchni 2,3 m2 oraz pomieszczenia wc o powierzchni 1,3 m2. Pokoje, kuchnia i pomieszczenie wc są jasne. Część lokalu jest w układzie przejściowym, do lokalu możliwe są dwa wejścia bezpośrednio z korytarza do przedpokoju oraz przez zewnętrzny balkon położony w częściach wspólnych z podwórka, wejście to prowadzi do jednego z pokoi. Na ścianach w pomieszczeniach położone są tynki cementowo – wapienne, w pokojach ściany są malowane oraz wyłożone tapetami, w łazience położona jest terakota starego typu. Na podłogach w dwóch pokojach jest położony parkiet drewniany, w części gospodarczej lokalu jest wylewka betonowa, w pomieszczeniu wc płytki ceramiczne, a w trzecim pokoju panele pcv. W jednym z pokoi jest ciemna wnęka pokojowa. W dwóch pokojach stoją piece kaflowe.
Stolarka drzwiowa jest drewniana, w lokalu drzwi są płycinowe, dwie pary drzwi dwuskrzydłowych pełnych, jedna przeszklonych oraz cztery pary drzwi jednoskrzydłowych, klamki w drzwiach są mosiężne. Stolarka okienna jest drewniana, skrzynkowa, okna z nadświetlem. Okno z jednego z pokoi wychodzi na ul. Kurkową (wystawa północna), z pozostałych pomieszczeń na podwórko budynku (wystawa wschodnia). Z pokoju o powierzchni 12,0 m2 odbywa się wyjście na zewnątrz, na balkon należący do części wspólnych budynku, wyjście przez drzwi balkonowe podwójne drewniane z przeszkleniami.
Lokal wyposażony jest w instalacje 3 fazową elektryczną, wodno - kanalizacyjną, gazową, ogrzewanie indywidualne. Przeprowadzone w ostatnich dwóch latach kontrole sprawności technicznej przewodów kominowych, podłączeń spalinowych i wentylacyjnych wykazały, że wentylacja łazienki lokalu Nr 1 jest podłączona wspólnie z wentylacją łazienki lokalu mieszkalnego Nr 6, liczba otworów w drzwiach łazienki jest za mała, brakuje w nich kratki o pow. 220 cm2, w dniu kontroli przewody kominowe wykazywały dobre ciągi kominowe. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. W dziale III KW KR1P/00013242/7 prowadzonej dla nieruchomości gruntowej widnieje wpis „ podział do używania nieruchomości wspólnej w części stanowiącej położone na trzeciej kondygnacji pomieszczenie korytarza w ten sposób, że każdocześni właściciele lokali nr 6 i 6a mają prawo wyłącznego korzystania z tego pomieszczenia”. W dziale IV tej księgi wpisane są hipoteki przymusowe zwykłe na rzecz Skarbu Państwa w łącznej kwocie 41,18 zł, współobciążające udziały każdoczesnych właścicieli lokali wpisanych pod pozycjami nr 3,4,5,6,7,8.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 14.09 i 5.10. 2016 r. w godz. 14.00 - 15.00.
2. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 12 o powierzchni użytkowej 77,43 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy Al. Juliusza Słowackiego Nr 58, objętego KW KR1P/00498644/8 wraz z udziałem wynoszącym 77/1959 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 317 o powierzchni 0,0710 ha, położona w obrębie 46 jednostka ewidencyjna Krowodrza, objęta KW KR1P/00017760/2.
Cena wywoławcza wynosi: 453 000,00 zł
Wadium wynosi: 46 000,00 zł
Kamienica Nr 58 położona jest w zwartej zabudowie narożnika Al. Juliusza Słowackiego i ul. Śląskiej, jest to budynek o pięciu kondygnacjach nadziemnych, podpiwniczony. Kamienica została wzniesiona w latach 1930-1931 r. wg. projektu Alfreda Diducha i Stefana Landsbergera w technologii tradycyjnej. W budynku są 23 lokale mieszkalne, z czego część jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Kamienica wyposażona jest w windę. Stan techniczny i utrzymania budynku jest dobry, wnętrze jest jednorodne stylistycznie, typowe dla epoki powstania budynku, modernistyczne.
Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, jednakże ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków. Ochronie podlega przede wszystkim bryła, gabaryty, wystrój architektoniczny i podziały elewacji wraz ze stolarką okienną i bramną. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi dla utrzymania spójności architektonicznej i stylowej elewacji kamienicy, w lokalu mieszkalnym Nr 12 należy zachować stolarkę okienną, a w przypadku złego stanu dopuszczalna jest jej wymiana pod warunkiem odtworzenia podziałów, profili, proporcji oraz białej kolorystyki tzn. okna winny być:
- okno trójskrzydłowe ze ślemieniem trójskrzydłowym nadświetlem,
- okno w zaokrąglonym narożniku kamienicy – czteroskrzydłowe ze ślemieniem i czteroskrzydłowym nadświetlem,
- okno balkonowe – trójskrzydłowe ze ślemieniem trójskrzydłowym nadświetlem, w miejscu skrzydła środkowego drzwi balkonowe dołem pełne, jednopłycinowe, pod bocznymi skrzydłami schowki o płycinowych drzwiczkach.
Przy wymianie okien należy przełożyć mosiężne klameczki. Ponadto zgodnie ze stanowiskiem konserwatorskim należy zachować oryginalną drewnianą stolarkę drzwi wejściowych do lokalu wraz z mosiężną klamką, a w przypadku złego stanu zachowania dopuszczalne jest jej odtworzenie z przełożeniem klamki tj. drzwi drewniane, o jednej płycinie i profilowanej framudze przy utrzymaniu jednolitej kolorystyki drzwi w całej klatce schodowej kamienicy. Zalecane jest także zachowanie oryginalnej stolarki drzwi wewnętrznych:
- pełne, jednopłycinowe, o mosiężnej klamce – 2szt.
- drzwi przeszklone, sześciopolowe o mosiężnej klamce – 3 szt.
- drzwi dwuskrzydłowe, skrzydła jednopłycinowe o mosiężnej klamce – 1 szt.
Lokal Nr 12 położony jest na trzecim piętrze budynku, składa się obecnie z sześciu pomieszczeń: trzech pokoi, przedpokoju oraz dwóch łazienek. Wejście odbywa się z korytarza do przedpokoju, pokoje są jasne, o wystawie wschodniej. Stolarka okienna jest drewniana, skrzynkowa, okna trójskrzydłowe z nadświetlem, w jednym z pokoi znajdują się drzwi balkonowe. Stolarka drzwi jest w większości pierwotna, są to drzwi drewniane, z przeszklonymi płycinami i mosiężnymi klamkami. W łazienkach na podłodze położone są płytki pcv, w pokojach i przedpokoju drewniany parkiet oraz plastikowe panele. Ściany w pomieszczeniach malowane są farbą emulsyjną, w łazienkach oraz w części przedpokoju, która była zagospodarowana jako aneks kuchenny na ścianie położone są flizy. W jednej z łazienek na suficie znajduje się ozdobna gipsowa rozeta. W ścianie działowej miedzy łazienkami występują trzy otwory kwadratowe przy suficie. Część przedpokoju, która została wtórnie wydzielona z pokoi ma obniżoną wysokość w stosunku do pozostałych pomieszczeń o ok. 50 cm. Dwa pokoje są w układzie amfiladowym. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjna, ogrzewanie centralne zasilane z sieci miejskiej. Przeprowadzona w dniu 24.02.2015r. okresowa kontrola kominiarska przewodów kominowych wykazała, iż przewody wentylacyjne w lokalu Nr 12 są drożne i działają prawidłowo. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. W dziale III KW KR1P/ 00017760/2 prowadzonej dla nieruchomości gruntowej wpisane jest ostrzeżenie o niezgodności treści księgi z rzeczywistym stanem prawnym oraz wszczęcie egzekucji, natomiast w dziale IV hipoteka przymusowa. Wpisy te nie dotyczą lokalu Nr 12, będącego przedmiotem zbycia.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 15.09 i 6.10. 2016 r. w godz. 13.30 – 14.30.
