OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 13 o powierzchni użytkowej 89,88 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Józefa Dietla Nr 11 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni 3,79 m2 i udziałem wynoszącym 50/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 19 o powierzchni 0,0752 ha, położona w obrębie 14 jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00002961/3.
Cena wywoławcza wynosi: 455 400,00 zł
Wadium wynosi: 46 000,00 zł
Kamienica położona przy ul. Dietla Nr 11 została wzniesiona w 1909 r. w technologii tradycyjnej, jest murowana z cegły ceramicznej pełnej, składa się z budynku frontowego oraz dwóch oficyn bocznych rozdzielonych dziedzińcem. Dach jest dwuspadowy o konstrukcji drewnianej, kryty papą na pełnym deskowaniu.
Kamienica ujęta jest w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków, położona jest także na terenie układu urbanistycznego Kazimierza ze Stradomiem, który wpisany jest do rejestru zabytków pod nr A – 12 decyzją z dnia 23.02.1934 r. oraz na listę Dziedzictwa Światowego UNESCO i usytuowana jest na obszarze uznanym zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 r. za pomnik historii. Za najcenniejszą wartość zabytku uznaje się jego autentyzm, czyli stopień zachowania oryginalnej substancji obiektu. Ze względów konserwatorskich należy zatem dążyć do zachowania wszelkich wartościowych, historycznych i architektonicznych elementów budynku, świadczących o jego oryginalnej formie. Przedmiotowy lokal zachował, podlegające ochronie elementy zabytkowego wystroju i wyposażenia z czasów powstania kamienicy. Tak więc w celu zachowania wartości zabytkowych zastrzega się konieczność utrzymania oraz poddania konserwacji następujących elementów:
1. stolarki wejściowej do mieszkania, drzwi podwójnych, dwuskrzydłowych, płycinowych, profilowanych z opaską,
2. drzwi wewnętrznych wejściowych do pokoi, dwuskrzydłowych, płycinowych, częściowo przeszklonych, profilowanych wraz z opaską,
3. drzwi do kuchni i łazienki, drewnianych, jednoskrzydłowych, płycinowych z nadświetlem,
4. dwóch pieców kaflowych pokojowych z białych oraz z niebieskich kafli,
5. zabudowy drewnianej wnęki ściennej w korytarzu,
6. należy zachować fasety oraz historyczną wysokość pomieszczeń,
7. należy zachować układ przestrzenny mieszkania.
Dopuszcza się wymianę okien na nową stolarkę, z uwagą, iż nowe okna winny być wykonane jako drewniane z powtórzeniem podziałów i proporcji okien istniejących, z powtórzeniem detalu i wzorów historycznych, wyklucza się wymianę okien na stolarkę pcv. Przy remoncie lokalu należy stosować materiały przeznaczone do obiektów zabytkowych (wyklucza się stosowanie gładzi gipsowych). Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru. Budynek przy ul. Józefa Dietla nr 11 nie jest wpisany do rejestru zabytków indywidualną decyzją, znajduje się natomiast w obrębie układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków oraz na listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. W związku z powyższym uzyskania pozwolenia konserwatorskiego wymaga zakres powodujący zmiany elewacji, dachu, gabarytu obiektu, to jest elementów mających wpływ na wpisany do rejestru zabytków układ urbanistyczny (np. wymiana okien). Działania dotyczące wnętrza obiektu niewpisanego do rejestru, objętego ewidencją konserwatorską, nie wymagają uzyskania pozwolenia konserwatorskiego, natomiast zgodnie z art. 39 ust.3 ustawy z dn. 7.07.1994 r. Prawo budowlane wymagają uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Lokal Nr 13 położony jest na trzecim piętrze budynku oficyny i budynku frontowego, wejście odbywa się z klatki schodowej oficyny, przez sień budynku frontowego i podwórko. Klatka schodowa oficyny jest drewniana, ściany wymagają odmalowania i uzupełnienia tynków.