3. trzeci przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 5 o powierzchni użytkowej 74,84 m2, położony w budynku mieszkalnym przy ul. Zwierzynieckiej Nr 21 wraz z udziałem wynoszącym 68/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa składająca się z działek nr 99/2 o powierzchni 0,0500 ha i 99/3 o powierzchni 0,0079 ha, położona w obrębie 145, jednostka ewidencyjna Śródmieście objęta KW KR1P/00077950/9.
Cena wywoławcza wynosi: 492 800,00 zł
Wadium: 50 000,00 zł
W związku z wpisem nieruchomości do rejestru zabytków bonifikata od ceny lokalu wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej ustalonej w wyniku przetargu wynosi 5%.
Kamienica wybudowana została w 1895 r., decyzją z dn. 30.04.1997 r. została wpisana do rejestru zabytków pod Nr A-1053. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie konserwatorskie Nr 6/15 z dnia 21.05.2015 r. zezwalające na sprzedaż lokalu Nr 5 pod warunkiem zamieszczenia w umowie sprzedaży informacji o wpisie budynku do rejestru zabytków oraz o obowiązku zachowania i konserwacji zabytkowych elementów wnętrz zgodnie z inwentaryzacją elementów zabytkowych wystroju i wyposażenia sporządzoną w dn. 25.03.2015 r.
Zgodnie z protokołem komisji, która zinwentaryzowała elementy zabytkowe w lokalu Nr 5 zachowały się takie elementy wystroju jak: stolarka drzwiowa, parkiety, piec kaflowy oraz dekoracja sztukatorska w formie fasety i rozety.
Sprzedaż lokalu Nr 5 nie będzie miała istotnego wpływu na sposób użytkowania lokalu i całej kamienicy. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wszelkie zamierzenia budowlane oraz ewentualna zmiana funkcji wymagają uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków, co gwarantuje ochronę nieruchomości.
Budynek Nr 21 przy ul. Zwierzynieckiej jest położony w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych z lokalami usługowymi w parterze. Jest to kamienica dwupiętrowa, podpiwniczona. Klatka schodowa budynku jest odmalowana, na ścianach w korytarzu znajdują się ozdobne gipsowe stiuki, schody są drewniane, balustrady żeliwne, zdobione. Wejście do lokalu Nr 5 odbywa się ze wspólnego z innym lokalem przedsionka. Lokal Nr 5 położony jest na drugim piętrze i składa się z 7 pomieszczeń: dwóch pokoi o powierzchniach 33,97 m2 i 22,29 m2, kuchni o powierzchni 9,65 m2, łazienki o powierzchni 2,29 m2, wc o powierzchni 0,88 m2, przedpokoju o powierzchni 4,5 m2 oraz komórki o powierzchni 1,26 m2. Wejście odbywa się z przedsionka bezpośrednio do przedpokoju, z którego dostępne są pozostałe pomieszczenia, ściany przedpokoju wyłożone są do 3/4 wysokości boazerią, podłoga jest drewniana, przykryta wykładziną pcv. Kuchnia jest pomieszczeniem jasnym, w którym na podłodze położona jest wylewka betonowa przykryta wykładziną pcv, ściany do 3/4 wysokości wyłożone są boazerią. Łazienka i wc są pomieszczeniami ciemnymi, których ściany i podłoga wyłożone są terakotą. Pokoje są pomieszczeniami dobrze naświetlonymi, na podłodze położone są drewniane parkiety zachowane w bardzo dobrym stanie, ściany malowane są farbą emulsyjną, pokoje położone są w układzie amfilady. W pomieszczeniach znajdują się piece kaflowe z wkładami akumulacyjnymi. W pokoju o powierzchni 33, 97 m2 przy suficie biegnie opaska z gipsowych stiuków. Stolarka drzwiowa i okienna w lokalu jest drewniana, okna są skrzynkowe, dwuskrzydłowe, skrzydła są jednopolowe, z nadświetlem dwuskrzydłowym. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, ogrzewanie indywidualne piecami kaflowymi akumulacyjnymi. Wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. W dziale III KW KR1P/00077950/9 prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, ujawniono, iż budynek nr 21 przy ulicy Zwierzynieckiej wpisany jest do rejestru zabytków pod nr A-1053 i podlega ochronie prawa na mocy ustawy z dnia 23.07.2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, ponadto wpisane jest ostrzeżenie o niezgodności treści księgi z rzeczywistym stanem prawnym, w związku z nieujawnieniem decyzji o przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, które nie dotyczy lokalu Nr 5 będącego przedmiotem zbycia. Pierwszy przetarg na sprzedaż opisanego wyżej lokalu mieszkalnego został przeprowadzony w dniu 19.02.2016 r. drugi w dniu 28.06.2016 r.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 12.09 i 10.10.2016 r. 2016 r. w godz. 14.00 - 15.00.
4. drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu oznaczonego Nr 46 o powierzchni użytkowej 114,39 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza Nr 5 wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste do dnia 06.08.2103 r. udziału wynoszącego 8/1000 części nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek, oznaczonej działka nr 96 o powierzchni 0,6459 ha, położonej w obrębie 2, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objętej KW KR1P/00073339/2.
Cena wywoławcza wynosi: 492 800,00 zł, w tym:
Cena lokalu wynosi: 410 601,00 zł
Cena udziału w nieruchomości gruntowej wynosi: 82 199,00 zł
Wadium: 50 000,00 zł
W związku z wpisem nieruchomości do rejestru zabytków bonifikata od ceny lokalu oraz opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej ustalonych w wyniku przetargu wynosi 5%.
Kamienica położona jest w zwartej zabudowie wielomieszkaniowej, wybudowana została w technologii tradycyjnej, murowana z cegły pełnej i kratówki, w 1920 r. jako budynek dla pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności. W budynku jest 221 lokali mieszkalnych oraz 7 lokali użytkowych. Jest to budynek o 6 kondygnacjach nadziemnych, podpiwniczony, z częściowo użytkowym i mieszkalnym poddaszem. Wejście do lokali mieszkalnych odbywa się pięcioma bramami wejściowymi. Budynek wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno - kanalizacyjną, gazową, lokale ogrzewane są częściowo piecami kaflowymi na paliwo stałe, z wkładami elektrycznymi oraz częściowo piecami gazowymi. Klatki schodowe są dwubiegowe, o konstrukcji żelbetowej, z okładziną lastriko, odremontowane.
Budynek wpisany jest do rejestru zabytków pod nr A – 1288 decyzją z dnia 16.01.2012 r. W lokalu mieszkalnym Nr 46 zachowały się następujące elementy zabytkowe wystroju i wyposażenia pochodzące z okresu budowy kamienicy: stolarka drzwiowa, płycinowa, drewniana z profilowanymi framugami i płycinowymi szpaletami oraz mosiężnymi klamkami, drzwiczki z balkonu do windy na węgiel oraz drzwiczki z balkonu do spiżarki. Stolarka okienna zachowana została w dwóch pokojach, a w kuchni drzwi balkonowe. Okna są drewniane, skrzynkowe ze ślemieniami i nadświetlami oraz mosiężnymi klameczkami. Elementem zachowanym jest też położony na podłogach w pokojach i przedpokoju drewniany parkiet układany we wzór jodełki. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie nr 18/15 z dnia 18 listopada 2015 r. na sprzedaż lokalu Nr 46. W pozwoleniu zastrzeżone zostało, iż w umowie sprzedaży lokalu Nr 46 należy zamieścić informację o wpisie nieruchomości przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza Nr 5 do rejestru zabytków oraz o obowiązku konserwacji i zachowania (lub rekonstrukcji) zabytkowego wyposażenia lokalu opisanego w protokole z przeprowadzonej w dniu 06.10.2015 r. wizji w lokalu.