Wejście do lokalu odbywa się przez podwójne, drewniane drzwi płycinowe, skrzydło zewnętrzne jest harmonijkowe. Lokal składa się z 7 pomieszczeń: trzech pokoi o powierzchniach 11,05 m2, 25,20 m2, 28,23 m2, kuchni o powierzchni 7,38 m2, łazienki o powierzchni 3,98 m2, wc o powierzchni 1,66 m2 i przedpokoju o powierzchni 12,38 m2 .
Z przedpokoju dostępne są poszczególne pomieszczenia, dwa pokoje w układzie przejściowym położone są w budynku frontowym pozostałe pomieszczenia w budynku oficyny. Stolarka okienna jest drewniana, skrzynkowa, z mosiężnymi klamkami, w jednym pokoju okna zostały wymienione na nowe pcv. Okna pomieszczeń mają wystawę wschodnią (widok na podwórko), z jednego pokoju północną (na ul. Dietla, Wawel). Stolarka drzwi jest drewniana, drzwi płycinowe, część z przeszklonymi polami, dwie pary drzwi dwuskrzydłowych. Drzwi do pozostałych pomieszczeń są jednoskrzydłowe. W pokojach i przedpokoju na podłodze położone są drewniane parkiety z wyjątkiem jednego pokoju. W łazience i wc jest terakota, a w kuchni płyty pilśniowe przykryte wykładziną pcv. Ściany są tynkowane i malowane farbą emulsyjną, w pomieszczeniach sanitarnych obłożone są w części terakotą. W łazience i pomieszczeniu wc w ścianach są liczne ubytki tynków. W pokojach są trzy piece kaflowe, jeden z pieców zamontowany jest w ścianie działowej między przedpokojem i pokojem. Dwa piece położone w pokojach o większych powierzchniach mają ozdobne kafle w kolorach kremowy i granatowy). W pomieszczeniu łazienki widoczne są przy ścianach i suficie rury odprowadzające spaliny z piecyka gazowego i grzewczego. W pomieszczeniach lokalu po ścianach rozprowadzone są rury ogrzewania gazowego etażowego i zamontowane są grzejniki. Lokal wyposażony jest w instalacje wodno – kanalizacyjną, elektryczną jednofazową, gazową, ogrzewanie jest indywidualne etażowe gazowe. Lokal wolny jest od obciążeń. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu.
W dziale III KW KR1P/00002961/3 prowadzonej dla nieruchomości gruntowej wpisana jest:
- „służebność oparcia realności niniejszą w całej długości, wysokości i szerokości z prawem oparcia sklepień piwnicznych i sufitów betonowych w kuchni, zasionkach i klozetach o mur graniczny i z prawem wpuszczenia do tej ściany weksli dla położenia belek, ale bez prawa naruszenia komina, na rzecz realności lspn 519 lwh 542 tej ks. gr. objętej”,
- „służebność oparcia o mur graniczny domu na tej realności stojącego, w całej jego długości, szerokości i wysokości, bez prawa czynienia w tym murze otworów i bez prawa wpuszczenia do takowego belek i trawersów na rzecz realności lspn 536 lwh 539 tej ks. gr. objętej”,
- „służebność przystawienia budynku o wschodnią ścianę tej realności i tej jedynie szerokości ściany, jako pozostaje po zabudowaniu jej budynkiem na realności uprawnionej stawianym, w całej jednak tegoż odcinku ściany wysokości i prawem wpuszczenia w ścianę tej żelaznych trawersów stropowych na każdym piętrze w miarę potrzeby, oraz potrzebnych ankrów jednakoż bez prawa czynienia w ścianie budynku slużebnego framug, dnem, kominów i innych otworów na rzecz realności lspis 522 lwh 540 tej ks. gr. objętych”.
Pierwszy przetarg na sprzedaż opisanego wyżej lokalu został przeprowadzony w dniu 20 września 2016 r.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 20.12.2016 r. i 10.01.2017 r. w godz. 14.00 - 15.00.
2. drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego, oznaczonego Nr 2 o powierzchni użytkowej 93,93 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza Nr 17 wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą o powierzchni 19,61 m2 i udziałem wynoszącym 1344/16000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 86 o powierzchni 0,0500 ha, położona w obrębie 2 jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00001240/6.
Cena wywoławcza wynosi: 472 500,00 zł
Wadium: 48 000,00 zł
Kamienica przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza Nr 17 jest budynkiem czterokondygnacyjnym, podpiwniczonym, z użytkowym poddaszem zaadaptowanym na cele mieszkalne, wzniesionym w technologii tradycyjnej w 1912 r., położona jest w zwartej zabudowie kamienic wielomieszkaniowych, składa się z budynku frontowego i budynku oficyny. Wejście do budynku odbywa się bezpośrednio z ulicy, przez dwuskrzydłowe metalowe drzwi z przeszkleniami i ozdobnymi kratami, klatka schodowa jest odnowiona.
Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, jednakże ujęta jest w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. Położona jest w obrębie układu urbanistycznego Wesołej wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A – 650 decyzją z dnia 16.02.1984 r. oraz na obszarze uznanym za Pomnik Historii – „Kraków – historyczny zespół miasta” zarządzeniem Prezydenta RP z dn. 8 września 1994 r. Ze względów konserwatorskich należy dążyć do zachowania wszelkich wartościowych, historycznych, architektonicznych elementów budynku świadczących o jego oryginalnej formie. Lokal Nr 2 zachował, podlegające ochronie, historyczne rozplanowanie oraz związany z nim wystrój i wyposażenie. Konserwator Zabytków zastrzegł utrzymanie układu przestrzennego lokalu, wysokości pomieszczeń, oryginalnych tynków i faset, zachowanej stolarki drzwi wejściowych i drzwi w wejściach do poszczególnych pomieszczeń (drzwi jednoskrzydłowych z opaskami, płycinowych, profilowanych, dwuskrzydłowych z profilowanymi szpaletami (2szt.), jednoskrzydłowych z przeszklonym nadświetlem (3szt.), drzwi balkonowych). Zachowania wymagają ceramiczne piece kaflowe – trzy sztuki oraz parkiety. W przypadku konieczności wymiany okien, ze względu na stan techniczny uniemożliwiający dalsze ich użytkowanie, nowe należy wykonać z drewna, na wzór okien istniejących, z powtórzeniem wielkości, podziałów, profilowania i detalu, z przełożeniem zabytkowych okuć. Przy remoncie lokalu należy stosować materiały, posiadające atest do stosowania w obiektach zabytkowych. Z uwagi na położenie budynku w układzie urbanistycznym wpisanym
do rejestru zabytków na zakres prac dotyczący architektury zewnętrznej (np. wymiana okien) należy uzyskać pozwolenie konserwatorskie. Remont i modernizacja wnętrz wymaga uzgodnienia z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.
Lokal Nr 2 położony jest na parterze budynku frontowego, składa się z siedmiu pomieszczeń: trzech pokoi o powierzchniach 24,09 m2, 20,70 m2 i 23,03 m2, kuchni o powierzchni 14,15 m2, łazienki z wc o powierzchni 2,63 m2, spiżarki o powierzchni 2,73 m2 oraz przedpokoju
o powierzchni 6,60 m2. Do lokalu przynależy piwnica o powierzchni 19,61 m2 . Wysokość lokalu wynosi od 2,75 do 2,90 m. Wejście odbywa się do przedpokoju, z którego dostępne są pozostałe pomieszczenia, dwa pokoje położone są w układzie przejściowym. Pokoje, kuchnia, spiżarka są pomieszczeniami jasnymi, stolarka okienna jest pierwotna, drewniana, skrzynkowa. W dwóch pokojach okna są trzyskrzydłowe, z trzyskrzydłowym nadświetlem,
w kuchni znajduje się okno z drzwiami balkonowymi, w spiżarce okno jest jednoskrzydłowe z nadświetlem. Dwa pokoje mają wystawę północną, trzeci pokój oraz kuchnia południową, okna wychodzą na podwórko kamienicy. Część klamek okiennych jest mosiężna, część wymieniona na wtórne. Stolarka drzwiowa jest drewniana, pierwotnego typu, drzwi są płycinowe, z profilowanymi framugami, do pokoi są pełne, do kuchni z przeszkleniami
i świetlikiem. W lokalu znajdują się trzy piece kaflowe, prostopadłościenne. W pokojach na podłodze położone są drewniane parkiety, w przedpokoju, kuchni i spiżarce betonowa wylewka, a w łazience na podłodze położone są płytki ceramiczne.
Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, ogrzewanie jest indywidualne piecami kaflowymi na paliwo stałe. W dniu 20.01.2016 r. w lokalu Nr 2 przeprowadzono przegląd kominiarski, który wykazał, iż przewody kominowe w lokalu są drożne i wykazały prawidłowy ciąg. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. Pierwszy przetarg na sprzedaż opisanego wyżej lokalu mieszkalnego został przeprowadzony w dniu 15 września 2016 r.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 16.12.2016 r. i 3.01.2017 r. w godz. 14.00 - 15.00.
3. drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 12 o powierzchni użytkowej 77,43 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy Al. Juliusza Słowackiego Nr 58, objętego KW KR1P/00498644/8 wraz z udziałem wynoszącym 77/1959 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 317 o powierzchni 0,0710 ha, położona w obrębie 46 jednostka ewidencyjna Krowodrza, objęta KW KR1P/00017760/2.
Cena wywoławcza wynosi: 407 700,00 zł
Wadium wynosi: 41 000,00 zł
Kamienica Nr 58 położona jest w zwartej zabudowie narożnika Al. Juliusza Słowackiego i ul. Śląskiej, jest to budynek o pięciu kondygnacjach nadziemnych, podpiwniczony. Kamienica została wzniesiona w latach 1930-1931 r. wg. projektu Alfreda Diducha i Stefana Landsbergera w technologii tradycyjnej. W budynku są 23 lokale mieszkalne, z czego część jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Kamienica wyposażona jest w windę. Stan techniczny i utrzymania budynku jest dobry, wnętrze jest jednorodne stylistycznie, typowe dla epoki powstania budynku, modernistyczne.
Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, jednakże ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków. Ochronie podlega przede wszystkim bryła, gabaryty, wystrój architektoniczny i podziały elewacji wraz ze stolarką okienną i bramną. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi dla utrzymania spójności architektonicznej i stylowej elewacji kamienicy, w lokalu mieszkalnym Nr 12 należy zachować stolarkę okienną, a w przypadku złego stanu dopuszczalna jest jej wymiana pod warunkiem odtworzenia podziałów, profili, proporcji oraz białej kolorystyki tzn. okna winny być:
- okno trójskrzydłowe ze ślemieniem trójskrzydłowym nadświetlem,
- okno w zaokrąglonym narożniku kamienicy – czteroskrzydłowe ze ślemieniem i czteroskrzydłowym nadświetlem,
- okno balkonowe – trójskrzydłowe ze ślemieniem trójskrzydłowym nadświetlem, w miejscu skrzydła środkowego drzwi balkonowe dołem pełne, jednopłycinowe, pod bocznymi skrzydłami schowki o płycinowych drzwiczkach.
Przy wymianie okien należy przełożyć mosiężne klameczki. Ponadto zgodnie ze stanowiskiem konserwatorskim należy zachować oryginalną drewnianą stolarkę drzwi wejściowych do lokalu wraz z mosiężną klamką, a w przypadku złego stanu zachowania dopuszczalne jest jej odtworzenie z przełożeniem klamki tj. drzwi drewniane, o jednej płycinie i profilowanej framudze przy utrzymaniu jednolitej kolorystyki drzwi w całej klatce schodowej kamienicy. Zalecane jest także zachowanie oryginalnej stolarki drzwi wewnętrznych:
- pełne, jednopłycinowe, o mosiężnej klamce – 2szt.
- drzwi przeszklone, sześciopolowe o mosiężnej klamce – 3 szt.
- drzwi dwuskrzydłowe, skrzydła jednopłycinowe o mosiężnej klamce – 1 szt.
Lokal Nr 12 położony jest na trzecim piętrze budynku, składa się obecnie z sześciu pomieszczeń: trzech pokoi, przedpokoju oraz dwóch łazienek. Wejście odbywa się z korytarza do przedpokoju, pokoje są jasne, o wystawie wschodniej. Stolarka okienna jest drewniana, skrzynkowa, okna trójskrzydłowe z nadświetlem, w jednym z pokoi znajdują się drzwi balkonowe. Stolarka drzwi jest w większości pierwotna, są to drzwi drewniane, z przeszklonymi płycinami i mosiężnymi klamkami. W łazienkach na podłodze położone są płytki pcv, w pokojach i przedpokoju drewniany parkiet oraz plastikowe panele. Ściany w pomieszczeniach malowane są farbą emulsyjną, w łazienkach oraz w części przedpokoju, która była zagospodarowana jako aneks kuchenny na ścianie położone są flizy. W jednej z łazienek na suficie znajduje się ozdobna gipsowa rozeta. W ścianie działowej miedzy łazienkami występują trzy otwory kwadratowe przy suficie. Część przedpokoju, która została wtórnie wydzielona z pokoi ma obniżoną wysokość w stosunku do pozostałych pomieszczeń o ok. 50 cm. Dwa pokoje są w układzie amfiladowym. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjna, ogrzewanie centralne zasilane z sieci miejskiej. Przeprowadzona w dniu 24.02.2015r. okresowa kontrola kominiarska przewodów kominowych wykazała, iż przewody wentylacyjne w lokalu Nr 12 są drożne i działają prawidłowo. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. W dziale III KW KR1P/ 00017760/2 prowadzonej dla nieruchomości gruntowej wpisane jest ostrzeżenie o niezgodności treści księgi z rzeczywistym stanem prawnym oraz wszczęcie egzekucji, natomiast w dziale IV hipoteka przymusowa. Wpisy te nie dotyczą lokalu Nr 12, będącego przedmiotem zbycia. Pierwszy przetarg na sprzedaż przedmiotowego lokalu został przeprowadzony w dniu 18 października 2016 r.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 3 i 16 stycznia 2017 r. w godz. 14.00 - 15.00.
4. trzeci przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej, oznaczonej nr działki 490/5 o powierzchni 0,1180 ha, położonej w obrębie 12, jednostka ewidencyjna Podgórze, przy ul. Czyżówka, objętej KW KR1P/00319276/9.
Cena wywoławcza wynosi: 1 809 500,00 zł brutto, w tym 23% podatku VAT
Wadium wynosi: 181 000,00 zł
Obszar w skład którego wchodzi nieruchomość, podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Stare Podgórze – Czyżówka”, zgodnie z którym położona jest w terenie zabudowy usługowej U.2 z podstawowym przeznaczeniem pod zabudowę usługową. Z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można się zapoznać w Biurze Planowania Przestrzennego ul. Sarego 4 lub na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl/ Rozwój Miasta/Planowanie Przestrzenne/ Plany Obowiązujące.
Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją ani do gminnej ewidencji zabytków. Znajduje się na terenie układu urbanistycznego Podgórza, który wpisany jest do rejestru zabytków pod nr A 608 na podstawie decyzji z dnia 26.10.1981r. oraz w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej o nazwie „ Kraków – historyczny zespół Miasta” uznany za pomnik historii zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 września 1994 r. oraz w strefie nadzoru konserwatorskiego.
Nieruchomość posiada kształt nieregularny. Porośnięta jest roślinnością trawiastą oraz kilkoma drzewami. W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią inwestor winien zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni. Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Wzdłuż północnej granicy działki planowana jest budowa sieci gazowej średniego ciśnienia Dn 63 oraz przyłącza gazowego średniego ciśnienia Dn25.