Lokal położony jest na 4 piętrze budynku (klatka 3), składa się z 4 pokoi o powierzchniach 21,29 m2, 18,83 m2, 18,67 m2 i 14,12 m2, dwóch jasnych kuchni o powierzchniach 12,06 m2 i 6,42 m2, łazienki z wc o powierzchni 3,67 m2, pomieszczenia wc o powierzchni 1,93 m2, korytarza o powierzchni 14,90 m2, spiżarki o powierzchni 1,13 m2 oraz przedpokoju o powierzchni 1,37 m2. Stolarka drzwi jest drewniana, pierwotna, są to drzwi jednoskrzydłowe, 9 par w tym 2 o skrzydłach z przeszkleniami, pozostałe o skrzydłach pełnych, płycinowych. Stolarka okienna jest drewniana, skrzynkowa, są to głównie okna szerokie, trójskrzydłowe, w dwóch pokojach wymienione na okna drewniane, nowego typu. Ściany w pomieszczeniach są tynkowane i malowane farbą emulsyjną, w łazience do 1/2 wysokości ściany wyłożone są białą terakotą. W pokojach i korytarzu na podłodze położony jest drewniany parkiet, w kuchni drewniane deski, w pozostałych pomieszczeniach jest posadzka betonowa z okładziną lastriko. Na balkonie znajdują się drzwi drewniane do szybu dawnej windy na węgiel oraz drzwi do spiżarki. W lokalu znajdują się 4 piece kaflowe (trzy o kaflach brązowych, jeden o zielonych). Mieszkanie jest rozkładowe, tylko dwa pokoje znajdują się w układzie przejściowym, wejście do łazienki odbywa się z kuchni o większej powierzchni, natomiast pozostałe pomieszczenia posiadają niezależne wejścia z przedpokoju i korytarza.
Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, ogrzewanie indywidualne piecami kaflowymi z wkładami elektrycznymi. Zgodnie z protokołem z okresowej kontroli przewodów kominowych przeprowadzonej w dniu 16.05.2015 r. przewody wentylacji grawitacyjnej w kuchniach i łazience są podłączone do drożnych przewodów kominowych. Terma gazowa zamontowana dotychczas w kuchni lokalu podłączona była także do drożnego przewodu kominowego. Kontrola wykazała, że przewody kominowe są nieszczelne wewnątrz pomiędzy ściankami działowymi. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. W dziale III KW KR1P/00073339/2 prowadzonej dla nieruchomości gruntowej wpisano, iż nieruchomość położona przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza5/ Librowszczyzny 10 na działce nr 96 obr.2 Śródmieście w Krakowie – została wpisana do rejestru zabytków pod nr A-1288/M. Dział IV tej księgi wolny jest od wpisów.
Ze sprzedażą lokalu mieszkalnego wiąże się oddanie w użytkowanie wieczyste udziału w nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek. Cena udziału w nieruchomości gruntowej zawarta jest w cenie wywoławczej nieruchomości. Rozliczenie ceny lokalu oraz ceny udziału w nieruchomości gruntowej po przetargu następuje z zachowaniem proporcji ustalonej w cenie wywoławczej. Pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynosi 25 % ceny udziału ustalonej w wyniku przetargu. Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej wynoszą 1 % ceny udziału w nieruchomości gruntowej ustalonej w przetargu. Do obliczonej w wyniku przetargu pierwszej opłaty i opłaty rocznej zostanie doliczony podatek VAT w stawce 23%. Opłaty roczne wraz z należnym podatkiem VAT płatne są z góry do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego, począwszy od roku następnego po roku ustanowienia tego prawa. Wysokość opłaty rocznej może być aktualizowana na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777, z 2016 r. poz. 65) nie częściej niż raz na trzy lata. Odsetki za zwłokę regulują przepisy Kodeksu Cywilnego.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 13.09 i 4.10.2016 r. w godz. 14.00 - 15.00
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 18 października 2016 r. w sali konferencyjnej, pok. 18
poz. 1 – godz. 9.00 poz. 3 – godz. 11.00
poz. 2 – godz. 10.00 poz. 4 – godz. 12.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu
13 października 2016 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4- parter najpóźniej do dnia 13 października 2016 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokali mieszkalnych zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt.10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( tekst jednolity Dz. U z 2016 r. poz. 710 – z póź. zm.)
Ceny nabycia lokali opisanych w poz. 1-3 oraz cena lokalu mieszkalnego wraz pierwszą opłatą z tytułu użytkowania wieczystego udziału w nieruchomości gruntowej z należnym podatkiem VAT ( poz.4) płatne są jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy notarialnej i wpisów w księdze wieczystej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r, poz. 1380), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika
z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9809, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777, z 2016 r. poz. 65) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.