Z uwagi na powyższe aktem notarialnym Rep. A. 8571/2015 z dnia 11 września 2015 r. ustanowiona została na rzecz Polskiej Spółki Gazownictwa Spółki z o.o.-nieograniczona w czasie i odpłatna, za jednorazowym wynagrodzeniem służebność przesyłu na nieruchomości położonej obrębie 12, jednostka ewidencyjna Podgórze, oznaczonej nr działki 490/1( obecnie po podziale geodezyjnym odpowiada działce nr 409/4) polegająca na korzystaniu w obszarze o powierzchni 33,6 m2, przy czym pasem szerokości 1m (po 0,5 m w obie strony od osi gazociągu) i długości 33,6 m, z przeznaczeniem pod budowę i eksploatację sieci gazowej średniego ciśnienia Dn 63 oraz przyłącza gazowego średniego ciśnienia Dn 25, a także ich utrzymanie, przebudowę, rozbudowę, modernizację, kontrolę, konserwację i usuwanie awarii, w pasie ustanowionej służebności. Opisane wyżej prawo służebności przesyłu zostało ujawnione w dziale III KW KR1P/00319276/9.
Ulica Czyżówka posiada w chwili obecnej parametry niewystarczające do bezpiecznej obsługi komunikacyjnej planowanych inwestycji przewidzianych w miejscowym planie zagospodarowania pod usługi. Obsługa komunikacyjna działki nr 490/5 jak również przyszłej inwestycji jaka na niej powstanie będzie możliwa po rozbudowie ul. Czyżówka do parametrów określonych na rysunku planu tj. w obszarze korytarza drogi KDD.1, a następnie poprzez projektowany zjazd na teren inwestycji – ujęty w projekcie rozbudowy ul. Czyżówka.
Przedmiotowa rozbudowa będzie możliwa po zawarciu umowy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie w oparciu o art. 16 ustawy o drogach publicznych.
W celu zapewnienia dostępu do drogi publicznej konieczne będzie ustanowienie służebności przejazdu, przechodu i przejścia z mediami po terenie części działki nr 490/4, stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 490/5.
Nabywca nieruchomości oznaczonej nr działki 490/5 ustalony w drodze przetargu ustnego nieograniczonego zobowiązany będzie do uiszczenia na rzecz Gminy Miejskiej Kraków z tytułu ustanowienia służebności gruntowej, jednorazowej opłaty w wysokości 29 733,00 zł netto + 23% podatku VAT w wysokości 6 838,59 zł, tj. łącznie kwoty 36 571,59 zł brutto, płatnej najpóźniej przed podpisaniem umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości i ustanowienia służebności. Obowiązek urządzenia i utrzymania drogi obciąża właściciela nieruchomości władnącej. Pierwszy przetarg na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości został przeprowadzony w dniu 19 lipca 2016 r. drugi w dniu 21 października 2016 r.
mapa z przebiegiem służebności
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 24 stycznia 2017 r. w sali konferencyjnej, pok. 18
poz. 1 – godz. 9.00 poz. 3 – godz. 11.00
poz. 2 – godz. 10.00 poz. 4 – godz. 12.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu
19 stycznia 2017 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4- parter najpóźniej do dnia 19 stycznia 2017 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokali mieszkalnych zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz.U z 2016 r, poz. 710 – z póź. zm.). Sprzedaż nieruchomości gruntowej opisanej w poz. 4 wraz z opłatą z tytułu ustanowienia służebności przejazdu, przechodu i przejścia z mediami, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 23%.
Cena nabycia lokali mieszkalnych opisanych w poz. 1, 2, 3, a także cena nieruchomości gruntowej opisanej w poz. 4 wraz z należnym podatkiem VAT i opłatą z tytułu ustanowienia służebności przejazdu, przechodu i przejścia z mediami wraz z podatkiem VAT - płatne są jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 1061), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9808 lub 12 616-9809, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777, z 2016 r. poz. 65, 1250, 1271, 1579) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.